SEO Nedir ve Neden Önemlidir?

SEO Neden Önemlidir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) görünür hale getirmeye yardımcı olan bir dijital pazarlama uygulamasıdır. Teknik, sayfa içi ve sayfa dışı bileşenlerden oluşur.

SERP’de üst sıralarda yer almak için web sitenizin işlevselliğini, içeriğini ve içerik tanıtımını ayarlamayı ve optimize etmeyi içerir.

Sonuçta, SEO uygulamalarının arama motoru algoritmaları ile çalışması amaçlanmıştır. Algoritmaların aradığı şeyler arasında iyi işleyen bir web sitesi, anahtar kelimeler de dahil olmak üzere yüksek kaliteli içerik ve sitede yüksek trafik ve zaman bulunur.

Algoritmaların aradığı yönlerin hepsi işiniz için çok faydalıdır ve daha fazla satışı dönüştürmede yardımcı olacaktır. Her eleman el ele gider. Örneğin, sitenize ne kadar fazla trafik getirirseniz, SERP sıralaması o kadar yüksek olur ve bu da daha fazla trafik çeker.

SEO Neden Önemlidir?

seo çalışmalarının önemi

Peki SEO işiniz için tam olarak neden önemlidir? Ürün ve hizmet araştırması da dahil olmak üzere çevrimiçi etkinliklerin çoğu, arama motorlarıyla başlar.

Sorgular (arama motorlarına yazılanlar) yüksek oranda hedeflenir; Kullanıcı özellikle bu sorguyla ilgili bilgi arıyorsa.

Bu nedenle, sorguyla ilgili bir ürününüz veya hizmetiniz varsa ilgili içeriği sağlamak değerlidir.

Arama yapanların çoğu, sayfadaki ilk bağlantıları seçer (reklamı yapılan bağlantılar hariç). Genel olarak, arama yapanlar yalnızca bir ila beş arasındaki bağlantıları tıklar ve çok azı SERP’nin ikinci sayfasına girer.

Bu nedenle, sizi SERP’nin birinci sayfasında üst sıralara yerleştiren bir SEO stratejisine sahip olmak çok önemlidir. Bu yerleşim sizi fark ettirecek ve SEO’nun getirebileceği faydalarla ödüllendirecektir.

  • Görünürlük

SEO, markanıza müşterileri çekmek için ihtiyaç duyduğu görünürlüğü sağlar. Belirtildiği gibi, çevrimiçi etkinliklerin çoğu bir arama sorgusuyla başlar.

Bu nedenle, arama yapanların web sitenizi ziyaret etmesini sağlamak için olabildiğince görünür olmak istersiniz (ideal olarak birinci sayfada).

  • Trafik

SERP’de görünür ve iyi bir konumda olmak, web sitesi trafiğinin artmasına neden olmalıdır. Aslında, organik arama genellikle web sitesi trafiğinin birincil kaynağıdır. Çok sayıda yüksek rütbeli bağlantıya sahip iyi bir SEO stratejisine sahip olmak, diğer tüm pazarlama çabalarından daha fazla trafik getirebilir.

Aldığınız trafik de genel olarak daha niteliklidir, araştırmacılar tam olarak sahip olduklarınızı ararlar. En çok optimize edilmiş reklam setine sahip olsanız bile, eriştiğiniz kişilerin ürününüzü isteyeceğini garanti edemezsiniz. Bununla birlikte, birisi bir sorgu arıyorsa, bilgi ve bir soruna çözüm için mevcut bir ihtiyacı vardır.

SEO’nun çalıştığı yer burasıdır. İhtiyaç duydukları bilgileri ve bir çözümü sağlayabilirsiniz, böylece bir dönüşüm olasılığı çok daha yüksektir.

  • Dönüşüm

SEO’yu uygulamak daha fazla dönüşüme yol açabilir. Daha fazla trafik çekiyorsanız, bu, daha fazla dönüşümle sonuçlanması gereken daha fazla potansiyel müşteri anlamına gelir.

Örneğin, site ziyaretçilerinizin% 2’si dönüşüm sağlıyorsa, trafiği ayda 10.000’den 50.000 ziyaretçiye çıkarmak, 800 daha fazla satışla sonuçlanır!

Yararlı ve bilgilendirici içerik SEO’nun ana unsuru olduğundan, bu bilgiler ziyaretçileri ürününüze veya hizmetinize ihtiyaç duyduklarına ikna edebilir. Tam olarak ne sunduğunuzu ve onlara nasıl yardımcı olacağını anlayarak, ziyaretçiler tekliflerinizde daha fazla değer görür ve bu da satışı daha olası hale getirir.

  • Güvenilirlik ve Güvenilirlik

Güçlü SEO ve içerik stratejilerine sahip şirketler de daha güvenilir olma eğilimindedir. Bilgilendirici ve yüksek kaliteli içerik oluşturmak güven oluşturur. Tekliflerinin ne yaptığını ve size nasıl yardımcı olabileceklerini derinlemesine açıklayan blog yayınlarına sahip bir şirkete güvenme olasılığınız daha yüksektir.

Bu, yalnızca ürünleri veya hizmetleri hakkında temel bilgiler içeren açılış ve ürün sayfalarına sahip bir web sitesiyle karşılaştırılır. Geri bağlantılar oluşturmak (diğerleri web sitenizdeki sayfalara bağlandığında) ve iyi işleyen bir web sitesine sahip olmak gibi diğer SEO bileşenleri güvenilirlik ve güvenilirliğe katkıda bulunur.

  • Kullanıcı Deneyimi

Arama motoru algoritmaları, siteleri iyi bir “UX” veya kullanıcı deneyimi ile ödüllendirir. Rekabetçi olmak için, web sitenizin mümkün olduğunca kullanıcı dostu olmasını sağlamanız gerekir.

Aşağıdaki Teknik SEO bölümünde UX’i geliştirmenin bazı yollarını öğrenebilirsiniz. Sonuçta SEO, web sitenizin kullanımını kolaylaştırmaya zorlayacak ve bu da hemen çıkma oranını azaltacak ve sayfadaki süreyi artıracaktır. Bunlar daha sonra sıralamanızı daha da artıracaktır!

Dijital Pazarlamada SEO’nun Önemi

Current Works dijital pazarlama uzmanları, SEO’nun biraz ezici olabileceğini anlıyor. SEO’nun önemli olduğu açıktır, ancak nereden başlıyorsunuz? Ve başladıktan sonra, yaptığınız şeyin işiniz üzerinde olumlu bir etki yarattığını nereden biliyorsunuz? İyi haber şu ki, yardım etmek için buradayız.

SEO’nun dijital pazarlamadaki rolüne veri odaklı bir yaklaşım benimsiyor, zamanımızı ve çabamızı sonuç üreteceğini bildiğimiz içerik ve web siteleri oluşturmaya odaklıyoruz. Veriler her zaman dürüsttür ve bireysel ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde fayda sağlamak için araştırılan verileri nasıl kullanacağımızı biliyoruz.

Google arama motoru sürekli güncellenmektedir. Bu nedenle kendinize fayda sağlamak için onları kandırmaya çalışmak yalnızca zarar ve cezalandırmaya yol açacaktır. SEO ekibimiz zaman içinde büyüme mantığı ile çalışıyor. SEO çalışması için etik araçlar yaratma konusundaki sabrımızın uzun vadede karşılığını vereceğine güveniyoruz. SEO’nun amacı, kullanıcılara doğru ve güvenilir içeriği oluşturmaktır. Gerçekleri ve verileri analiz etmek için zaman ayırarak Google, YouTube ve diğerleri gibi motorlarla olumlu bir ilişki kurmanıza yardımcı olalım.

Kaynaklar:

Digital Marketing Institute https://digitalmarketinginstitute.com/blog/what-is-seo-and-why-is-it-important Erişim Tarihi: 8 Kas 2022, 17:28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir