White Hat SEO (Beyaz Şapka) Nedir, Nasıl Yapılır?

White Hat SEO (Beyaz Şapka) Nedir, Nasıl Yapılır?

White Hat SEO, herhangi bir manipülasyon ve hile olmadan, kurallara uygun biçimde gerçekleştirilen arama motoru optimizasyonu uygulamalarıdır. Tarif edilmemiş bileşenleri olsa da bu yöntemin genel olarak işleyişi bellidir. Bir işletmenin nitelikli dijital pazarlama yapıyor olması, doğal olarak nitelikli web yayınları yapıyor olması anlamına geleceğinden, SEO uygulamaları da bu kapsamda değerlendirilir. Sitelerin yükselmesi için Google tarafından kabul gören işlemlerin yapılıyor olması, kaliteli ve dürüst SEO olması sebebi ile White Hat olarak tanımlanır.

SEO uygulamaları farklı şekillerde yapılır. Bu uygulamaların bir kısmı, kural dışı ve riskli uygulamalardır. Black Hat ve grey Hat gibi türleri olan bu uygulamalar yerine White Hat SEO uygulaması tavsiye edilen uygulamadır. Tabii bu konuyu daha iyi anlamak için SEO kavramına genel bir bakış yapmak gerekir.

SEO kavramı İngilizce de ismi search engine optimization, Türkçe de ise arama motoru optimizasyonudur. Arama motoru optimizasyonunda web sitelerin yukarıya çıkmasına yardımcı olunmaktadır. SEO çalışmaları sayesinde taramalar sonucunda mevcut siteniz bulunacaktır. Bu SEO çalışmaları yapılırken birkaç yöntem kullanılmaktadır. Bu çalışmalardan biri de White Hat SEO yani beyaz şapkadır. Diğer çalışmalar ise Grey Hat SEO ve Black Hat SEO’dur. 

White Hat SEO (Beyaz Şapka), web siteler için yapılan çalışmalar da sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Beyaz şapkalı seo , yasal yollarla çalışmalarını yapmakta olup etik olarak arama motoru optimizasyonuna da uygundur. Arama motorları, web sitelerini üst sıraya yükseltilmesi için belirledikleri kurallara uyulmasını sağlayan SEO çalışmasıdır. Bu çalışmaların sağlanması için belli başlı SEO teknikleri vardır. Yapılan tüm çalışmalar sonucunda web siteniz hem üst sıralara çıkacak hem de yasal yollar sayesinde güven altında yapmış olacaksınız. 

White Hat (Beyaz Şapka) SEO Nedir?

White Hat SEO, Google’da web sitelerini daha üst sıralara çıkarmak için güncel algoritmalara ve Google tarafından yapılan açıklamalara uyularak yapılan çalışmalara verilen SEO stratejisidir. Genellikle faydalı içerik üretmek ve teknik hataları çözmek gibi SEO amacının ön planda olmadığı kullanıcı odaklı çalışmaları kapsar.

 

White Hat SEO Nasıl Yapılır?

beyaz sapka seo teknikleri

Arama motorunda üst sıraya yükselmenizi sağlayan White Hat SEO’nun, olumlu sonuçlar ortaya çıkarması için uyması gereken 8 adım vardır. 

  • İçerik: Oluşturulan içeriklerin ziyaretçiler tarafından ilgi çekmesi sağlanmalıdır. Bir konu için üretilen içerik yazıları, mutlaka bilgilendirici yapıda olmalıdır. Bunun yanı sıra noktalama işaretlerine dikkat edilerek okuyucunun sıkılması engellenmelidir. 
  • Anahtar Kelime: White Hat SEO’nun en önemli etkeni anahtar kelimedir. Web sitenin görünür hale gelmesini sağlayan bir adımdır. Web sitenin içeriğine uygun en çok tercih edilen kelimeler belirlenerek yazı içeriğinde tekrar edilmelidir. Bu tekrar hali arama motorunda yükselmenizi etkileyecektir. 
  • Meta Etiket: Meta etiketler, site hakkında oldukça bilgi vermelidir. Bu bilgiler kullanıcıların aradıkları konu ile alakalı olup olmadığını belirler. Ayrıca etiket oluştururken anahtar kelimelerin doğru olmasına dikkat edilmelidir.
  • Görsellik: Oluşturduğunuz sitenin alanına uygun görsel seçilmeli ve görseller net olmalıdır. Kullanılan görsellere eklenen meta etiket ve bilgilendirici yazılar siteyi olumlu etkileyecektir. 
  • Web Sitenin Hız Durumu: Kullanıcılar site hızlı ise dikkat çekecektir. Site akış durumu sıkça kontrol edilmelidir. 
  • Uyum: Oluşturulan site sadece bilgisayarda değil mobil cihazlara da uyumu olmalıdır. 
  • Backlink Çalışması: Genellikle Black Hat SEO tekniğinde tercih edilir ve illegal sayılır. Fakat White Hat SEO da kurallara uygun şekilde yapılmaktadır. Site ziyaretlerindeki artışı sağlar.
  • Kullanıcılar: Site ziyaretçilerinin devamlı hale gelmesinde etkilidir. 

White Hat SEO (Beyaz Şapka) Neden Önemlidir?

Türkçe dilinde arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO aslında İngilizce bir tabir olan Search Engine Optimization ifadesinin kısaltılmış halidir. Search Engine Optimization ise Türkçe diline aynen ilk cümlede olduğu gibi ”Arama Motoru Optimizasyonu” olarak çevrilebilmektedir. Kısaca SEO adı verilen bu arama motoru optimizasyon çalışmaları dijital dünyanın özellikle üzerinde durduğu ve hali hazırda uygulanmakta olan yöntemler ile ciddi anlamda başarılı sonuçlar alınabilen bir çalışmadır.

White Hat SEO yani Beyaz Şapka ise SEO yöntemleri arasında en çok kullanılanı ve en iyi sonuçlar verenlerinden biri olarak bilinir. SEO çalışmaları genel olarak kullanıcıların bahsi geçen web sayfalarını daha erişilebilir kılmak ve alaka düzeyini, kalite düzeyini artırmak için kullanılırlar.

Beyaz şapka adı da verilen white hat SEO çalışmaları arama motorları için dizayn edilmiş olan ve aynı zamanda bu arama motorlarının onaylanmış koşul ve şartlarına uygun olarak geliştirilmiş olan SEO yöntemlerini içerir. Yani kısaca olabilecek en etik yollardan yapılmış olan SEO çalışmalarına White Hat SEO çalışmaları ya da Beyaz Şapka SEO çalışmaları adı verilmektedir.

Arama motoru sonuç sayfaları ya da kısaca SERPlerdeki sıralamayı organik yollar ile iyileştirmeyi hedefleyen bu SEO yönteminde beklentiler kişiden kişiye ya da projeden projede değişim gösterebilmektedir. White Hat SEO yöntemi çok tercih edilen bir SEO yöntemi olması ile birlikte son derece etkili sonuçların alındığı da gözlemlenmiştir.

White Hat SEO (Beyaz Şapka SEO) Ne Gibi Faydalar Sağlar?

White Hat SEO çalışmaları ülkemizde Beyaz Şapka SEO çalışmaları olarak da bilinir. White Hat İngilizce diline ait bir ifadedir ve Türkçe diline Beyaz Şapka olarak çevrilebilir. SEO ise yine İngilizce diline ait bir ifadenin kısaltılmış halidir. Search Engine Optimization ya da kısaca SEO, Türkçe diline Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilmiştir ve bu son derece isabetli bir çeviridir.

Peki ya Beyaz Şapka SEO çalışmaları olarak da bilinen White Hat SEO çalışmaları tam olarak hangi çalışmaları kapsamaktadır? Arama motorlarının yaygınlaşması ile birlikte hayatımıza giren SEO tanımı basitçe bir sitenin ya da bir web sayfasının arama motorları tarafından çıkarılan sonuçlarda ne kadar üst sıralarda görüneceğini belirleyen bir sistemdir.

SEO çalışmaları ile bahsi geçmekte olan web sitesi ya da web sayfasının Google gibi arama motorlarının göstermiş olduğu sonuç sayfalarında daha yukarı sıralarda gözükmesi hedeflenir. Bu çalışmaların temelde 3 adet farklı yöntemleri vardır. Bunlardan ilki içeriğin konusu olan White Hat SEO çalışmaları yani Beyaz Şapka SEO, ikincisi Grey Hat SEO çalışmaları yani Gri Şapka SEO, üçüncü ve sonuncusu ise Black Hat SEO çalışmaları yani Siyah Şapka SEO çalışmalarıdır.

White Hat SEO çalışmaları genel olarak arama motoru firmanın belirlemiş olduğu koşul ve şartlara uygun olarak yapılmış olan SEO çalışmalarına denir. Bu çalışmalar etik yollar ile gerçekleştirilen teknik çalışmalardır. Bu yöntemden alınan sonuçlar duruma göre değişim gösterebilmek ile birlikte genelde arama sonuçları organik yollar ile düzenlenir ve legal yollar izlenilir.

White Hat SEO Doğru Yoldur!

Google, protokollere uygun SEO sistematiğinin white hat olduğunu beyan eder. Bu sistematik dahilinde hile yoktur ve sitenin dijital pazarlama ilkelerine uygun biçimde geliştirilmesi hedeflenir. Bunun için kullanılacak yöntemler elbette hileli yöntemlerden daha zor ve maliyetli olacaktır. Fakat bu şekilde inşa edilen sitelerin, hiçbir zaman indekslerden silinmeyeceği garanti edilebilir.

Google, white hat ile SEO yapılmasına izin verir hatta bunu destekler. Uzun vadeli planları olan site sahiplerinin farklı yolları tercih etmemesi ve beyaz şapka SEO tercih etmesi önerilir. Bu sayede markanızı ve sitenizi internet ortamında dev bir ikona dönüştürebilir, müşterileriniz veya kullanıcı hedef kitlenizi genişleterek faaliyetlerinize devam edebilirsiniz. Aksi halde backlink satın almak,  anahtar kelime doldurma gibi manipülatif eylemlere başvurduğunuzda Google güncellemeleri tarafından olumsuz yönde etkilenebilirsiniz veya siteniz manuel işleme maruz kalabilir.

Kaynaklar:

Wordstream https://www.wordstream.com/white-hat-seo Erişim Tarihi: 9 Ara 2022, 11:00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir