Yazılım Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Yazılım Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Yazılım danışmanı, bir işletmenin veya kuruluşun süreçlerini değerlendiren ve bu değerlendirmeye dayanarak yazılım çözümleri ve diğer öneriler sunan bir profesyoneldir. Danışmanlar görevlerini serbest meslek sahibi bir birey olarak veya bir yazılım danışmanlık firmasının parçası olarak yerine getirebilir. Verimliliği artırmak ve insan gücünü veya maliyetleri en aza indirmek için özelleştirilmiş yazılımı bir işletmenin veya kuruluşun süreçlerine entegre edebilir.

İşletmeler kişiselleştirilmiş yazılım çözümleri konusunda destek almak istiyorsa mutlaka profesyonel bir yazılım danışmanı ile çalışmalıdır.

Örneğin, bir spor salonu veya fitness merkezi, spor salonu üyelerinin ilerlemesini ölçümler ve diğer kişiselleştirilmiş veriler şeklinde izleyen özel mülk yazılımın entegrasyonundan yararlanabilir. Bir danışman, bireysel olarak veya bir firmanın parçası olarak, fitness merkezleri için böyle bir yazılımın oluşturulmasında uzmanlaşabilir ve yazılımı fitness endüstrisindeki çeşitli işletme ve kuruluşlara sunabilir.

Yazılım Danışmanı Ne İş Yapar?

Yazılım danışmanları, mevcut yazılımları analiz etmek, teknolojik ihtiyaçları değerlendirmek ve yeni yazılım çözümlerinin tasarımı ve uygulanması yoluyla müşterilere (genellikle e-ticaret veya ürün geliştirme ile ilgili olanlar) rehberlik etmek için BT ve yazılım uzmanlığını kullanır. Yazılım danışmanının görevlerini aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz:

 • Müşterilerin iş hedeflerine ulaşmak için yazılım çözümleri belirlemelerine yardımcı olur.
 • Müşteri yazılımlarının ve ilgili sistemlerin stratejisini, tasarımını ve uygulanmasını yönlendirir.
 • Teknik deneyime sahiptir ve yazılım iş akışlarını anlar.
 • Şirketlere ne yapmaları gerektiğini söylemek yerine düşünmenin yeni yollarını sunar.
 • İşbirliği ve iş akışını bireysel üretkenliğe göre önceliklendirir.
 • Yazılım geliştirici girişine değer verir.

Yazılım Danışmanı Sorumlulukları Nelerdir?

Yazılım danışmanının sorumlulukları şunları içermektedir:

 • Yazılım geliştiricileri ve mühendisleriyle yakın bir şekilde çalışarak, gelecekteki yazılım veya operasyon engellerini çözmek için yollar sunar.
 • İşletmenin teknik gereksinimlerini gözden geçirme.
 • Teknik operasyonların ve yazılım geliştirme süreçlerinin değerlendirilmesi.
 • Yeni yazılım uygulama ve sonraki değişiklikleri belgeleme.
 • Mevcut yazılım çözümlerini şirket ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirme.

Bir yazılım danışmanı, şirketlerin mevcut yazılımlarını verimli bir şekilde kullanmalarına yardımcı olur ve gerektiğinde yazılım yükseltmeleri önerir. Bir yazılım danışmanı olarak, endüstriyle ilgili çeşitli programların yanı sıra Windows ve Linux gibi temel bilgisayar işletim sistemlerinde de yetkin olmalısınız. Donanım sistemlerini analiz eder ve müşterinin belirli bir donanım paketiyle çalışan en iyi yazılıma sahip olduğundan emin olur ve istemcilerin bir bütün olarak teknoloji operasyonlarıyla ilgili yaşayabilecekleri sorunları giderirsiniz. Örneğin, yüklenemeyen veya düzgün çalışmayan bir programın kodlamanın düzenlenmesi gerekebilir. Yazılım danışmanları bir yazılım ajansı için çalışabilir veya bağımsız yükleniciler olabilir.

Yazılım Danışmanı Nasıl Olunur?

Bir yazılım danışmanı, profesyonellerin hem teknik hem de müşteri bilgilerini uygulamaları gereken çok yönlü bir roldür. Yazılım danışmanları, uygulanabilir bilgisayar uzmanlığına sahip olmak ve yazılım geliştirme, süreçler ve sistemler hakkında deneyimli olmalıdır.

Yazılım danışmanlığına adım atmadan önce profesyoneller genellikle önce bilgisayar bilimi, BT veya ilgili bir alanda lisans derecesi kazanır ve giriş seviyesi bir teknik rolde deneyim kazanırlar. Yazılım danışmanları BT uzmanları, yazılım geliştiricileri ve yazılım mühendisleri gibi çeşitli geçmişlerden ve önceki rollerden gelebilir.

Ek olarak yazılım danışmanlarının yazılım analizi ve sunum araçlarının yanı sıra HTML, Java veya Python gibi bilgisayar programlama dillerine aşina olmaları gerekecektir. Roldekilerin ayrıca müşteri hizmetleri ve müşteri ilişkilerini sürdürme konusunda usta olmaları gerekecektir.

Bazı yazılım danışmanları için kapsamlı amaç, yalnızca bir yazılım sorununu çözmek değil, aynı zamanda buna neden olabilecek bir protokol etrafında çalışmanın yollarını bulmaktır.

Yazılım Danışmanı Olmak İçin Gerekli Beceriler Nelerdir?

Bir yazılım danışmanının aşağıdaki noktalarda becerilere sahip olması gerekmektedir:

 • Eğitim: Yazılım danışmanlarının genellikle bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi, yazılım mühendisliği veya ilgili bir alanda lisans derecesine sahip olmaları beklenir.
 • Deneyim: Yazılım danışmanları genellikle şirketin belirli yazılımlarını ve süreçlerini öğrenmek için iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, yazılımın karmaşıklığına ve şirketin büyüklüğüne bağlı olarak birkaç ay veya bir yıl sürebilir.
 • Sertifikalar ve Lisanslar: Yazılım danışmanları gerekli sertifikalara sahip olmasalar da sorumlulukları hakkında ek bilgi edinmek ve kariyer ilerleme fırsatlarını ilerletmek için sertifikalar kazanabilirler.

Yazılım Danışmanı Kariyer Seçenekleri Nelerdir?

Bir yazılım danışmanı olarak çeşitli projelerde çeşitli müşterilerle çalışma fırsatına sahip olacaksınız. Bu, yazılım endüstrisinde deneyim ve bilgi edinmenin harika bir yolu olabilir. Deneyim kazandıkça projeleri ve danışman ekiplerini yönetmekten sorumlu olacağınız kıdemli bir danışman pozisyonuna geçebilirsiniz.

Ayrıca bir danışmanlık firmasında yönetim pozisyonuna geçme fırsatınız da olabilir. Bu rolde danışmanların çalışmalarını denetlemekten ve projelerin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlamaktan sorumlu olacaksınız.

Deneyim ve bilgi kazandıkça kendi danışmanlık firmanızı da kurabilirsiniz. Bu, kendi patronunuz olmak ve kendi saatlerinizi ayarlamak için harika bir yol olabilir. Ancak kendi işinizi kurmanın riskli bir girişim olabileceğini belirtmek önemlidir.

Yazılım Danışmanı Görevleri Nelerdir?

Yazılım danışmanının görevleri şu şekildedir:

 • Müşterinin iş ihtiyaçlarını ve hedeflerini ve bunların yazılım uygulamasıyla nasıl ilişkili olduğunu anlar.
 • Yazılım uygulamasının, yetenekleri, özellikleri ve sınırlamaları da dahil olmak üzere kapsamlı bir anlayış geliştirir.
 • Yazılım uygulamaları için proje planları, zaman çizelgeleri ve bütçeler geliştirmek üzere müşteriyle birlikte çalışır.
 • Yazılım uygulamasını istemcinin özel gereksinimlerini karşılayacak şekilde yapılandırma
 • Müşterinin personelini yazılım uygulamasının nasıl kullanılacağı konusunda eğitir.
 • Yazılım uygulama sürecinde istemciye sürekli destek sağlar.
 • Yazılım uygulamasının ilerlemesini izleyin ve gerektiğinde değişiklikler için önerilerde bulunur.
 • Yazılım uygulamasının sonuçlarını değerlendirin ve iyileştirmeler için önerilerde bulunur.
 • Yazılım uygulama sürecini ve sonuçlarını belgeleyen raporlar hazırlar.
 • Yeni yazılım sürümleri ve sektör trendleri hakkında güncel kalmalıdır.
 • Yazılım endüstrisi ile ilgili konferans ve seminerlere katılır.
 • Yazılım uygulama süreci boyunca uzman tavsiyesi ve rehberliği sağlayarak yüksek düzeyde müşteri memnuniyeti sağlamalıdır.

Yazılım Danışmanı ile Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

Yazılım danışmanı ile çalışmak birçok işletme için gerekli bir durumdur. İşletmelerin yazılım danışmanı ile çalışmasının faydaları şu şekildedir;

 • Hedeflerinizi Belirleme ve Planlamanıza Yardımcı Olurlar

İş ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi bir yazılım danışmanıyla konuştuktan sonra hedeflerinize mümkün olan en kısa sürede ulaşmanıza yardımcı olacak bir strateji oluşturabilirler.

Ek olarak, web sitenizi kullanmayı hedeflediğiniz müşteri tabanı gibi önemli faktörlere dayanarak iş gereksinimlerinizi isteklerinize göre önceliklendirmenize yardımcı olabilirler.

 • Yeni Teknolojileri Takip Ederler

Teknoloji sürekli değişiyor ve sizinki rakiplerinizin yaptıklarıyla güncel değilse geride kalabilirsiniz. Bir yazılım danışmanının paradan tasarruf etmenizi sağlarken aynı zamanda bu noktada size destek olur.

Yazılım danışmanınızın işletmenize tanıtacağı yeni teknolojiler, çalışma şeklinizi geliştirmek için tasarlanmıştır.

 • Kendinizi Güncelleme Süreleriniz Kısalır

Platformunuzu değiştiren veya mevcut platformunuza işlevsellik ekleyen gibi büyük bir yazılım değişikliğine ihtiyacınız varsa, süreç yavaş ve zaman alıcı olabilir. Bununla birlikte yazılım danışmanları işleri hızlandırmaya yardımcı olan uzmanlığa sahiptir.

Ayrıca proje yönetimi ve diğer taraflarla iletişim gibi şeylerle uğraşmak zorunda kalmanızı da önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir