Twitter Takipçi Sayısı Nasıl Artırılır?

Twitter Takipçi Sayısı Nasıl Artırılır?

Sosyal medya uygulamaları içinde özellikle bireysel kullanıcılar Twitter’ı yoğun olarak kullanıyorlar. Son zamanlarda özellikle işletmeler de Twitter hesabı ile hizmet vermeye başlıyorlar. Twitter hesabınız üzerinde takipçi sayısı etkileşim kuracağınız kitle açısından önemlidir. Twitter takipçi sayısını arttırmak için bu nedenle çeşitli stratejiler geliştirmeniz gerekiyor.

“Twitter takipçi sayısı nasıl arttırılır?” konulu yazımız sizlere önemli bilgiler verecektir. Öncelikle Twitter takipçi sayınızı arttırmanız için tamamen garantili bir yol yoktur. Ancak size vereceğimiz seçeneklerin tamamı denenmiş ve takipçi sayısı arttırılmış bir durumdur. Platformda takipçi sayısını arttırmak için gerekli olan tüm fırsatları size hemen aktaralım. Hemen Twitter takipçi sayısını size nasıl artırabileceğinizi aktaralım.

 • Tweetlerinizi Doğru Zamanda Paylaşın

Facebook ve YouTube gibi diğer platformlarla karşılaştırıldığında Twitter çok daha dinamik bir ortamdır.  Bu nedenle ayak uydurmak için sık sık yayın yapmanız gerekir.

Aslında popüler markaların Twitter yayınlarını kontrol ederseniz oldukça sık Tweet yayınladıklarını göreceksiniz. Diğer herkes bu kadar çok şey yayınlarken geride kalmayı göze alamazsınız. Araştırmaya göre etkili Twitter pazarlaması için günde en az 6 kez yayın yapmalısınız.

Bunun yanında tweet attığınız zaman da önemlidir. Genellikle kullanıcıların öğleden sonra Twitter’ı kullanma olasılıkları daha yüksektir.

Ayrıca Twitter’da maksimum miktarda etkileşim alabileceğiniz belirli zamanlar da vardır. Bu zamanları bularak takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

 • En Kaliteli Tweetlerinizi Sabit Tutun

Sosyal medya pazarlamasında diğer kullanıcılar üzerinde izlenim bırakmak için yalnızca birkaç saniyeniz olacak. Bu nedenle Twitter profilinizle en iyi yönlerini öne çıkarmanız önemlidir.

Bunu en iyi tweet’inizi sabitleyerek yapabilirsiniz. Böylece Twitter profilinizin en üstünde görünür. Tek yapmanız gereken en iyi içeriğinizi sabitlemektir ve Twitter profilinizi ziyaret eden herkes hemen görecektir. Bununla birlikte takipçilerinize ücretsiz olarak yararlı ipuçları vererek harika bir ilk izlenim yaratabilirsiniz.

Daha fazla trafik çekmek istiyorsanız, sabitlenmiş bir tweet’e bağlantı da ekleyebilirsiniz. Profilinizin en üstünde oturduğundan orada daha fazla tıklama alırsınız.

 • Web Sitenize Twitter Butonu Ekleyin

Web sitenizin trafiğini Twitter hesabınıza yönlendirmek mi istiyorsunuz? Bunu yapmanın kolay bir yolu, sitenize bir Twitter akışı eklemektir. Twitter butonunu ekleyerek web sitenize gelen kişilerin profilinize ulaşmasını ve buradan takipçi sayınızı arttırmanızı sağlayabilirsiniz.

 • Tweetlerde Hastag Kullanmalısınız

Her dakika gönderilen yaklaşık 500.000 tweet ile, bu yeni tweet denizinden sıyrılmak için çok çalışmanız gerekecek. Şansınızı artırmanın kolay yolu hashtag’lerdir.

Tweet’lerinize sadece bir hashtag eklemek, onları aramayı kolaylaştırabilir. Sadece hashtag’lerin içeriğinizle alakalı olduğundan emin olun. Aksi takdirde insanlar içeriğinizi spam ile karıştırabilir. Aslında, biyografinize ilgili hashtag’leri ekleyebilir ve Twitter profilinizi daha aranabilir hale getirebilirsiniz.

Bunun dışında trend hashtag’ler de var. Twitter’da trend olmak, temel olarak birçok insanın belirli bir konu hakkında konuştuğu anlamına gelir. Bu popüler konularda, bazı hashtag’ler de bulabilirsiniz. Markanızla ilgili bir hashtag trend oluyorsa, o zaman atlamak ve sohbete katılmak için harika bir zaman.

 • Twitter Profilinizi Doğru Şekilde Optimize Edin

Küçük bir şey gibi görünüyor ama Twitter profilinizi düzgün bir şekilde ayarlamak, yeni Twitter takipçilerini ücretsiz olarak kazanmanın en iyi yollarından biridir.

Dışarıdaki tüm rekabetle, öne çıkmak için elde edebileceğiniz her avantaja ihtiyacınız var. Eksiksiz bir Twitter profili size bu konuda yardımcı olabilir.
Twitter profilinizi optimize ederken şunlara odaklanmanız lazım;

 1. Şirket logonuzu veya fotoğrafınızı içeren bir profil resmi.
 2. Adınızı veya şirket adınızı içeren bir Twitter tanıtıcısı.
 3. Kısa ve kişiliği olan bir biyografi.
 4. Web sitenizin bağlantısı.
 5. Ve konumunuz.
 • Profilinizde Yarışmalar Düzenleyin

Daha fazla Twitter takipçisi edinmenin en kolay yollarından biri, Twitter’da farklı yarışmalar düzenlemektir. Temel olarak pazarlama yayınlarınızı insanları çekmek için bir “oyuna” dönüştürüyorsunuz.

Profilinizde bir yarışma düzenlemek, bir tür büyük ödül vermeniz gerektiği anlamına gelmez. İşletmenizi pazarlamak için küçük bir yatırım olarak değerlendirebileceğiniz indirimler, kuponlar, hizmet denemeleri gibi seçenekler sunabilirsiniz.

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? İşte Twitter’da eğlenceli yarışmalar için birkaç fikir;

 1. Cevaplayabilecekleri bir soru sorun.
 2. Basit bir tahmin oyununa başlayın.
 3. İnsanlardan belirli bir etikete sahip görüntüleri tweetlemelerini isteyin.
 4. Bir altyazı yarışması başlatın.
 • Görsel İçerikler Oluşturun

Twitter’daki video içeriğinin retweetlenme olasılığı 6 kat fazladır. Ayrıca resimli tweet’ler %35 daha fazla etkileşim elde eder. Yani sosyal medya pazarlamanız için sadece düz metne güvenemezsiniz.

Twitter’da görsel içerik için birçok seçeneğiniz vardır. Bilgilendirici bir tweet göndermek istiyorsanız, neden bunun yerine ilgi çekici bir infografik seçmiyorsunuz? Ya da takipçilerinizin gününü aydınlatmak için dikkat çekici bir gif veya kısa bir videoya ne dersiniz?

Sadece daha fazla görsel içerik ekleyin ve Twitter zaman çizelgeniz anında daha ilgi çekici görünecektir. Ve bundan sonra, ücretsiz olarak daha fazla takipçi edinmek çok daha kolay.

 • Spam İçerikler Paylaşmaktan Kaçının

Ücretsiz olarak daha fazla Twitter takipçisi edinmenin bir başka yolu da yayınlarınızla spam olmaktan kaçınmaktır.

Twitter’ın neyi spam olarak saydığını bilmiyorsanız işte size bu liste:

 1. Başka bir içerik olmadan sürekli tweet bağlantıları
 2. Birden fazla hesap kullanarak aynı içeriği tweetleme
 3. Çok sayıda yinelenen tweet gönderme
 4. Sahte Twitter etkileşimleri oluşturmak için sahte hesaplar oluşturma (takipler, retweetler, beğeniler vb.)
 5. Twitter etkileşimlerini satın almaya veya yapay olarak şişirmeye çalışmak
 6. Çok sayıda istenmeyen yanıt veya söz yapmak
 7. Çok sayıda güncelleme yayınlayarak Twitter trendlerini manipüle etmeye çalışmak
 8. Size daha fazla Twitter etkileşimi sağladığını iddia eden üçüncü taraf hizmetlerini kullanmaya veya reklamını yapmaya çalışmak

Unutmayın, spam Twitter kurallarına aykırıdır ve hesabınız kapanabilir. Burada spam olmaktan kaçınırsanız, markanız Twitter’da çok daha otantik görünecektir.

Markanız ne kadar otantik olursa, ilişkiniz takipçilerinizle o kadar gerçek olacaktır. Bu nedenle, bir takip oluşturmak istiyorsanız, platformun yönergelerine uyup uymadığınız konusunda Twitter içeriğinizi düzenli olarak denetlediğini belirtelim.

 • Sosyal Kanıtlara Yer Verin

İnternette bir şey satın aldığınızı hayal edin. Bunu yapmadan önce, diğer insanların yorumlarını ve görüşlerini kontrol edebilirsiniz. İnsanlar karar vermeden önce başkalarının görüşlerine bir tür kanıt olarak bakarlar. Daha fazla Twitter takipçisi edinirken, marka imajınızı geliştirmek için olumlu etkileşimler kullanabilirsiniz.

 • Twitter Listeleri Oluşturun

Twitter’daki kullanıcılarla etkileşim kurmanın bir başka etkili yolu da listelerdir.

Twitter listeleri sadece benzer Twitter hesaplarının listeleridir. Çok fazla çaba harcamadan takipçi sayınızı artırmak için bunları kullanabilirsiniz.

Marka elçileri, değerli müşteriler ve sosyal medya etkileşimi için diğer hedefler için listeler oluşturabilirsiniz. Bu şekilde başkalarının görmesi için markanızla ilişkili kişilerin güzel bir listesine sahip olacaksınız. Bu da sosyal kanıt olarak çalışabilir. İnsanlar listeye göz atabilir ve başkalarının ürünlerinizi nasıl kullandığını ve Twitter’da sizinle nasıl etkileşimde bulunduğunu görebilir.

 • Analytics ile Analiz Edin

Twitter takipçi sayınızı arttırmadan evvel şu anda nasıl yaptığınızı bilmeniz gerekir. Analitiği kullanarak Twitter hesabınızın tam olarak nasıl performans gösterdiğini öğrenebilirsiniz. Böylece nerede iyi iş çıkardığınızı ve nerede gelişmeniz gerektiğini bileceksiniz.

Bununla beraber takipçi sayısını, profil ziyaretlerini, bahsetmeleri ve daha fazlasını izleyebilirsiniz. Dahası, bireysel yayınlarınız için istatistikler de alırsınız ve hangilerinin etkili olduğunu ve hangilerinin olmadığını görürsünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir