Yelp Nedir? Yelp Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Yelp Nedir? Yelp Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Yelp uygulaması, geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız pandeminin etkilerinden dolayı ortaya çıkan teknolojik yapısı ile konumunuza yakın işletmeleri gösterir. Yelp uygulaması, olduğunuz konuma en yakın işletmeleri bulmanıza yardımcı olan yerel bir keşfi sağlar. Böylece kuaför, restoran ve kafe gibi birçok işletmeyi bularak uygulama üzerinden rezervasyon yapma imkânı sunar. Bunların yanı sıra yemek siparişi de verebilirsiniz.

Bütün bunlarla birlikte aramakta olduğunuz işletmenin tüm özelliklerini tek bir hareketle görmeniz mümkündür. Aradığınız işletmenin görselleri, iletişim bilgiler ve konum gibi birçok detayına ulaşmanız mümkündür. Konum özelliği sayesinde yol tarifini sunması da başlı başına tercih edilmesi için bir etkendir. Konum odaklı çalışan Yelp uygulaması, 2004 senesinde Amerika’da internet hayatına adımını atmıştır.

Türkiye’de ise 2012 senesinde Türkçe arayüzün hazırlanması ile popülerliğini kazanmıştır. Yelp uygulamasının birçok benzer içeriği çıkmıştır. Fakat her ne kadar benzer uygulamalar çıksada Yelp uygulaması günümüzde popülerliğini devem ettirmekte. Hem işlevsel özellikleri sayesinde hem de geniş kitlelere ulaşabilmesi sayesinde diğer uygulamalara göre ön planda olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

Tüm bu avantajlar göz önünde bulundurulduğu zaman Yelp uygulamasının oldukça önemli olduğunu söylemekle beraber birçok kişiye de kolaylık sağlar. Fakat bu işlevsel özelliklerinden yararlanabilmek için konumu etkinleştirmeyi unutmamak gerekir. Konum odaklı olması size en yakın kurum ve kuruluşları göstermesinde temel etkendir. 

Yelp Özellikleri Nelerdir?

Yelp Uygulamasi

Yelp’in özellikleri sayesinde kullanıcılar bulundukları yere yakın restoranların ve yerel işletmelerin konumlarını görebilirler. Buna ek olarak Yelp uygulamasının asıl vurucu noktası daha önce bu restorana ya da işletmeye gitmiş olan müşterilerin bu uygulama üzerinden bu restoran hakkında yorumlarını diledikleri gibi yazabiliyor olmalarıdır.

Kullanıcılar Yelp üzerinde yer almakta olan yerel işletmeleri uygulama ya da internet sitesi üzerinden tek bir tuş ile kolaylıkla arayabilirler. Mekanın fotoğraflarını görebilir, hatta menülerine bile göz atabilirler. 

Restoran gibi yerel işletmelerin bu tür bilgilerini kullanıcılara kolay ve kullanışlı bir liste halinde sunmakta olan Yelp son derece pratik ve etkili bir uygulamadır. Zaten uygulamanın, ya da internet sitesinin 2004 yılından beri aktif olabilmesinin en önemli nedenlerinden biri de budur.

Yelp hem kullanıcılar hem de yerel işletme sahipleri için son derece faydalı ve kullanışlı olabilir. Örneğin değerli bir kullanıcının bir işletme hakkında yaptığı iyi yorum oraya daha fazla müşteri gelmesine yol açabilir. Ya da tam tersine yapılmış olan kötü bir yorum işletmenin satış oranını bir anda düşürebilir.

Yelp Neden Kullanılmalıdır?

Yelp 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş olan halka açık değerli bir şirkettir. Şirket 2004 yılından beri ünlü bir site olan yelp.com ile gün geçtikçe daha da büyümüş, mobil cihazların yaygınlaşması ve Yelp uygulamasının geliştirilmesi ile günümüzde dünyanın en büyük inceleme platformlarından biri haline gelmiştir. 

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin San Francisco şehrinde bulunan Yelp günümüzde dünyanın en değerli şirketlerinden biri konumundadır. Yelp firması yelp.com adında bir internet sitesine ve yine Yelp adında bir mobil uygulamaya sahiptir. Bu internet sitesi ve mobil uygulama üzerinden kullanıcılar yakınlarında bulunan yerel işletmeleri görüntüleyebilir ve bu işletmeler ile ilgili detaylı bilgiler alabilirler.

Yelp özellikle küçük işletmeler ve yerel işletmeler tarafından kullanılır ise faydası çok büyük olacaktır. Uygulama kullanıcılarına yakınlarındaki yerel işletmeler ile ilgili telefon numarası, adres, mekan fotoğrafları hatta restoranlar için menü seçenekleri gibi birçok bilgiyi çok kolay bir biçimde sunması ile bilinir.

Yelp bu özellikleri ile son derece pratik bir yapıya sahiptir. Ancak uygulamanın asıl vurucu yönü kullanıcıların bu yerel işletmeleri ziyaret ettikten sonra bu işletme hakkında özgürce inceleme yapabiliyor, işletmeye puan verebiliyor olmalarıdır. Bu da müşteri odaklı çalışan işletmeler için çok büyük bir avantajdır. Yelp bu pratik yapısı ve kolay kullanımı ile hem müşteriler hem de işletmeler için oldukça faydalı bir uygulamadır.

Yelp Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Yelp uygulaması, bulunduğunuz konuma en yakın işletme ve kurumları bulmanız da yardımcı olur. Bu sayede kuaför, kafe ve restoran gibi birçok alandaki işletmeyi bularak uygulamadan rezervasyon yapma seçeneği vardır. Bunların yanı sıra yemek siparişi, çiçek siparişi veya ihtiyacınız ne ise olduğunuz konuma sipariş verebilirsiniz. Yelp uygulamasını kullanmak için ilk olarak konumu etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Konumun etkinleştirilmesiyle yakın çevrenizde bulunan alışveriş merkezi, kuaför, eğlence mekanları, restoran ve hastane gibi kuruluşları gösterir. Yelp uygulaması içerisinde bulunan içeriklerin tümü Yelp’i kullanan kişiler tarafından oluşturulmaktadır. 

Yelp uygulamasında bir işletmeyi bulmak için konumun yanı sıra var olduğunuz şehri de eklemelisiniz. Bu sayede arama yerine yazdığınız, en yakın restoran? En çok değerlendirmesi olan kuaför? Gibi soruların cevabına ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bulduğunuz kuruma nasıl ulaşacağınızı kısaca tarif eden bir harita da vardır. Bir yeri bulmak için uygulamaya giriş yapmanız gerekmez fakat geri dönüt için bildirim gelmesini istiyorsanız mutlaka giriş yapmalısınız.

Sign Up ile giriş yapabilirsiniz. Bir işletme üzerinde ne kadar yıldız varsa ve o kadar iyi olduğunu göstermektedir. Ayrıca işletmelere yapılan yorumlar oldukça önemlidir. Yapılan yorumlar işletmenin müşteri çekmesini sağlar. Bütün bunlar göz önüne alındığında Yelp uygulamasının ne kadar kolaylık sağladığını görmek mümkündür. 2012 senesinden bu yana kullanılmakla beraber birçok kullanıcı memnundur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir