Zararli Backlink Nasil Tespit Edilir ve Temizlenir

Zararlı Backlink Nasıl Tespit Edilir ve Temizlenir?

Backlink, SEO sistematiği söz konusu olduğunda zorunlu bir işlem gibi görünüyor. Teoride backlinklerin faydalı olduğu konusunda elbette hepimiz hemfikiriz. Ancak zararlı backlink kavramını da bu noktada gözden kaçırmamak gerekiyor. Zira her backlink sitenizin yükselmesini sağlamıyor bilakis değerinin azalmasına ve hatta yok olmasına sebep olabiliyor.

Gelen bağlantıların kalitelerinin yüksek olmasının yanında, bu bağlantıların ilişkili ve negatif olmayan kaynaklardan geliyor olması gerekiyor. Sitenizle alakası olmayan veya yasaklanmış bir kaynaktan gelen bağlantıların ciddi zararları söz konusu olduğundan, bu uygulamalara aslında anti-SEO uygulamaları da deniyor. Tabii bu bağlantıların tespit edilmesi ve sitenize verdiği zararı anlayabilmeniz için belli düzeyde SEO ve bilgi teknolojileri bilgisine sahip olmanız da gerekiyor.

Arama motoru optimizasyonu ya da orijinal ismi ile Search Engine Optimization internet sitelerinin, web sayfalarının ve sanal platformların arama motoru sonuçlarında üst sıralarda gözükmek adına yapmış oldukları birtakım çalışmalara verilen genel isimdir. Bu çalışmalar sırasında kısaca SEO olarak da bilinen Arama Motoru Optimizasyonu uzmanları beklenen sonucu alabilmek, yani arama motorlarında üst sıralarda gözükebilmek için iç ve dış olarak ikiye ayrılan SEO çalışmalarını yürütmektedirler.

SEO ve Backlink İlişkisi

zararlı ve zararsız backlinkler

İç ve dış SEO çalışmaları diye ikiye ayrılan bu grupta yer alan dış SEO çalışmaları için yapılan en yaygın ve en etkili çalışmalardan biri ise backlink çalışmalarıdır. Backlink çalışmaları sayesinde arama motoru sonuçlarında, ya da bir diğer ismi ile SERP sonuçlarında ön sıralara gelebilmek son derece mümkündür. Ancak bu durumun gerçekleşmesi, yani sitenin SERP sonuçlarında üst sıralarda gözükebilmesi için doğru bir backlink çalışması yapılması çok ama çok büyük bir önem taşır.

Doğru backlink çalışmasının nasıl yapılacağını, yani arama motorlarında bu backlinkler yardımı ile nasıl daha üstte görüneceğini anlatmadan önce backlinkin ne olduğundan kısaca bahsetmek gerekir.

Backlink çok basit bir açıklama ile bir internet sitesinin ya da web sayfasının farklı bir internet sitesi ya da web sayfasını bağlantı olarak kullanmasıdır. Bu durum aslına bakılacak olursa sanal bir referans vermek olarak da açıklanabilir. Bu bağlantıları, yani backlinkleri almanın birkaç farklı yolu bulunur.

Görsel ve metin olarak ikiye ayrılan bu backlinkler sayesinde sağlanmış olan bağlantılar doğru kaynaklardan alındığında SEO, yani arama motoru optimizasyonu çalışmalarına ciddi oranda katkı sağlar. Bu da sitenin arama motoru sonuçlarında gözle görülür bir biçimde üst sıralara çıkması demektir. 

Yani backlinklerin herhangi bir internet sitesinin Google, Bing ya da Yandex gibi arama motorları üzerinden sağladığı trafiği artırmak üzerinde çok büyük bir etkileri vardır. Ayrıca arama motorları üzerinden sağlanmış olan trafiğin genel anlamda en yoğun ve en çok kullanıcı sayısına sahip olan trafik türü olduğunu da unutmamak gerekir. Bu durum backlinklerin ve SEO, yani arama motoru optimizasyonu çalışmalarının önemini daha da artırmaktadır.

Hatta bundan birkaç yıl önce, 2016 yılında dünyanın en büyük arama motoru olan Google firması tarafından yapılmış olan bir açıklamaya göre bir sitenin arama motorlarında üst sıralarda gözükmesi için sitenin kendi içeriğinin ardından en belirleyici olan faktörün backlinkler olduğu öğrenilmiştir.

Backlinkler Neden Zararlı Sayılır?

Google backlink satan siteleri öncelikle kara listeye alır. Buradan gelen tüm bağlantılar koşulsuz kötü gelen bağlantıdır. Bunun dışında; yasa dışı siteler, bahis, kumar, çıplaklık gibi kaynaklar ile sitenizle alakasız kaynaklar, zararlı gelen bağlantı sınıfına alınır. Bu bağlantıların sayısı ile doğru orantılı olarak sitenizin skoru düşürülür.

Satın alınan bağlantılarda ise sitelerin arama motoru sonuçları görünümü dramatik şekilde değişecektir. Link satın alma, Google tarafından kesin olarak yasaklanmış bir uygulamadır ve sitelerin tüm indeks bilgileri ortadan kaldırılıp, görünürlükleri sıfırlanabilir.

Zararlı Backlink Nedir? Nasıl Önlenir?

Zararlı Backlink Özellikleri
Zararlı Backlink Özellikleri

Zararlı backlink, kurumunuzla ilgili olmayan sitelerden, sizin sitenize yönlendirilen geri bağlantılardır. Spam backlinkler özellikle arama motoru optimizasyon çalışmalarının yaygınlaştığı ve hayati önem kazandığı bu dönemde çok fazla yaygınlaşmaya başlamışlardır. Bu spam backlinkler, ya da bir diğer ifade ile zararlı backlinkler Google tarafından tespit edilmekte ve cezalandırılmaktadır.

Google’ın spam backlinkleri, yani zararlı backlinkleri tespit etmek ve ayıklamak adına kullanmış olduğu birçok farklı araç bulunmaktadır. Bu nedenle bu spam, yani zararlı backlinkler genelde çok uzun ömürlü olmamaktadırlar.

Kullanıcıların bu gibi faktörlere sahip olan backlinklerden uzak durmaları kendi internet siteleri için çok daha hayırlı olacaktır. Bu spam backlinkler, yani zararlı backlinkler SEO analiz araçları vasıtası ile nispeten kolay bir süreç ile temizlenebilir. Bu araçlara Moz, Semrush, Linkchecker, Ahrefs ve Google’ın kendisine ait olan Google Search Console programları örnek verilebilir.

Kullanıcılar bu gibi SEO araçları ile zararlı backlinkleri, yani bir diğer ifade ile spam backlinkleri tespit edebilirler. Sonrasında bir bağlantı reddetme dosyası hazırlayarak Google Disavow aracı vasıtası ile tespit etmiş oldukları bu zararlı, yani spam backlinkleri tamamı ile internet sitelerinden silebilirler.

Zararlı Backlink Nasıl Temizlenir?

Zararlı backlink, İngilizce karşılığı ile badlinks, tespit edildikten sonra reddedilebilir veya kaynağa ulaşılarak bağlantı kaldırılabilir. Kaynaktaki linklerin kaldırılması hemen etki eden bir faktör olmadığından veya bu kimi zaman mümkün olmadığından, bu bağlantıları site içerisinden ya da web yöneticisi araçları üzerinden kaldırmak veya engellemek gerekecektir.

Link engelleme veya gelen bağlantıyı reddetme işlemi, Google web yöneticisi araçları içerisinde bulunan gelen bağlantıyı reddetme aracı üzerinden yapılır. Ancak bunu yapabilmek için size gelen bağlantıların gerçekten zararlı linkler olduklarından emin olmanızda fayda vardır. Bu tespiti yukarıda belirttiğimiz ücretli analiz araçları üzerinden yapabilirsiniz.

Tam anlamıyla işlevsel bir gelen bağlantı reddetme süreci elde etmek istiyorsanız, bu ücretli araçları kullanmanız gerekecektir. Zira Google içerisinde yer alan gelen bağlantı izleme aracı her zaman en doğru sonuçları vermeyebilir. Gelen bağlantı analizini yapıyor olsa da Google bu konuda kesin bilgilerden söz etmez ve bağlantıları sizin bulmanızı ister.

Bu süreçte dilerseniz bu uygulamalara ödeme yapmak yerine uzman bir SEO ekibi ile çalışabilirsiniz. SEO uzmanları sitenizin kontrolünü altıklarında ilk iş olarak; sitenizin gelen bağlantı kalitesini zaten inceleyecektir. Tabii dilerseniz bu uzman ekibe sadece zararlı backlinklerden kurtulmak için de iş verebilirsiniz.

Tespit edilen zararlı gelen bağlantılar, Google web yöneticisi araçları içerisinde yer alan kısma girildikten sonra, siteniz hakkında yeniden değerlendirme isteyebilirsiniz. Google mümkün olan en kısa zamanda sitenizi yeniden değerlendirir ve sitenizi temiz listeye alabilir. 

Zararlı backlikleri temizlemek için aşağıdaki adımları takip ediniz:

 • Google Arama Konsolunda Zararlı Backlink’leri Reddetme

Google Search Console’da, web sitenizin itibarına ve arama motoru sıralamalarına zarar veren negatif Backlink’leri kaldırabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Öncelikle Google Search Console hesabınıza giriş yapın ve web sitenizi seçin.
 2. “Güvenlik ve Manuel İşlemler” sekmesine tıklayın ve ardından “Sitenize Bağlantılar” seçeneğine tıklayın.
 3. “Sitenize Bağlantılar” sayfasında, web sitenize işaret eden tüm Backlink’lerin bir listesini göreceksiniz. Zararlı veya spam olarak değerlendirilebilecek bağlantıları arayın. Bunlar, düşük kaliteli web sitelerinden gelen bağlantıları, uygunsuz içeriğe sahip web sitelerinden gelen bağlantıları veya bağlantı şemaları aracılığıyla oluşturulmuş bağlantıları içerebilir.
 4. Zararlı Backlink’leri belirledikten sonra, Google’a bu bağlantıları yok saymasını söylemek için “Bağlantıları Reddet” aracını kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, “Bağlantıları Reddet” düğmesini tıklayın ve ardından “Bağlantıları Reddet”i seçin.
 5. Bir sonraki ekranda, reddetmek istediğiniz zararlı Backlink’lerin URL’lerini girebileceğiniz bir metin kutusu göreceksiniz. Çok sayıda bağlantınız varsa, bağlantıların listesini içeren bir dosya da yükleyebilirsiniz.
 6. URL’leri girdikten veya dosyayı yükledikten sonra, isteğinizi göndermek için “Bağlantıları Reddet” düğmesini tıklayın.

“Bağlantıları Reddet” aracını kullanmanın yalnızca son çare olarak yapılması gerektiğini unutmayın. Herhangi bir bağlantıyı reddetmeden önce, rahatsız edici web sitelerinin web yöneticileriyle iletişime geçerek ve onlardan bunu yapmalarını isteyerek bunları manuel olarak kaldırmayı denemelisiniz. Bağlantıları manuel olarak kaldıramıyorsanız, yalnızca “Bağlantıları Reddet” aracını kullanın.

Hızlı bir düzeltme olmasa da “Bağlantıları Reddet” aracını kullanmak, web sitenizin itibarını korumaya ve arama motoru sıralamalarını yükseltmeye yardımcı olabilir. Değişikliklerin geçerlilik kazanması haftalar hatta aylar sürebileceğinden, sabırlı olun ve web sitenizin Google Search Console’daki performansını izleyin.

 • Bağlantı Veren Sitenin Web Yöneticisiyle İletişime Geçme

Web sitenizden spam içerikli veya zararlı Backlink’ler almayı denemenin iyi bir yolu, sitenize bağlantı veren sitenin web yöneticisiyle iletişime geçmektir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Bağlantı veren web sitesini belirleyin: Sitenize bağlantı veren web sitesini belirlemek için Ahrefs veya Majestic gibi bir araç kullanın.
 2. Web yöneticisinin iletişim bilgilerini bulun: Web sitesinde bir iletişim formu veya web yöneticisinin e-posta adresini arayın. Bunlardan hiçbiri yoksa, web yöneticisinin iletişim bilgilerini bulmak için bir WHOIS arama aracı kullanmayı deneyin.
 3. Kibar bir e-posta yazın: E-postanızda, sayfalarında web sitenize giden bir bağlantı bulduğunuzu bildirin ve kaldırılmasını isteyin. E-postaya hem kendi web sitenizin hem de bağlantı veren sayfanın URL’lerini eklediğinizden emin olun.
 4. Yanıt bekleyin: Web yöneticisinin e-postanızı yanıtlaması birkaç gün hatta haftalar alabilir. Sabırlı olun ve çok sık takip yapmaktan kaçının çünkü bunu yapmak spam olarak algılanabilir.
 5. Web yöneticisi yanıt vermezse: Birkaç hafta geçmesine rağmen herhangi bir haber almadıysanız (örn. Twitter, LinkedIn) farklı bir yöntemle web yöneticisiyle tekrar iletişime geçmeyi deneyin. Hâlâ yanıt alamıyorsanız, Google Search Console’daki “Bağlantıları Reddet” aracını kullanarak Google’a bağlantıyı dikkate almamasını söylemeyi düşünebilirsiniz.

Size bağlantı veren bir sitenin web yöneticisinden bağlantıyı kaldırmasını istemenin her zaman işe yaramayacağını unutmayın. Bazı web yöneticileri yanıt vermeyebilir veya bağlantıyı kaldırmayı reddedebilir. Ancak, “Bağlantıları Reddet” aracını kullanmadan önce, bir şans vermeye değer.

 • Zararlı Backlink’leri Manuel Olarak Kaldırma

Zararlı Backlink’leri manuel olarak kaldırmak için web sitenizin arama motoru sıralamalarına zarar veren bağlantıları bulmanız gerekir. Bunu yapmak için çeşitli yöntemler vardır:

 • Web sitenizin backlink profilini incelemek için Ahrefs veya Majestic gibi bir araç kullanın. Bu araçları kullanarak sitenize bağlantı veren tüm web sitelerinin bir listesini görüntüleyebilirsiniz. Ardından, şüpheli veya spam içerikli görünen tüm bağlantıları tespit edebilirsiniz.
 • Web siteniz için arama motoru sıralamalarına göz atın. Sıralamada ani bir düşüş görürseniz, negatif bir Backlink suçlanabilir.
 • Google’da Reddetme Aracını kullanın. Bu aracı kullanarak Google’a web sitenize gelen belirli Backlink’leri yok sayması talimatını verebilirsiniz. Bir Backlink’in web sitenizin arama motoru sıralamalarına zarar verdiğini düşünüyorsanız, kontrol etmek için bu aracı kullanabilirsiniz.

Aşağıda listelenen adımlar, onları bulduktan sonra zararlı Backlink’lerden kurtulmak için kullanılabilir:

 • Web sitesinin sahibiyle iletişime geçerek bağlantıyı kaldırmasını isteyin.
 • Web sitesi sahibi yanıt vermezse veya rahatsız edici bağlantıyı kaldırmazsa Google’dan bir bağlantıyı yok saymasını istemek için Reddetme Aracını kullanabilirsiniz.
 • Spam Raporu formunu Google’a web sitesinin spam içerdiğini veya bağlantı buradan geliyorsa düşük kalitede olduğunu bildirmek için de kullanabilirsiniz.

Olumsuz Backlink’lerin kaldırılmasının zaman aldığını ve hemen sonuç vermeyebileceğini unutmamak çok önemlidir. Ancak, sürekli olarak kötü Backlink’leri kontrol edip kaldırarak web sitenizin arama motoru sıralamalarını kademeli olarak yükseltebilirsiniz.

Kaynaklar:

Elijah Masek-Kelly https://www.socialmediatoday.com/news/4-steps-to-removing-spammy-backlinks-from-your-website/560085/ Erişim Tarihi: 9 Ara 2022, 11:00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir