Wix SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Wix SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Daha önce bir web sitesi oluşturduysanız veya uygun bir web sitesi oluşturucu arıyorsanız, şüphesiz Wix’i duymuşsunuzdur. Kullanımı kolay arayüzü, yeni başlayanlar için uygunluğu ile ünlüdür ve esnekliği, profesyonel görünümlü şablonları ve desteği için iyi yorumlar alır. Dezavantajı, Wix SEO sınırlamaları genellikle eleştiri için gelir. Ancak bu, birkaç en iyi uygulamayı uygulayarak sitenizin SEO’sunu geliştiremeyeceğiniz anlamına gelmez.

Wix, yaklaşık 200 milyon izleyici kitlesi, 190 ülkede kullanılabilirliği ve 1000’den fazla özelliği ile oldukça popülerdir. Platform özellikle aşağıdakiler arasında popülerdir:

 • Küçük işletmeler
 • Girişimciler
 • Fotoğrafçılar, tasarımcılar ve yazarlar gibi serbest çalışanlar

Harika görünümlü portföyler ve açılış sayfaları oluşturmak için Wix’i de kullanabilirsiniz. Bu makale, Wix web sitenizin sıralamasını iyileştirebilecek SEO için en iyi 10 uygulamasını detaylandırmaktadır.

Wix SEO Nedir?

Hazır web sitesi şablonları ve barındırma hesabı sunan Wix, arama motoru optimizasyonu araçlarını da kullanıcılarına sunuyor. Wix SEO Wiz ismindeki kullanıcı eklentisi ile sitenizin arama motoru optimizasyonu parametrelerini geliştirebilirsiniz. Tabii hangi platformu kullanıyor olduğunuz fark etmeksizin, SEO kuralları evrenseldir. Kullandığınız sitenin veri yolları ve teknik bakımından sahip olduğu nitelikler eğer arama motorlarının beklentilerini karşılamazsa içerikte gerçekleştireceğimiz etkinlikler işe yaramayacaktır.

Wix, geçmişte paylaşımlı hosting sistematiği ve veri yollarının arama motoru uyumu olmaması gibi negatif yönleri nedeniyle bu bakımdan tercih edilmiyor olsa da günümüzde sistem uyumlu hale getirilmiştir. Genel arama motoru optimizasyonu kuralları ile birlikte, sistem tarafından sunulan eklentileri kullanarak, Wix üzerinde inşa ettiğiniz sitenin arama motorlarında görünür olmasını sağlayabilirsiniz.

10 adımda Wix SEO Nasıl Yapılır?

Wix SEO adımlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Wix SEO Wiz’i Kullanın

Sitenizi optimize etmeye başlamak için Wix SEO Wiz’i kullanın. Ücretsizdir ve içeriğinizi optimize etmenizi sağlar.

SEO Wiz, iyileştirme alanlarını detaylandıran ve SEO’yu geliştirmek için tavsiyelerde bulunan adım adım bir plandan oluşur.

Buna ek olarak, size şunları sağlar:

 1. Takip etmesi kolay eğitimler
 2. İzleme yetenekleri
 3. Çok sayıda SEO makalesine erişim

Wix SEO Wiz’i, sitenizin kontrol panelinden “Pazarlama ve SEO” ya ve ardından “Google’da Bulun” a giderek bulabilirsiniz.

 • Longtail Anahtar Kelimeler Kullanın

Anahtar kelimeler ve anahtar kelime araştırması hakkında her şeyi biliyorsunuz. Bunlar SEO’nun çok önemli bir parçasıdır, ancak uzun kuyruklu anahtar kelimeleri göz ardı etmemelisiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, daha uzun kelime öbekleri kullanan düşük arama hacmine sahip daha spesifik anahtar kelimelerdir. Örneğin, “koşu ayakkabısı” bir baş anahtar kelimeyken, “dar ayaklar için en iyi koşu ayakkabıları” uzun kuyruklu bir anahtar kelimedir.

Wix SEO stratejiniz için Ubersuggest, Google’ın Otomatik Tamamlama ve wordtracker.com dahil olmak üzere uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmak için ücretsiz araç sıkıntısı yoktur.

 • Mobil Uyumlu Hale Getirin

Mobil uyumlu (duyarlı) bir web sitesine herhangi bir cihazdan erişilebilir ve bir ziyaretçinin bir sayfaya nasıl eriştiğine bakılmaksızın bir web sitesinin kullanımını kolaylaştırır.

Yanıt verme hayati önem taşır, çünkü Google mobil uyumluluğu bir sıralama özelliği olarak kullanır ve daha fazla insan mobil cihazları kullanır.

Web sitenizi nasıl duyarlı hale getirirsiniz hemen birkaç öneri sıralayalım:

 1. Her ekran boyutuna ve yönüne iyi uyum sağlayan bir düzen oluşturma
 2. Mümkün olduğunda duyarlı tasarım tekniklerini kullanmak
 3. Photoshop veya Photopea gibi araçları kullanarak görüntüleri daha küçük ekranlar için optimize etme
 4. Videolar, fotoğraflar ve metin uzunluğu gibi daha küçük ekranların kısıtlamalarını dikkate alan içerik oluşturma

Wix ayrıca web sitenizi nasıl daha duyarlı hale getireceğiniz konusunda da tavsiyelerde bulunur.

 • Yerel SEO çalışması ile Local bilinirliğinizi Artırın

Yerel SEO, fiziksel bir konumla alakalı anahtar kelimeler için arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alan bir internet pazarlama şeklidir. Örneğin, yerel SEO kullanmak, özellikle küçük işletmeler ve restoranlar veya güzellik salonları gibi fiziksel vitrinler için faydalıdır.

Local SEO iki kategori içerir:

 1. Site içi .
 2. Site dışı.

On-site, web sitenizi ve çevrimiçi işletmenizi yerel aramalar için sıralamaya göre optimize etmeyi içerir. Site dışı, geri bağlantılar oluşturmayı ve sektörünüzle veya nişinizle ilgili bloglarda ve dizinlerde incelemeler ve sözler almayı içerir.

Neyse ki, sitenizin yerel SEO’sunu geliştirmek zor değil.

Sitenizin sıralamasını iyileştirmenin bir yolu, sayfanızın başlığında ve içeriğinde coğrafi anahtar kelimeler kullanmaktır.

Ayrıca, her alakalı olduklarında sayfanıza şehir adlarını, eyaletleri, ilçeleri ve posta kodlarını da eklemelisiniz; bu, Google’ın sizi bulmasını kolaylaştıracaktır.

Sitenizin sıralamasını iyileştirmenin bir başka yolu, web sayfasına üzerinde iğneler bulunan bir harita eklemektir. Bu, kullanıcıların Google Haritalar veya web sayfasındaki gömülü bir harita aracılığıyla konumları daha kolay görüntülemelerini sağlayacaktır.

 • Site Haritası Oluşturma

Site Haritaları, kullanıcının ziyaret ettiğinde ne bekleyeceğini bilmesine izin verdiği ve web yöneticisine ziyaretçilerin siteleriyle nasıl etkileşimde bulunduğunu görmesi için bir yol sağladığı için herhangi bir web sitesi için kritik öneme sahiptir.

Ek olarak, bir site haritası ziyaretçiler için gezinme sağlar; bu, sitenize her gün kaç ziyaretçinin gelebileceğini göz önünde bulundurarak çok önemlidir.

Site haritaları iki nedenden dolayı ayrılmaz bir bütündür:

 1. Web sitenizin yapısını bir bakışta görmenizi sağlar.
 2. Arama motorlarının sitenizi daha verimli bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olurlar.

Ayrıca, bir site haritası, ziyaretçilerinizin sitenizde nereye gittiğini anlamanıza yardımcı olur, böylece içeriği onlar için daha etkili bir şekilde optimize edebilirsiniz. Ayrıca, ziyaretçilerin istediklerini bulmalarını engelleyebilecek bozuk bağlantıları da belirleyebilirsiniz.

Wix site haritanızın Google tarafından alınması konusunda endişelenmenize gerek yok.

Wix hesabınızı Google’a bağladığınızda, arama motoruna gönderilir. Wix’in ayrıca bunun manuel olarak nasıl yapılacağına dair bir öğreticisi vardır.

 • Wix SEO Araçlarını Kullanın

Wix SEO, bir planı takip etmekten daha fazlasıdır. Sıralamanızı iyileştirmek için aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok başka araç sunar:

 1. Doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için analitik
 2. Yüksek kaliteli içerik yayınlamak ve organik trafik kazanmak için profesyonel görünümlü bir blog
 3. Organik aramaya yardımcı olacak sağlam bir altyapı
 4. Sümüklü böcek, meta etiket ve yapılandırılmış verilerin özelleştirilmesi
 • Google Search Console’u ve Analytics’i Kurma

Google Search Console, web sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansı hakkında analizler sunan ücretsiz bir hizmettir.

Bunu, aşağıdakiler gibi çok çeşitli şeyleri izlemek için kullanabilirsiniz:

 1. Kullanıcıların sitenizi bulmak için kullandığı anahtar kelimeler
 2. Google’ın algıladığı hatalar veya uyarılar
 3. Kullanıcıların sitenizdeki diğer sitelerdeki sayfalara yönlendiren bağlantıları tıklama sayısı
 4. Kullanıcıların içeriğinizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dair içgörüler sağlamak
 5. İnsanların nereden geldikleri ve sitenizi ziyaret ettiklerinde nereye gittikleri ile ilgili verileri paylaşma
 • Wix SEO’nuzu Site Genelinde Optimize Edin

Wix sitenizi daha da optimize etmek için anahtar kelimelerin ötesine bakın. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere üzerinde çalışabileceğiniz birçok başka alan vardır:

 1. Gezinme menüsünü yönetme
 2. SEO dostu URL’ler kullanma
 3. Okuyucuların ilgisini çekecek ilgili konuları seçerek içeriği optimize etmek
 4. Ürününüzle tutarlı olduğundan emin olarak tasarımı optimize etmek

Ayrıca, web sitenizin görüntülerini daha hızlı yüklenmelerini sağlamak için optimize edebilirsiniz.

Örneğin, görüntülerin genişliğini Wix’in gerektirdiği boyuta (en az 2560 X 1440 piksel) azaltabilirsiniz.

Son olarak, daha basit HTML kodu ve daha az istenmeyen etiket için bir metin düzenleyici kullanın.

 • Wix SEO için İçerik Göndermeye Devam Edin

Trafik oluşturmak için blogunuza kaliteli içerik yayınlamak önemlidir.

Bu yayınları, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacak geri bağlantılar oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Ancak, blogunuza düzenli kaliteli içerik göndermenin önemi sadece trafik veya geri bağlantı almakla ilgili değildir. Ayrıca, sitenizi Google Arama aracılığıyla bulan okuyucular için arama sonuçlarınızı oluşturmakla da ilgilidir.

Üretimi kolaylaştırmak ve içeriği güncel ve alakalı tutmak için bir içerik takvimi oluşturmayı düşünün.

 • Bağlantı Ekle

Google, bağlam ve anlam verdikleri için hem iç hem de dış bağlantılara değer verir. Böylece sitenizi Google Arama aracılığıyla bulan okuyucular için arama sonuçlarının kalitesini artırır.

Aynı web sitesindeki sayfalara işaret eden bağlantılar dahili bağlantılar olarak adlandırılır.  Dış bağlantılar, diğer web sitelerine işaret eden bağlantılardır ve eşit derecede önemlidir.

Son olarak, web sayfası kodunun üst kısmındaki web sayfasının HTML etiketine bir kod satırı ekleyebilirsiniz. Böylece doğrudan ana sayfalarından dahili bir bağlantıya sahip olurlar.

Wix SEO Çalışması Fiyatları

Temel

 • 25 Anahtar Kelime
 • Aylık 5 Yeni İçerik
 • 30 Sayfaya Kadar Optimizasyon
 • Teknik Hataların Giderilmesi
 • UX İyileştirmeleri
 • Aylık 1 Online Toplantı

7.490 TL / Ay

Bilgi Al

Standart

 • 40 Anahtar Kelime
 • Aylık 8 Yeni İçerik
 • 50 Sayfaya Kadar Optimizasyon
 • Teknik Hataların Giderilmesi
 • UX İyileştirmeleri
 • Aylık 1 Online Toplantı
 • Ciro ve Talep Takibi

14.490 TL / Ay

Bilgi Al

Kurumsal

 • 70 Anahtar Kelime
 • Aylık 15 Yeni İçerik
 • 100 Sayfaya Kadar Optimizasyon
 • Teknik Hataların Giderilmesi
 • UX İyileştirmeleri
 • Aylık 2 Online Toplantı
 • Ciro ve Talep Takibi
 • Haftalık Telefon Görüşmeleri

19.990 TL / Ay

Bilgi Al

Agresif

 • 100+ Anahtar Kelime
 • 25+ Yeni İçerik
 • 200+ Sayfa Optimizasyonu
 • Teknik Hataların Giderilmesi
 • UX İyileştirmeleri
 • Aylık 2 Online Toplantı
 • Ciro ve Talep Takibi
 • Aylık 1 Yüz Yüze Toplantı
 • Günlük Telefon Görüşmeleri
 • Advertorial Reklam
 • Infografik Görsel Üretimi
Bilgi Al

Kaynaklar:

Bill Wildmer https://ahrefs.com/blog/wix-seo/ Erişim Tarihi: 9 Kas 2022, 10:31

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir