Video Pazarlama Nedir? Video Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Video Pazarlama Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Video pazarlama, dijital platformlar üzerinden, marka, ürün, hizmet ve/veya kar amacı gütmeyen herhangi bir etkinliğin pazarlamasını yapmak üzere geliştirilen stratejik pazarlama yöntemidir. Hazırlanan kısa bir video formatı ile pazarlama stratejisi geliştirilebilmektedir.

Video pazarlama, hedef kitlenizi etkili bir şekilde eğitmektedir. Video pazarlama, sosyal ve dijital kanallarda katılımı artırmaya yardımcı olur. Bu pazarlama çeşidi, ürün veya hizmetinizi tanıtmak ve pazarlamak, dijital ve sosyal kanallarınıza katılımı artırmaktadır. Tüketicilerinizi ve müşterilerinizi eğitmek ve yeni bir mecra ile hedef kitlenize ulaşmak için videoları kullanılmaktadır.

Video pazarlamanın nasıl olduğu oldukça basittir. Markanız, bir şekilde şirketinizi tanıtan, satışları artıran, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili videolar oluşturur. Müşterilerin bu videolar ilgisini çekmektedir. Tüm pazarlama çalışmalarında olduğu gibi, video pazarlama da veriye endekslidir. Bu nedenle çeşitli ölçümleri izlemek ve müşteri katılımını izlenmektedir. 

Video Pazarlama Nasıl Yapılır?

Günümüzde geleneksel reklamcılık ve geleneksel pazarlama yöntemlerinin etkisi günden güne azalmaktadır. Teknolojik gelişmelerin hiç olmadığı kadar hızlı yaşandığı bu dönemde geleneksel reklamcılık ve geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerini hızla video pazarlama yöntemi gibi dijital pazarlama ve dijital reklamcılık yöntemleri almaktadır.

Video pazarlama, dijital pazarlama ve dijital reklamcılık yöntemlerinden en öne çıkanlarından ve en çok tercih edilenlerinden biri olarak kullanıcıların oldukça dikkatini çekmektedir. Bugün birçok marka, firma ve işletme video pazarlama yöntemini adeta vazgeçilmez pazarlama yöntemi haline getirdi.

Video pazarlamayı basitçe açıklamak gerekir ise bu dijital reklamcılık yönteminin belirli bir markanın farkındalığını artırmak, satış oranlarını yukarı çekmek ve etkileşim oluşturmak amacı ile videoları kullandığı söylenilebilir. Video pazarlama yöntemi dijital medyanın analitiklerini, sosyal medyanın kolay yapısı ve sinemanın büyüleyici hikâye anlatma yöntemi ile tek pota altında eritmiş ve birleştirmiştir. Bu nedenle son derece etkili ve verimli bir reklam yöntemidir.

Video pazarlama aslına bakılacak olursa geleneksel reklamcılık yöntemlerinden biri olan televizyon reklamcılığı ile oldukça benzerlik göstermektedir. Aynen televizyon reklamları gibi video formatında olan bu reklamlar televizyon reklamlarından farklı olarak genel izleyiciye değil yalnızca markanın belirlediği hedef kitleye gösterilir. Böylece reklamı yalnızca markanın potansiyel müşteri olarak belirlemiş olduğu alıcı adayları görmüş olur. Özellikle Youtube gibi video paylaşma platformları bu reklamları sıklıkla yayınlamaktadır.

Video Pazarlama Önemi Nedir?

Videoyu pazarlama aracı olarak kullanmaya meyilli olan sadece işletmeler değildir. Müşteriler de video şeklinde pazarlama mesajları almaya isteklidir. Üreticiler tarafından hazırlanan bir rapora göre, müşterilerin %50’den fazlası bir markanın diğer içerik türlerine göre videoyu tercih etmektedirler.

Videolar, markaların müşterilerle bağlantı kurma biçiminde devrim yaratmaktadır. Bir markanın satış şeklini, müşterilerin alışveriş yapma şeklini, tüketicilerin tüketme şeklini ve servis ekiplerinin müşterilerle ilişkilerini sürdürme şeklini değiştirdiler.  Video pazarlamanın önemini aşağıdaki şekilde listeleyebiliriz:

 • Video pazarlamayı kullanan işletmeler bunun iyi bir yatırım getirisi sağladığına odaklanmaktadırlar.
 • İşletmeler video ile kullanıcıların ürün veya hizmetlerini daha iyi anladığını düşünmektedirler.
 • İşletmeler video pazarlamanın web sitelerinin dönüşüm oranını iyileştirdiğine inanmaktadırlar.

Video Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

İnsanlar sosyal medyayı çok kez kullanmaktadırlar. Bu nedenle pazarlamacıların bu platformlara yönelik çabaları artmaktadır. Hedefler stratejik olarak belirledikten sonra, hangi video hedef kitleye uygun olanı seçilmektedir. Bu video pazarlama yöntemleri şunlardır:

 • Artırılmış gerçeklik videoları: Kullanıcının görüntülediklerine dijital bir katman eklemektedir.
 • Demo videolar: Bu videolar, kutunun açılması veya bir yazılım incelemesi yapılması biçiminde videolardır. Ürünlerin tanıtımı için sıkça kullanılır.
 • Etkinlik videoları: Şirketiniz bağış toplama, konferans veya tartışma gibi bir etkinlik düzenleme videolarıdır.
 • Nedir? Nasıl Yapılır videoları: Video platformları öğrenmek için sıkça başvurulan kaynaklardır. Burada ürün ya da hizmetlerinizle bağlantılı nasıl yapılır videoları yayınlayabilirsiniz.
 • Uzmanlarla röportaj: Kaba bir parça değil, sektörünüzde bir uzman veya düşünce lideri ile derinlemesine bir röportaj.
 • Canlı yayın: Canlı videolar, genellikle sahne arkası formatı, röportajlar ve gösteriler kullanarak izleyicinin dikkatini çekmenin göz alıcı ve dramatik bir yoludur.

Video Pazarlama ve SEO İlişkisi

backlink video

Video pazarlama yöntemleri, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için çok önemli bir kaynaktır. Videolar, şirketinizin web sitesine geri bağlantılar oluşturmaktadır. Arama sıralamalarını olumlu yönde etkileyebilecek paylaşımları ve beğenileri artırmaya yardımcı olmaktadır. Bu faktörler sitenize daha fazla trafik çekememektedir. Videoların yayınlanması ve anahtar kelimeler ifadeler kullanarak etkinlik sağlanmaktadır. Ayrıca, dünyanın önde gelen arama motoru olan olduğunu unutmamalıdır. 

Video pazarlama çok basitçe anlatmak gerekir ise çeşitli video reklamlar yolu ile yapılan bir dijital pazarlama yöntemidir. Yapı olarak geleneksel reklamcılıktaki televizyon reklamlarına benzer bir yapıya sahip olan video reklamlar televizyon reklamlarına göre çok daha önemli handikaplara sahiplerdir.

Özellikle son dönemlerde çok fazla dikkat çeken ve adeta geleneksel reklamcılık yöntemlerinin yerini çok hızlı bir şekilde almış olan dijital reklamlar içinde bulunduğumuz 10 yıla damgalarını vurmuşlardır. Video pazarlama yöntemi ise bahsi geçmekte olan bu dijital reklamcılık yöntemlerinden en önemlileri ve en çok tercih edilenlerinden biridir. Dijital elementlerin her birine çok kolay entegre olabilen yapısı ile video pazarlama son derece etkili bir pazarlama aracı olarak bilinir.

Video pazarlama yöntemi için başvurulabilecek birçok kaynak vardır. Günümüzde sosyal medya platformlarının artması, video paylaşım sitelerinin popülerliği ve internet kullanıcı sayısındaki artış bu reklamları firmalar için çok değerli hale getirmiştir. Video pazarlama reklamları için başvurulabilecek kanallardan en önemlisi şüphesiz ki Youtube ve buna benzer video paylaşım ya da sosyal medya platformları olacaktır.

Bu platformlar içlerinde bulunan hedef kitle belirleme gibi araçlar sayesinde reklamı yalnızca potansiyel müşterilere ulaştıracaktır. Böylece olası vakit kayıplarından, gereksiz kitlelerden ve gereksiz masraflardan kaçınılmış olunur. Tüm bu özellikleri ile video pazarlama hali hazırda piyasada bulunan yalnızca dijital reklamcılık değil en etkili reklamcılık yöntemlerinden biridir.

Video Paylaşım Platformları Neden Önemlidir?

Video paylaşım platformları, basit bir açıklama ile insanların diledikleri gibi videolar paylaşmasına ve sitede bulunan diğer kullanıcıların videolarını izlemelerine olanak tanıyan platformlardır. Günümüzde video paylaşım platformlarının sayıları her geçen gün artmakta ve her geçen gün bu platformlar üzerine yeni özellikler eklenmektedir.

Son derece popüler olan ve kimileri milyonlarca, hatta milyarlarca kullanıcı sayısına ulaşmış olan bu video paylaşım platformları için verilebilecek en iyi örnek Youtube sitesi olacaktır. Youtube sitesi günümüzde milyarlarca tıklanan videolara, yüksek kaliteli yapımlara ve hatta özel üyeler için bazı dizi ve filmlere bile sahiptir. Tabi bu popülarite ve izlenme sayılarındaki yükseklik markaların ve firmaların da dikkatinden kaçmamıştır.

Günümüzde özellikle mobil cihazların hayatımıza girmesi ile hemen herkes tarafından kullanılmakta olan bu platformlar markalar için de benzersiz reklam ve pazarlama stratejilerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Geleneksel reklamcılık yöntemlerinin aksine dijital reklamcılığın bir dalı olan Youtube reklamcılığında markaların vermiş oldukları reklamlar herkes için değil, yalnızca bu markalar tarafından belirlenen hedef kitle adı verilen kişiler için gösterilir. Bu da hem zaman hem de kaynaklar üzerinde çok etkili olur.

Üstelik reklamların hedef olarak düşünülen müşterilere doğrudan gösteriliyor olması geleneksel reklamcılık faaliyetleri ile asla ulaşılamayacak bazı faydalı sonuçlara da neden olmaktadır. Bu gibi nedenler ile günümüzde video paylaşım platformları hem reklamcılar hem firmalar hem de genel izleyiciler için son derece önemli bir yer kaplamaktadır.

Video Paylaşım Platformları Nelerdir?

Video paylaşım platformları internet üzerinden video yüklenebilen ve diğer kullanıcıların yüklemiş oldukları videoları izlemeye olanak tanıyan bazı platformlardır. Günümüzde, özellikle de mobil cihazların hayatımıza bu denli dahil olmasının ardından bu platformların sayıları ve özellikleri de bir hayli artmıştır. İşte günümüzde en çok kullanılan ve en çok izlenmeye sahip olan video paylaşım platformlarından bazıları.

 • YouTube

Video paylaşım platformları denilince akıllara hiç şüphesiz ilk gelen platform YouTube olacaktır. Google firmasına ait olan ve milyonlara, hatta milyarlara ulaşmış olan kullanıcı sayısı ile Youtube bariz bir şekilde dünyanın en büyük video paylaşım platformlarından biri olarak bilinir.

 • Vimeo

Vimeo’da Youtube ile benzer bir yapıya sahip olan ancak kullanıcı sayısı Youtube’a göre bir hayli düşük olan bir video paylaşım platformudur. Bu platform Youtube’a nazaran genelde daha niş işlerin yüklendiği bir platformdur.

 • Twitch

Dünyanın en büyük markalarından biri olan Amazon şirketine bağlı olan Twitch, Youtube ve Vimeo benzeri platformlardan farklı olarak canlı yayınların yapıldığı bir platformdur. Bu yayınlarda yayıncılar genelde video oyunları oynarlar.

 • İzlesene

İzlesene sitesi bu isminden de kolaylıkla anlaşıldığı gibi yerli, yani Türkiye merkezli bir platformdur. Yapı olarak diğer video platformları ile aşağı yukarı aynı özelliklere sahiptir ve kullanıcısı sayısının da yerel bazlı bir platform için oldukça yüksek olduğu söylenilebilir.

Kaynaklar:

Lemonlight https://www.lemonlight.com/video-marketing-strategy-the-ultimate-guide/ Erişim Tarihi: 9 Ara 2022, 11:00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir