Tanıtım Nedir? Nasıl Yapılır? Yöntemleri Nelerdir?

Tanıtım Nedir? Nasıl Yapılır? Yöntemleri Nelerdir?

Tanıtım, marka bilinirliğini artırmak için bir marka, ürün veya hizmet hakkındaki bilgilerin birden fazla pazarlama kanalı aracılığıyla paylaşılması sürecini ifade eder.  Tanıtım faaliyetleri bir işletme için ürün ve hizmetleri potansiyel müşterilere tanıtma ve işletmenin marka bilinirliğini sağlama gibi birçok şekilde olabilir.

Bir tanıtım genel olarak şu avantajları sağlar;

 • Mevcut ürünlerin yanı sıra yeni ürün ve hizmetlerin tanıtılması
 • Pozitif marka değeri geliştirme
 • Müşterileri markanız hakkında bilgilendirmek
 • Markanızı rakiplerinden farklılaştırmak
 • Marka sadakatini teşvik etmek
 • Müşteri adayları oluşturma
 • Potansiyel müşterileri harekete geçmeye teşvik etmek
 • Potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürmek
 • Daha fazla satış sağlamak

Tanıtım Türleri Nelerdir?

Tanıtım çeşitli şekillerde olabilir. İşletmeniz için en iyi promosyonel pazarlama yaklaşımını seçebilmeniz için onlara aşina olmak iyi bir fikirdir. İşte farklı türler:

 • Kişisel Satış: potansiyel bir müşteri ile birebir iletişim
 • Reklam: Bir markanın ve ürünlerinin ücretli tanıtımı
 • Doğrudan Pazarlama: müşterilere e-posta, posta, sosyal medya veya metin yoluyla doğrudan iletişim veya dağıtım
 • Satış Promosyonları: satın almaları teşvik etmek için indirimler, para iadesi, ücretsiz nakliye veya diğer teşvikler
 • Halkla İlişkiler: bir markanın imajını, tüketicilerin onunla olumlu ve olumsuz çağrışımlarına dayalı olarak geliştirmek

Tanıtım Yöntemleri Nelerdir?

Tanıtım amaçlı bir pazarlama kampanyası başlatmaya hazırsanız, bir sonraki adımınız, işletmeniz için en uygun taktikleri uygulayabilmeniz için farklı stratejileri gözden geçirmektir. Aşağıdaki dört stratejiyi inceleyin:

 • E-Posta Pazarlaması 

Bir tanıtım stratejisi olarak e-posta pazarlaması, bir markanın etkinliklerini, ürünlerini ve hatta değerlerini ve misyonunu tanıtmak için abone listenize e-posta iletişimi göndermeyi içerir.

 • Sosyal Medya Pazarlaması

Tanıtım stratejinizde sosyal medyayı kullanmak için, trafiği sitenize geri çekebilecek bloglar ve diğer içerikler yayınlayın, kitlenizin ilgisini çekmek için benzersiz hashtag’ler oluşturun ve “eşantiyonlar”, “tatil indirimi”.

 • İçerik Pazarlaması 

İçerik pazarlamasında , markanızın faydalarını iletmek için makaleler, videolar, podcast’ler ve diğer medya kullanılır. Ayrıca, markanızın misyonunun ve değerlerinin yeni yönlerini keşfedebilir, hedef müşterilerin sorunlu noktalarını ele alabilir ve daha fazlasını yapabilir.

 • Etkileyici Pazarlama 

Influencer pazarlama, markaların ürünlerini, misyonlarını ve değerlerini tanıtmak için kullandıkları popüler bir yöntemdir. Etkileyenler, içeriklerine dayalı olarak özel bir takip oluşturan sosyal medya kullanıcıları veya tanınmış kişilerdir. Ücretsiz ürünler veya parasal tazminat karşılığında beğendikleri öğeleri veya mesajları kişisel olarak desteklemek için genellikle markalarla işbirliği yaparlar.

Tanıtım stratejinizin bir parçası olarak etkileyici pazarlamayı kullanmak için hedef kitlesi ideal müşterinize benzeyen etkileyicilerle bağlantı kurun. Ardından tanıtım içeriği oluşturmak için onlarla işbirliği yapın.

 • Ağızdan Ağıza Pazarlama

Bir arkadaşınız size kimin hizmetlerine güvendiğinizi ve tavsiye edeceğinizi sorduğunda, sizden bir tavsiye vermenizi istiyor. Bu, yönlendirme sürecinin ilk aşamasıdır ve işletmeniz için olağanüstü bir fırsattır. Soru şu ki, bu fırsattan nasıl yararlanıyorsunuz?

Ağızdan ağıza pazarlama, şirketler tarafından kurulan farklı tanıtım faaliyetleri yoluyla veya tüketiciden tüketiciye ve tüketiciden pazarlamacıya iletişimi teşvik etme fırsatlarına sahip olarak teşvik edilebilir. “Ağızdan ağıza reklamcılık” olarak da adlandırılır, vızıltı, viral, blog, duygusal ve sosyal medya pazarlamasını içerir.

Ağızdan ağıza söylenenlerin gücü defalarca kanıtlanmıştır. Ağızdan ağıza, pazarlamanın en etkili biçimlerinden biridir, çünkü güvendiğiniz kişilerin kişisel önerilerine dayanır.

 • Kuponlar ve İndirimler

Kuponlar ve indirimler en yaygın promosyon türlerinden bazılarıdır, çünkü tekrar tekrar çalıştıkları kanıtlanmıştır. Bu, muhtemelen her hafta posta kutunuza gelen büyük kupon yığını tarafından fark ettiğiniz bir şeydir.

Müşteriler para biriktirmeyi severler, bu nedenle ne tür bir iş yaparsanız yapın, neredeyse her zaman bir çeşit indirim veya kupon verebilirsiniz.

Tanıtım Nasıl Yapılır?

Artık farklı tanıtım türlerini ve kullanabileceğiniz bazı stratejileri bildiğinize göre, işletmenizi tanıtmak için bir plan oluşturmaya başlayın. İşleminizi kolaylaştırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Bütçenizi Belirleyin

Bütçenizin kapsamı, tanıtım faaliyetlerinizi etkileyecektir. Ürün geliştirmek, araçlara yatırım yapmak, çalışanlara ödeme yapmak ve diğer masrafları karşılamak için yeterli olduğundan emin olarak promosyon için sahip olduğunuz kaynakların envanterini çıkarın. Tanıtım bütçenizi bir kampanyanın başında küçük tutmayı ve ardından kitlenizin nasıl tepki verdiğine göre bütçeyi kademeli olarak artırmayı düşünebilirsiniz.

 1. Tanıtım Hedeflerinizi Belirleyin

Bütçenizi öğrendikten sonraki adım, ayrılan bütçenizle ulaşılabilecek ve genel iş hedeflerinizle uyumlu hedefleri belirlemektir. Hedeflerinizin belirli olduğundan ve sonuçların üç ayda bir veya altı ayda bir gibi belirli bir dönemde ölçülebildiğinden emin olun.

Örneğin:

 • Her ay 100 yeni sosyal medya takipçisi kazanın.
 • Gelecek haftaki etkinlik katılımcılarının yüzde 20’sini ödeme yapan müşterilere dönüştürün.
 • E-posta abonelerini altı ayda yüzde 50 artırın.
 1. Alıcı Kişiliklerinizi Geliştirin

Hedef kitleniz, ideal müşterileriniz, alıcı kişilikleriniz ve mevcut müşterileriniz hakkındaki tüm materyalleri inceleyin ve tanıtım için odaklanacağınız tüketici türleri konusunda çok net olun.

 • Markanız ve ürünleri hangi ihtiyaç veya arzuyu karşılayabilir?
 • Markanızın ve ürünlerinin hitap edebileceği neleri deneyimliyorlar?
 • Hangi tanıtım içeriği yeni müşterileri çeker veya mevcut müşterilerle yeniden etkileşim kurar?
 1. Stratejilerinizi, Kanallarınızı ve Taktiklerinizi Seçin

Bütçenizi, hedeflerinizi ve alıcı kişilerinizi göz önünde bulundurduktan sonra, bir sonraki adım eylem planınızı netleştirmektir. Potansiyel müşterilere ulaşmak için hangi pazarlama kanallarını kullanacaksınız? Kişisel satış ve ücretli reklamdan doğrudan pazarlamaya veya halkla ilişkilere kadar ne tür promosyonel pazarlamaya odaklanacaksınız? Hangi spesifik stratejileri ve taktikleri deneyeceksiniz?

Taktik örnekleri şunları içerir: 

 • Sosyal medyada yarışma düzenlemek
 • E-posta yoluyla hediyeler sunmak
 • Kitlenizi yeni ürünler hakkında bilgilendiren içerikler oluşturmak
 • Canlı etkinlik barındırma
 1. Yürütün ve Değerlendirin 

Planınızı oluşturduktan sonra, eyleme geçirmeye başlayın. Üç aylık veya altı aylık işareti geçtikten sonra, sonuçlarınızı hedeflerinize göre analiz edin. Beklentilerinizi nerede aştınız? Daha iyi sonuçlar elde etmek için promosyonel pazarlama planınızın hangi alanlarını iyileştirebilirsiniz?

Tanıtım Neden Önemlidir?

Tanıtımlar, büyük veya küçük her işletme için çeşitli nedenlerden dolayı önemlidir:

 1. İşletmenize Dikkat Çekiyorlar

Yeni bir işletme için, fark edilmek ve mümkün olduğunca çabuk bir müşteri tabanı oluşturmak çok önemlidir. Bekleneni sunarsanız, insanlar özellikle sağladığınız ürün veya hizmetleri arıyorlarsa dikkat çekeceklerdir.

 1. Marka Bilinirliği Oluşturmaya Yardımcı Olurlar

Tanıtım, adınızı potansiyel müşterilerin önünde duyurmanıza yardımcı olur. Ve adınızı öğrendikten sonra – harika ürünler ve müşteri hizmetleri gibi olumlu şeylerle ilişkili olduğu sürece – gelecekte sizden satın almayı düşünmeleri daha olasıdır.

Pazarlamada Tanıtımın Önemi Nedir?

Pazarlamanın birçok farklı yönü vardır ve tanıtım en önemlilerinden biridir. Tanıtım, mesajınızı oraya ulaştırmakla ilgilidir ve reklam, halkla ilişkiler ve pazarlama iletişimlerini içerir. İyi bir tanıtım stratejisine sahip olmak ve mesajınızı oraya ulaştırmak için çeşitli farklı yöntemler kullanmak önemlidir.

Satış promosyonu, satışları artırmanın ve insanların ürün veya hizmetinizle ilgilenmesini sağlamanın harika bir yoludur. Satış promosyonlarınızın etkili olduğundan ve doğru kişilere ulaştığından emin olmak önemlidir. Terfi etmenin anlamı, bir şeyi ilerletmek veya desteklemektir. Pazarlamada, mesajınızı oraya ulaştırmak için çeşitli yöntemler kullanmak anlamına gelir.

İşletmenizi tanıtmanın harika bir yolu sosyal medyadır. Sosyal medyayı tanıtım için kullanmanın birçok farklı yolu vardır, ancak en yaygın olanları Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Snapchat, Pinterest, Tumblr, YouTube ve Vimeo gibi diğer video siteleridir. E-posta pazarlamasını, e-posta yoluyla bültenler veya özel teklifler göndererek bir tanıtım aracı olarak da kullanabilirsiniz. Restoran veya otel gibi hizmetler sunuyorsanız, işletmenizi Yelp veya TripAdvisor gibi diğer web sitelerinde de tanıtmayı düşünmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir