Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Tumblr, farklı türlerden yazarlara ses verdiği bilinen popüler  sosyal ağ ve blog platformlarından biridir.

İnsanlar platformu çeşitli nedenlerden dolayı yararlı buluyor. Bazıları yeteneklerini ve Tumblr’da yazma sevgisini keşfederken, bazıları portföyler ve hatta not defterleri oluşturmak için kullanıyor.

Yeni başlayanlar için, platformda bir profil oluşturmak oldukça korkutucu görünebilir ve çoğu zaman gösterge tablosu, özelleştirme, yeniden bloglama gibi farklı bölümlerle kafa karıştırıcı olabilir.

Öyleyse Tumblr’ın gerçekte neyle ilgili olduğuna ve platformdaki becerilerinizi nasıl geliştirebileceğinize bir göz atalım.

Tumblr Nedir?

İnsanların kısa bloglar yayınlamak için platformu kullanmalarını sağlayan Tumblr, BigCommerce’e göre bir mikroblog ve sosyal medya platformudur. 2021 itibariyle, Tumblr’ın web sitesinde yaklaşık 327 milyon tekil ziyaretçisi vardı. Ek yüksek trafiği ABD’den alan platform; İngiltere, Kanada ve Avustralya’da da popülerdir.

Diğer sosyal medya ve blog platformlarının aksine, Tumblr’ın kullanıcıların uyması gereken çok katı kuralları yoktur ve bu nedenle platformdaki içerik çok yüksek oranda düzenlenmemiştir.

Bu, insanlara yeterince yaratıcı özgürlük verdiği için faydalıdır. Tumblr yaygın olarak anlaşıldığı gibi, TwitterFacebook v eWordPress’in bir karışımı gibidir. Metin, ses, video ve bağlantılar yayınlayabilirsiniz.

Platform birden fazla amaç için kullanılabilir ve bu nedenle Tumblr’da e-ticaret mağazaları da açılabilir. Tumblr’ın genel esnekliği, çoğu e-ticaret sahibini platforma çeken şeydir.

Tumblr, hesaplarının belirli bir şekilde görünmesini isteyen veya markalarının sesini tam potansiyeliyle vurgulamak isteyen e-ticaret mağazaları için özellikle uygundur.

Tumblr’da bulunan sosyal medya yönleriyle, içerik kolayca oluşturulur veya küratörlüğünü yapar, yayınlanır ve ilgili kitleler arasında paylaşılır. Bu nedenle, Tumblr e-ticaret markaları için de maruziyeti büyük ölçüde artırabilir.

Tumblr yaygın olarak kullanılmaktadır. 2020’nin sonunda, Tumblr yaklaşık 6 milyon bloga ev sahipliği yaptı. Evet, bu platformda çok fazla kullanıcı var. Ayrıca, Tumblr’a göre, her gün 14.2 milyon gönderi yayınlanıyor.

Tumblr Ne İşe Yarar?

Bir sosyal ağ ve mikroblog sitesi Tumblr’dır. Tumblelog, mikroblog sahibi olan kullanıcılar metin, resim, video, bağlantı ve ses ekleyebilir. Gönderiler daha sonra diğer kullanıcılar tarafından beğenilebilir veya yeniden bloglanabilir ve bu kullanıcılar bu tumblelog’ları takip edebilir. Tumblr kullanıcıları ayrıca, belirli ilgi alanlarına odaklanan gruplar olan “Tumblr toplulukları” veya “fandomlar” oluşturabilir ve bunlara katılabilir.

Ek olarak, Tumblr kullanıcıları, özel alan adları, entegre analitik ve gönderileri önceden planlama kapasitesi gibi çeşitli temalar ve araçlarla kendi bloglarını kişiselleştirme seçeneğine sahiptir. Mobil uygulamalar, kullanıcıların gönderilerine erişmesi ve yayınlaması için başka bir yoldur.

Tumblr Nasıl Kullanılır?

Kendi Tumblr hesabınızı açmak, özellikle platforma çok aşina değilseniz çok korkutucu olabilir. Tumblr’ı daha rahat kullanmak için bazı basit kullanım taktikleri şu şekildedir:

  • Temel Bilgileri Ayarlama

Tumblr’da hesabını oluşturmak için tek ihtiyacın olan e-postan, şifren ve kullanıcı adın.

Panik yapmayın, henüz bir kullanıcı adına karar vermediyseniz, blogunuzun amacını veya temasını en iyi şekilde ileten kullanıcı adlarının bir listesini not edin.

Kullanıcı adlarının kullanılabilirliğini kontrol edin ve ardından birini sonlandırın. Bu kullanıcı adı ayrıca Tumblr blogunun bağlantısında da gösterilecek.

Kullanıcı adınızdan hala emin değilseniz, her zaman geçici bir kullanıcı adı seçebilir ve gereksinimlerinize en uygun kullanıcı adını bulup sonlandırdıktan sonra değiştirebilirsiniz.

  • İlgi Alanlarınızı Seçin

Tumblr’daki ilgi alanları temel olarak zevklerinize en uygun içeriği görüntüler. Bu yüzden ilgi alanlarınızı akıllıca seçin. En az 5 konu seçmeniz gerekir.

İlgi alanlarınızı seçtikten sonra, ilgi alanlarınıza dayalı olarak bir blog listesi oluşturulacak ve daha sonra takip edebileceksiniz. Bu blogların özet akışları daha sonra Kontrol Panelinizde görünecektir.

  • Tumblr Kontrol Panelin

Kullanacaksan Tumblr’ın kontrol paneline aşina olmalısın.

Tumblr Kontrol Paneli’nde gönderiler oluşturabilir ve yapabilir, özelleştirebilir, diğer içerik üreticilerin içeriğini yeniden bloglayabilir ve (sürekli değişen) ilgi alanlarından daha fazla şey keşfedebilirsin.

Tumblr kontrol paneli süper kullanıcı dostudur ve gezinmesi kolaydır. Kontrol paneli ana ekranda görünür ve akış Facebook’unkine benzer.

Tumblr kontrol paneliniz aracılığıyla Tumblr tanıtıcınızda kullanmak istediğiniz temayı da seçebilirsiniz.

  • Tumblr’da Yayınlamak

Gönderi yaparken panonuzda nasıl gezinebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Profil resminizin yanındaki üst çubuğa bakın.

Orada yapabileceğiniz yayın türleri Metin, Fotoğraf, Alıntı, Bağlantı, Sohbet, Ses ve Video gibi farklı kategorilere ayrılmıştır.

Daha fazla gezinmek için siziana sayfa akışına, doğrudan mesajlara, ayarlara ve kişisel etkinliğinize yönlendirecek menüyü kullanabilirsiniz.

  • Yeni İçerikleri Keşfetme

Yeni içerikleri keşfetmeyi seven biriyseniz, Radar Tumblr’a yerleştirmeye gitmeniz olacaktır. Tumblr’daki editör kadrosu, Tumblr ve Radar’ın bu bölümünü yönetir ve kullanıcılara kayda değer içerikler önerir.

Ek olarak, Tumblr sadece kendi kendine katılım için değil, aynı zamanda benzer düşünen diğer bireylerle bağlantı kurmak içindir. Tumblr’ınızı Facebook ve Gmail ile entegre ettiyseniz, platformda arkadaş listenizden insanları da bulacaksınız.

Birine özel olarak ulaşmak istiyorsanız, sağ üst köşedeki zarf simgesine tıklayın. Bu, bir mesaj göndermenizi sağlayacaktır.

Ayrıca, Tumblr’da diğer kullanıcıların platformda size soru sorabileceği “Bana bir şey sor” özelliğini de etkinleştirebilirsiniz.

Tumblr, ilgi alanlarınıza göre ayrı yayınları görüntüleyebileceğiniz bir dizi etikete sahiptir. Bu, “Keşfet” özelliği ile sağlanabilir.

  • Hashtag’leri Uygun Şekilde Kullanın

İçeriğinizi oraya koyuyorsanız, keşfedilebilirler, değil mi? “Hashtag’lerin” devreye girdiği yer burasıdır.

Hashtagging, yazdıklarınızla ve yayınladığınız şeylerle ilgilenen alakalı kitleyi size ulaştıracaktır. Ayrıca, hashtag’leri kullanarak kolayca keşfedilebilir ve bulunabilirsiniz.

Diğer sosyal medya platformlarının aksine, Tumblr’daki hashtag’ler yeterince geniş olmalıdır, çünkü içeriğinizin keşfedilebilir kalmasına yardımcı olabilir.

Hashtag’lerin kullanımına aşina olmak için, feed, hashtag’ler ve tüm platform üzerinde araştırma yapmak için biraz zaman harcamanız gerekir.

Ayrıca, yayında çok fazla hashtag kullanmadığınızdan emin olun, çünkü bu da feed’deki içeriğinizi seyreltir.

Hashtag’ler, hesabınızın düzenli kalmasına yardımcı olacak ve yayınlarınız artık tematik olacağından, yayınlarınızı ziyaret eden kişilerin şansını artıracaktır.

  • Tasarımınızı Özelleştirin

Tumblr tanıtıcınızın nasıl görünmesi gerektiği konusunda net ve sıralanmış mısınız? O zaman bu harika, çünkü Tumblr’da istediğin tüm kişiselleştirmeyi yapabilirsin.

Kullanıcıların sahip olduğu seçenekler genellikle özel bir tema ile premium bir tema arasındadır.

Premium, daha fazla özelleştirme özelliğine sahip ücretli bir seçenektir. Kişiselleştirme hedefleri hakkında spesifik olan ve bunun için ödeme yapmayı umursamayan kişiler için en uygun olanıdır.

Premium bir tema için ödeme yapmak istemiyorsanız, çıkmaza girmeyin çünkü ücretsiz özelleştirme seçenekleri de harika.

Temanızı değiştirmek için Kullanıcı adınıza gidin. Orada “İsimsiz” göreceksiniz. İmlecinizi oraya hareket ettirirseniz, “Görünümü Düzenle” seçeneğini görürsünüz. Buna tıkladığınızda, mevcut farklı temalara yönlendirilirsiniz. 

Beğendiğiniz temayı seçtikten sonra, Önizleme’ye tıklayın. Önizleme, devam etmeden ve üzerinde kesinleşmeden önce profilinizin nasıl görüneceğini bilme seçeneği sunar. Bir temaya yerleştiğinizde, Yükle’yi tıklatın.

Burada profesyonel bir ipucu: Fotoğraf ağırlıklı bir bloga sahip olmayı planlıyorsanız, ızgara stiline sahip bir tema seçin. Çok fazla yazı yazmayı planlıyorsanız, bir veya iki sütunlu bir tema seçin.

Tüm bu mevcut temalar blogcular ve Tumblr tarafından oluşturulmuştur. Temanızı gelecekte bile düzenlemek isterseniz, her zaman geri dönüp bunu yapabilirsiniz.

  • Aktif Kalın

Artık insanların sizi tanıması için, diğer sosyal medya platformları gibi, Tumblr’da aktif kalmanız gerekiyor. Bu yüzden blogunuzu düzenli olarak yayınlayın ve güncelleyin. Ayrıca bazı yeniden bloglama da yapabilirsiniz.

Ayrıca, çalışmanıza aşina olmaları için diğer kullanıcılara yorum yapmanız, etkileşimde bulunmanız ve etkileşimde bulunmanız önerilir.

Devam ettikçe ve başkalarının çalışmalarını sevip onlarla etkileşime girerken, tüm bu eylemler etrafınızda bir topluluk oluşturmaya katkıda bulunur.

Ayrıca, blogunuza iyi miktarda araştırma yapmak için bir nokta yapın. Bunu, benzer temalı bloglara bir göz atarak ve inceleyerek yapabilirsiniz. Bunu yapmanın kolay bir yolu, “Sizin için önerilenler” bölümünü kontrol etmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir