Skip to content
CMS SEO

WordPress SEO Hizmeti Nedir, Nasıl Verilir?

WordPress, son yılların en popüler site yazılımı alt yapısıdır. Çok büyük sitelerden, günlük iki haneli hitleri olan sitelere kadar hemen her mecrada yaygın biçimde kullanılır. Bunun başlıca sebebi, WordPress kurulumunun çok hızlı olması ve sürekli güncel kalabilecek geliştirme özelliklerine sahip olmasıdır. Bununla birlikte doğru uygulamalarla WordPress SEO mükemmel sonuçları ortaya koyabilir.

Buradaki anahtar kelime öbeği; “doğru uygulamalar” olarak kabul edilmelidir. Zira WordPress kendiliğinden bir SEO sonucunu site sahiplerine sunmaz. Sistemin profesyonel biçimde programlanması ve arama motorlarına uyumlu hale getirilmesi gerekir. Her ne kadar ücretsiz bazı eklentilerle bu sağlanıyor gibi iddialar söz konusu olsa da gerçek anlamda nitelikli sonuçlara ulaşabilmek için profesyonel WordPress SEO hizmeti almak gereklidir.

WordPress SEO Hizmeti Nedir?

WordPress SEO hizmeti, kurumsal veya daha küçük çapta, web sitesinin SEO ihtiyaçlarının karşılanması için, WordPress özelinde sunulan hizmetlerdir. Her yazılımcı veya SEO uzmanı WordPress’e hakim olmayabilir. Bu nedenle, bu yazılım üzerinde çalışabilecek uzmanlar, bu hizmetin sunumunda görev alırlar. Yazılımın kurulumu, tema yükleme ve geliştirme, SEO ayarlarının yapılması ve sitenin yayın sürecinde diğer SEO desteklerinin verilmesi, bu hizmete dahil süreçlerdir.

WordPress SEO desteği veren uzmanlar hem genel anlamda SEO uzmanı hem de WordPress uzmanı olarak yetişmiş kişilerdir. WordPress, hazır bir yazılım gibi görünse ve herkes bu site yazılımını kurup kendi sitesini yönetebilir gibi bir imaj söz konusu olsa da bu tam olarak doğru değildir. Temel düzeyde bilgi teknolojileri bilgisi sahibi olanların bu siteyi zorlanarak da olsa kurması mümkün olabilirken, SEO kurulumlarının yapılması oldukça güçtür. Kaldı ki, bu kurulumları belli düzeyde bilgi sahibi olan kişiler dahi yapamayabilir.

WordPress, yazılımın üzerine tema ismini verdiğimiz görsel tasarımın giydirildiği bir sistemdir. Site kurulumu ve sonrasında, yazılım ve temanın uyumu ve sitenin sorunsuz çalışabilmesi her zaman mümkün olmaz. Bu hataların neredeyse tamamı SEO için negatif faktör olduğundan bunlara müdahale edilmesi ve sorunun hızla giderilmesi son derece önemlidir. WordPress SEO uzmanı, bu süreçlerin tümünde danışmanlık ve/veya geliştirme desteği verebilir. Bu hizmet kapsamında doğrudan yazılım desteği sunulmuyor olsa bile, hangi işlemin yapılması gerektiği saniyeler içerisinde tespit edilip, sorunun çözümüne yönelik girişim başlatılabilir. Kaldı ki, pek çok WordPress SEO Hizmeti veren firma, tüm hizmetleri de paketin içerisinde verebilir.

WordPress SEO Hizmeti Nasıl Verilir?

WordPress SEO hizmeti, site sahibinin gereksinimlerine odaklı olarak çok farklı şekillerde biçimlendirilebilir. SEO uygulamalarının doğası gereği, zaten hiçbir SEO uygulaması, diğer bir başka site ile taban tabana aynı olmaz. Bu bakımdan bu hizmetlerin siteye özel geliştirileceği söylenebilir. Bunun yanında, eğer firmanın tüm diğer sitelerini, markasını ve genel olarak kurumsal kimliği kapsayan bir pazarlama stratejisi söz konusu ise WordPress SEO hizmeti bu plana dahil edilebilir veya plan buradan başlayarak genişletilebilir.

SEO, dijital pazarlama bileşenlerinin neredeyse tamamını içine alıyor olduğundan, aslında WordPress SEO hizmeti için genel bir dijital pazarlama etkinliği veya kurumsal kimliğin dijital ortamda geliştirilmesi tanımı yapılabilir. Zira SEO, sadece site içerisinde çeşitli etkinlikleri kapsamaz, bu yalnızca sitenin temel SEO gereksinimlerinin karşılanması durumunu ifade eder. Google’ın tanımına göre; SEO, nitelikli dijital pazarlama etkinliklerinin tamamıdır ki, buradan bakınca sadece site içi uygulamaların sadece bir adım olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. 

Sadece WordPress SEO hizmeti almak isteyenler için ise sürecin bileşenleri şu şekildedir:

  • Site Yayını Yapılacak Sunucunun Tespiti

WordPress, statik sitelerden farklı olarak, çok fazla uygulamayı çalıştırabiliyor olduğundan, kaynak kodları daha fazla işlemci tüketir ve daha fazla sunucu yazılım bileşenine ihtiyaç duyar. Kimi barındırma sağlayıcılar WordPress hosting ismi altında ürünler satıyor olsa da WordPress SEO uzmanının bu sunucuları test etmesi ve sizin gereksinimlerinize en uygun çözümü bulması hayati öneme sahiptir. Kimi sunuclar, WordPress ve sizin kullanacağınız tema ve özelliklerini sağlayamaz olduğundan, siteniz SEO uyumlu olmak bir yana, hiç çalışmayan bir yapıya dönüşebilir.

  • Site Yazılımı Kurulumu / İyileştirilmesi

Eğer daha önce kurulmuş bir site yok ise WordPress SEO uygulamaları kapsamında bu yazılım kurulabilir veya kurulumu yapan ekibe SEO bakımından direktifler verilebilir. Eğer bir site varsa ve SEO uyumlu olarak hazırlanmamış ise bunun SEO uyumlu hale getirilmesi için gerekli girişimler de gerçekleştirilebilir. Sitenin temel kodlarının yanlış veya eksik olması, sitenin ileride verimli çalışmasını etkiler ki, bu da önemli bir SEO defektidir.

  • Tema Kurulumu / SEO Uyumunun Sağlanması

WordPress temalarının tamamı SEO uyumlu olmadığı gibi hemen her temanın SEO için optimize edilmesi gerekir. Özellikle mobil uyumluluk noktasında doğru seçimin yapılması ve temanın gerekli ayarlarının yapılması son derece önemlidir. Duyarlı tasarımların en hızlı şekilde yüklenebilmesini sağlamak veya mobil sürümlü temalar yüklemek, bu uyum için hayati öneme sahiptir.

  • Önbellek Yönetimi

WordPress birçok dinamik kodu barındırır ve her siteye giren kullanıcıya uygulama verileri sunar. Bu verilerin en doğru şekilde önbelleğe alınıp, her seferinde veri tabanı sorgusunun tam site sürümü için yapılmasını önleyen önbellek çözümleri, SEO açısından çok önemlidir.

  • İçerik Yönetimi

İçerik, SEO için temel yapılandırmaların ardından en önemli unsurdur. Sitenin Google üzerindeki görünümü bütünüyle bununla ilişkilidir. WordPress SEO hizmeti kapsamında müşterinin içerik gereksinimleri karşılanır veya ne tür içerikler kullanması gerektiğine dair yönlendirmeler yapılır.

Görsel içerik ve video içeriği gibi yüklemelerin de yine SEO uyumlu ve kullanıcı deneyimini arttıracak şekilde hazırlanması bu uygulamalar içerisinde yer alır.

Sitenin dışında, marka ve site bilinirliğini yükseltmek için SEO kapsamında işlemler yapılır. Bu işlemler dijital pazarlama uygulamaları olarak bilinir ve SEO üzerinden ciddi şekilde etkilidir.

Kaynaklar:

Ulf Lonegren https://www.helloroketto.com/articles/seo-services-for-wordpress Erişim Tarihi: 27 Oca 2023, 10:51