Wechat Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Wechat Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Sosyal medya alanında her geçen gün yeni bir uygulama popüler olma eğiliminde oluyor. Mesajlaşma, video ya da görsel paylaşım özelliği olan etkinlikler her geçen gün daha fazla yayılıyor. Çin kaynaklı Tencent şirketi 2011 yılında WeChat uygulamasını duyurdu. İlk etapta fatura ödeme, taksi çağırma, okuma, paket servis siparişi verme, iş yapma veya anılarını paylaşma gibi birçok etkinliği bu uygulama üzerinden yapmak mümkündü.

Her sosyal medya geliştiricisi WeChat gibi her şey dahil bir uygulama geliştirme ve bunu pazarlama amacı taşır. WeChat ile görüntülü görüşme ve sesli mesajlaşmalar yapabilir, arkadaşlarınızla anıları paylaşabilir, WeChat Pay ile ödeme yapabilir, çeviri yapabilir ve taksi çağırma gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

WeChat Nedir?

Tencent tarafından geliştirilen WeChat, sesli ve yazılı mesajlaşma olanak sağlayan bir uygulamadır. İlk olarak 2011 yılında piyasaya sürülen uygulama, başlangıçta yalnızca anlık mesajlar göndermesine rağmen banka hesabı bağlanabilmesi ve ödeme yapılabilmesi gibi sayısız işlevi nedeniyle Çin’deki en popüler uygulama haline geldi. WeChat birçok özelliği içinde barındıran bir sistem olup her kullanıcısına özel QR kod oluşturmaktadır. Bu sayede uygulamaya farklı bir kişiyi eklerken QR kodu okutarak işleminizi hızlıca tamamlayabilirsiniz. Ayrıca uygulama üzerinden banka hesaplarınızı kontrol edebilir, ödeme yapabilir hatta seyahat planlamanızı yapabilirsiniz.

WeChat Hakkında İstatistikler

2019 yılında, Çinli gençlerin %73,7’sinin WeChat’i sıklıkla kullandığını gösteriyor. Bu, özellikle koronavirüs pandemisinin patlak vermesinden bu yana, özellikle de sanal işlemleri bu kadar gerekli hale getirdiğinden, yalnızca o zamandan beri artmış olabilecek bir yüzde. Ayrıca, Çin hükümeti tarafından desteklenmeye ek olarak, Çin’in gençleri çevrimiçi müzik satın almak için WeChat’i kullanma eğilimindedir.

 • Dünya çapında aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcı
 • Aylık 800 milyon aktif WeChat Pay kullanıcısı
 • Kullanıcıların %50’si WeChat’tegünde 90 dakika harcıyor
 • 1980’lerde ve 1990’larda doğmuş, kentsel alanlarda yaşayan tipik kullanıcı
 • Ortalama bir kullanıcı günde yedi makale okur
 • Kullanıcıların %36’sı WeChat’i günde30 kez veya daha fazla açıyor
 • Mobil cihazlardaki toplam sürenin % 35’i WeChat’te harcanıyor.

WeChat Türkiye’de Kullanılıyor Mu?

Çince mesajlaşma, sosyal medya ve mobil ödeme uygulaması WeChat, Tencent tarafından oluşturuldu. Çin ve diğer Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılmasına rağmen Türkiye kadar takipçisi yoktur. WeChat, uygulamanın Çince veya uluslararası bir sürümü ve bir VPN ile indirilip kullanılabildiğinden Türkiye’de teknik olarak kullanılabilir, ancak çok fazla yerel ödeme seçeneği olmadığı için kullanım kısıtlanabilir, dilsel engeller vardır ve ‘ Orada pek çok Çinli gurbetçi yaşıyor. WhatsApp ve Instagram gibi diğer mesajlaşma ve sosyal medya uygulamaları, Türk kullanıcılar tarafından daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

WeChat Güvenli mi?

Bir WeChat hesabı almak için yalnızca bir kullanıcı adı ve şifre ile uygulamaya kaydolmanız ve katılmanız gerekir. Bu nedenle etkili bir şifre seçtiğiniz ve sık sık değiştirdiğiniz sürece hesabınız güvendedir. Verilerin yönetimi biraz daha zahmetlidir: tüm konuşma geçmişi cihazınızda yerel olarak saklanır, bu da telefonunuzu değiştirirseniz verileri yeni cihazınıza manuel olarak aktarmanız gerekeceği anlamına gelir. eChat, kullanıcılara uçtan uca şifreleme değil, aktarım şifrelemesi sağlar.

Uçtan uca şifreleme, batı mesajlaşma uygulamaları tarafından yaygın olarak kullanılır ve yalnızca gönderenin ve alıcının mesajı görmesine izin verir; aktarım şifrelemesi ile gönderilen iletiler ise üçüncü taraflarca okunabilir. Tencent, teslim edildikten sonra tüm mesajların sunucuda silindiğini iddia etse de yine de cep telefonunuzda. Çin yasalarına göre, uygulamalar, bloglar ve çevrimiçi forumlar, kullanıcıların yazdıklarını içeren web sitelerinin içeriğinden sorumludur. Bu nedenle hükümet soracak olsaydı, WeChat onlara verilerinizi verirdi.

WeChat Nasıl Kullanılır?

WeChat, insanların sesli ve görüntülü aramalar, sesli mesajlaşma, kısa mesaj gönderme ve fotoğraf paylaşımı yoluyla dünyanın dört bir yanındaki aile ve arkadaşlarıyla bağlantı kurmasını sağlayan inanılmaz bir platformdur. Aynı zamanda Çin’de en yaygın kullanılan ödeme yöntemlerinden biridir.

Bundan çok daha fazlasını yapıyor, WeChat’i telefonunuzda nasıl kullanacağınıza ve WeChat uygulamasıyla neler yapabileceğinize bir göz atalım!

 1. WeChat Uygulamasını İndirin

Yapmanız gereken ilk şey, akıllı telefonlarınızın uygulama mağazasına gitmek ve WeChat uygulamasını (Android veya iPhone) indirmektir. İndirme işlemi uzun sürmez ve yakında bir sonraki adıma hazır olacaksınız.

 1. Hesabınızı Oluşturun

Diğer tüm sosyal medya hesaplarında ve uygulamalarında olduğu gibi, kullanmadan önce kendi kişisel hesabınızı oluşturmanız gerekecektir. Bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmanın yanı sıra kişisel bilgilerinizi doldurmanız gerekecektir. Bilgilerinizi doğruladıktan sonra, kişilerinizin otomatik olarak taranmasını ve eklenmesini isteyip istemediğiniz veya kişilerinizin her birini daha sonra tek tek eklemek için bu adımı atlamak isteyip istemediğiniz sorulur.

 1. Arkadaş Ekleme

WeChat’i kullanmaya başladığınızda, tanıdığınız kişilerden arkadaşlık isteği alabilirsiniz. Bu istekler telefonunuzda bir bildirim olarak görünür ve bunları kişi listenize eklemek isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Birisine arkadaşlık isteği göndermek istiyorsanız, kişiler bölümüne ve ardından yeni arkadaşlara gitmeniz gerekir. Arama çubuğuna arkadaşınızın adını veya telefon numarasını girebilir ve doğru kişiyi bulur bulmaz bir istek gönderebilirsiniz.

 1. İsim Kartı Paylaşma

Profilinizin ayarlar bölümünün altında, ‘isim kartını paylaş’ seçeneğini bulacaksınız. Bu seçenek, seçilen ad kartlarını seçtiğiniz herkesle paylaşmanıza olanak tanır. Bu kişiler daha sonra bu bilgileri WeChat’lerine kaydedebilirler.

 1. Sohbet Etmeye Başlayın!

Tebrikler! Artık WeChat’i sohbet ve mesajlaşma için tamamen ayarladınız! Başlamak için, kişi listenizi açın ve konuşmak, metin yazmak veya sesli mesaj kaydetmek istediğiniz kişiyi seçin. Şaşırtıcı olan şey, WeChat’i PC’de de kullanabilmenizdir.

Wechat ile Neler Yapılabilir?

Bu olağanüstü uygulama çok şey yaptığından, harika özelliklerin her biri hakkında biraz paylaşmak istedik. İlk başta hepsini kullanmasanız da uygulamayı kullanmaya devam ettikçe kendinizi daha fazlasını uygularken bulacağınızı garanti edebiliriz.

 • Kısa Mesaj

Mesajlaşma, sadece bir soruya cevap vermesi gereken veya telefonda saatlerce konuşmak istemeyen insanlar için hızla en popüler seçenek haline geliyor. WeChat ile mesajlaşma özelliği aracılığıyla metinler, ses klipleri, videolar ve resimler gönderebilirsiniz. Bunu insanlarla ayrı ayrı iletişim kurmak için kullanabilseniz de, birkaç kişinin aynı bilgileri almasını istediğiniz zamanlar için grup mesajları da oluşturabilirsiniz.

 • Sesli Mesaj

Sesli mesajlar birçok kolaylık sunar, çünkü bir metin mesajı için birkaç dakika yazarak tam olarak ne harcayacağınızı kaydetmek için konuşmak için beklet düğmesini kullanabilirsiniz. Bu kullanışlı özellik, gerçekten meşgul olduğunuzda, elleriniz dolu olduğunda veya sadece her şeyi yazmak için zaman harcamak istemediğinizde harikadır.

 • Görüntülü ve Sesli Aramalar

Yurtdışında yaşarken, sevdiklerinizin seslerini duymadan uzun süre yaşamak istemezsiniz. Düzenli uzun mesafeli telefon görüşmeleri çok pahalı olabilir, ancak WeChat’i kullanarak bu ücretlerden kaçınabilirsiniz. Sesli aramalar, normal bir telefon hattı üzerinden olanlarla aynıdır, ancak kullanımınız için herhangi bir ücret görmezsiniz. Tabii ki, günümüzde, insanları onlarla konuşurken görmek her zaman en iyi seçenektir ve WeChat bunu Skype ve Facetime’a benzer bir şekilde yapmanızı sağlar.

 • Anları Arkadaşlarınızla Paylaşın

Facebook mükemmel bir sosyal medya sitesi olsa da WeChat’i olan herkesin onu kullanmasına gerek kalmayacak. Bunun yerine, WeChat’in anı akışı içeren özelliklerini kullanabilirler. Bu besleme resimleri, durumları ve hatta bağlantıları paylaşmanıza olanak tanır.

 • Wechat Pay ile Ödeme Yapın

Para, kredi ve banka kartı taşımak, özellikle WeChat Cüzdan özelliğini kullanmak çok kolay olduğu için Çin’de geçmişte kalacak. WeChat Cüzdanı, arkadaşlarınıza para transfer etmenize, web sitelerinde bir satın alma işlemi yapmanıza, varlık yönetimi fonlarına yatırım yapmanıza, faturalarınızı ödemenize, sinema biletleri ve yemekler için ödeme yapmanıza ve çok daha fazlasına olanak tanır. Yerel para birimini nasıl sayacağınızı veya bankadan para çekmeye devam edeceğinizi belirleme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

 • Çeviri

Çin’de bir yabancı olarak, yerel dili öğrenmek için haftalar ve aylar harcayacaksınız. WeChat uygulaması bunu sizin için çok daha kolay hale getirebilir çünkü Çince yazılmış her şeyi tarayabilir ve sizin için otomatik olarak İngilizce’ye çevrilmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli bir menü sipariş edebildiğinizi, sokaklardaki işaretleri okuyabildiğinizi ve nereye gittiğinizi bildiğinizi ve yeni çevrenize alıştıkça daha fazlasını yapabildiğinizi hayal edin.

 • Wechat Üzerinden Taksi Çağırın

WeChat Cüzdanı, taksi çağırmak ve yolculuğunuzun sonunda ödeme yapmak için de kullanılabilir. Bu kullanışlı özellik, bir gezintiye çıkmak için nereye gitmeniz gerektiğini merak eden garip bir sokak köşesinde öne çıkmamanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir