Tiktok Nedir? Tiktok Nasıl Kullanır?

Tiktok Nedir? Tiktok Nasıl Kullanır?

Sosyal medya platformlar özellikle genç kuşak arasında çok popüler hale geldi. Bazı platformlar var ki çok geniş bir kullanıcı kitlesine kavuştu. Günümüzde 2 milyarın üzerinde kişi tarafından kullanılan Tiktok en popüler uygulamalar arasında yer alıyor. Bu platformda kısa videolar oluşturabilir, bunları paylaşabilir ve başka videolar keşfedebilirsiniz.  Günümüzde birçok marka ve ünlü Tiktok ile kitlesini yönetiyor.

Bu uygulamayı kullanan kitle her gün ortalama 52 dakika burada vakit geçiriyor. Aynı zamanda son zamanlarda en çok büyüyen sosyal medya uygulaması olarak dikkat çekiyor. Bu özellikler Tiktok’un pazarlama alanında işletmeler için en önemli hazineler arasında girmesini sağlıyor. Doğru kullandığınızda Tiktok ile çok etkili bir pazarlama kanalı oluşturabilirsiniz.

Tiktok Nedir?

TikTok kısa videolar oluşturulmasına, paylaşılmasına ve keşfedilmesine olanak tanıyan video paylaşım sosyal ağdır.

Eğlenceli, açık yürekli ve esprili olmasıyla bilinen uygulamanın izleyici kitlesi başlangıçta dans seven Z kuşağı gençleri için ayrılmıştı ama artık değil.

TikTok’un kullanımı kolay video araçları artık her yaştan kullanıcı tarafından benimseniyor, markalar, ünlüler ve etkileyiciler yutturmacaya atlıyor.

Washington Post gibi yayıncılar, bir yıldan kısa bir sürede 400K + ‘nın takipçilerini topladılar, kendilerini yaratıcı bir güç merkezi olarak konumlandırdılar ve bu süreçte erişimlerini yeni, daha genç bir demografiye kaydırdılar.

Ve TikTok’un kökleri hala dans trendlerinde ve dudak senkronizasyonu zorluklarında (popüler TikTok Sounds düzenli olarak indirme listelerinin en üstüne çıkıyor), platformda her gün ortaya çıkan tonlarca yeni yenilikçi ve yaratıcı trend görüyoruz.

Artık var viral TikTok hemen hemen her niş için trendler: hayvanlar, komedi dudak senkronizasyonları, moda ve güzellik geçişleri, fitness egzersizleri ve ipuçları, kamera hackleri, şakalar, öğreticiler ve zorluklar.

TikTok’un artan popülaritesinin nedenlerinden biri, ilgi çekici ve eğlenceli video içeriği oluşturmanın ve tüketilmesinin kolay olmasındandır.

Uygulama, video içeriği oluşturma deneyiminiz ne kadar sınırlı olursa olsun, onu en çok yönlü ve kullanımı kolay editörlerden biri haline getiren harika video düzenleme özellikleri ve efektleriyle doludur.

TikTok’un Sahibi Kimdir?

Çinli bir şirket olan ByteDance, TikTok’un sahibidir. İşletme, 2012 yılında iş adamı Zhang Yiming tarafından kuruldu ve TikTok, Eylül 2016’da tanıtıldı. Pekin, Çin merkezli şirket Bytedance, TikTok’un Çinli muadili Douyin’in de sahibidir. Bytedance, ünlü dudak senkronizasyonu uygulaması musical.ly’yi Kasım 2017’de satın aldı ve TikTok ile birleştirdi. TikTok, 1 milyarı aşkın aktif kullanıcısı ile artık dünya çapında en yaygın kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yer alıyor. Veri gizliliği ve ulusal güvenlikle ilgili endişeler nedeniyle uygulama eleştiriliyor ve hatta ABD’de yasaklanmış olabilir. Şu anda şirket, ABD operasyonlarını birkaç Amerikan işletmesiyle satmak için görüşmeler yapıyor.

Markanız Neden TikTok’ta Yer Almalı?

TikTok dans eden ve dudak senkronizasyonu yapan Z kuşağının kullandığı bir platform gibi görünebilir, ancak bu buzdağının görünen kısmıdır. TikTok’un izleyicisi sürekli büyüyor ve gelişiyor.

Washington Post, Fenty Beauty, NFL ve Chipotle gibi işletmelerin hepsi uygulamayı kendi avantajlarına kullanıyor, topluluklarını büyütüyor ve markalarını tanıtıyor.

TikTok markanız için hala harika görünen düşük maliyetli videolarla tamamen yeni bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, ortalama bir TikTok kullanıcısı günlerinin neredeyse 52 dakikasını uygulamada geçirir. Bu, markanızın kitlenizle etkileşime girmesi için çok fazla yüz yüze kalma süresidir!

TikTok daha fazlası için sürekli geri gelmenizi sağlayan gerçek, ilişkilendirilebilir ve ısırık boyutunda içeriğe ev sahipliği yapar. Ve yüzlerce marka zaten TikTok dünyasına dalıyor (ve stratejileriyle öldürüyor!), Markanızın TikTok’a katılması için daha iyi bir zaman olmamıştı.

TikTok Hesabı Nasıl Açılır?

TikTok’ta video oluşturmaya başlamaya hazır mısınız? Size TikTok profili. kurulum adımlarını vereceğiz.

Sadece birkaç dakikalık sürede TikTok videolarını paylaşacaksınız!

 • Birinci Adım: Uygulamayı İndirin

İlk adım, uygulamayı indirmektir (Android veya iOS’ta kullanılabilir). Platforma doğrudan masaüstünüzden de kaydolabilirsiniz.

 • İkinci Adım: Profilinizi Oluşturun

Uygulamayı açtıktan sonra, sayfanın altındaki “Ben” simgesine tıklayın. Bir kayıt sayfasına yönlendirileceksiniz. Kayıt düğmesine tıklayın.

TikTok kaydolmak için 4 farklı yol sunacak: telefon veya e-posta, Facebook, Google veya Twitter aracılığıyla.

Kaydolduktan sonra, doğum gününüz (bu bilgiler herkese açık olarak görüntülenmez) ve kullanıcı adınızı (daha sonra değiştirebileceğiniz) oluşturmanız istenir.

 • Üçüncü Adım: Profil Resminizi Ayarlama

TikTok hesabınızı açmak için “Facebook, Google veya Twitter ile devam et” seçeneklerini kullandıysanız, profil resminiz otomatik olarak bu kanallardaki profil resmine ayarlanır.

Ancak profil resminizi değiştirmek isterseniz, TikTok profil sayfanızdaki “Profili düzenle” düğmesini tıklayın.

Bu sayfadan profil resminizi değiştirebilir, biyografinizi, Instagram ve YouTube tanıtıcılarınızı profilinize ekleyebilirsiniz.

TikTok Nasıl Kullanılır?

TikTok uygulaması yeni, ilgi çekici içeriği keşfetmeyi süper kolaylaştırır.

Uygulamada 3 ana içerik bulma noktası vardır: Sizin İçin sayfası (kullanıcının varsayılan feed’i), Takip eden feed ve Bulma sekmesi:

 • Sizin İçin Sayfa

TikTok’un imrenilen Sizin İçin sayfası, uygulamayı açan kullanıcılar için varsayılan içerik akışıdır. Burada, önceki etkinliğinize dayanarak TikTok algoritması tarafından küratörlüğü yapılan sonsuz sayıda önerilen video akışı bulacaksınız.

Önerilen her video için ekranın sağ tarafında içerik oluşturucuyu takip etme, beğenme, yorum yapma ve paylaşma seçeneğiniz vardır:

Ne kadar çok kişiyi takip ederseniz ve beğendiğiniz hesaplarla ne kadar çok etkileşim kurarsanız, akışınız o kadar kişiselleştirilmiş olur!

Ayrıca dokunabilirsiniz herhangi bir videonun Ses kendi TikTok videonuzu oluşturmak için. Ekstra yaratıcı hissediyorsanız, paylaş simgesine dokunup bölünmüş bir ekran reaksiyonu videosu oluşturmak için Duet’i seçebilirsiniz.

 • Aşağıdaki Video Akışı

Birkaç hesabı takip ettikten sonra, Sizin İçin sayfasından sola kaydırarak Takip Eden feed’inize yönlendirerek en son videolarına göz atabilirsiniz.

Buradan, zaten takip ettiğiniz hesaplar tarafından paylaşılan tüm içeriklerle etkileşime geçebilirsiniz.

 • Keşfet Sekmesi

Discovery akışınızı bulmak için ekranınızın altındaki büyütece dokunun.

Keşfet feed’inde trend olan videoları, kullanıcıları, sesleri ve hashtag’leri arayabilirsiniz.

Takip etmek istediğiniz hesabın tanıtıcısını biliyorsanız, adlarını burada da arayabilirsiniz.

TikTok’un Video Özellikleri ve Efektlerini Kullanma

Hakkında en iyi şeylerden biri TikTok video araçlarıdır. Videolarınızı kalabalığın arasından sıyrılmak için kullanışlı özellikler ve efektlerle doludur.

Aslında, geçen yıl okuyucularımıza TikTok’un Instagram Hikayeleri içeriği oluşturmak için en iyi uygulamalardan biri olduğunu söyledik! Yani ayak parmaklarınızı TikTok’a batırmadıysanız, şimdi tam zamanı.

İşte kullanabileceğiniz tüm özelliklere hızlı bir genel bakış TikTok’un video yaratıcısı:

 • Çevir

TikTok video içeriğinizi, öne bakan (yani selfie kamerası) veya arkaya bakan çekimlerinizi çekmek için hangi kamerayı kullanmak istediğinizi seçin.

 • Hız

Hız aracını kullanarak kaydınızı yavaşlatabilir veya hızlandırabilirsiniz. Bunu kaydınızın belirli bölümlerinde kullanabilir ve her segment boyunca ayarlayabilirsiniz.

 • Güzellik

Güzellik aracı, lekeleri gizleyebilen ve cildinizi pürüzsüzleştirebilen bir AR filtresidir. Bu size “airbrushed” bir görünüm verecektir.

 • Filtreler

TikTokers platformdaki filtreler hakkında övgüde bulunuyor ve bunun iyi bir nedeni var. VSCO’ya paraları için ciddi bir çalışma yaparlar ve kayıttan önce veya sonra uygulanabilirler. Filtreleri uygulamak için Filtreler düğmesini seçin ve önizlemek için sola kaydırın. Seçiminizi alt menüden de yapabilirsiniz.

TikTok Portre, Manzara, Yemek ve Vibe dahil olmak üzere çektiğiniz her şey için en iyi olanı seçmenize yardımcı olacak filtreleri bile kategorilere ayırdı.

 • Zamanlayıcı

Bu, eller serbest film çekmek istiyorsanız otomatik kayıt geri sayımı ayarlamanıza olanak tanır ve videonuzun ne kadarını bir kerede kaydetmek istediğinizi de ayarlayabilirsiniz.

 • Flaş

Telefonunuzun el fenerini açmak için flaş simgesine dokunun ve kapatmak için tekrar dokunun. Not: Bu yalnızca öne bakan kamera için kullanılabilir.

 • Sesler

Ekranınızın üst kısmında “Sesler” etiketli bir müzik notası göreceksiniz. Kayıt yapmak istediğiniz müzik kaplamasını veya ses efektini seçmek için düğmeye dokunun.

Sesler menüsünden bir ses arayabilir veya trend olan bir sesi bulmak için özenle seçilmiş Keşfet sekmesini kullanabilirsiniz. Ayrıca, ses etiketine dokunup “Bu sesi kullan” seçeneği ile mevcut bir TikTok videosunda kullanılan herhangi bir sese içerik çekebilirsiniz.

 • Efektler

Efektler sekmesini açmak için ekranınızın sol alt köşesindeki Efektler simgesini seçin. Trend, Yeni, Özel Efektler, Etkileşimli, Antrenman, Güzellik, Yüz, Sanatsal ve Hayvan gibi kategorilerle seçim yapabileceğiniz yüzlerce efekt vardır.

TikTok’un Video Düzenleyicisini Kullanma

Tüm segmentlerinizi kaydetmeyi bitirdikten sonra, TikTok’un video editörü çalışmanızı bir başyapıta dönüştürmek için.

Oluşturma işleminin bu aşamasında, videonuza filtreler ekleyebilir, kliplerinizi ayarlayabilir ve kırpabilir, ses efektleri veya seslendirme ekleyebilir ve seslerinizin ses seviyesini düzenleyebilirsiniz.

Alt menüde seslerinizi ekleyebilir veya düzenleyebilir, efektler, metinler veya çıkartmalar ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir