Tek Sayfa (One Page) Siteler İçin SEO Nasıl Yapılır?

Tek Sayfa (One Page) Siteler İçin SEO Nasıl Yapılır?

Tek sayfalık web siteleri, tek bir sayfaya veya bir HTML sayfasına sahip web siteleridir. Tek sayfalık web sitesi olarak da adlandırılan tek sayfalık bir web sitesi, tüm bilgilerinizi, CTA’larınızı ve bağlantılarınızı tek bir sayfada derleyen minimalist bir tasarım kullanır. Kullanıcılar, her bölümün veya istenen eylemin okuyucuyu odaklamak için ekranı doldurduğu içeriği okumak için aşağı kaydırın. Bu, web sitesindeki diğer yerlere birçok ek sayfa ve gezinme düğmesi bulunan çok sayfalı bir web sitesinden farklıdır.

Bu tasarım normal web sitesi sayfanızdan oldukça farklıdır ve arama motoru optimizasyonu stratejisi bile farklıdır. Tek sayfalık web sitesi SEO’su her zaman çok sayfalı SEO’nun yaptığı aynı yönleri hedeflemez. Tek sayfalık optimizasyonun zaman ayırmaya değer olup olmadığını merak edenler için bu büyüleyici eğilim hakkında bir bilgilendirme yapmaya karar verdik. Tek sayfalık web sitesi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • İçerik Optimizasyonu

Tek sayfalık bir web sitesi olduğundan, içeriğinizin olağanüstü olması ve izleyicinin ona bağlanması için birçok görüntü olması gerekir. Ancak yeterli içerik olduğundan ve okunabilirliğin tehlikeye girmediğinden emin olun. Ayrıca içeriği güncel ve taze tutun, çünkü Google’ın sevdiği şey budur. Ziyaretçinin tüm sayfada gezinmek yerine doğrudan o konuma atlayabilmesi için üstte çeşitli bölümler için bir gezinme çubuğu tutabilirsiniz.

 • Web Sitesi Hızını Artırın

Bu, herhangi bir web sitesi türünü optimize ederken kesinlikle düşünmeniz gereken bir unsurdur, ancak tek sayfalık bir web sitesi söz konusu olduğunda hızlı yükleme süresi özellikle kritiktir? Bu tek sayfada, muhtemelen yükleme sürelerini önemli ölçüde etkileyebilecek birçok farklı bölüm ve tasarım öğeniz vardır. Bu yönün kullanıcı deneyimi üzerinde bir etkisi olduğunu ve Google sıralama faktörlerinden biri olduğunu unutmayın. Bu nedenle tek sayfalık web siteniz yavaşta mümkün olan en kısa sürede optimize etmelisiniz.

 •  Web Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

Tek sayfalık web sitenize sahip olmak istiyorsanız, duyarlı olması gerektiğini, yani ekranın boyutuna otomatik olarak ayarlanması ve farklı cihaz türlerinde düzgün çalışması gerektiğini hatırlamanız gerekir. Web siteniz masaüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve tabletler için uyumlu olması gerekir. Müşterilerimizle çalışma deneyimine dayanarak tek sayfalık web sitelerinin, App Store veya Google Play’e harici bağlantılar içeren yalnızca bir ana sayfanın bulunduğu mobil uygulamaları tanıtmak için bir çözüm olarak sıklıkla seçildiğini fark ettik. Bu durumda, mobil uyumluluk ihmal edilemez!

Mobil trafiğin gücü artıyor ve bu eğilimin devam edeceği tahmin ediliyor. Tek sayfalık web sitenizi mobil cihazlar için nasıl optimize edeceğinizi ekibimizle görüşebilirsiniz.

 • Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Tek sayfalık web siteleri için anahtar kelime araştırması aşamasından itibaren SEO, normal site SEO’sundan çok daha zor hale geliyor. Tek sayfalık web sitesi söz konusu olduğunda, sınırlı alanınız vardır. Bu nedenle anahtar kelime araştırmasını gerçekten düşünceli bir şekilde yapmanız gerekir. Yalnızca web trafiği oluşturma ve arama sonuçlarında görünürlüğü artırma potansiyeli en yüksek olan en iyi anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Ne yazık ki, istediğiniz tüm anahtar kelimeleri tek bir sayfaya koyamazsınız.

Tek sayfalık web sitelerinin anahtar kelime araştırması için yararlı ipuçları:

 1. Yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeler seçin,
 2. Tek bir sayfa için çok fazla anahtar kelime seçmeyin. Google bunu manipülasyon olarak değerlendirebilir ve cezalandırabilir,
 3. Anahtar kelime eşleme yapın.
 • İçeriğinizi Ayrı Bölümlere Ayırın

Web sitenizin yalnızca bir sayfası olsa da içeriğinizi daha net ve iyi organize edilmiş bir biçimde sunacak uygun bir web sitesi yapısı oluşturmanızı engelleyecek hiçbir şey yoktur.

Web siteniz kesinlikle zaten belirli bir yapıya sahiptir ve muhtemelen önce bir menünüz vardır. Daha sonra ana ürününüzün veya hizmetinizin içeriği ve en sonunda iletişim bilgileriniz vardır. Bu nedenle, Google’a ve kullanıcılara içeriğinizin organizasyonunu belirtmek istiyorsanız, bunu DIV’ler ve bağlantı bağlantılarıyla yapmak en iyisidir.

Her şeyden önce, sitenizde hangi bölümleri ayırmak istediğinizi belirlemeli ve her birini doğru bir şekilde adlandırmalısınız. Bölümü iyi tanımlayan bir anahtar kelime kullanmak en iyisidir. Ardından bu bölümlerin her birine (DIV) bir kimlik verin (elbette bir anahtar kelimeyle). Şunun gibi görünmelidir:

<div id=”bölüm-adı”>

Ardından bağlantıyı ekleyebilirsiniz:

<a href=”#section-name”>Bölüm adı</a>

Bağlantıya tıkladığınızda otomatik olarak tek sayfalık web sitenizin başka bir bölümüne yönlendirilirsiniz.

 • Birden Fazla H1 Başlığı Ekleyin

SEO konusunda araştırma yaparken her zaman her sayfanın yalnızca bir H1 başlığına sahip olması gerektiğini gördünüz. Tek sayfalık web sitelerinde, durum biraz farklıdır. Burada her bölüme bir H1 başlığı eklemenizi öneriyoruz. Çünkü birden fazla H1 başlığı, sayfanızdaki içeriğin ayrı bölümlere ayrıldığını açıkça gösterir. Bu çözüm sayesinde web sitenizin bölünmesi hem kullanıcılar hem de Google tarayıcıları için daha okunaklı hale gelir.

 •  Başlık Etiketinizi ve Meta Açıklamanızı Optimize Edin

Başlık etiketinin SEO üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bu etiketi en büyük potansiyele sahip en önemli anahtar kelimeleri içerecek şekilde optimize etmelisiniz. Başlık etiketinin verdiği potansiyelden iyi yararlanın. Özellikle de yalnızca bir sayfanız varsa bunu ihmal etmeyin. Tek bir sayfa web sitesi için iyi optimize edilmiş bir başlık etiketinin şunları yapması gerektiğini unutmayın:

 1. Boşluklu 60-70 karakter içermelidir.
 2. Markanızın adını içermelidir.
 3. En önemli anahtar kelimeler kullanılarak, tercihen yüksek arama hacmine sahip olarak optimize edilmelidir. Başlık etiketinde kullanılan tüm kelimelerin içerikte de görünmesi gerektiğini unutmayın.

Meta açıklaması ve başlık etiketi, arama sonuçlarında da görünür ve bu da bir kullanıcının web sitenizi seçip seçmeyeceğine karar veren ilk faktörlerden biri haline getirir.

Tek sayfalık bir web sitesi için mükemmel meta açıklama şunları içermelidir:

 1. Yaklaşık 150-160 karakter olmalıdır.
 2. Anahtar kelimeler barındırmalıdır.
 3. TO’yu artırmak için akılda kalıcı bir harekete geçirici mesaj barındırmalıdır.
 • Birinci Sınıf İçerik Oluşturun

İçerik kraldır, bu nedenle iyi bir içerik oluşturmanız gerekir. Bu, içeriğiniz için sınırlı alanınız olduğu için tek sayfalık bir web sitesi söz konusu olduğunda daha da önemlidir. Normal bir web sitesinde orada ayrı sayfalar veya bir blog ve son teknoloji ürünü içerik oluşturabileceğinizi unutmayın. Ne yazık ki, burada böyle bir seçeneğiniz yoktur. Tek sayfalık bir web sitesi için içerik oluştururken hangi kurallara uymalısınız hemen açıklayalım;

 1. İçeriği taze ve her zaman güncel tutun – içerikte düzenli değişiklikler yapın,
 2. İçeriği bölümlerinize göre ayarlamak,
 3. Kısa ve öz hareket edin ve en önemli bilgilerin tümünü yerleştirin.
 4. İçeriğinizi okunaklı ve görsel olarak çekici hale getirin ve uygun metin biçimlendirmesini unutmayın.
 • Site Dışı SEO’yu İhmal Etmeyin

Bağlantı kurma, tüm siteler için etkili bir SEO stratejisidir. Ancak önemi, tam olarak tek sayfalık web siteleri gibi, az içeriğe sahip siteler için daha da güçlüdür. Site içi optimizasyon söz konusu olduğunda gerçekten sınırlı fırsatlarınız var. Bu nedenle arama sonuçlarında gerçekten üst sıralarda yer almak istiyorsanız, bağlantı kurma bir teknik olabilir. Harika değerli bağlantılar elde etmenin birçok yolu vardır, özellikle sosyal medya profillerini, yer imi sitelerini, sponsorlu makaleleri veya sektörle ilgili forumları öneririz. Bağlantı kazanmanın iyi bir yolu da diğer şirketlerle işbirliğine başlamaktır. Böylece markadan bahsedebilir ve önerilerde bulunabilirsiniz.

 • Trafiği Analiz Edin

Yüzlerce sayfalık büyük bir web siteniz varsa, bir sayfa performans göstermese ve trafik kaybetse bile, yine de başkalarından trafik kazanabilirsiniz. Tek sayfalık bir web sitesi söz konusu olduğunda, kayıpları bu kadar kolay telafi edemezsiniz. Bu nedenle trafiğin düşüp düşmediğini sürekli izlemeniz gerekir. Gerçekten küçük bir web siteniz var, bu nedenle Google Analytics ve Google Search Console’un size sunduğu tüm olanaklardan yararlanın.

 • Etkili İçerikler Oluşturun

Çalışmak için yalnızca tek bir sayfanız olduğu göz önüne alındığında içeriğin bir bakışta basit ve anlaşılması kolay olduğundan emin olmak istersiniz. Bu, meşgul ziyaretçilerin mesajınızı veya teklifinizi hızlı bir şekilde anlamalarına yardımcı olarak sitenize göz atmaya devam etme olasılıklarını artırır. İçerik ayrıca arama motorlarının sitenizi daha iyi sınıflandırmasına yardımcı olur ve bu da SEO performansınızı artırır.

 • Ziyaretçilerinize Net Harekete Geçirici Mesajlar Verin

Ziyaretçilerin ücretsiz bir e-kitap indirmek veya bir bültene kaydolmak gibi belirli bir eylemde bulunmalarını mı istiyorsunuz? Net bir CTA ile süreci basitleştirin. Bu şekilde ziyaretçiler adımınızı anlamak için çok daha kolay bir zamana sahip olacak ve sonuç olarak katılımda bulunmak için istekli olacaklar. Arama motorları ayrıca sitenizin odağını daha iyi belirleyebilecek ve SEO sonuçlarınızın doğruluğunu artırabilecektir.

 • Sayfa Yükleme Sürelerini Optimize Edin

Yoast’a göre, tek sayfalık sitenizin sayfa hızını optimize etmek çok önemlidir. Hızlı yüklenen siteler, daha iyi bir genel kullanıcı deneyimi sunan daha yüksek dönüşüm oranlarına sahiptir. Ancak sitenizin yüklenmesi çok uzun sürerse ziyaretçiler devam edebilir. Sayfa hızının, arama motorlarının sitenizdeki içeriği ne kadar kolay dizine ekleyebileceğini etkilediği göz önüne alındığında SEO sıralamanızı da etkiler.

 • Sonuç

Bir sayfa web sitesi SEO için çok sınırlıdır. Çünkü çok fazla anahtar kelime kullanamazsınız, yalnızca bir standart bağlantınız ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak istediğiniz bir sayfanız vardır. Ancak tek sayfalık web siteleri için SEO imkansız değil! Düzenli web sitelerinin harika bir işini yapan SEO stratejilerinin burada hiçbir şeye değmeyebileceğini unutmayın.

Tek sayfalık web sitenizin arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artırmanıza ve sonunda web trafiğini artırmanıza yardımcı olacak güvenilir bir SEO ajansı mı arıyorsunuz? Bize ulaşın! Profesyonel ve şeffaf SEO faaliyetlerimizle web siteniz Google’da büyük bir başarı kazanacaktır.

 

Kaynaklar:

Kelly Lyons, https://www.semrush.com/blog/on-page-seo/ Erişim Tarihi: 7 Mart 2023.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir