URL Nedir? Hangi Amaçla Kullanılır?

URL Nedir? Hangi Amaçla Kullanılır?

İster işletme sahibi ister blog yazarı olun, markanızı çevrimiçi ortamda büyütmek istiyorsanız web sitenizin Google’ın arama sonuçlarında görünmesi gerekir. Arama motoru optimizasyonu (SEO), bunun gerçekleşmesini sağlayabilecek süreçtir. Web sitesi SEO’su, web sitenizde, insanların aradığı arama terimlerine göre uyarlanmış içerik oluşturmanızdır. Ancak, SEO’nun kolayca göz ardı edilen bir unsuru URL’dir. Küçük olmasına rağmen, web sitenizin URL’si, işletmenizin çevrimiçi başarısı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

İnternet adresi veya web adresi olarak da bilinen URL nedir? Hem internet hem de intranet üzerinden erişim olan belgelere adres vermek için kullanılan bir URI ve standartlaştırılmış adlandırma kuralıdır. URL, bir bilgisayarın Internet’teki bir bilgisayarda bulunmasında ve açılabilmesinde etkilidir. 

URL Nedir?

Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicisi (URL), web sitelerinin ve dosyaların internet üzerindeki konumunu belirten kaynaklardır. Kullanıcılar için her web sayfasının tarayıcı adres çubuğunda gösterilen veya bir kullanıcıyı başka bir internet konumuna bağlayan metin dizesi olarak tanınabilir. URL, bir Tekdüzen Kaynak Tanımlayıcısı (URI) türüdür.

URL kısaca bir dosyanın internetteki konumunu tanımlamanın bir yoludur. Bu sadece web sitesinin açılması adına değil, ek olarak sunucu üzerinde barındırılan video, resim, yazılım programı ve diğer tüm dosya türlerini indirmede de kullanılır. 

Bilgisayarınızda yerel bir dosyayı açmak, çift tıklamak kadar basittir, ancak web sunucuları gibi uzak bilgisayarlardaki dosyaları açmak içi web tarayıcımızın nereye bakacağını bilmesi için URL’leri kullanmalıyız. 

URL Hangi Amaçla Kullanılır?

URL ,Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicisi’nin kısa biçimidir, web sitesi URL’si belirli bir web sitesinin, sayfanın veya dosyanın Internet’teki konumudur. Her URL birden fazla bölümden oluşur ve sizinkinin oluşturulma şeklinin sitenizin güvenliği ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) üzerinde çeşitli etkileri olacaktır.

Örneğin, adres çubuğunuzu girerseniz, web tarayıcınız sizi bu gönderiye götürür. Ancak yeni girerseniz.

Birçok kişi, favori sitelerine yönlendirenleri ezberlemenin ve bunları tarayıcı adres çubuğuna yazmanın ötesinde, URL’ler hakkında asla fazla düşünmez. Bununla birlikte, kendi web sitenizi işletiyorsanız veya bir tane oluşturmayı planlıyorsanız, URL’nin ne olduğunu anlamak ve URL’lerin kaputun altında nasıl çalıştığı hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek iyi bir fikirdir.

URL Kısmına Ne Yazılır?

URL, Uniform Research Locator kavramının kısaltmasıdır. UNIX yazılım altyapılı sistemlerde kullanılan veri yoluna benzer bir yapıdır. Bu yapının farkı, bir klasörü değil, uzak noktada yapılandırılmış bir adresi işaret ediyor olmasıdır. URL, web tarayıcılarının adres çubuğuna girilen veridir. http, https veya ftp gibi protokolleri kullanan adres uzantıları bu kısma yazılır.

Hemen her web tarayıcısı artık kullanıcıdan protokol yolunu girmeden ilgili adrese gitmenizi sağlar. Bu cümleden anlaşılacağı gibi, URL kısmında, gitmek istediğiniz sitenin adresini girmelisiniz. Bu kısma ayrıca IP adresi girerek, statik IP’ye sahip sitelere erişebilmeniz de mümkündür. Modern web tarayıcıları, adres çubuklarına girilen verinin herhangi bir siteyi işaret etmemesi halinde, kullanıcıyı tanımlı arama motoruna taşıdığından, aslında bir çoğumuz bu alana sitenin tam adresi yerine sitenin ismini yazarak arama motoru sonuçlarına tıklamayı seçiyoruz.

URL Ne Zaman Oluşturulmuştur?

Her şey, bilgisayarlarda bilgi paylaşımına izin verecek bir yöntem arayışıyla başladı. Üç etkinlik, URL’lerin tanıtımına yönelik yol haritasını vurgulamaktadır.

  • 1969’da Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı Ağı (ARPANET), ARPANET 1822 Protokolü’nü kullanarak UCLA’dan Stanford Araştırma Enstitüsü’ne ilk düğümden düğüme iletimi gönderdi. Fiziksel, Veri ve Ağ katmanlarından oluşan bir Aktarım katmanı, 1970 yılında Ağ Kontrol Protokolü’nün (NCP) tanıtılmasıyla tanıtıldı.
  • 1983 yılında ARPANET, NCP’den İletim Kontrol Protokolü / İnternet Protokolü’ne (TCP / IP) geçti.
  • 1989’da Tim Berners-Lee, biçimlendirme dilini, kaynak tanımlayıcılarını ve kaynakları almak için protokolleri tanıtan World Wide Web’i (WWW) yarattı.

Berners-Lee WWW’yi dünyaya tanıttığında, veri aktarımları istikrar kazanıyordu. 1990’ların başında internet; Gopher, FTP ve Telnet gibi protokolleri kullanarak dosya, posta ve veri sunacak kadar gelişmişti.

Bu nedenle, 1992’de Berners-Lee’nin URL’yi bir kullanıcının ihtiyaç duyabileceği herhangi bir internet kaynağının konumuna bağlanmak için bir araç olarak tanımlamasının zamanı gelmişti. URL’lere odaklanması web ve HTTP protokolü için olmasına rağmen, vizyonu çoğu internet protokolünü içeriyordu.

URL Bileşenleri Nelerdir?

URL’lerin dört ana bileşeni protokol, etki alanı, yol ve sorgudur.

Aşağıdaki örneği kullanarak farklı URL bileşenlerine daha yakından bakalım:

https://www.currentworks.com/dijital-reklamlari/Google-reklamlari/ADS.html

  • Protokol

Bir URL’nin protokolü veya şeması, veri iletmek veya değiş tokuş etmek için kullanılacak yöntemi gösterir. En bilinen şema, HTML dosyalarının iletimi için Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP) veya Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü’dür (HTTPS). FTP (dosyalar için) ve Mailto (postalar için) diğer şema türlerine örnektir.

Bir web sitesinin protokol tanımlayıcısı, bir web tarayıcısına nasıl bilgi gönderileceğini ve alınacağını söyler. Çoğu web sitesi protokol tanımlayıcısı olarak “HTTP” veya “HTTPS” kullanır. URL’nin bu bölümünü iki nokta üst üste ve iki eğik çizgi izler.

Yukarıdaki örnek URL’de ,https:// URL’nin güvenli protokolüdür.

  • Alan Adı

Bir URL’nin etki alanı veya ana bilgisayar adı, bir web sitesinin İnternet Protokolü (IP) adresinin kullanıcı dostu bir ifadesidir. Web sitesinin ana bilgisayar sunucusunun konumuna işaret eder.

URL’nin ikinci kısmı alan adıdır. Bu bölüm size hangi web sitesinde olduğunuzu söyler. Alan adını adres çubuğunuza yazacak olursanız, sizi web sitesinin ana sayfasına götürür. Alan adı iki bölümden oluşur: web sitesi adı ve “üst düzey alan adı” (TLD).

TLD aşağıdaki yaygın biçimlerden bazılarını alabilir:

.com – çoğu web sitesi için

.edu– eğitim web siteleri için

.gov– devlet web siteleri için

  • Yol

URL içindeki etki alanı adını izleyen yol, belirli bir dosyaya veya başka bir kaynak konumuna işaret eder. Ayrıca bir sorgu dizesi de içerebilir.

Örnek URL’mizde /dijital-reklamlari/Google-reklamlari/ADS.html, bu örnekte bir ürün sayfasıyla biten URL’nin yolunu gösterir.

  • Sorgu

Parça tanımlayıcısı olarak da bilinen sorgu dizesi, genellikle dahili aramalar için kullanılır ve genellikle soru işareti (?) ile başlar.

Mesela:

  • https://www.currentworks.com/dijital-reklamlari/Google-reklamlari/searchTerm=ADS.html

Bu URL, kullanıcının Google Reklamları alt kategorisi sayfasına “ADS” arama terimini girmesinin sonucudur. Bu örnekteki açılış sayfası, ADS’nin ürün sayfası veya “ADS” terimini içeren arama sonuçlarının bir listesidir.

URL’de Hangi Karakterler Kullanılabilir?

URL’lerde izin verilen karakterler World Wide Web Konsorsiyumu tarafından belirtilir. Teknik özellikler, ayrılmamış ve ayrılmış karakterlerin listelerini içerir.

  • Ayrılmamış karakterler: Bunlar ayrılmış değildir ve URI’lerde ve URL’lerde serbestçe kullanılabilir. Tüm büyük ve küçük harfleri, tüm ondalık sayıları, tireleri ve alt çizgileri, tildeleri ve noktaları içerir.
  • Ayrılmış karakterler: Bunlar bir URI/URL içinde özel amaçlara hizmet eder. Bunlar arasında / ; : ? @ & , + $ =.

Ayrılmış karakterler, bir URL’nin içinde sınırlandırma veya diğer özel amaçlar için kullanılır ve URL olarak kodlanmadıkça URL içinde başka hiçbir şekilde kullanılamaz. Bu, bir URL dizesinin içinde soru işareti olarak “?” veya artı işareti olarak “+” işareti görüntülemek için bu karakterlerin kodlama gerektireceği anlamına gelir.

Kaynaklar:

Linda D https://www.hostinger.com/tutorials/what-is-a-url Erişim Tarihi: 28 Kas 2022, 17:12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir