Web Tasarım Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Web Tasarım Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Web tasarım uzmanı; metin ve görsel araçlar kullanarak web sitesini tasarlayan kişilerdir. Bir web tasarımcısı, bir web sitesinin veya web sayfalarının düzen ve tasarımını profesyonel bir bakış açısı ile oluşturur. Yepyeni bir web sitesinde çalışmak veya zaten var olan bir siteyi güncellemek iş süreçleri içindedir.

Web tasarımı hızla büyüyen bir endüstridir. Çünkü dijital medya herkesin hayatının bir parçası haline gelmiştir. İnsanlar iletişimleri, bilgileri, alışverişleri, sosyal yaşamları ve daha fazlası için internetten işlem yapmaktadır.

Web tasarımcıları web siteleri oluşturur veya yeniden tasarlar. Bir web sitesini işlevsel ve kullanımı kolay hale getirmek için ne gerektiğini anlarlar ve aynı zamanda estetik olarak kullanıcıya çekici hale getirmek için neyin gerekli olduğunu bilirler.

Web Tasarım Uzmanı Nedir?

Web tasarım uzmanı; metin, fotoğraf, grafik, animasyon ve video gibi görsel tasarım öğelerini kullanarak web sitelerini oluşturan kişidir. Bir web tasarım uzmanı yeni bir web sitesi oluşturabilir veya mevcut site tasarımında ve düzeninde güncellemeler yapabilir.

Web tasarımcılar öncelikle tasarımlarını destekleyen kodun nasıl çalıştığını bilmekten sorumlu olmaz. Bunun yerine odakları estetik açıdan hoş bir şey yaratırlar ve kullanıcıların web sitesini ziyaret ettiklerinde olumlu bir kullanıcı deneyimine sahip olmalarını sağlarlar.

Web tasarım uzmanları HTML, CSS ve JavaScript gibi programlama dillerini kullanabilir. Göz alıcı tasarım oluşturmaya yardımcı olmak için Adobe Photoshop, Illustrator ve GIMP gibi ürünler de dahil olmak üzere grafik tasarım yazılımlarını da bilirler.

Web Tasarım Uzmanı Ne İş Yapar?

Web tasarım uzmanları web sitelerinin tüm görsel yönlerini oluşturur ve denetler. Aynı zamanda çoğu metin, fotoğraf, grafik ve video klip gibi bir dizi görsel öğeyi birleştiren web sitelerini ve web sayfalarını planlar, fikir üretir, oluşturur.

Ayrıca tasarım ve düzeni de denetler ve yepyeni bir web sitesinde çalışma veya mevcut sayfaları güncelleme yaparlar.

Bu tasarımları oluşturmadan önce web tasarım uzmanı bir web sitesinin hedefleri ve ihtiyaçları hakkında net bir fikir geliştirmek için müşteriler ve paydaşlarla irtibat kurar. Daha sonra bir şirketi hedef kitleye olumlu bir şekilde sunan web siteleri oluşturmaya başlarlar.

Web tasarım uzmanları renk, düzen ve yazı tipi gibi görsel yönleri denetleme ve aynı zamanda sorunsuz kullanılabilirlik sağlayarak kullanıcıya öncelik verme yeteneğine sahiptir.

Muhtemelen müşterilere hizmet veren bir dijital pazarlama ajansı için veya daha büyük bir şirketin şirket içi geliştirme, pazarlama veya tasarım ekibi içinde çalışan bir web tasarımcısı, web sitelerini tasarlamak, web sitelerini hız ve kullanım kolaylığı için optimize etmek, test yapmak, uygun entegrasyonu sağlamak için geliştiricilerle işbirliği yapmak ve marka öğelerini dahil etmek için pazarlama ve araştırma ekipleriyle çalışmak için zaman harcayacaktır.

Web Tasarım Uzmanı İş Tanımları Nelerdir?

Web tasarım uzmanının sorumlulukları projelere göre değişir. Ajansta ya da iş ortağınız olan bir web tasarımcısı şu görevleri yerine getirir;

 • Müşteriler için ve müşterilerle birlikte yaratıcı web sitesi fikirlerini kavramsallaştırır.
 • İlgi çekici ve duyarlı web sitesi açılış sayfaları tasarlar.
 • Web sitesi oluşturma süreci aracılığıyla endüstri ve tasarım en iyi uygulamalarını kullanır.
 • Mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini oluşturmak için test yapar ve web sitesi tasarımını geliştirir.
 • Müşteri CMS programlarını ve veri akışlarını web sitelerine entegre eder.
 • Maksimum hız ve ölçeklenebilirlik için siteleri optimize eder.
 • Potansiyel olarak bir stil kılavuzu belgesinde tasarım yönergeleri, standartlar ve en iyi uygulamalar oluşturur.
 • Web siteleri için görsel görüntüler tasarlar ve müşteriler için markalaşma ile uyumlu olmalarını sağlar.
 • Web ve uygulama mantığının düzgün bir şekilde entegre edildiğinden emin olmak için Back End veya bir web geliştirme ekibi ile iş birliği yapar.
 • Web sitesi işlevini ve masaüstü, mobil, tablet gibi cihazlar arasında kararlılığı sağlar.
 • Marka öğelerini ve ilgili pazar araştırması bulgularını web sitesine dahil etmek için pazarlama ve araştırma ekipleriyle birlikte çalışır.
 • Kullanıcı akışlarını, süreç akışlarını, saha haritalarını, prototipleri ve tel kafesleri kullanarak tasarım fikirlerini iletir.
 • İşlevsellikleri ve özellikleri web sitelerine dahil eder.
 • Renkler ve yazı tipleri dahil olmak üzere örnek sayfalar tasarlar.
 • Tasarım planlarının hazırlar ve web sitesi yapısının sunar.
 • Web sitesinin oluşturur ve başlatma süreci boyunca dahili destek ve harici müşteri hizmetleri sağlar.

Web Tasarım Uzmanı İş Olanakları Nelerdir?

Web tasarım uzmanı birçok farklı işveren türü tarafından istihdam edilir. Ancak genellikle teknoloji endüstrisinin yaratıcı tarafında çalışırlar.

Web tasarım uzmanı için Amerika’daki sektör oranları şöyle;

 • Yüzde on yedisi bilgisayar sistemleri tasarım firmalarındayken, web tasarımcılarının yüzde on altısı serbest meslek sahibiydi ve evlerinden serbest çalışma yapıyorlardı.
 • web tasarımcılarının yüzde beşi yazılım yayıncıları için çalıştı.
 • Yüzde beşi teknik danışmanlık hizmetlerinde mükemmeldi.
 • Yüzde dördü reklam ve pazarlama firmaları tarafından istihdam edildi.

Web tasarım uzmanları ayrıca oteller, bankalar, okullar, perakende kuruluşları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından sıklıkla istihdam edilmektedir. Bu uzmanların çoğunluğu haftada 40 ila 50 saat tam zamanlı çalışmaktadır.

Web tasarım işleri için popüler teknoloji şirketleri arasında Google, Spotify, Facebook, Zoom, LinkedIn, Adobe ve Microsoft bulunmaktadır.

Web Tasarım Uzmanı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Web tasarım işlerinin sizin için uygun olup olmadığı konusunda hala kararsız kalıyorsanız web tasarımına girmenin en iyi nedenleri işte burada;

 • Web Tasarım Yaratıcı Bir Pozisyondur

Grafik tasarım, web tasarımı veya görsel tasarım konusunda en tutkuluysanız web tasarım süreci üçünü de birleştirmenize ve sanatsal ile yaratıcı becerilerinizi günlük olarak kullanmanıza izin veren nadir bir role sahiptir. Ayrıntı odaklıysanız ve göz kamaştırıcı yeni bir tasarımın görüntüsüyle heyecanlanıyorsanız, bir web tasarım rolü bu sanatsal dürtülerinizi ortaya çıkarıyorsa web tasarım uzmanı olabilirsiniz.

 • Öğrenme için sınırsız fırsatlar sunar

Yeni tasarım araçları veya mevcut tasarım araçlarındaki güncellemeler sürekli olarak yeni fırsatları içine alır. Bazen doğru araca sahip olmak tüm farkı yaratır. Bu nedenle yeni bir program veya özellik denemekten hoşlanıyorsanız web tasarım işleri size bunu yapmak için sonsuz şans verecektir. Web Tasarımcılarının JavaScript, HTML ve CSS ile kullanışlı olmaları gerekmese de yeni programlama dilleri öğrenmek ve kodlamayı öğrenmek, sizi yalnızca bir web tasarım uzmanı olarak daha değerli hale getirebilecek hamlelerdir.  Ayrıca boş zamanlarınızda çevrimiçi öğreticiler ile çalışabilir ve kurslara katılabilirsiniz.

 • Kendi Kariyerinizi Şekillendirebilirsiniz

Web tasarım uzmanı büyük bir organizasyon için şirket içinde çalışır ve bir müşteri kitlesine hitap edecek bir tasarım ajansında bir ekibin parçası olarak çalışır veya kendi işinin patronu olabilir.  Ayrıca serbest çalışmak da seçenekler arasındadır. Birçok insan ilk iki kariyer durumundan birini seçerken genellikle serbest çalışma seçeneğini değerlendirir. Serbest bir web tasarım uzmanı olursanız hangi müşterilerle çalışmak istediğinizi seçebilir, ücretlerinizi ve saatlerinizi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca yeni projelerde görev alarak iş ve pazarlama becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca muhtemelen evden çalışma seçeneğiniz de olacaktır.

 • Fırsatlarla Dolu Bir Sektörde Çalışırsınız

Hangi işletmenin çekici bir web sitesine ihtiyacı yoktur? Web tasarım uzmanları yüksek talep görmeye devam ediyor ve gelecekte bu durum sürecek gibi görünüyor. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu web tasarım uzmanları için istihdamın, tüm meslekler için ortalamadan çok daha hızlı olan 2026 yılına kadar yüzde 13 oranında artmasının beklendiğini belirtmektedir.

Web Tasarım Uzmanı Nasıl Olunur?

Web tasarım uzmanı çok çeşitli eğitim ve mesleki alan ile yetkin hale gelebilir. Birçok kişi, kariyerlerine web geliştirme, grafik tasarım veya görsel tasarımla ilgili başka bir alanda başladıktan sonra web tasarımına geçiş yapar.

Web tasarımına girmek için mutlaka bir lisans derecesine ihtiyacınız yoktur. Tasarım, iletişim veya pazarlama gibi bir alanda lisans derecesine sahip olmak yararlı olsa da geleneksel dört yıllık bir üniversite derecesi size web tasarımında özel bir beceri sağlamaz.

Bunun yerine sahada çalışan çoğu web tasarım uzmanı artık becerilerini geliştirmenin başka yollarını buldu. Birçoğu web tasarım uzmanı olarak iş bulmak için gerekli pratik ve teknik becerileri edinmek için kodlama eğitim kamplarına, sertifika kurslarına veya diğer çevrimiçi web tasarım kurslarına katılmayı tercih etti.

Benzer rollere adanmış birçok eğitim kampı ve kurs vardır. Web geliştirme eğitim kampları veya kursları, öğrencilere çeşitli programlama dillerinde kodlamak için gerekli becerileri öğretirken, kullanıcı deneyimi (UX) tasarım kursları, UX tasarım ilkeleri şu anda oluşturulan her web sitesinin veya web sayfasının tasarımını dikte eder.

Bu nedenle bu alanda kariyer yapmaya hevesli Web tasarımcıların becerilerini ortaya koymasına olanak tanır. Bu aynı zamanda işverenlere sürekli öğrenmeye adanmış olduğunuzu gösterecektir.

Profesyonel Web Tasarım Uzmanı Hangi Becerilere Sahiptir?

Web tasarımı bile geniş bir alandır. Profesyonel web tasarım uzmanı için bazı özelliklerden bahsetmek istiyoruz.

 • Portföyleri İçin Zaman Harcar

Profesyonel web tasarım uzmanı mükemmel portföy web sitesini oluşturmak için çok fazla zaman, enerji ve çaba harcayacağını fark edebilirsiniz. Bir web tasarımcısı olarak başarılı olmak için, en çok gurur duyduğunuz geçmiş projeleri sergileyebilirsiniz. Aynı zamanda herhangi bir müşteri veya işverene onlar için aynı başarıyı göstereceğinizi kanıtlayabilmek adına profesyonel ve göz alıcı bir portföye sahip olmanız gerekir. Bunun için web tasarım çalışma örnekleri çeşitlendirilmeli ve bir Web Tasarımcısı olarak çok yönlü olduğunuzu belirtmeniz gerekiyor.

 • İyi İş Anlayışına Sahiptirler

Web tasarım uzmanları özellikle kariyerlerine başladıklarında kendilerini göstermek için iyi bir iş anlayışına sahip olurlar. Fiyatlandırma konusunda bir şirketle müzakere ederken web tasarımcılarının rekabet fiyatlandırmasının ne olduğunu bilmeleri ve hizmetlerini deneyim seviyelerine ve konumlarına göre rekabetçi bir şekilde pazarlamaları gerekir. İyi bir web tasarım uzmanı önerdikleri hizmetler için gerçekçi bir bütçe, fiyatlandırma ve zamanlama döngüsü oluşturmalıdır. Serbest web tasarım uzmanları sözleşme imzalayarak çalışmalıdır. Sadece fiyatlandırmaya bakmazlar ve şartlar konusunda net olunca bir sözleşme imzalarlar.

 • Organize ve Planlı Çalışırlar

En iyi web tasarım uzmanları kariyer boyunca kaç web sitesi tasarladıklarının sayısını unuttular. Zamanla tekrar tekrar rafine edilmiş net süreçler geliştirdiler. Sonuç olarak herhangi bir hatayı önceden kolayca tanımlayabilir ve önleyebilirler. Bu çok önemli bir süreçtir çünkü zaman herhangi bir web sitesi projesinin çok önemli bir yönüdür. İyi bir web tasarım uzmanı bir web sitesi oluşturmaya nasıl devam edeceklerini göstermek için müşterilere web sitesi geliştirme süreçlerinin planlamasını içeren bir sunum yaparlar. Deneyimli web tasarım uzmanları son teslim tarihlerini tehlikeye atabilecek bir sorunla karşılaştıklarında paydaşları önceden bilgilendirecektir. Her ne kadar bir son teslim tarihini asla kaçırmamak gerekse de eğer bir problem olursa iyi web tasarım uzmanları neden programlarına uymadıklarını açıklarken net olmalıdır.

 • Beklenmeyen Durumlara Uyum Sağlayabilirler

Son teslim tarihleri web tasarımda önemli olsa da her zaman beklenmeyen durumlar olabilir. Bir tasarım projesi hakkındaki fikirlerini değiştiren müşteriler veya önerilen web sitesinin arka ucuyla bir problem olduğunda web tasarım uzmanı hemen yeni sürece uyum sağlamalıdır. Web tasarımcı ortaya çıkan sorunlara uyum sağlamalı ve bunlarla yüzleşmeye hazır ve istekli olmalıdır. Web Tasarım uzmanları gerçekleştirdikleri görev türlerinde esnek olmalıdır.

 • Güçlü İletişim Becerilerine Sahiptirler.

Uzman web tasarım uzmanları müşterilerle düşündükleri web teknolojilerini ve tasarım fikirlerini açıklamak etkili iletişim becerilerine sahiptirler. Web Tasarımcıları, karmaşık kavramları ve terimleri müşterilere açıklayıcı bir şekilde iletebilir. Web tasarım alanında görev almak çoğu tamamen farklı rollere sahip birçok farklı meslekle etkileşim kurmak anlamına gelir. Tüm bu ilişkileri sorunsuz bir şekilde ele almak web tasarımcılarda bulunması gereken bir özelliktir.

 • Fikirlere Açıktırlar

Müşteriler kişisel ve şirket web sitelerinin nasıl görünmesi gerektiğini konusunda bir fikir sahibi olabilir. Bazen bu fikirler harika olsa da bazen anlamsız olabilir. Web sitesine devam ederken bu fikirleri dinlemek ve dikkate almak web tasarım uzmanının görevi olmaktadır. Gelişmeye açık web tasarım uzmanları ayrıca ilham almak ve en son tasarım trendlerini keşfetmek için internette araştırma yapmalıdır.

 • En Son Tasarım Araçlarına Aşinadırlar

Web tasarımını kolaylaştırmak için sürekli olarak yeni araçlar oluşturulmakta, geliştirilmekte veya tanıtılmaktadır. Profesyonel web tasarım uzmanı kendilerini daha verimli ve etkili hale getirmek için bu araçların kullanımını sürekli olarak keşfetmeye kararlıdır. Çevrimiçi kurslar, atölye çalışmaları gibi süreçlerle beceri kazanmaya açıktırlar. Ayrıca en son yenilikleri kapsayabilecek web seminerleri, YouTube eğitimleri ve tasarım bloglarından da haberdardır.

Web Tasarım Uzmanı Maaşları Ortalama Ne Kadardır?

Web tasarım uzmanı maaşları ortalama olarak kesin ifadesi olmayan bir seviyede yer alır. Özellikle enflasyonist ortamda sürekli değişen değerleme oranları nedeniyle kesin bir değer biçmek oldukça zordur. Ancak web tasarım uzmanlarının günümüzde en çok aranan meslek gruplarından birisi olması sebebiyle, diğer pek çok mesleğe göre daha yüksek gelirler elde ettiklerini söylemek de mümkündür. Her web tasarım uzmanı elbette aynı baremde ücret almaz. Uzmanın, birim zamanda iş üretme becerisi, ürettiği işin nitelikleri ve müşterilerin geri dönüşleri gibi etkenler, başlangıç ve devam eden süreçteki maaşını dramatik şekilde etkileyebilir.

Belli okullardan mezun uzmanların başlangıçta daha avantajlı olduklarını söylemek mümkün iken, ilerleyen zaman içerisindeki performans bu durumu tersine çevirebilir. Nitelikli iş üreten firmaların çalışanları olan uzmanların, daha yüksek ücretlerle çalıştığını söylemek, bu nedenle mümkün olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir