Sitemap.xml Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Sitemap.xml Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Sitemap.xml yani site haritası, kullanıcılar için uygun ve hazır halde olan dosyaların listelenmesidir. Bir nevi sitemap.xml için dosya türü de denilebilmektedir. Sitemap.xml ile araştırılan bir konunun siteyi etkin şekilde taramasını sağlar.

Yapılan taramalar sonucunda site hızlı ve kolayca kendine yer edinir. Site haritası kullanıcı kişiler için oldukça olumlu etkiler bırakmaktadır. Arama motorları tarafından onayı bulunan birçok site mevcuttur. Bunlara örnek vermemiz gerekirse ScripSocket Sitemap Generator, AuditMyPc.com Sitemap Generator, Smart-IT-Consulting Google Sitemaps XML ve Enarion phpSitemapsNG gibi birçok çeşit site haritası vardır. 

Site haritası yani sitemap kullanılırken kullandığınız sitenin üst sıralara yükselmesi için dikkatli şekilde kullanılması gerekmektedir. SEO çalışması yapan kişiler tarafından oldukça önemli bir yeri vardır. Site haritası sayesinde ulaşması güçlük yaratan içeriklere uğraş gerektirmeden ulaşılmasını sağlamaktadır.

Arama motorlarının istatistik grafiklerine göre çoğunluğu araştırdığı içeriği site haritalarını kullanarak ulaşmaktadır. Sitemap da birçok özellik vardır. Görsel, URL ve video gibi içerikler bulunur. Fakat bu site haritası hangi şartlarda olursa olsun birbirinden farklı olmak zorundadır. Örneğin; </url>, <url1 gibi farklılık yaratılmalıdır. 

Bütün bu özelliklere dikkat edildiği zaman site haritasını kullanmak oldukça kolay olacaktır. Kullanıcılara hızlı hizmet vermesi ile olumlu sonuçlar alır. Ayrıca arama motorlarında da bir farklılık yaratır. Böylece sitenin sıralamada yükselmesi sağlanmış olacaktır.

Sitemap Gerekli midir?

örnek site haritası

Sitemap İngilizce bir ifadedir ve Türkçe diline ”site haritası” olarak çevrilebilmektedir. Bu oldukça açıklayıcı ve isabetli bir çeviri olacaktır. Bu çeviriden de kolaylıkla anlayabileceğimiz gibi sitemap, bir sitenin arama motoru botları tarafından daha iyi taranabilmesi için çok önemlidir. Bir sitenin arama motoru botları tarafından iyi bir şekilde tanınması o sitenin arama motorlarında listelenmesini oldukça kolaylaştırmaktadır.

Sitemap ismi verilen bu site haritaları XML, yani Extensible Markup Language (Genişletilebilir İşaretleme Dili) formatında hazırlanırlar. XML formatında hazırlanmış olan bu site haritaları içerilerinde yalnızca internet sitesi üzerinde var olan sayfaların adreslerini barındırmaktadır. Yani içinde bulunduğumuz bu internet çağında site haritaları zorunluluk olmasalar bile hemen her site için adeta olmazsa olmazlardan biridirler. 

Site haritalarının ne kadar gerekli oldukları hakkında basit bir örnek vermek gerekirse bu haritalar, yani sitemapler bir restorandaki menülere benzetilebilirler. Eğer bir restoranda menü yoksa müşterilerin bu restoranda ne yiyip ne içeceklerini belirlemeleri, ya da bu restoranın hangi yiyecek ve içecekleri sunuyor olduğunu bilmeleri son derece zor olacaktır. Site haritaları da, yani sitemapler de aynen bir restoran için menü hangi işlevi görüyor ise site için o işlevi görürler. Bu nedenle ”sitemap gerekli midir?” sorusunun cevabı pek tabi evet olacaktır. Sitemap hemen her internet sitesi için çok gerekli bir ihtiyaç olarak bilinir.

Sitemap Nasıl Oluşturulur?

Sitemap Oluşturucu
Sitemap Oluşturucu https://www.xml-sitemaps.com/

Sitemap, bir web sitesinde bulunan içeriklerin arama motoru algoritma sistemine düzenli olarak iletilmesini sağlamaktadır. Yazılı dosyadan oluşmakta olan sitemap dosya da bulunan içeriklerin haritasını sunmaktadır. Sitemap’ı oluşturmak için birkaç farklı yöntem vardır. Bu yollardan birini uyguladığınız zaman arama motorunda üst sıraya yükselmenize yardımcı olacaktır. 

  • Manuel Sitemap Yaratmak: Kodlama ihtiyacı duyulan bu yöntemde oluşturulan sitemap, müdahale ile güncelleme gereksinimi olur. Genellikle bu yöntem az sayfası olan siteler tercih etmektedir. 
  • Site Haritası Oluşturan Siteler: Sitemap oluşturmak için hazırlanan siteler vardır. Bu sitelere giriş yaparak hızlı ve pratik yolla site haritasını elde edebilirsiniz. Kullanıcılar çoğunlukla popüler olan XML-Sitemaps internet sitesini tercih etmektedir. 
  • Eklenti Yoluyla Site Haritası Oluşturma: WordPress kullanan bir kişi eklentiler ile site haritası oluşturabilir. Otomatik olarak yapılan bu eklentiler de kişinin bir etkisine gerek kalmaz. Örnek eklentiler: Yoast SEO, Google XML Sitemaps, All in One SEO Pack ve Rank Math SEO gibi eklentiler mevcuttur.
  • IdeaSoft ile Site Haritası Oluşturmak: IdeaSoft ile kolayca site haritası oluşturulabilir. Bunun için yöntem paneline erişerek ayarlar bölümünden SEO’ya gitmelisiniz. Daha sonra da Google Sitemap Oluşturma menüsü karşınıza çıkar. Bu menüyü kullanarak kısa süre de site haritasını elde edersiniz. 

Site haritası kullanıcılar tarafından, kullanılmadığı zaman arama sonuçları daha yavaş şekilde karşımıza gelir. 

Sitemap.xml Olmazsa Ne Olur?

Sitemap.xml ya da kısaca sitemap çok basit bir açıklama ile bir sitenin haritasını ifade etmektedir. Zaten sitemap ifadesi de İngilizce diline ait bir ifadedir ve Türkçe diline doğrudan site haritası olarak çevrilebilmektedir. Sitemap ya da Türkçe ismi ile site haritası en basit açıklama ile herhangi bir web sitesinin arama motoru botları tarafından daha görünür kılınması ve daha üst sıralarda gösterilmesi için son derece gerekli olan bir kavramdır. Özellikle Google gibi arama motorlarında organik yollar ile üst sıralarda görünmek isteyen sitelerin sahipleri kesinlikle sitemap konusunun üzerinde durmalılardır.

Sitemap, yani site haritasının ne kadar gerekli olduğunu göstermek için bir örnek verelim. Örneğin bir restorana girdiğinizde o restoranın hangi yiyecek ve hangi içecekleri sunduğunu öğrenmek için bir menüye ihtiyaç duyarsınız. Restoranın menüsünü görmeden ne yiyip ne içeceğinize karar vermeniz çok zordur çünkü bu restoranın hangi yiyecek ve içecekleri sattığını bilmiyorsunuzdur. İşte sitemap, yani site haritası da aynen bu duruma benzer.

Site haritaları bir menünün restoranda sağladığı işlevsellikle aşağı yukarı aynı işlevselliği sağlarlar. Yani bir sitenin sitemap’inin, yani site haritasının olmaması o siteyi arama motoru botları için adeta görünmez kılacak ve kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda ilgili arama konusunu direk sağlıyor bile olsalar sonuçlar arasında görünmeyeceklerdir. Bu açıdan bir sitenin site haritası olması son derece büyük bir öneme sahiptir.

Sitemap SEO’yu nasıl etkiler?

Sitemap, bir sitenin içerisinde bulunan sayfaların arama motoruna gösterildiği yapıdır. Arama motoru, site sahibinin vereceği yolları izleyerek sayfaları indeksine alabilir. Bu sayede sitenin indekslenme süresi kısalabilir. Google ve diğer tüm arama motorları, site sahiplerine site haritalarını yükleyebilmeleri için araçlar sunar. Site haritası yükleme aracını bu kaynağa ekleyip, dilediğiniz zaman güncelleyerek, tarama robotunun sitenizi daha erken ziyaret etmesini sağlamanız mümkündür. Sitenin güncelleme süresini kısaltacak bu uygulamanın SEO açısından önemli bir faktör olduğu açıktır.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus, haritanın doğru ve eksiksiz biçimde hazırlanmış olmasıdır. Tarama robot, sitenizi site haritanız kapsamında taradığından, burada yapılacak hatalar doğrudan tarama hatasına dönüşebilir.

Siteniz eksik veya yanlış tarandığında ise SEO skorunuz doğal olarak azalır. Bu nedenle site haritası hazırlamayı bilmiyor veya ne yaptığınızdan emin değilseniz, bu işi uzmanlara bırakmanızda fayda vardır. Bazı web sitesi eklentileri kullanarak CMS sitelere site haritası oluşturabilirken, açık kaynaklı web sitelerinden de bunun için faydalanabilirsiniz. Ancak komple bir SEO desteği almak ve arama motorlarında mümkün olan en üst sıralara ulaşmak için profesyonel destek faydalı olacaktır. Bunun için dijital pazarlama şirketlilerine ulaşabilirsiniz. Profesyonel SEO hizmeti alarak, sadece site haritası oluşturma noktasında değil, genel olarak tüm detaylarda iyileştirilmiş sonuçlara ulaşmanız mümkündür. 

Kaynaklar:

Vlado Pavlik https://www.semrush.com/blog/xml-sitemap/ Erişim Tarihi: 8 Ara 2022, 14:18

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir