TikTok Hesabı Nasıl Büyütülür?

TikTok Hesabı Nasıl Büyütülür?

Çin’de ortaya çıkan sosyal medya uygulaması Tiktok ülkemizde de Z kuşağından sonra Y kuşağı arasında da çok popüler hale gelmeye başladı. Bu nedenle işletmeler de pazarlama stratejileri arasına Tiktok platformunu da eklemeye başladılar. Kişisel veya kurumsal olarak Tiktok profiline sahipseniz belirli taktikler izleyerek hesabınızı büyütme şansınız var.

Doğru adımları izler, etkili paylaşımlar yapar ve doğru kitleyi hedeflerseniz hesabınızı kısa süre içinde büyütebilirsiniz. Takipçi sayınızı ve izlenme sayınızı her geçen gün arttırabilirsiniz. Bunun için kaliteli ve özgün içerik üretmeli ve ilgi çekici içerikler ile kitlenize aktif bir profil imajı çizmeniz ilk adımdır. Gelin birlikte TikTok hesabı nasıl büyütülür tüm detayları ile aktaralım;

 • Profilinizi Doğru Şekilde Optimize Edin

Büyütmek için ihtiyacınız olan en önemli şeylerden biri TikTok hesabı ilgi çekici bir biyografidir. İnsanlara ne bekleyeceklerini ve kim olduğunuzu söyleyin. biyografiniz okuduklarında takip etmek isteyecekleri ve sizden içerik görmeye devam etmek isteyecekleri kadar iyi olmalıdır. Profilinizi optimize ederken biyografi bölümü ziyaretçilerinizin ilk karşılaştığı alan olduğu için çok önemlidir.

 • Profil Resminizi Doğru Seçin

Profil resminizin ilişkilendirilebilir olması gerekir. Böylece insanlar onu gördüklerinde sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinmek isterler. Genel bir profil resmi kullanma şansınız olsa da büyümek için TikTok hesabınızı profil resminden itibaren insanların yaratıcı olarak tanımaları gerekir.

 • Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hedef kitleye yönelik içerik üretmek TikTok için çok zor bir durumdur. TikTok hesabınızı büyütmek istiyorsanız öncelikle sizi takip etmek istediğiniz insanların türünü bilmeniz gerekir. Yayınlarınızı beğenmek istediğiniz insanları çekmeniz gerekir. Yalnız bir içerik oluşturucu olarak  TikTok hesabınızı yüksek takipçili sayılara çıkarmak isteyebilirsiniz. Bunun için yaş aralığı, sosyo-ekonomik durum, cinsiyet, ilgi alanları gibi birçok özelliğe göre hedef kitlenizin net bir profilini çıkarmalı ve buna göre içeriklerinizi planlamalısınız.

 • İlgi Çekici Videolar Paylaşın

TikTok üzerinde en çok etkileşim alan profiller ilgi çekici videolar paylaşan profiller oluyor. Alanınız ne olursa olsun eğlenceli ve dikkat çekici videolar her zaman önde olur. Hesabınız için düzenli olarak özgün ve kaliteli video içerikleri üretin.

 • Belirli Bir Alana Odaklanın ve Sadece O Alanla İlgili Paylaşın Yapın

TikTok hesabınızı sadece takipçi sayısının artması için büyütmeyin. Etkileşim kurabilmek ve dönüşüm alabilmek de önemlidir. Bu nedenle kitlenizi iyi analiz etmeli ve sadece niş bir alana odaklanmalısınız.

Moda, teknoloji veya sağlık hizmetleriyle ilgileniyorsanız sadece moda, teknoloji veya sağlık hizmetleri içeriğini paylaşın. Bu daraltma, TikTok hesabınızı çok daha hızlı büyütmenize yardımcı olabilir.

 • Düzenli İçerik Üretin

TikTok hesabınızda harika bir profil oluşturabilirsiniz, ancak içerik yayınlamazsanız TikTok hesabınızı büyütmenin bir yolu yoktur. TikTok bir video platformudur, bu nedenle kameralarla iç içe olmanız gerekir.

TikTok video kalitesine karşı çok fazla önem vermez. Bu nedenle telefon kameranız video oluşturma için yeterli olabilir. Yanlış türde videolar çekmediğiniz ve TikTok hesabınızda alakasız içerikler paylaşmadığınız sürece bulduğunuz fikirlerin hedef kitlenizle ilgili olduğundan emin olun.

TikTok zaten platformda video düzenleme araçlarına sahiptir. Yani tek yapmanız gereken bir konsept bulmak, bir video çekmek ve tüm düzenlemeleri yapmak için TikTok hesabı açarak sonrasında videoyu paylaşmak.

 • İçeriklerinizi Planlı Şekilde Paylaşın

TikTok hesabınız için düzenli olarak içerik üretiyor olabilirsiniz. Ancak içeriklerinizi düzenli olarak paylaşmazsanız o içerikler dosyalarınız arasında kaybolur ve kimse içeriği görmez. İçerik yayınlamazsanız TikTok hesabınızı büyütmek imkansızdır. İçerik paylaşma konusunda tutarlı olmanız gerekir.

Sürekli olarak içerik yayınladığınızdan ve hesabınızı büyüttüğünüzden emin olmak için yayınlarınızı planlamayı deneyin. TikTok yayınlarınızı önceden ayarlamak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir zamanlayıcıya sahiptir.

 • İçeriklerinizi Doğru Saat Aralığında Paylaşın

Tiktok hesabınızı büyütürken yapmanız gereken bir diğer adım en iyi gönderim sürelerinizi bulmanızdır. Yeni başlayan biri olarak TikTok platformunda hangisinin sizin için en uygun olduğunu görmek için farklı paylaşım zaman dilimlerini denemelisiniz. Ardından hesabınızı büyütmek için o zamanlarda içeriklerinizi yayınlayın. En doğru zaman hedef kitlenizin aktif olduğu ve içeriklerle en çok etkileşime girdiği zaman dilimidir. Bunu deneme yanılma ve analiz yoluyla bulabilirsiniz.

 • Diğer İçerik Üreticileriyle İşbirliği Yapın

Kendi sektörünüzde tek Tiktok profili size ait değil. Bu yüzden platformdaki diğer kişilerle etkileşime geçin. TikTok çok üyesi olan bir sosyal medya platformudur. Popüler ve ilişkilendirilebilir içerik oluşturucuların yorum bölümleri, TikTok hesabınızı büyütmek istiyorsanız doğru noktadır. İzleyicileriyle konuşun ve anlamlı bağlantılar kurun. Bu profiliniz için kitlenizin gözünde güvenilirlik ve farkındalık getirir. Videolarınızla ilgilenen kişiler daha sonra profilinizi ziyaret edebilir. Daha sonra içeriğinizi beğendikleri için sizi takip edebilirler. İşbirliği yaparak da hatırı sayılır bir takipçi kitlesi yakalayabilirsiniz.

 • Çapraz Tanıtım Yapın

Çapraz tanıtım, içeriğinizi veya bağlantılarınızı alıp diğer platformlarda paylaşmak anlamına gelir. Oluşturduğunuz bir TikTok videonuzu dışa aktarabilirsiniz. Bu sayede görüntüleyenlerin hesabınız hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar ve ardından TikTok üzerinde kişiler sizi takip eder. TikTok ayrıca Instagram ve YouTube bağlantılarına izin verir. Böylece tüm hesaplarınız arasında her zaman bir bağlantı oluşturabilirsiniz. Diğer sosyal medya platformlarından Tiktok hesabınız için yeni kitle çekebilirsiniz.

 • TikTok Algoritmasını Anlayın

İster Tiktok ister Instagram olsun, algoritmaları anlamak ve içeriğinizin mümkün olduğunca çok ekranda görünmesini sağlamak bu oyunu kazanmak için çok önemlidir.

Göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz en önemli algoritma faktörlerinden bazıları şunlardır:

 1. Sizin İçin sayfası
 2. Kullanıcı etkileşimleri
 3. Hesap ve cihaz ayarları
 4. Video bilgileri

Tiktok algoritmasının size fayda sağlaması için şu adımları atabilirsiniz;

 1. İlk en iyi izlenimi bırakın.
 2. En trend filtreleri ve sesleri kullanın.
 3. En iyi Tiktok etkileyicilerinden ipuçları alın.
 4. Videolarınızın ortalama izlenme süresini gerçekten kısa tutun.
 5. En trend hashtag’leri kullanın.
 6. Düet seçeneklerinizi başkalarına açık bırakın.
 • Doğru Hashtagler Kullanın

Hedef kitleniz için harika içerikler oluşturdunuz, buna önemli kaynaklar yatırdınız ancak kitleniz içeriklerinizi bulamadı. Bu tüm çabanızın boşa gitmesi demektir. Bu nedenle hashtag araştırması, TikTok’ta içerik başarısını sağlamak için çok önemlidir. İçeriğinizi, içerikle alakalı maksimum kitleye görünür hale getirir. Ancak bunu doğru yapmak için bir stratejiniz olması gerekir.

Çok yönlü bir strateji oluşturmak için hashtag kategorinizi irdeleyin. Markalı, trend, işletmeye özgü ve genel hashtag’leri dahil edin. Duyguları hedefleyen birkaç hashtag bile ekleyebilirsiniz.

Hashtag’leri araştırırken TikTok sizin için otomatik olarak öneriler üretecektir. Ayrıca hashtag’in dünyanın dört bir yanındaki içerik oluşturucular tarafından ne sıklıkta kullanıldığını da görebilirsiniz. İçeriğiniz bu hashtag’lerden herhangi birinin bağlamıyla eşleşiyorsa, viral olma ihtimaliniz yüksektir.

 • Sonuç

TikTok şüphesiz TikTok tüm sosyal paylaşım sitelerinin yükselen yıldızıdır. Ancak bugünün gerçeği hala Facebook ve Instagram gibi diğer sosyal medya platformları gibi ana akım olmadığıdır. Zaten bir ivme kazanmış olmasına rağmen aşırı zirvede olmak için biraz zaman var.

Hala erken TikTok’ta varlık gösterirseniz avantaja sahip olduğunuzu unutmayın. Platformu doğru bir şekilde kullanın ve bile ani bir trafik artışı ve yeni müşteriler kazandığınızı hemen göreceksiniz. Marka varlığınız uzun vadede sektörünüz için platformda baskın hale gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir