Video Prodüksiyon Nedir, Aşamaları Nelerdir?

Video Prodüksiyon Nedir, Aşamaları Nelerdir?

Video prodüksiyon; video çekiminin senaryosundan, kurgusuna kadar gerçekleşen tüm yapım süreçleridir. Prodüksiyon, kelime anlamı itibariyle; yapım demektir. Video yapım süreçleri, amaçlarına göre farklı şekillerde gerçekleşebiliyor ancak ismine yapım denebilmesi için anahtar teslimi uygulamaların yapılması gerekiyor. Bunun dışındaki işlemlere; video çekimi, kurgu, senaryo yazımı gibi sürecin basamakları olarak bakılıyor.

Video prodüksiyon ya da video yapımı, video yapım sürecinin tamamı için kullanılan isimdir. Bu süreç, yani video prodüksiyon süreci toplamda 3 aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki pre prodüksiyondur.

Pre prodüksiyon yapım öncesi sürece verilen isimdir. Pre prodüksiyon sonrası prodüksiyon sürecine geçilir. Bu sürece yapım süreci ismi de verilir. Sonrasında ise son olarak post prodüksiyon süreci gelir. Post prodüksiyon anlam olarak video yapım sonrası anlamına gelir.

Bir video prodüksiyon projesinin başarılı bir biçimde hayata geçirilmesi için bu 3 aşamadan her birinin büyük bir titizlik, özen ve dikkat ile sürdürülmesi gerekir. Bu süreçlerden, yani yapım öncesi, bir diğer adı ile post prodüksiyon, yapım, yani bir diğer adı ile prodüksiyon ve post prodüksiyon, yani bir diğer adı ile yapım sonrası süreçlerinin her biri eşit derecede önemlidir. Bu süreçlerden birine diğerinden daha fazla önem verilmesi eğer ortada bunun için özel bir sebep yok ise videonun daha kalitesiz olmasına yol açacaktır.

Video Prodüksiyon Nedir?

Video prodüksiyon, herhangi bir maksatla yayınlanacak video veya filmin, senaryosunun yazılmasından çekim ortamının hazırlanmasına, teknik donanımın temininden kurgunun yapılmasına kadar uzanan sürecin bütünüdür. Filmin içeriğine bağlı olarak, oyuncu bulunması gibi süreçler pre-prodüksiyon sürecinde cast ekibi tarafından hazırlanırken, grafik içerikli videolarda, grafik tasarım ekipleri ve seslendirme uzmanlarına ihtiyaç duyulur. Yapım süreci, anahtar teslimi bir süreçtir ve bu gereksinimlerin tamamı yapımcı tarafından karşılanarak, başta oluşturulan strateji ve buna bağlı plana uygun iş ve işlemler yapımcı tarafından gerçekleştirilir.

Video Prodüksiyon Aşamaları Nelerdir?

Video prodüksüyonu üç aşamadan oluşur. Video prodüksiyon aşamaları aşağıdaki şekildedir:

1. Pre Prodüksiyon (Yapım Öncesi)

Pre prodüksiyon, yani yapım öncesi süreci, bu açıklayıcı isimden de kolaylıkla anlaşılabileceği gibi video çekimlerine başlamadan önce gelen süreçtir. Bu süreç, yani video pre prodüksiyon aşamasında sektör analizi, benchmarking ve hedef kitle analizi gibi çalışmalar yapılır. Sonrasında ise bu çalışmalar sonucu elde edilmiş olan sonuçlar ışığında ilgili kurum, firma ya da markanın hedef kitlesine ve içinde bulunduğu sektöre uygun olan bir video konsepti geliştirilir. Bu süreç içerisinde global iletişim trendleri de çok yakından takip edilmeli ve demode olmamaya ciddi bir özen gösterilmelidir.

Metin yazımı ya da senaryo yazımı da pre prodüksiyon, yani yapım öncesi süreç içerisinde gerçekleşir. Seslendirme metni, diyaloglar ya da buna benzer senaryo elementleri video prodüksiyon projesinin konseptine göre belirlenir. Metin ve senaryo yazımı pre prodüksiyon sürecinin en önemli işlemlerindendir. Metin çalışmaları ve diğer işlemler bittiğinde video projesinin pre prodüksiyon, yani yapım öncesi süreci de tamamlanmış olur.

2. Prodüksiyon (Yapım Süreci)

Prodüksiyon aşaması, yani yapım aşaması video prodüksiyon sürecinin ikinci aşaması olarak bilinir. Bu aşamada pre prodüksiyon aşamasında geliştirilmiş olan fikirlere, tasarlanmış olan konsepte ve yazılmış olan metinsel çalışmalara hayat verilir. Prodüksiyon, yani yapım süreci birbirinden farklı birçok işlemi kapsayabilir.

Örneğin bazı videolar için gerçek görüntüler ve gerçek diyaloglar çekilmesi gerekir. Öte yandan animasyon ya da bazı kurgu teknikleri gibi yöntemler ile prodüksiyon sürecinde herhangi bir çekim yapma işlemi gerekmeyebilir. Stok görüntüler, satın alınmış olan görüntüler ya da buna benzer bazı elementler bu aşamada video yapım sürecine dahil edilebilir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra video prodüksiyon projesinin yapım aşaması, yani prodüksiyon aşaması tamamlanmış olur.

3. Post Prodüksiyon (Yapım Sonrası)

Post prodüksiyon video projesinin yapım sonrası sürecini ifade eder. Video prodüksiyon projesinin üçüncü, yani en son aşaması olan post prodüksiyon, yani yapım sonrası aşaması önceki aşamalarda gerçekleştirilmiş olan işlemlerin düzenlenme sürecini kapsar. Önceki iki aşama sırasında oluşturulmuş olan konsept ve stok görüntüler post prodüksiyon süreci esnasında düzenlenir.

Bu aşama kurgu, montaj, ses düzenlemesi ve müzik düzenlemesi işlemlerini de kapsar ve hemen her video projesinin bu süreçlerin her birinden geçmesi gerekmektedir. Tüm bu montaj, kurgu, ses düzenlemesi ve müzik düzenlemesi işleri bittiğinde, video projesi gereken kontrollerin tümünden başarılı bir biçimde geçtiğinde video projesinin post prodüksiyon, yani yapım sonrası aşaması da tamamlanmış olur.

Her koşulda başarı elde edecek olan bir video projesine sahip olabilmek için bu süreçlerin her birine eşit derecede önem verilmesi ve her üç aşamada özenle ve dikkat ile çalışılmalıdır. Tüm bu aşamalar sırasında dünya trendlerine hakim olmak ve iletişim dinamiklerini yakından tanımak video projesinin başarısı üzerinde neredeyse yapım sürecinin kendisi kadar etkili olabilir.

Bu nedenle özellikle pre prodüksiyon, yani yapım öncesi aşamasında video projesi yapmak isteyen kişiler gereken tüm araştırmaları yapmalı ve global trendlere uygun bir video projesi hazırlamalıdırlar. Aksi takdirde video projeleri düşündükleri kadar başarılı olmayabilir ve bu da kişileri hayal kırıklığına uğratıp motivasyonlarını bir hayli düşürebilir.

Video Prodüksiyon Ne Amaçla Yapılır?

Video prodüksiyonu, herhangi bir tanıtım filmi veya reklam için yapılabilir. Bunun dışında, kısa filmler, kamu spotları ve hatta uzun metrajlı yapımlar da video prodüksiyon kapsamına girebilir. Gerekli donanım ve insan gücüne sahip prodüksiyon firmaları, hemen her çekim faaliyetini gerçekleştirebilir. Tabii bu noktada uzmanlıkların var olduğundan da söz etmek gerekir. Tüm film yapımcıları belli bir alanda uzmanlaşmıştır.

Örneğin, reklam çekmek ayrı bir uzmanlık gerektirdiğinden, genellikle film prodüktörleri bu alanda faaliyet göstermezler. Ancak teorik olarak bunun yapılabilmesi mümkündür. Ülkemizde büyük sinema üstatlarının çektiği çok iyi reklamlar görmüş olmamızın yanı sıra, kimi reklamcıların ilerleyen zamanda film yaptıklarını da biliyoruz.

Yine de özellikle video pazarlama amaçlı prodüksiyon çalışmalarında pazarlama firmalarını tercih etmek daha doğru olabilir. Eğer özel bir yönetmen veya senarist tercihiniz olacaksa bunu firmadan talep edebilir, sizin isteğinize özel işlemler yapılmasını da talep edebilirsiniz. Pazarlamanın kendine has özelliklerinin var olması nedeniyle, reklam, tanıtım ve benzeri video prodüksiyonlarda pazarlama firmalarını tercih edilmesi daha yaygındır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir