Sosyal Medya Pazarlama Hizmetleri

Sosyal Medya Pazarlama Hizmetleri Faydaları Nelerdir?

Sosyal medya pazarlaması; bir şirketin markasını oluşturmak, satışları artırmak ve web sitesi trafiğini artırmak için kullanıcıların sosyal paylaşım oluşturduğu ve bilgi paylaştığı sosyal medya platformlarının kullanılmasıdır.

Şirketlere mevcut müşterilerle etkileşim kurmanın ve yenilerine ulaşmanın bir yolunu sunmanın yanı sıra, sosyal medya pazarlama hizmetleri, pazarlamacıların çabalarının başarısını izlemelerine yardımcı olur. Ayrıca daha fazla etkileşim kurmanın daha da fazla yolunu belirlemelerine olanak tanıyan verileri elde etmelerini sağlar.

Sosyal medya pazarlaması, sosyal medya uygulamalarını bir pazarlama aracı olarak kullanan bir internet pazarlamacılığı şeklidir. Kullanıcıların kendi ağlarıyla paylaşacakları alakalı içerikler üretmek, markaların görünürlüklerini artırmalarına yardımcı olur.

Bir işe alım aracı olarak kullanıldığında hayranlara, potansiyel müşterilere ve hatta potansiyel çalışanlara erişimlerini genişletir.

Sosyal medya pazarlaması, kuruluşların şirketi daha kurumsal hale getirirken müşterilerinden geri bildirim almasını sağlar. Sosyal medya, kuruluşların izleyicileriyle ilişkiler kurmalarını sağlar.

Son kullanıcılara soru sormak, şikayetleri dile getirmek ve genel olarak duyulmak için bir platform sunar. Ayrıca markalara iş süreçlerini veya ürünlerini yanıtlama, uyarlama ve ayarlama fırsatı verir.

Sosyal Medya Pazarlamasının Faydaları

Bu kadar yaygın kullanımı ve çok yönlülüğü ile sosyal medya, bugün işinizi pazarlamak için en etkili ücretsiz kanallardan biridir. İşte sosyal medya pazarlamasının özel faydalarından bazıları:

 • İşletmenizde Bir Marka Oluşturun: Sosyal medya yönetimi, işinizi pazarınızda aktif bir platforma dönüştürmenizi sağlar. Profiliniz, yayınlarınız ve kullanıcılarla etkileşimleriniz, kitlenizin aşina olabileceği, bağlantı kurabileceği ve güvenebileceği ulaşılabilir bir marka oluşturur.
 • Trafiği Arttırın: Profilinizdeki bağlantı, yayınlarınızdaki blog yazısı bağlantıları ve reklamlarınız arasında, sosyal medya, ziyaretçileri müşterilere dönüştürebileceğiniz web sitenize gelen trafiği arttırmak için en iyi kanaldır.
 • Müşteri Adayları ve Müşteriler Oluşturun: Instagram/Facebook mağazaları, doğrudan mesajlaşma, profillerdeki eylem çağrısı düğmeleri ve randevu rezervasyonu özellikleri gibi özellikler aracılığıyla doğrudan bu platformlarda potansiyel müşteriler ve dönüşümler oluşturabilirsiniz.
 • Marka Bilinirliğini Artırın: Sosyal medya platformlarının görsel doğası, görsel kimliğinizi geniş kitleler arasında oluşturmanıza ve marka bilinirliğini arttırmanıza olanak tanır. Daha iyi marka bilinirliği, diğer tüm kampanyalarınızla daha iyi sonuçlar anlamına gelir.
 • İlişki Kurun: Bu platformlar, takipçilerinizle iletişim kanal kurabileceğiniz, geri bildirim alabileceğiniz, tartışmalar yapabileceğiniz ve doğrudan bireylerle bağlantı kurabileceğiniz hem doğrudan hem de dolaylı iletişim kanalları oluşturur.

Sosyal Medya Pazarlama İstatistikleri

Yukarıdaki sunduğumuz bilgiler dışında size sosyal medyanın gücünü kanıtlayacak istatistikler de verelim. Gelin sosyal medya pazarlama istatistiklerine detaylıca bir bakalım:

 • Ortalama bir ABD’li yetişkin her gün sosyal medyada 2.25 saat harcıyor.
 • Sosyal medyada bir işletmeyle olumlu bir deneyime sahip kişilerin % 70’inden fazlası, bu işletmeyi kendi çevresine önerecektir.
 • Facebook kullanıcıları her ay ortalama 12 Facebook reklamına tıklıyor.
 • İnsanların% 81’i Instagram’ı ürün ve hizmetleri araştırmak için kullanıyor.
 • Twitter kullanıcılarının yaklaşık % 80’i, tweet’lerine yanıt aldıklarında bir işletme hakkında daha olumlu hissediyorlar.
 • LinkedIn’deki 5 kişiden 4’ü iş kararlarını yönlendiriyor.
 • TikTok kullanıcılarının% 46’sı başka herhangi bir dikkat dağıtıcı unsur olmadan uygulamaya katılıyor.

(Sosyal Medya Pazarlaması İstatistikleri Kaynağı: 2022 | için 174 Şaşırtıcı Sosyal Medya İstatistikleri YERELiQ (localiq.com))

Başarılı Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Olur?

Başarılı Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Olur

Başarılı bir sosyal medya pazarlama stratejisi her işletme için farklı olmalıdır. Yine de tüm işletmeler için sosyal medya pazarlama sürecinde ortak noktalar şunlardır:

 • Hedef kitlenizin bilgisi: Hangi platformları kullandıkları, ne zaman ve neden vakit geçirdikleri, hangi tür içeriği beğendikleri, başka kimleri takip ettikleri ve çok daha fazlasını bilmelisiniz.
 • Marka kimliği: Hedef kitlenize markanız üzerinden hangi mesajı iletmek istiyorsunuz? İçeriğiniz ile karşılaştıklarında neler hissetmeleri sizin için önemli? Hedef kitlenizi hangi aksiyonlara yönlendirmek istiyorsunuz? Tüm bu soruların cevapları marka kimliğinizi oluşturur.
 • İçerik stratejisi: Sosyal medyanın kendine özgü bir yapısı olsa da  tutarlı bir kimliğe sahip olmak önemlidir. Bu yüzden düzenli olarak kaliteli içerik üretebilmek için yapılandırılmış bir içerik stratejisi geliştirmeniz gerekiyor.
 • Ölçülebilirlik: Ölçülebilir istatistikler başarılı sosyal medya pazarlama için önemlidir. Kime ulaştığınız, paylaşılacak doğru içerik, yayınlanacak en iyi zaman dilimi gibi birçok noktayı istatistik verileri sayesinde bulabilirsiniz.
 • Aktif bakış açısı: Sosyal medya gerçek zamanlı bir platformdur. İşletmenizi büyütmek için sosyal medyada varlık gösterebilirsiniz. Bunun için düzenli olarak yayınlamak, işletmenizle olan etkileşimleri her zaman en üste çıkarmanız, hedef kitleniz ile tekrar etkileşime geçmeniz, trendlere ayak uydurmanız ve doğru profili yakalayıp sürdürmeniz önemlidir.
 • Doğru bakış açısı: Sadece işletmenizi tanıtmak ya da satış odaklı olmak için sosyal medyayı kullanmayın. Yararlı ve ilginç içeriklerle değer katmaya ve bir takipçi kitlesi çekmeye çalışın. Bu  sayede markanızı organik olarak tanıtabilirsiniz. Ayrıca bu kitlenin başkalarına bilerek ve isteyerek markanızı tanıtmasını da sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

Sosyal medyada pazarlamaya başlamak için ne bekliyorsunuz? Sosyal medya kampanyalarınızı başlatmak için size bazı ipuçları vermek istiyoruz.

 • Kaliteli ve çeşitli içerikler oluşturun

Çevrimiçi pazarlamanın diğer alanlarıyla eş zamanlı olarak sosyal medya pazarlamasında da kaliteli içerikler üretmeniz gerekiyor.

Düzenli olarak içerik yayınlamalı ve potansiyel müşterilerinizin yararlı ve ilginç bulacağı gerçekten değerli bilgiler sunmalısınız. Bunun için şu içerik seçeneklerini değerlendirin:

 • Nasıl yapılır, hızlı ipuçları
 • Yerel ve sektörel haberler
 • Veriler ve iç görüler
 • Anketler, sorular, yarışmalar
 • Güncellemeler ve duyurular

Ayrıca, resimler, videolar, hikayeler, canlı yayınlar, çevrimiçi mağazalar gibi sosyal medyanın sunduğu çeşitli içerik seçeneklerinden yararlanın.

 • Her zaman tutarlı olun

Ürün ve hizmet satmak için sosyal medyayı kullanıyorsanız işletmenizin marka imajınızı farklı sosyal medya platformlarında ortaya koyarsınız.

Her platformun kendine özgü bir ortamı olduğunu biliyoruz. Ancak işletmenizin temel kimliğini her zaman aynı şekilde ortaya koyun ve hedef kitlenize her zaman aynı şekilde yaklaşın. Özetle tutarlı olun.

 • İçerik oluşturma araçlarını kullanma

Instagram’ın en görsel sosyal medya platformu olduğu yanılgısına düşmeyin. Sosyal medya platformlarının hepsi aynıdır. Bir kişinin akışında öne çıkmak istiyorsanız, yayınlarınızı çekici görsellerle (fotoğraflar, illüstrasyonlar, sanata dönüştürülmüş metinler) desteklemelisiniz.

Canva gibi içerik oluşturma araçları profesyonel görünen, üzerinde logonuz bulunan ve markanızla tutarlı görselleri hızlı bir şekilde ortaya koymanızı sağlayacak şablonlar barındırır.

 • Sosyal medya reklamlarınızı oluşturun

Sosyal medya reklamlarınızı oluşturun

Sosyal medyada reklam vermek daha fazla takipçi elde etmenin oldukça uygun maliyetli bir yoludur. Kartlarınızı doğru oynarsanız içeriğinizi ve tekliflerinizi çok düşük bir maliyetle büyük bir kitleye ulaştırabilirsiniz.

Çoğu sosyal medya platformu bütçenizi tam olarak işletmenizle ilgilenme olasılığı en yüksek olan insan türlerine odaklamanıza olanak tanır. Bu reklamlar sizlere inanılmaz derecede ayrıntılı hedefleme yetenekleri sunar.

Aşağıda, ücretli sosyal medya pazarlamasına başlamak için bazı reklam seçenekleri var:

 • Facebook reklamları
 • Pinterest reklamları
 • Instagram reklamları

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Stratejinizi oluşturduktan sonra başarınızı ölçebilir ve kaynaklarınızı akıllıca harcadığınızdan emin olabilirsiniz. Sosyal medya pazarlama stratejinizi nasıl oluşturacağınıza bir bakalım;

 • Platformlarınızı belirleyin: Hedef kitlenize, sektörünüz için popüler platformlara ve çalışma potansiyeline göre seçim yapın. Yalnızca aktif olarak ayak uydurabileceğiniz platformları tercih edin. Her zaman bir platformla başlayabilir ve daha sonra yavaş yavaş sayıyı arttırabilirsiniz.
 • Amaç ve hedefleri belirleyin: İlk etapta bir ay boyunca günde bir post yayını, profillerinizi kurumsal hale getirme veya rekabetçi bir analiz yapmak gibi basit hedefleriniz olabilir. Belirli bir temel oluşturduktan sonra takiplerinizi hedeflediğiniz oranında artırmak veya ayda belirlediğiniz sayıda içerik yayınlama gibi daha spesifik ve stratejik hedefler belirleyebilirsiniz.
 • Düzenli olarak rapor alın ve optimizasyon yapın: Hangi gönderilerin en fazla etkileşimi giriyor, daha fazla takipçi alıp almama durumu, hedef kitlenizin demografik özelliklerini takip etmek adına sürekli var olduğunuz platformlardaki analiz araçlarını takipte kalın.

Neyin işe yaradığını görün ve analiz sonuçlarına göre optimizasyon yapın. İşe yarayan stratejileri geliştirirken işe yaramayan stratejilerden kurtulun.

Kaynakça:

https://www.mainstreethost.com/social-media-marketing-services

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir