SEO Uyumlu Web Tasarım Nedir?

SEO Uyumlu Web Sitesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Web sitesi tasarımı artık sadece iyi çalışan ve gezinmesi kolay bir web sitesi oluşturmakla ilgili değildir. Artık bir web sitesinin SEO dostu olması ve arama motoru botlarını çekebilmesi ve bir sayfada kolayca gezinmelerine ve sıralamalarına izin vermesi de önemlidir. Bu, web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almasını, web sitenizi arama motoru kullanıcıları için daha görünür hale getirmesini ve trafiğin sitenize organik olarak yönlendirilmesi için daha fazla potansiyel yaratmasını sağlar. 

Bunun olmasını sağlamak için optimize edilmesi gereken birçok farklı taktik ve web sitesi özelliği vardır ve SEO’nun konusu budur. SEO dostu bir web sitesi, arama motoru tarayıcılarının bir sitede kolayca ve hızlı bir şekilde gezinmelerini sağlar ve bu tarayıcıların sayfanızın tam olarak ne hakkında olduğunu bilmelerini ve belirli aramalara göre doğru bir şekilde sıralamalarını sağlayan birçok farklı öğeye sahiptir.

SEO Uyumlu Web Sitesi Nedir?

SEO Uyumlu Web Sitesi Bileşenleri

SEO Uyumlu Web Sitesi, arama motorlarının beklediği şartları sağlayan, modern kodlarla yazılmış, gerekli meta bilgilerini eksiksiz biçimde sunan, kullanıcıyı yanıltmayan bununla birlikte kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutan internet siteleridir.

Arama motoru uyumlu web sitesi, içerik ve teknik inşa bakımından belirli koşullara sahip olmalıdır. Bu web sitelerinin yazılımlarının güncel kodlarda olması, sitelerin yükleme hızlarının en iyi seviyede olması ve sitelerin nitelikli sunucularda barındırılması temel koşullardır. Bunun yanında site içerisindeki link yapısının yine arama motoru optimizasyonu kurallarına uygun olması gereklidir. Kullanılan içeriğin SEO uyumlu olması ve görsel ya da video içeriklerinin kolay yüklenen özgün içerikler olması gereklidir.

SEO Uyumlu Web Tasarım Neden Önemlidir?

SEO uyumlu web tasarım her geçen gün daha da önemli hale geliyor. İşte web sitesi sahipleri için SEO dostu web sitesinin avantajlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Organik Trafiği Artırmaya Yardımcı Olur

Web siteniz doğru şekilde optimize edildiğinde web sayfanıza aktarılan organik trafik miktarını artırabilir. Organik trafik, bir arama motorundan gelen ve doğrudan ödenmeyen herhangi bir trafiktir, yani bu trafiği organik bir şekilde kazanıyorsunuz. Organik trafikteki bir artış, işletmeniz için inanılmaz derecede faydalıdır ve gelirinizi ve arama motoru sonuç sayfalarındaki yerleşiminizi artırmanıza yardımcı olabilir.

 • Marka Güvenilirliğinizi Artırır

Arama motorlarında bulmak kolay olur olmaz, zaten sizin kadar üst sıralarda yer almayan rakiplerinizden daha güvenilir görünüyorsunuz. Güvenilir olmak, özellikle çevrimiçi pazar alanının ne kadar rekabetçi hale geldiği göz önüne alındığında, işlerini çevrimiçi olarak genişletmek ve büyütmek isteyen daha birçok marka ve işletme ile son derece önemlidir. SEO dostu web sitesi taktiklerini kullanarak markanızı geliştirmek ve büyütmek, müşterilerinizin size güvenmesini ve markanızın güvenilir olduğunu düşünmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

 • Maliyet

Reklam harcamalarına ve reklamlara tonlarca para harcamak zorunda kalmadan potansiyel müşterileri organik olarak tedarik ettiğiniz anda, markanız ve pazarlamanız çok daha uygun maliyetli hale geliyor. SEO bir gecede gerçekleşen bir şey olmasa da, markaların web sayfalarına aldıkları ziyaretçi sayısını artırmak için kullanabilecekleri birçok farklı strateji var. Bu organik akışlar, müşteri kazanmanın ücretsiz bir yolunu sunar ve SEO’nuz ve sıralamanız ne kadar iyi olursa, o kadar çok müşteri alırsınız.

 • Kullanıcı Deneyimini İyileştirir

Bir web sitesi SEO dostu olduğunda genel kullanıcı deneyimi çok daha iyidir. Kullanıcının web sitenizi nasıl deneyimlediği inanılmaz derecede önemlidir ve bir işletme olarak başarılı olup olmadığınızı yapabilir veya bozabilir. Google ve diğer arama motorları tamamen kullanıcı deneyimi ve güvenilir buldukları web sitelerinin kullanıcıları için mümkün olan en iyi sayfalar olmasını sağlamakla ilgilidir. SEO dostu web siteleri hem bulmayı hem de gezinmeyi kolaylaştırdıkları için kullanıcı deneyimini geliştirir. Kullanıcılar, içeriğiniz ve web siteniz boyunca belirli SEO öğelerini kullandıysanız hem içeriğinizi hem de web sitenizin yapısını güvenilir bulacaktır.

SEO Uyumlu Web Tasarım Nasıl Anlaşılır?

Bir web sitesinin SEO dostu olup olmadığının nasıl kontrol edileceği söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken birçok farklı unsur vardır. Aşağıdakiler, bir web sitesinin SEO dostu olup olmadığını belirleyebilecek birkaç özellik vereceğiz;

 • Sitenin Yapısı ve Kodu

SEO, potansiyel müşterilerin web sitenizle ilgili farkındalığını artırmaya yardımcı olurken, web sitenizin aranabilirliğini oluşturan şeylerin büyük bir kısmı perde arkasında yapılır. Sitenizin yapısı ve kodu SEO’nuza yardımcı olabilir, ancak doğru yapılmazsa ona zarar verebilir, bu özellikle resim, video ve ses söz konusu olduğunda geçerlidir. Arama motorları gerçek resimleri veya videoları asla görmez, bunun yerine web sitenize yerleştirilen farklı öğelerin kodunu okurlar. Arama motorları bu kodu okur ve bir sayfanın iyi yapılandırılmış olup olmadığını belirler. Bir web sitesinin kodunun mükemmel bir şekilde yapılması gerekir, böylece arama motoru tarayıcıları bir web sitesinde kolayca gezinebilir ve sayfalarınızın kullanıcılar tarafından mümkün olduğunca görünür olmasını sağlamak için Flash kullanmamak gibi belirli özelliklerin göz önünde bulundurulması gerekir.

 • Site Otoritesi

Bir web sitesinin otoritesi, sayfalarının SEO dostu olacak şekilde yapılandırılıp yapılandırılmadığını belirleyebilir. Web sitesi tasarımı açısından otorite, web sitenizin güvenilirliğini ve kullanıcıların bilgi bulmak için güvenilir bir kaynak olduğunuza güvenip güvenemeyeceklerini ifade eder. Yüksek bir otoriteye sahip olmak, yalnızca kullanıcıların size güvenebileceği anlamına gelmez, aynı zamanda arama motorlarının, kullanıcılarının bilgi bulması için sizi güvenilir bir kaynak olarak görebileceği anlamına gelir. Google ve diğer arama motorlarının kullanıcılarına en iyi bilgileri sağlamak istedikleri gibi üst sıralarda yer almak istiyorsanız otorite kazanmak son derece önemlidir. Bu arama motorlarının size güvendiğini ve sizi yetkili bir site olarak gördükleri anlamına gelir.

Sayfanızın ne kadar hızlı yüklendiği, arama motorlarının SEO dostu bir web siteniz olup olmadığını belirlemek için kullandığı başka bir göstergedir. Bir sayfanın yüklenmesi yavaşsa, bir kullanıcının içeriğinizi nasıl deneyimlediğini etkiler ve düzgün bir şekilde yüklenmesi çok uzun sürüyorsa, birçok kullanıcı içeriğinize bakmadan sayfanızı terk edebilir. Günümüzün hızlı tempolu dünyasında, sayfaların yüklenmesini beklemek ideal değildir ve arama motoru sonuç sayfalarında hazır ve bekleyen binlerce web sitesi ile, yavaş sayfa hızı SEO’nuza ve web sitenizin genel sağlığına zararlı olabilir.

SEO Dostu Web Tasarım Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO dostu bir web tasarım için kullanılabilecek birçok farklı taktik ve strateji var. Bir web sitesinde göz önünde bulundurulması gereken pek çok farklı özellik ile, hangilerinin optimize edilmesi gerektiğini ve hangilerinin en etkili olduğunu bilmek kafa karıştırıcı olabilir. Aşağıdakiler, SEO dostu bir web sitesi oluşturmak için göz önünde bulundurulması gereken bazı teknikleri verelim:

 • Tüm Cihaz Kullanıcılarıyla Bağlantı Kurmak İçin Duyarlı Tasarımı Kullanın

Mobil aramalar artmaya devam ettikçe, web sitenizin tüm cihazlarla bağlantı kurmak için duyarlı bir tasarımla hazır olması önemlidir. Ne yazık ki, web sitenizin bir PC’de kullanım için optimize edilmiş olması, mobil cihazlar için uygun olduğu anlamına gelmez ve bu tür cihazları kullanan kullanıcıların içeriğinizi bir PC cihazı kullanıyormuş gibi deneyimleyebilmelerini sağlamak gerekir.

 • Web Sitenizin İçeriğine Hedeflenmiş Anahtar Kelimeler Ekleyin

Anahtar kelimeler, arama motoru tarayıcılarını içeriğinize çekmenin en çok kullanılan yollarından biridir. Arama motorları, verilerinizin neyle ilgili olduğunu belirlemek ve en alakalı aramalara göre sıralamak için içeriğinize eklediğiniz anahtar kelimeleri kullanır. Aramalar için sıralama söz konusu olduğunda anahtar kelimeleri dahil etmek son derece önemlidir, eğer bir arama motoru içeriğinizin gerçekte ne hakkında olduğunu kullandığınız anahtar kelimelerle belirleyemezse, sizi en uygun aramalar için sıralamayabilir.

 • Başlık Etiketlerini Optimize Etme

Başlık etiketleri, SEO dostu bir web sitesi tasarlamak söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken en önemli hususlardan biridir. Anahtar kelimelerde olduğu gibi, arama motoru tarayıcıları içeriğinizin neyle ilgili olduğunu belirlemek için başlık etiketlerini kullanır ve başlıklar bunu belirlemenin en alakalı ve doğru yolunu sunar. İçeriğinizde sahip olduğunuz başlıkları doğru bir şekilde tanımlamak için H1, H2 ve diğer etiketleri kullanarak başlık etiketlerinizi uygun ve doğru bir şekilde kullanmanız önemlidir. Anahtar kelimeler, arama motoru tarayıcılarının içeriğinizi tamamen daha iyi anlamalarına yardımcı olabileceğinden, web sayfalarınızı belirli ve alakalı aramalara göre sıralamalarını kolaylaştırabileceğinden, başlıklarınızda kullanılmalıdır.

 • İçeriğinizin Okunabilirliğini Artırmaya Odaklanın

İçeriğinizin boyunca anahtar kelimeler içermesi ve web sayfanızın arama motoru tarayıcılarını çekecek şekilde optimize edilmesi gerekirken, bu taktikler asla içeriğinizin kalitesi pahasına yapılmamalıdır. İçeriğinizin okunabilir olmasını sağlamak, kitlenizin onu daha iyi anlamasına yardımcı olacak ve daha etkili bir marka veya işletme olmanıza yardımcı olacaktır.

 • Sayfa Yükleme Süresini İyileştirin

Bir sayfanın yüklenmesi yavaşsa, bir kullanıcının içeriğinizi nasıl deneyimlediğini etkiler ve düzgün bir şekilde yüklenmesi çok uzun sürüyorsa, birçok kullanıcı içeriğinize bakmadan sayfanızı terk edebilir. Sayfa yükleme sürenizi iyileştirmek, kullanıcıların ve arama motorlarının web sitenizi ve içeriğinizi daha güvenilir görmelerine yardımcı olacaktır, bu nedenle SEO dostu bir web sitesine sahip olmanın son derece önemli bir parçasıdır. Arama motoru tarayıcıları ayrıca web sitenizin hemen çıkma oranına da bakar ve bu, kullanıcıların içerik tam olarak yüklenmeden sayfanızdan ayrıldığı zamandır. Bu, bir sayfanın yüklenmesi çok uzun sürdüğünde olur. Bu nedenle bir kullanıcı onu terk eder ve başka bir yerde aradıkları bilgileri bulmaya gider. Bu yüzden sayfanızın hızlı bir şekilde yüklenmesi çok önemlidir.

 • Url’lerinizi Kullanıcı Dostu Hale Getirin

SEO’daki URL’lerin önemi, bir sitenin ne kadar trafik aldığını büyük ölçüde etkileyebileceğinden asla küçümsenmemelidir. SEO dostu URL’ler, arama motorlarının yerleştirmesini ve web sayfalarına göz atanların görmesini kolaylaştıran belirli bir yapıya ve belirli parametrelere sahiptir. SEO dostu URL’lerin uzunlukları, anahtar kelimeler de dahil olmak üzere genellikle kısadır ve kelimeleri ayırmak için tire kullanmak, URL’lerin okunmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırmanın sadece üç yoludur. Bu tür bir yapı aynı zamanda arama motorları için daha uygundur ve web sayfanızın neyle ilgili olduğunu kolayca anlamalarını sağlar ve bir arama sayfasında daha iyi bir yerleşim sağlar.

 • Xml Site Haritası Oluşturma

XML site haritası, arama motoru tarayıcılarının web sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olur ve Google’ı en önemli web sayfalarınız hakkında bilgilendirmenize olanak tanır. Bu bilgileri sağlayabilmek son derece faydalıdır ve web sayfalarınızın arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.

 • Robots.Txt Dosyasını Kullanma

Web sitenizde, taranmasını istemediğiniz bazı sayfalar olabilir, belki de işinizle alakalı değildir veya web sitesinin kendisinde olmadığınız sürece yararlı bilgiler sağlamaz. Robotları kullanmak.TXT, arama motorlarını hangi sayfaların taranmasını ve dizine eklenmesini istemediğiniz konusunda bilgilendirmenize yardımcı olabilir, bu da tarama bütçenizden tasarruf etmenizi sağlayabilir.

 • Resimlerinizi Optimize Edin

Resimlerinizi optimize etmek, SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olabilir ve işletmelerin, arama motoru tarayıcılarının web sitenize yerleştirilen resimleri gerçekten göremediğini dikkate almaları önemlidir. Daha ziyade, web sitenizi yapılandırmak için kullanılan belirli kodu ve üzerindeki görüntüleri okurlar ve bir kullanıcının etkili bulup bulamayacağına karar vermek için bu bilgileri kullanırlar. Resimlerinizi arama motoru tarayıcıları tarafından okunabilecek ve açıklamalarına göre sıralanabilecek şekilde optimize ettiğinizden emin olmak, arama motorlarının içeriğinizi bir bütün olarak daha iyi anlamasına yardımcı olabilir.

 • Yorumları Yanıtla

Web sitenizi ziyaret edenleri dinlemek ve yorumlarını dikkate almak, daha SEO dostu bir web sitesine sahip olmanıza yardımcı olabilir. Kullanıcılarınız çekmeye çalıştığınız kişiler olduğundan, en önemli bilgi kaynağınızdır ve yorumlar olumlu veya olumsuz olsun, bunları genel kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirmek için kullanmak, içeriğinizin yapması gerekeni yapmasını sağlamanın harika bir yoludur.

 • Dahili Bağlantıya Odaklanma

Dahili bağlantılar, arama motoru tarayıcılarının ve web sitesi kullanıcılarının web sitenizde kolayca yol almaları için harika bir yoldur. Belirli sayfaları birbirine bağlayarak, içeriğinizi inceleyerek göreceli içeriğin bulunabileceği, kullanıcıların henüz ihtiyaç duyduklarını bilmedikleri sorulara soru ve cevapların verilebileceği bir sistem yaratıyorsunuz. Bu, kullanıcıların daha fazla sayfayla etkileşime girmesini ve daha fazla bilgi edinmesini sağlar. Bir kullanıcının belirli bir içerik parçasını okuyup okumadığını ve bu ekstra bilgiye sahip sayfaları belirli içeriğe bağladığını bilmesi gerekenleri göz önünde bulundurmanız önemlidir.

 • Önemli Sayfaların Menüye Eklenmesi

SEO uyumlu websitesi menusu

Firmanız ve kullanıcılar için önemli olan sayfaları menüde gruplu bir şekilde ekleyip, kullanıcıların önemli sayfalara kolay erişmesini sağlamalısınız.

Kaynaklar:

Linchpin SEO https://linchpinseo.com/how-to-design-an-seo-friendly-website/ Erişim Tarihi: 8 Kas 2022, 17:56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir