XML Nedir? Özellikleri Nelerdir?

XML Nedir? Özellikleri Nelerdir?

XML, bilgisayar alanında ve insanlar alanında da anlaşılması kolay belge üretme de tercih edilen bir işaretleme yöntemidir. XML’nin Türkçe karşılığı Genişletilebilir İşaretleme Dili’dir. Ayrıca XML, SGML’nin bir alt yapısı olduğunu söylemek mümkündür.

Ayrıca bu genişletilebilir işaretleme dili, veri alışverişini de sağlamaktadır. İnternetten bilgi alışverişi yapan iki sistem arasında bu durumu normal düzeye getirmektedir. XML dilinin düzenleme yetkisi W3N’nin kapsama alanına girmektedir. Karmaşık bir yapıda olan genişletilebilir işaretleme dilinin grafik olduğunu söylemek mümkündür. 

Günümüz zamanında birçok yazılım veri alışveriş akışını genişletilebilir işaretleme dili ile yapmaktadır. Fakat bu alışveriş akışı veri tabanı alanında kullanılamaz. Şu zaman da geliştirilen her alandaki teknoloji genişletilebilir işaretleme diline uygun üretilmektedir. Bunların yanı sıra ofis uygulama yapısına da uygun bir düzeneğe geçilmiştir.

Dosya içerisinde bulunan hedefe ulaşabilmek için her istenildiğinde dosya baştan açılmalıdır. XML yani genişletilebilir işaretleme dilinin ağaç veri yapı şeklinde olduğunu söylenebilir. <kullanici>, <soyad> gibi gösterimler XML dokümanında verinin gösteriliş şeklidir. 

Ayrıca XML, kişiler arasında metin işaretleme sistemi olarak da bilinir. Belli başlı programların diline benzeyen genişletilebilir işaretleme sistemi sadece belirlenen özellikteki işlevsel olayları yapmaktadır. Bu işlevin temel amacı oluşturulan verilerin saklanmasını sağlamak ve veri transfer alışverişini yapmasıdır. Bu veri alışverişi zaman içerisinde vermiş olduğumuz bilgiler dahilinde standart olarak geliştirildiği söylenebilir. 

XML Özellikleri Nelerdir? 

XML bir diğer ismiyle genişletilebilir işaretleme dili olan sistem, yazılımcılar tarafından sıklıkla kullanılan bir veri alışverişini sağlamakta yardımcı olmaktadır. Bu sistem yapısının altında da farklı sistemler bulunmaktadır. Bu diller arasında da HTML sistemi de mevcuttur. XML’nin genel özelliklerine bakmak gerekirse şunları sıralayabiliriz:

 • Veri alışverişini kolay ve hızlı şekilde yapılmasını sağlar.
 • Veri yedeklenmesini sağlar.
 • Format yapıları arasında geçişlerin kusursuz olmasına yardımcı olur.
 • Büyük ve küçük harflere karşı duyarlı bir yapıda olması sayesinde hata oranı azalır.
 • Kullanılacak olan Taglar da yapılan etiketler, manuel yapısına kapatılmalıdır.
 • Standart bir yapıya sahip olmayan genişletilebilir işaretleme sisteminin etiketlerine nitelik yapılabilir.
 • Markup meta dili olduğunu söylemek de mümkündür.
 • XML ile birçok alan da programla dili oluşturulabilir.
 • XML, metin dosyasıdır.
 • XML bir veri tabanı değildir.
 • XML, veri taşınması yapmaz sadece veri alışverişine yardım eder.
 • Ayrıca bu metin dosyasını gerekli şartlar olduğu zaman düzenlenebilmektedir.
 • Genişletilebilir işaretleme dilini dosya uzantısı olarak kullanmakta mümkün olacaktır.

Bütün bunlar sayesinde birçok kişi veri alışverişini güvenle sağlamakla beraber kendilerine özgün etiketler de üretebilirler. Genişletilebilir işaretleme dilinin bu avantajları sayesinde özgün yapıda olması dikkat çekmektedir. Fakat bunlar yapılırken kesinlikle hata yapılmamalıdır. Etiketlerin belli düzen içerisinde yapılması sağlıklı bir faaliyeti sağlamaktadır. Eğer bir hata olur ise bütün işlemlere tekrar başlanılması gerekir. 

XML Faydaları Nelerdir?

XML hem bilgi işletim sistemleri hem de kullanıcılar tarafından rahatça okunabilen dökümanlar oluşturmaya yarayan bir işaretleme dilidir. W3C yani World Wide Web Consortium tarafından geliştirilmiş olan bu işaretleme dili, yani XML yine geliştiricisi olan World Wide Web Consortium tarafından tanımlanmış olan bir standart olarak bilinir.

XML, tüm bu özellikleri ile çok etkili bir veri saklama yolu olmasının yanında farklı sistemler arasında bilgi alışverişi yapılmasına yarayan bir ara format görevi de görmektedir. Üstelik bu bilgi alışverişi XML geliştirilmeden önce var olan sistemler ile kıyaslanamayacak kadar hızlı yapılır. Bu da XML, yani Extensible Markup Language sistemlerinin bu alanda standartları belirlemesi ile sonuçlanmıştır.

Günümüz itibari ile birçok yazılım, diğer yazılımlar ile bilgi alışverişini XML formatı ile gerçekleştirmektedir. Buna ek olarak XML’i esas format olarak kullanmakta olan bazı uygulamalara da rastlayabilmek günümüzde oldukça mümkün hale gelmiştir. Microsoft tarafından geliştirilmiş olan .Net teknolojisi üzerinde kullanılmakta olan DataSet nesneleri format olarak XML kullanırlar. Bu durum XML teknolojisinin ne kadar faydalı ve yaygın olduğu üzerine çok iyi bir örnektir.

XML Nerelerde Kullanılır?

XML ya da Türkçe dilindeki ismi ile Genişletilebilir Markum Dili web üzerinden data alışverişi yapan sistemler ve platformlar arasındaki bu alışverişi standart hale getirmek amacı ile geliştirilmiş olan bir biçimlendirme dili olarak bilinir. XML’in, yani Genişletilebilir Markum Dili’nin genelde Microsoft tarafından üretildiği söylenir. Ancak bu yaygınca bilinen yanlış bir bilgidir. Bu yanlış bilginin sebebi Microsoft’un .Net adı ile bilinen teknolojisinin yayınlanması ile aynı tarihte yayınlanmış olmasıdır. XML, yani Genişletilebilir Markum Dili Microsoft tarafından değil W3C, yani World Wide Web Consortium tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır.

World Wide Web Consortium tarafından geliştirilmiş olan XML yayınlanmadan önce bir veri tabanı ya da bir yazılım üzerinde kullanılan verilerin başka bir ortama aktarılma sürecinde birçok problem yaşanılabiliyordu. Bu da sürecin sonunda başka alanlar üzerinde tasarlanmış olan sistemlerin ve fonksiyonların kullanılması mümkün olmuyordu. Geliştiriciler içeriklerini rahatça başka bir sistem ya da veri tabanına geçiremiyor, başka alanlarda tasarlamış oldukları fonksiyonları kullanamıyorlardı. 

İşte XML tam olarak bu sorunun çözümü için geliştirildi. Bu alanda standartları belirlemiş olan XML, yani Genişletilebilir Markum Dili veri alışverişini ve veri değişimini basitleştirmesi ile bu can sıkıcı engeli etkili bir biçimde ortadan kaldırdı. Verileri tanımlamak için geliştirilmiş olan bu sistem hem bir teknoloji hem de bir dil olarak geliştiricilere çok büyük bir kolaylık ve pratik bir kullanım sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir