Skip to content
Sosyal Medya

Viral Ne Demek? Sosyal Medyada Viral Olmak Nedir?

Viral Ne Demek? Sosyal Medyada Viral Olmak Nedir?

Viral olmak, web genelinde hızlı ve yaygın bir şekilde paylaşılabilecek içerik oluşturmayı amaçlayan bir tanıtım taktiğidir. Viral hale gelen işletmeler daha fazla marka bilinirliği yaratır ve büyük bir kitleye ulaşır. Bu stratejinin amacı, belirli bir pazarlama mesajını neredeyse herkesin sosyal medya beslemelerinde gördüğü noktaya kadar paylaşmak için mümkün olduğunca çok insanı belirlemektir.

Viral olmak çoğunlukla organik ve planlanmamış bir fenomen olsa bile markaların sosyal medya şöhretine ulaşmasının birkaç yolu vardır.

Viral hale gelen en büyük sosyal medya pazarlama kampanyalarından yedisini inceledik ve işinizi her zamankinden daha hızlı ve kolay bir şekilde tanıtmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları ve püf noktaları keşfettik.

Sosyal medyada nasıl viral olunacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Viral Olmak Ne Demek?

“Viral olma” terimi, bilgi veya içeriğin çevrimiçi olarak ne kadar hızlı yayıldığını açıklar. Video, resim veya mesaj gibi bir şey inanılmaz derecede popüler hale geldiğinde ve sosyal medya sitelerinde ve diğer çevrimiçi platformlarda geniş çapta paylaşıldığında gerçekleşir. Bu, insanlar içeriği paylaştıkça veya içeriği ilginç buldukça organik olarak gerçekleşebilir, ancak aynı zamanda bir pazarlama kampanyasının veya daha fazla görünürlük elde etmeye yönelik diğer kasıtlı çabaların sonucu da olabilir. Bir marka, ürün veya mesaj viral hale getirilerek etkili bir şekilde tanıtılabilir çünkü hızla geniş bir kitleye ulaşabilir ve çok fazla heyecan ve etkileşim yaratabilir. Neyin popüler olacağını öngörmek zor olabilir ve hiçbir şeyin viral olacağı garanti edilemez.

Sosyal Medyada Viral Olma Olasılığınız Nasıl Yükselir?

Size özlem duyduğunuz viral statüyü kazandıracak kazanan tarife sahip olduğumuzu iddia etmek istesek de gerçekçi kalmalı ve daha yüksek çevrimiçi görünürlüğe doğru ilerlemenize yardımcı olacak uygulamalara odaklanmalıyız.

İşte viral pazarlama stratejinize dahil etmeniz gereken üç ana uygulama:

 • Tutarlı bir kayıt planı sağlayın
 • İçeriğinizi her sosyal ağ için özelleştirin
 • Trendleri takip edin ve etkileşimli içerikler yayınlayın
 1. Tutarlı Bir Kayıt Programı Sağlayın

Sosyal medyada ne kadar çok içerik yayınlarsanız, daha geniş bir kitleye ulaşma şansınızı o kadar artırırsınız.

Ayrıca, tutarlı gönderi, sosyal medya ağlarına hesabınızın sürekli bir bilgi kaynağı olduğunu bildiren olumlu bir geçmiş oluşturur.

Şimdi, gönderi katılımınızı da artırmayı başarırsanız, sonuçlar sizin için sonsuz derecede daha faydalı olacaktır. Çünkü her sosyal platformu yöneten sosyal medya algoritmalarının gözünde, içeriğiniz değerli kabul edilir.

Sonuç olarak, algoritma, kullanıcıların sosyal medya platformlarını her kontrol ettiklerinde beğendikleri içeriği görmelerini sağlamak için yayınlarınızı daha da fazla tanıtacaktır.

Tutarlı bir yayın modelini sürdürme göreviyle birlikte gelen ana zorluk, genellikle içerik oluşturmak ve birden fazla sosyal medya hesabını yönetmek için zaman eksikliğidir.

 1. İçeriğinizi Her Sosyal Ağ için Özelleştirin

Her sosyal medya platformu farklıdır, bu nedenle içeriğinizin iyi performans göstermesini istiyorsanız, hem yayınlarınızı hem de içerik programınızı her bir kanala göre ayarlamanız gerekir. Sosyal medya yaklaşımınızı belirli platformlar için kişiselleştirmek üzere özelleştirmeniz gereken hususlar şunlardır:

 • Metin uzunluğu
 • Resim ve video boyutu
 • Hashtag kullanımı

Bunu manuel olarak yapmayı planlıyorsanız, içerik oluşturma sürecinize biraz daha zaman ayırmanız gerekecektir. Neyse ki, özel sosyal medya araçlarıyla, yayınlarınızı her platform için tek bir içerik editöründen özelleştirebilirsiniz.

 1. Trendleri Takip Edin ve Etkileşimli İçerik Yayınlayın

Neden trendleri takip etmelisiniz? Trend içerik, kısa ömürlü olmasına rağmen, size daha fazla erişim ve katılım kazanma ve sayfanıza yeni takipçiler getirme gücüne sahiptir.

Trendlere düzenli olarak katılmak, performansınızı önemli ölçüde etkileyecek ve aynı zamanda viral olma şansınızı artıracaktır.

Twitter, TikTok ve Youtube içeriğin viral hale geldiği ana platformlardan üçüdür. Bu yüzden gözünüzü ortaya çıkan zorluklara ve trendlere dikin, böylece eğlenceye zamanında katılabilirsiniz.

Trendleri takip etmek, görünürlüğünüzü artırmak istediğinizde gidebileceğiniz tek strateji değil, yayınlarınızın erişimini artırmak için mevcut hedef kitlenize de güvenebilirsiniz.

Önemli olan, düzenli olarak etkileşimli yayınlar yayınlayarak kullanıcıların ilgisini çekmektir. Yayınınızı ne kadar çok kişi beğenir, yorum yapar ve paylaşırsa, algoritma içeriği diğer sosyal medya kullanıcılarına o kadar çok tanıtacaktır. İşte etkileşimli yayınlar için bazı fikirler:

 • Soru sor
 • Testler ve anketler oluşturma
 • Boşlukları doldurma gönderisi paylaşma
 • Öneriler isteyin
 • Bir meydan okuma başlatın

Sosyal Medyada Nasıl Viral Olunur?

Viral olmak, pazarlama çabalarınızın hiçbir zaman belirli bir sonucu değildir, ancak iyi bir araya getirilmiş bir stratejinin olası ve olası bir sonucudur. Sosyal medyada viral içerikler üretmek için yapmanız gerekenler:

 • Kitleyi Hedefleyin

Viral pazarlamanın ilk ve en hayati adımı hedef kitlenizi tanımaktır. Hedef kitlenizi tanımak, daha fazla trafik oluşturmak için oluşturmanız gereken içerik türünü daha iyi anlamak anlamına gelir.

Bu bilgi, ilgili kitleyi göz önünde bulundurarak doğru mesaj türünü oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, bu şekilde ilgili viral pazarlama türünü de keşfedeceksiniz.

Dahası, sizin için en uygun platformu bulmanız son derece önemlidir. Örneğin, hedefiniz Z kuşağı ise, daha fazla kişiye ulaşmak için TikTok ve Instagram gibi platformları kullanabilirsiniz. Facebook kullanıyorsanız, Facebook artık Z kuşağı arasında bir trend olmadığı için planınız başarısız olacaktır.

Aksine, 40-50 yaş arası insanları hedefleyen mobilyalar satıyorsanız, Facebook’a daha fazla yönelmek isteyebilirsiniz.

Örneğin, vintage bir tişört markası için 10-25 yaş arası genç kadınları tartaklıyorsanız, Pinterest ve Instagram’ı pazarlama aracı olarak kullanmalısınız.

 • İlham Veren Videolar

İnsanların blog yazılarını okumak ve hatta video izlemek için dakikalar harcadıkları zaman çoktan geride kaldı. Artık insanlar kısa ve akılda kalıcı videolara daha yatkın.

Video yapmak o kadar kolay bir iş değil. Kullanıcıların videolarınızı izlemek için tek bir dakika bile harcamasını istiyorsanız, bunu yaratıcı ve dikkat çekici hale getirmeniz gerekir.

Hedef kitlenizi ve platformunuzu zaten biliyorsunuz, artık videonuzda hangi öğeyi kullanabileceğinizi anlayabilirsiniz. Seyircide sevinç veya üzüntü duygularını tetikleyebilecek bir tane yapabilirsiniz. Ya da ürününüzün etrafında merkezlenmiş kısa ve esprili bir skeç yapabilirsiniz.

Hangi faktörü seçerseniz seçin, izleyicilerin dikkatini çekmek ve ürününüzle etkileşimde bulunmalarını sağlamak için videonun içeriğinin orijinal ve yaratıcı olduğundan emin olun.

Ayrıca, izleyici videonuzu gerçekten beğenirse, kesinlikle sosyal medyada paylaşacaklar ve sonunda viral hale gelecektir.

 • Ürün ve Hizmetleri Ücretsiz Sunun

Müşteriler, karşılığında ücretsiz bir şey sunan işletmelere anında çekilir. Evet, güzel desenli bir maske veya kuponlar olsun, müşteriler daha fazla satın almaktan mutluluk duyacak ve hatta sizi arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye edeceklerdir.

Bir şeyi ücretsiz olarak vermenin – ne kadar küçük olursa olsun – şirketinizin büyümesini ilerletmediğine inanabilirsiniz. Ancak, uzun vadede, bu tür bir pazarlama kesinlikle şaşırtıcı sonuçlar gösterecektir.

“Bir tane satın al bir tane bedava al” ın hemen dikkatinizi çektiğini fark ettiniz mi?

Ürün genellikle satın alacağınız bir şey olmasa bile, ‘bir tane bedava al’ etiketi sizi durduracak ve ona bir göz atacaktır. Bunun nedeni, “ücretsiz” in sihirli kelime olması ve gerçekten işe yarayan en çok kullanılan pazarlama taktiklerinden biri olmasıdır.

 • Çevrimdışı ve Çevrimiçi Pazarlamanızı Senkronize Edin

Çoğu pazarlamacının viral pazarlama söz konusu olduğunda yaptığı bir hata: bunun yalnızca bir yönüne odaklanmaları ve çoğu zaman çevrimiçi pazarlamadır.

Çevrimiçi ve çevrimdışı pazarlama, birbirinden ayrı ve yalıtılmış olarak yürütülür, ayırt edici ve yavaş sonuçlarla sonuçlanır ve daha az marka maruziyeti ile sonuçlanır.

Viral pazarlamada mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için iki pazarlama stilini birbiriyle senkronize tutmak son derece önemlidir.

 • Influencer Kampanyaları Gerçekleştirin

Hemen hemen her insanın her platformda bir hesabı olduğu dijital bir çağda yaşıyoruz. Bu nedenle, marka maruziyetinizi artırmak istiyorsanız, sosyal medya varlığını sürdürmeniz gerekir.

Bununla birlikte, bir sosyal medya varlığına sahip olmak, yalnızca resim yayınlamak ve her gün birkaç ücretli reklam yayınlamak anlamına gelmez. Bu çok fazla iş!

Aksine, daha fazla erişimden yararlanmak için Influencer’ların viral pazarlama kampanyalarına bakmalısınız.

Influencer’lar, sektörde çok fazla güce sahip olan mikro ünlülerdir. Bunun nedeni, denenmiş ve test edilmiş ürünlerle ilgili görüşlerinin hedeflenen müşteri arasında değer görmesidir. Bu nedenle, nişinizdeki Etkileyiciler tarafından benzersiz bir şekilde fark edilmeniz çok önemlidir.

 • Duygusal Bir Bağlantı Oluşturun

Her gün birkaç gönderi, mem ve video paylaşıyorsunuz. Belki onları komik buluyorsunuz ya da içinizde öfke, neşe veya üzüntü duyguları uyandırıyorlar. Duygudan bağımsız olarak, bu yayınlar sizi arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmaya zorlayacak şekilde size ilham verir.

Viral pazarlama, izleyicilerde duyguları uyandırmakla ilgilidir. Sonuçta, viral pazarlamanız yalnızca izleyicinin duygularını ilgilerini çekecek kadar teşvik ederse işe yarayacaktır.