Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?

Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?

Twitch yayıncıları ne kadar gelir elde ediyor veya kazanıyor soruları Twitch platformuna giriş yapmak isteyen kişilerin sık merak ettiği sorulardan biridir. Aslında bu sorunun yanıtı net olmamakla beraber kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Ancak belli örnekler ve kişiler üzerinden tahmini şekilde kazanç bilgisi elde etmek mümkün olacaktır. Twitch platformunda yayıncılar oyun oynayarak ve sohbet ederek canlı yayın açarlar.

Tahmini olarak düzenli yayın açan popüler Twitch yayıncıları her yayınında 5 – 6 saat kesintisiz şekilde canlı yayın desteği verir. Twitch platformu içerisinde büyük yayıncıların kazançları aylık 10 bin ile 100 bin dolar arasında değişkenlik gösterir. Çünkü abone sayıları, bağış miktarları, o anki aylık izlenmeler, reklam anlaşmaları, yayınların etkileşimi gibi birçok faktör devreye girer.

Özel günlerde izlenme miktarları çok daha fazla artış gösterir. Örnek vermek gerekirse popüler bir yayıncı normalde 20k yani 20 bin izleniyorken ailesi ile yayın yaptığında veya bir konuk aldığında 100 bin izlenmeye ulaşabilir. Dolayısıyla o gün ütopik seviyelerde bağışlar görülebilir. Yılbaşı, oyun tanıtımı, bayram gibi günlerde gelir katsayısı fazla olabilmektedir. Ülkemizde popüler olarak tanınan Twitch yayıncıları; Elraenn (Tuğkan Gönültaş), Pquenn (Pelin Baynazoğlu), Kendine Müzisyen (Kemal Can Parlak), Jahrein (Ahmet Sonuç), Wtcn (Ferit Karakaya), Unlost (Cantuğ Özsoy) gibi kişilerdir.

Twitch içerisinde elde edilen gelir ise bu yayıncının ne kadar izlendiği ile alakalı olacaktır. Anlık canlı olarak 3k yani 3000 izlenen kişinin geliri ile 30k izlenen kişinin geliri arasında farklar oluşur. Canlı yayın izlenme rakamlarına göre reklamların etkisi ve verimi farklı olacaktır. 30k izlenen bir Twitch yayıncısının aldığı reklam geliri ve etkisi çok daha fazla şekilde karşımıza çıkar. Genellikle Twitch yayıncıları belli bilgisayar firmaları ve oyun platformlarından reklam almaktadır. Aynı zamanda Hepsiburada, Trendyol, Bynogame gibi kurumlardan da reklam alabilirler. İzlenme sayısının gelir üzerinde direk etkisi olmasa da etkileşim olarak yayıncıyı reklam anlamında bir hayli etkiler.

Twitch platformunda gelir elde etmek için aboneler büyük öneme sahiptir. Yayıncıların canlı yayın esnasında abonelerine özel bazı ayrıcalıkları bulunur. Canlı yayın esnasında 10k, 30k, 100k gibi izlenmeler sırasında insanlar chat bölümüne yazarak muhabbete katılırlar ve etkileşim kurarlar. Bu sırada bazen abonelere özel şekilde sadece abonelerin yazabildiği chat oluşumuna geçiş yapılabilir. Çünkü aynı anda on binlerce kişinin yazısının okuma zorluğu getirmesi nedeniyle abone chat oluşumu büyük Twitch yayıncıları tarafından tercih edilir.

Ayrıca abone olan kişiler aylık şekilde yenileme yaparak yayıncıya destek olurlar. Özel emoji kullanımı ve farklı özellikler nedeniyle abonelik ilgi çekmektedir. Abone başına Twitch yayıncıları abonelik ücretinin yarısına yakınını kazanırken diğer yarısı Twitch platformuna gider. Genellikle abone sayısına 2 – 3 dolarlık kazanım mevcuttur. Ancak bazı dönemlerde Twitch platformu çeşitli indirimler yaparak abone fiyatlarını düşürmektedir. Örneğin geçtiğimiz sene 8 liraya aylık abone olma imkanları sunulmuştur.

Twitch içerisinde en büyük gelir getiren unsurların başında tabi ki “donate” adı verilen bağışlar gelir. Bu bağışlar yayıncıya izleyenler tarafından yapılan paralar olarak geçer. Bağış sonrasında yayıncı tutarın belli miktarını çeker ve belli tutar Twitch platformuna gider. Büyük yayıncılara tek seferde 10 bin, 20 bin, 30 bin gibi donate atıldığı görülmüştür. Yayıncıyı seven kişiler bu tarz bağışlar sayesinde yardımcı ve destek olmuş olur. Aynı zamanda jeton ve bit gibi bağışlarda Twitch platformu içerisinde görülür. Bit destekleri sayesinde yayıncıya destek olunur.

Bit destekleri hakkında geçtiğimiz senelerde bazı kara para aklama gibi sıkıntıların çıkması nedeniyle birçok ufak yayıncılar platformu bırakmak zorunda kalmıştır. Özür dileyen ve Twitch platformundan ayrılan yayıncıların yurtdışından bit transferi yapan kurumlar ile anlaşarak kara para akladığı ve komisyon aldığı tespit edilmiştir. Twitch içerisinde ayrıca donate bağışları haricinde abonelik hediye etme gibi durumlarda bulunur.

Örnek vermek gerekirse bir kullanıcı 100 abone, 200 abone , 1000 abone hediye ederek. Abone olmayan kişilerin ücretsiz abone olmasına vesile olur. Bu desteği yemek ısmarlamak gibi düşünmek pekte yanlış olmayacaktır. Hediye eden kişi tanımadığı kişilere abonelik ısmarlayarak hem yayıncıya destek olur hemde izleyiciye hediye vermiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir