Skip to content
Teknik Seo

SEO Dostu URL (SEF) Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO Uyumlu URL (SEF) Nedir? Nasıl Yapılır?

URL bir web sitesinin sayfalarına girilmesi adına tarayıcılarda arama çubuğuna yazılan ifadelerdir. URL’ler hem kullanıcı hem de arama motoru botları açısından çok önemlidir.  Bu nedenle web sitenizde URL’lerin gelişigüzel olmaması gerekiyor. SEO dostu URL ya da SEO uyumlu URL optimizasyonları yapmanız gerekiyor. Öncelikle SEO dostu olan URL’ler kısa, öz, akılda kalıcı, ana anahtar kelimeyi barındıran ve en fazla 4-5 kelimeden oluşan ifadeler oluyor.

Bir URL’nin SEO dostu oluşturulması kullanıcıya güven verir ve web sitenizin ziyaret edilme olasılığını arttırır. Doğru URL yapısı sayesinde arama motoru botları sayfaları daha net belirleyebilir ve tıklanma oranının artmasını sağlar. SEO’ya uygun bir URL’de mutlaka HTTPS güvenlik protokolü kullanılmalıdır.

SEO Dostu URL Nedir?

SEO dostu URL, SERP’lerde üst sıralarda yer almak ve araştırmacının ihtiyaçlarını ve sorgularını karşılamak için optimize edilmiş URL’dir. SEO için optimize edilmiş URL’ler normalde kısa ve anahtar kelime bakımından zengindir.

SEO dostu URL’ler, Google arama motorlarının ve kullanıcılarının yüksek standartlarını karşılamak için tasarlanmış bağlantılardır. SEO’yu düşündüğünüzde, anahtar kelimeler ve meta açıklamalar hakkında düşünebilirsiniz. Ancak, teknik SEO bunun ötesine geçer. Mükemmel şekilde optimize edilmiş URL’ler hem kullanıcı deneyimi hem de arama motorları için hayati öneme sahiptir.

Arama motorları, karar verme süreci söz konusu olduğunda birçok farklı faktörün kullanımına göre sıralanır. URL’ler listede oldukça yüksek olma eğilimindedir. Sayfa başlıklarının yanı sıra, URL’ler açıklayıcıdır.

Açıklayıcı URL’ler arama motorlarına sayfa içeriğinin neyle ilgili olduğu hakkında bir fikir verir. Doğru, cazip olduklarından ve düzgün bir şekilde bir araya getirildiklerinden emin olmak gerekir.

İyi Örnekler;

 • https://www.example.com/seo/fiyatları
 • https://www.example.com/seo/hizmeti
 • https://www.example.com/seo/kriterleri

Kötü Örnekler:

 • https://www.example.com/2022-seo-calismasi-fiyatlari-ne-kadar
 • https://www.example.com/istanbul-cihangir-seo-hizmeti-fiyatlari
 • https://www.example.com/seo-calismalarinda-siralamaya-etki-eden-kriterler-nelerdir

 

URL SEO’yu Etkiler mi?

url uzunluğu ve google sıralama ilişkisi
Kaynak: https://backlinko.com/

Öncelikle eski veya yeni URL’lerin doğrudan sıralama üzerinde büyük bir etkisi yoktur. Bununla birlikte, web sitenizin arama görünürlüğünü artıran anahtar kelimeler eklemek önemlidir. Bu da sıralamanızı değiştirebilecek trafiğinizi artırır.

Bu nedenle, URL’lerinizi optimize etmek önemli olsa da yalnızca anahtar kelimeler eklemek için yararsız URL’ler oluşturmaya odaklanmayın.

URL’ler önemli bir sıralama faktörüdür. Arama motorları ayrıca dizinlerindeki alaka düzeyine göre bir sayfa sıralamasını veya web sitesini belirler.

Google, bir alanın kendisinin otoritesine ağırlık verirken, en iyi uygulama, URL’nizde anahtar kelimeler kullanmak olacaktır ve bu da bir sıralama faktörü olarak işlev görür.

SEO Dostu URL Neden Önemlidir?

Web sitelerinde SEO dostu bir URL yapısına sahip olmanın tüm noktası, SEO yöneticilerinin birlikte çalışması için süreci kolaylaştırır. URL, bir web sitesinin yönlerini gösterir ve iyi bir URL yapısının kullanılması arama motoru tarayıcılarının belli sayfaları belirlemesini kolaylaştırır.

URL’niz, başlık etiketleriniz, meta etiketleriniz ve bağlantı metninizle birlikte, içeriğinizin bağlamını arama motorlarına yönlendiren tüm sıralama sinyalleridir. SEO içerik optimizasyon stratejileri için de son derece önemlidir. Aslında, URL yapınız o kadar önemlidir ki, Google, SEO başlangıç kılavuzunda nasıl kullanılacağına dair ayrıntılı talimatlar bile verir.

SEO dostu URL’lerin bu kadar önemli olmasının birkaç ana nedeni:

 • Tıklama Oranlarını Artırır: URL’niz, kullanıcıların bir arama sonuçları sayfasında gördüğü ilk şeylerden biridir. Doğru yapılandırılmışsa, daha yüksek bir TO’yu fark edeceksiniz.
 • Güvenilirliği Artırır ve Karışıklığı Azaltır: SEO dostu URL’ler daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Güvenli görünürler ve genellikle kolayca hatırlanırlar.
 • Arama Sonuçlarını Daha Anlamlı Hale Getirir: URL’ler doğru yapılandırıldığında tarayıcıların içeriğinizi dizine eklemesini kolaylaştırır. Trafiği artırır ve genellikle SERP’lerdeki sıralamanızı yükseltir.

SEO Dostu URL Nasıl Yapılır?

En iyi URL yapısı için kesin bir kural olmadığını unutmayalım. Bu uygulamalar sadece hatalarını ve başarılarını paylaşan uzmanlar tarafından zaman içinde geliştirilmiş yöntemlerdir. URL’ler, web sitesinin amacına ve işlevine bağlı olarak farklı olabilir, ancak daha fazla SEO uzmanının ideal bir URL oluşturmak için kullandığı bazı genel kavramlar vardır.

 • Uygun birURL yapısı kullanın
 • HTTPS protokolünü kullan
 • www simgesini gizleme

SEO dostu URL’ler oluşturmak için aşamaları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • İçeriğinizin URL’lerinizle Eşleşmesini Sağlama

Bir kullanıcı kendini rahat hissetmeli ve yalnızca URL’ye bir göz atarak bir sayfanın içeriğinin ne olduğuna dair doğru bir tahminde bulunabilmelidir. Bunun gerçekleşmesi için URL’nizin sayfanın içeriğiyle eşleştiğinden emin olmanız gerekir. Sayfadaki içerikle ilgili doğru bir ifade veya terim eklemek en iyisi olacaktır.

 • URL’lere Hedef Anahtar Kelimeler Ekleme

Her sayfanın en az bir araştırılmış anahtar kelime ile optimize edildiğinden emin olmak harika bir fikirdir. Bu anahtar kelime daha sonra URL’nize eklenmelidir. URL’nizin başına en önemli anahtar kelimeyi koyduğunuzdan emin olmak da çok önemlidir.

Arama motoru tarayıcıları, bir URL’nin sonuna doğru olan kelimelere çok fazla önem vermez. Anahtar kelimeler önemli bir sıralama faktörü olsa da anahtar kelime doldurma adı verilen bir anahtar kelimeyi aşırı kullanmamak iyidir. Aslında, muhtemelen bu olumsuz uygulama için cezalandırılacaksınız.

 • Kelimeleri Ayırmak İçin Tire Kullanma

URL’lerdeki kelimeleri ayırmak için tire kullanmak hem arama motoru optimizasyonu hem de kullanıcı okunabilirliği ve kullanılabilirliği için önemli bir uygulamadır. Google, URL’lerde alt çizgi (_) yerine tire (-) kullanılmasını önerir, çünkü tireler ayırıcıdır, alt çizgiler ise genellikle kelimeleri birbirine bağlar.

Bir örnek ile açıklayalım:

 • Optimize edilmiş bir URL: http://currentworks.com/page/url-optimizasyonu
 • Optimize edilmiş bir URL değil: http://currentworks.com/page/url_optimization

Optimize edilmiş ve edilmemiş URL’leri bu şekilde ayırt etmemiz mümkün olacaktır.

 • URL’lerde Küçük Harf Kullanma

URL’ler için iyi bir SEO optimizasyon yöntemi, harflerinizi küçük tutmaktır. URL’lerinizde büyük harf kullanmayın. Arama motorları büyük  ve küçük harfleri deşifre edebilir. Bu bazen yinelenen içeriğe, URL’lere ve web sitesi sıralamasının kaybına neden olabilir.

 • Optimize edilmiş URL: http://currentworks.com/page/url-optimizasyonu
 • Optimize edilmiş bir URL değil: http://currentworks.com/page/URL-Optimizasyon

şeklinde örnek gösterebiliriz.

 • Kısa URL’ler Kullanma

Google Sıralamsı ve URL Karakter Uzunluğu Korelasyonu
Google Sıralaması ve URL Karakter Uzunluğu Korelasyonu Backlinko

Google’ın eski arama kalitesi başkanı Matt Cutts, bir röportajda URL’leri kısa tutmanın önemli olduğunu belirtti.

Cutts ve Ahrefs’e göre, SEO dostu bir UR Lyaklaşık 4-5 kelimedir ve algoritma 5. kelimeden sonra eklenen anahtar kelimelere daha az ağırlık verir.

Başka bir deyişle, URL’lerinizi kısa ve tatlı tutun ve ön tarafa yakın anahtar kelimeler kullanın.

URL’yi (veya sayfa URL’nizin adresini) kısa tutarak ve hedef anahtar kelimelerinizi ekleyerek optimize edebilirsiniz.

 • Statik URL’ler Kullanma

URL’ler, statik URL’ler kullanılırken en çok optimize edilenlerdir. Peki, bu tam olarak ne anlama geliyor? Her sayfada sabit olan URL’ler daha hızlı yüklenir, bu da hemen çıkma oranı ve trafiği korumak için iyidir. “=”, “?” ve “&” gibi özel karakterlerden kaçınmak en iyisi olacaktır.

Statik URL’ler, ziyaretçilerin ve arama motorlarının okuması kolaydır. Bu, URL’nizin okunabilir olmasını ve mümkün olduğunca güvenilir görünmesini sağlar.

URL’ler için ek parametreler kullanmak isteyebileceğiniz bazı durumlar vardır. Bazen verileri takip etmenize yardımcı olabilirler, ancak web sitenizdeki sabit kodlama URL’lerinden kaçınmak iyi bir fikirdir.

Yukarıda belirttiğim gibi, URL’ler söz konusu olduğunda, ne kadar kısa olursa o kadar iyidir. URL’nizi gerçekten yaklaşık 100 karakter veya daha kısa tutmalısınız. Bu, okunması, hatırlanması ve paylaşılması kolay olduğu anlamına gelir.

İyi bir uygulama, gereksiz olanları kaldırmak veya “ve”, “a”, “the” ve “ama” gibi kelimeleri durdurmak olacaktır. Ancak, onlara ihtiyacınız varsa, gerekirse onları saklayabilirsiniz, sadece dolgu kelimelerini aklınızda bulundurun.

 • Alt Alanlarınıza Dikkat Edin

Arama motorlarının bazen alt alanları birincil alandan tamamen ayrı varlıklar olarak ele alabileceğini düşünmek iyi bir fikirdir. Bu, geri bağlantılar ve güven değeri de dahil olmak üzere SEO’nun farklı yönlerini etkileyebilir. Herhangi bir nedenle bir alt alan adı kullanmanız gerekmediği sürece, bunun yerine alt klasörleri kullanmak gerçekten en iyisidir.

 • URL Yapısındaki Klasörleri Sınırlama

İyi optimize edilmiş bi rURL’nin fazladan klasörü olmamalıdır. URL yapınız için gereken klasör ve karakter sayısını kullanmak iyi bir uygulamadır. Az ya da çok, web sitenizin yapısı ne kadar düz olursa o kadar iyidir.

SEO dostu URL’ler için bu uygulamaları kullanmak, web sitenizin SERP’lerde daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak ve kullanıcıları web sitenizi ziyaret etmeye ikna edecektir. URL’lerin önemli bir bileşeni kullanılabilirliktir.

Hedef kitlenizi her zaman aklınızda bulundurmak iyi bir fikirdir. Google, SEO ile ilgili kuralları oldukça sık değiştirmeyi sever. Bu nedenle, algoritma güncellemelerinin üstünde kalmak, hedefinize ulaştıktan sonra sıralamanızı koruduğunuzdan emin olmanızı da sağlayabilir.

 • Tarih Eklemeyin

Bir içerik sayfasının, açılış sayfasının veya ürün sayfasının kısa vadede sıralanmasını istiyorsanız, elbette URL’nize bir tarih ekleyin. Ancak, içeriğinizin alakalı kalmasını istiyorsanız, tarihler dahil etmek kesinlikle sıralamanızı engelleyebilir. Özellikle uzun biçimli içerik oluşturuyorsanız tarihe yer vermemelisiniz.

Backlinko https://backlinko.com/hub/seo/urls Erişim Tarihi: 9 Kas 2022, 09:22