Websitesine Video Eklemek Seoya Etki Eder mi

Web Sitesine Video Eklemek Seo’ya Etki Eder Mi?

İnternet kullanıcıların sosyal medya ile birlikte en çok ilgi gösterdikleri içerikler videolar oluyor. Bu nedenle web siteleri de video paylaşımına özen göstermeye başladı.  Web sitesine video eklemek SEO’ya etki eder mi birçok kişi merak ediyor.

Web sitenize videolar eklerseniz mutlaka SEO süreçlerine katkısı olacaktır. Videonun web sitenize nasıl katkı sağlayacağını kısaca şu istatistiklerle görebilirsiniz;

  • Video pazarlamacılarının %89’u, videonun kendilerine iyi bir yatırım getirisi sağladığını söylüyor.
  • Video pazarlamacılarının %83’ü, videonun potansiyel müşteri bulma konusunda kendilerine yardımcı olduğunu söylüyor.
  • Pazarlamacıların % 87’si, videonun web sitelerine gelen trafiği artırdığını söylüyor.
  • Pazarlamacıların % 80’i, videonun satışları artırmaya doğrudan yardımcı olduğunu söylüyor.
  • Pazarlamacıların % 95’i 2022’de video harcamalarını artırmayı veya sürdürmeyi planlıyor.

Video İçeren Web Siteleri Artırılmış Bir Google Sıralamasına Sahiptir

Google, web sayfanızın bir anahtar kelimeyle alaka düzeyini değerlendirirken metin, resim ve içeriği dikkate alır. Üçünün bir kombinasyonunu sunarak, Google’a arama motorunu kullanan kişilere çeşitli ve kapsamlı bir kaynak sunacağınızı göstererek sıralamanızı iyileştirirsiniz.

Tüketicileri videonuza neyin çekeceğini anlamak için bazı anahtar kelime araştırmaları yapın ve bu belirli anahtar kelimeleri videonun meta etiketlerine ekleyin. Bu, sıralamanızı daha da optimize edecektir.

Ayrıca, bir video transkripti eklediğinizden emin olun. Bu, içeriğinizi yalnızca sesleri kapalıyken görüntüleyenler için erişilebilir hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda sitenize daha fazla birincil ve ikincil anahtar kelime eklemek için bir fırsattır. Bu ek anahtar kelimelerin varlığı, Google ile alaka düzeyinizi artıracak ve tüketicilerin sizi daha hızlı bulmasına yardımcı olacaktır.

Video İçeriği, Bağlantı Kurma Stratejinize Mükemmel Bir Katkıdır

Kanal bilgilerinizdeki veya video açıklamanızdaki bir URL’nin nitelikli yönlendirme trafiği olarak sayıldığını ve bunun da SEO’yu artırdığını biliyor muydunuz?

İnsanların (blog yazarları veya diğer web sitesi sahipleri) paylaşmak isteyeceği içerikler oluşturmayı deneyin. Bu sadece bağlantı kurma stratejinizi değil, aynı zamanda marka bilinirliğinizi de geliştirecektir.

Bu, videoları kendi siteniz yerine bir YouTube kanalında barındırsanız bile geçerlidir. Günün sonunda, artan görüntülemeler ve paylaşılan bağlantılar, videonuzun ve sayfanızın SEO’sunu artıracaktır.

Ancak Youtube videolarınızdan doğrudan daha da fazla yararlanmak istiyorsanız, insanları videolarınızdan web sitenize yönlendirin. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar ücretsiz deneme sürümü veya örnek gibi bir teşvik ekleyin.

Ayrıca, videonuza bir marka cameosu eklemeyi düşünün. Bağlantı paylaşımı genel marka stratejinizin bir parçasıysa, marka adınızın videoda olduğundan emin olun. Videoda filigran kullanın veya logonuzu ve web sitenizi içeren kısa bir başlık veya bitiş sırası kullanın.

Video Yayınlamak İçin Sosyal Medya Platformlarını Kullanın

Facebook’ta her gün 100 milyon saatten fazla video izlendiğini biliyor muydunuz? Ve videolar ortalama olarak yalnızca resim içeren yayınlardan % 135 daha fazla etkileşim alır.

Video oluşturmaya odaklanmalısınız, çünkü sosyal medya yayınları için paylaşılabilir video içeriği, tüm platformlarda gerçekleşen toplu video tüketiminden yararlanmanın kesin bir yoludur.

SEO sıralaması ile sosyal medya paylaşım sayıları arasında doğrudan bir ilişki vardır. Kısacası, markalı videonuzu sosyal platformlarda paylaşmanın bağlantıları ve tıklamaları artıracağı garanti edilir.

Sektörünüz ne olursa olsun, video, sosyal medya kanallarınızdaki etkileşimi artırmanın harika bir yoludur ve bu da SEO’nuza da fayda sağlayacaktır. Hedef kitleniz Z kuşağı olsun. Bu durumda video dikkatlerini çekmenin harika bir yoludur.

Başka bir fikir de bir Facebook Live videosu yapmaktır. Canlı videolar, normal video yayınlarından çok daha fazla etkileşim alma eğilimindedir. Instagram’da daha güçlü bir takipçiniz varsa, bu tamamen Instagram Canlı videoları için de geçerlidir.

Ayrıca, Facebook’ta kare videoların yatay videolardan yaklaşık % 30 daha fazla görüntüleme aldığını unutmayın. Ve videoların neredeyse % 90’ı ses olmadan izleniyor. Başka bir deyişle, videonuzu kare olacak ve altyazı içerecek şekilde biçimlendirin.

Video oluşturma sürecinde, videonuzun olabildiğince başarılı olması için kullandığınız her platformda hangi biçimlendirmenin en başarılı olacağı konusunda araştırma yaptığınızdan emin olun.

Videolar, Görüntüleyenlerin Bir Sayfada Geçirdiği Süreyi Artırır

Google Analytics, bir izleyicinin bir sayfada geçirdiği süreyi etkiler. Bunun nedeni, birisinin daha uzun süre kalmasının nedeni, aramalarıyla alakalı bilgiler bulmuş olmasıdır. Bu yüzden ne kadar uzun süre kalırlarsa, site sorularını o kadar iyi yanıtladı.

Videolar, görüntüleyenlerin web sitenizde geçirdiği süreyi artırır, böylece metrik artar ve bu da SEO sıralamanızı iyileştirir. Başka bir deyişle, video dahil etmek, kullanıcıların sitenizde daha uzun süre kalması anlamına gelir ve bu da Google’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur.

Her zaman video paylaşımı konusunda tutarlı hareket edin. Çünkü alakalı bir anahtar kelimeyle bir video yayınlamak size internet şöhreti getirmez. Önemli olan, sık sık yüksek kaliteli video içeriği yayınlamak ve birkaç alakalı endüstri anahtar kelimesini dahil etmektir.

Video SEO, Pazarlama Varlığınızı Genişletmenize Yardımcı Olur

Video içeriğini benimsemek yalnızca web sitenize fayda sağlamakla kalmaz ayrıca genel dijital pazarlama varlığınızı genişletir.

Web siteniz için video içeriği oluşturduğunuzda, kitlenize YouTube hesabınıza, web semineri içeriğinize veya sosyal medya platformlarınıza (videoyu nerede barındırdığınıza bağlı olarak) doğrudan bir bağlantı sağlarsınız. Daha fazla tüketici bu sayfaları ziyaret ettikçe, arama motorları popüler olduklarını fark edecek ve buna göre artıracaktır. Böylece, video SEO size tüm platformlarınızdan daha fazla müşteri getirecektir.

Google’ın algoritması multimedyayı destekliyor

Google’ın algoritması video içeriğini tercih ediyor çünkü ziyaretçilerin aradığı şeyin bu olduğunu biliyor. Pazar araştırmasına göre, tüketicilerin % 96’sı özellikle bir ürün veya hizmet hakkında bilgi edinmek için açıklayıcı bir video izlemiştir. 2022 yılında, ankete katılan tüketicilerin % 86’sı markaların daha fazla video içeriği üretmesini istedi.

Bu istatistikler, videonun tüketiciler arasında daha popüler hale geldiğini gösteriyor. Doğal olarak, Google video trendine atladı ve şimdi arama sonuçlarında video içeriğini yoğun bir şekilde tanıtıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir