WhatsApp Nedir? Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Nedir? Nasıl Kullanılır?

WhatsApp’ın dünya çapında 2 milyardan fazla kullanıcısı var ve inanılmaz derecede popüler bir sohbet uygulaması. Mesajlaşma için özel, güvenli bir platform sağlama fikriyle oluşturuldu. Bu platform şimdi ne kadar güvenli? Uygulama, 2014 yılından beri Facebook’un elinde. WhatsApp, bağımsız bir şirket şeklinde faaliyetlerine devam edeceğini ve güvenlik ve gizlilikle ilgili tüm yükümlülüklere uyacağını belirtti.  

WhatsApp, dünyanın en popüler ücretsiz mesajlaşma platformlarından biridir. Uzun mesafelerde iletişim kurmak için birçok kişi tarafından sevilen kullanıcıları, gezegendeki herhangi birine mesaj atabilir ve arayabilir.

Yine de, yeni bir kullanıcı için korkutucu olabilir. WhatsApp, mükemmel sonuçlar için yararlanılabilecek birçok güçlü özelliğe sahiptir, ancak ilk başta bunaltıcı olabilirler. Bu kılavuzda, WhatsApp’ın nasıl indirileceği, bir WhatsApp numarasının nasıl ayarlanacağı, hesapların Android, iPhone ve PC’de nasıl aktarılacağı ve çıkartmaların nasıl kullanılacağı dahil olmak üzere tüm WhatsApp temellerini gözden geçireceğiz.

WhatsApp Nedir?

WhatsApp; kullanıcıların metin ve sesli mesajlar gönderebildiği, sesli ve görüntülü aramalar yapabildiği, resim, belge ve diğer medya türlerini paylaşabildiği anlık mesajlaşma hizmetidir. Hem akıllı telefonlar hem de bilgisayarlarda internet üzerinden mesajlaşma ve arama gerçekleştirmek için kullanılabilmektedir. 2009 yılında kullanıma sunulan WhatsApp, 2014 yılında Facebook tarafından satın alındı. Aylık 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan uygulama, büyüyerek dünya çapında en yaygın kullanılan mesajlaşma platformlarından biri haline geldi.

Peki WhatsApp ile neler yapabilirsiniz? WhatsApp, önemsediğiniz kişilerle iletişim kurmanıza yardımcı olmak için doğrudan ve grup mesajlaşma hizmetleri, sesli veya görüntülü aramalar ve çeşitli diğer araçlar sunar. Topluluklar, işletmeler ve kuruluşlar için iletişim kurmak ve iletişimde kalmak için popüler bir seçim olan uygulamada gruplar oluşturarak  tek bir mesajla aynı anda birden fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

WhatsApp Kullanıcı Sayısı Nedir?

Bilmeniz gereken WhatsApp istatistikleri listesindeki ilk madde, WhatsApp kullanıcılarının sayısıdır.

Şu anda dünya çapında 2 milyardan fazla WhatsApp kullanıcısı var ve artıyor (WhatsApp, 2020). 2018’de 1,5 milyar, 2016’da ise 1 milyar olan WhatsApp kullanıcılarının sayısı her iki yılda bir yarım milyar artıyor.

Hatta yavaş yavaş sosyal medya kralı Facebook’un kullanıcı sayısına doğru ilerliyor. 2019 itibariyle, Facebook’un aylık 2,45 milyar aktif kullanıcısı vardı.

WhatsApp kullanıcılarının sayısının yüksek olması, büyük reklam ve erişim potansiyeli anlamına gelir. Ancak hepiniz heyecanlanmadan önce, ana şirketi Facebook’un kısa süre önce WhatsApp’ta reklam yerleşimleri sunma konusundaki ilk planıyla ilerlemeyeceğini açıkladığını bilin.

WhatsApp Ne Kadar Popüler?

WhatsApp şu anda dünya çapında 180’den fazla ülkede kullanılabilir (WhatsApp, 2020). Yerel kalabalığa hitap etmek için uygulama 60 farklı dilde de mevcuttur.

Pazar penetrasyonu, birçok Avrupa ülkesinde, özellikle de Hollanda’da yüzde 85 ile en yüksek seviyede, bunu İspanya’da yüzde 83,1 ve İtalya’da yüzde 83 ile takip ediyor. Aslında, WhatsApp’ın mobil mesajlaşma için önde gelen uygulama olmadığı sadece birkaç düzine ülke var.

Uygulamanın popülaritesine rağmen, WhatsApp’ın nüfuz edemediği bir avuç ülke var. Çin’in yanı sıra, uygulama Küba, Suriye, İran, BAE, Kuzey Kore ve Katar gibi ülkelerde de tamamen veya kısmen engelleniyor.

Bu yasaklardan bazıları, uygulamanın kendisinin aksine İnternet Üzerinden Ses Protokolü (VOIP) hizmetlerine uygulanır. Bu, kısa mesajlaşmanın hala mümkün olmasına rağmen, WhatsApp sesli ve görüntülü aramalarının yapılamayacağı anlamına gelir.

WhatsApp Nasıl İndirilir?

 • Play Store’a (Android) veya App Store’a (Apple) gidin.
 • İndir düğmesine tıklayın ve indirmeyi onaylayın (büyük olasılıkla bir şifre girmeniz istenecektir).
 • İndirme işlemi tamamlandığında uygulamayı başlatmak için uygulama simgesine dokunun.
 • Telefonunuz izin ister. WhatsApp’ı kullanmaya başlamak için bu izinleri ve WhatsApp hüküm ve koşullarını kabul edin.
 • Hücre numaranızı girin ve Onayla’ya basın. Adınız, fotoğrafınız ve kısa bir açıklama gibi kişisel bilgilerinizi girin.
 • SMS ile alacağınız doğrulama kodunu girin. Merak etme. İletinin ulaşması bir dakika sürebilir ve spam ileti klasörünüzde olabileceğini unutmayın! WhatsApp bunu otomatik olarak da yapabilir, bu nedenle telefonunuzu doğrulamak için girişe ihtiyaç duymazsa şaşırmayın.
 • WhatsApp kişilerinizi eklemenizi isteyecektir. Bu ayar, WhatsApp’ın kişilerinizi WhatsApp profilinizle senkronize etmesine izin verecektir!

Bu kolay adımlardan sonra WhatsApp kullanıma hazır! Peki, ilk WhatsApp mesajınızı nasıl gönderirsiniz?

WhatsApp Mesajı Nasıl Gönderilir?

WhatsApp mesajı göndermek için takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Ekranınızın alt kısmına bakın. Sohbetler yazan simgeyi seçin.
 • Sağ üst köşede bir simge var. Kişi listesini açmak için ona dokunun.
 • Mesaj göndermek istediğiniz kişiyi seçin. Sohbete başlamak için bu kişiye dokunun.
 • Mesajınızı yazın, ardından mesajı göndermek için metin kutusunun yanındaki mavi oka basın.

Not: Bir grup sohbeti başlatmak için, 2. adımdan sonra “Yeni Grup” a dokunun ve ardından istediğiniz kadar kişi ekleyin! Bir gruptaki üye sınırının 256 olduğunu unutmayın. Bu mesajlaşma sayfasında, mesaj göndermekten çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Arama da doğrudan aynı ekrandan yapılabilir.

WhatsApp’ta Biri Nasıl Aranır?

WhatsApp’ta arama yapmak için yapmanız gerekenler:

 • İletilerle aynı ekranda sağ üste bakın.
 • Burada iki düğme var. Video görüşmeleri için film kamerasına benzeyen simgeye ve sesli arama için telefona benzeyen simgeye dokunun. İşte bu kadar kolay!

Bunu ana ekrandan yapmanın başka bir yolu daha vardır:

 • WhatsApp’ı başlattıktan sonra gördüğünüz ilk ekrandan başlayın.
 • Alt çubuğa, sola bakın. Bir çağrı simgesi olmalıdır. Bu simgeye dokunun.
 • Sağ üstteki arama simgesine dokunun. Bu, kişilerin bir listesini getirecektir. Lütfen ulaşmak istediğiniz kişiyi seçin, ardından aramak için adının yanındaki simgeleri kullanın.

Artık WhatsApp’ın temellerini öğrendiğimize göre, daha gelişmiş özelliklerden bazıları nelerdir ve bunları nasıl kullanırız?

WhatsApp Durumu Nasıl Ayarlanır?

 • İlk ekranda bulunan alt çubuktan Durum’a dokunun.
 • Burada, Durumum kelimelerinin yanında bulunan Kurşun Kalem simgesine dokunun.
 • Paylaşmak istediklerinizi yazın ve ardından gönderiye basın. Bu durum tüm kişilerinize gönderilir ve kaybolmadan önce tam bir gün sürer.

WhatsApp’ta Birini Nasıl Engellerim?

 • WhatsApp’ı açın, ardından Diğer Seçenekler’e dokunun.
 • Hesap’a, ardından Gizlilik’e, ardından Engellenen Kişiler’e dokunun.
 • Kişi Ekle simgesine dokunun, ardından engellemek istediğiniz kişiyi arayın ve seçin.

Whatsapp Mesajlarımı Nasıl Yedeklerim?

Öngörülemeyen bir sorun olması durumunda mesajlarınızı kaydetmek istiyorsanız, WhatsApp mesajlarınız için otomatik bir yedekleme sistemi kurmak neyse ki zahmetsizdir.

 • WhatsApp’ı açın, ardından Ayarlar>Sohbetler>Sohbetler Yedekleme>Yedekle’ye dokunun.
 • Bir yedekleme sıklığı seçin (günlük olarak öneririz).
 • Google hesabınızı ekleyin ve ardından verilerinizi yedeklemek istediğiniz wifi veya hücre ağını seçmek için Yedekle’ye dokunun.

Bu kadar kolay, WhatsApp mesajlarınız artık güvenli bir şekilde yedeklenir.

İPhone ve Android’de Silinen WhatsApp Mesajlarını Nasıl Kurtarırım?

Silinen WhatsApp mesajlarının nasıl kurtarılacağını hiç merak ettiniz mi? Silinen iletileri, iletilerinizin yedek bir kopyasıyla geri yükleyebilirsiniz. Bu yedeklemeler bulutta (Android veya iPhone durumunda) ve ayrıca Android durumunda telefonunuzda yerel olarak saklanır. Bir yedeğiniz varsa ve kurtarmak istediğiniz iletiler yedekleme döneminde düşerse, bunları kolayca geri alırsınız. WhatsApp’ı kaldırıp yeniden yükleyin ve WhatsApp’ı ilk kez yeniden açtığınızda mesajları yedekten geri yüklemeyi seçin ve silinen mesajlarınız geri dönecektir.

Android telefonunuzdaki yerel bir kopyayı geri yüklemek için mesajlarınızı kurtarmak üzere şu adımları izleyin:

 • Cihazınızda bir dosya gezgini uygulaması açın.
 • /WhatsApp/Veritabanları sayfasına gidin.
 • msgstore.db.crypt12dosyasınımsgstore-latest.db.crypt12 olarak yeniden adlandırın.
 • msgstore-YYYY-AA-GG.1.db.crypt12 dosyasınımsgstore.db.crypt12 olarak yeniden adlandırın.
 • WhatsApp Uygulamanızı kaldırın.
 • Google Drive yedeklemeleri etkinse, Google Drive’ı açın, sol menüden dışarı kaydırın, Yedeklemeler’e dokunun ve WhatsApp yedekleme dosyasını silin.
 • WhatsApp’ı telefonunuza yeniden yükleyin.
 • İstendiğinde, yedekleme dosyasından geri yükleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir