Seo Metin Yazarlığı Nedir? Neden Önemlidir?

Seo Metin Yazarlığı Nedir? Neden Önemlidir?

SEO metin yazarlığının ne anlama geldiğini anlamak için, ifadenin iki unsuruna bakalım. İlk olarak, SEO, arama motorları tarafından taranacak ve sıralanacak web sitelerini ayarlamak için bir dizi en iyi uygulama olan arama motoru optimizasyonu anlamına gelir.

Metin yazarlığı, çevrimiçi mal ve hizmetleri tanıtmak, tanıtmak veya satmak için kısa biçimli metin yazmayı ifade eder. Okuyucuları eğitmeye yarayan içerik yazımından (blog gönderilerinde olduğu gibi) farklı olarak, metin yazarlığı, okuyuculara bir ürün satın almak, bir e-posta listesine katılmak veya bir web sitesini ziyaret etmek gibi belirli bir eylemde bulunmaları için ilham vermeye yönelik daha kısa bir metindir.

SEO metin yazarlığı, metin yazarlığı ve arama motoru optimizasyonunun birleşimidir. Arama motoru sıralamalarının potansiyelini artırmak için web veya reklam kopyasını optimize etmek anlamına gelir. SEO metin yazarlarının, bir sitenin belirli anahtar kelimeler için sıralama şansını artırmak için ilgi çekici kopya yazma sanatını, sayfa içi SEO en iyi uygulamalarını uygulamakla dengelemeleri gerekir.

SEO Metin Yazarlığı Nedir?

SEO Metin Yazarlığı, dijital platformlarda yayınlanmak üzere, arama motorlarına uyumlu olarak yazılan özgün metinlerin geliştirilmesini sağlayan uzmanlık alanıdır. SEO Metin Yazarları, edebi bakımdan herhangi bir yazardan farklı niteliklere sahip değildir. Yani bu yazar grubu aslında herhangi bir basılı metni de geliştirebilecek niteliklere sahiptir.

Tabii dijital platformlarda yayınlanacak metinlerin çoğunun pazarlama odaklı olmasından dolayı, bu yazarların pazarlama içerikli metinleri hazırlayabilme kabiliyetleri de söz konusudur. Yani herhangi bir roman yazarıyla kıyaslandığında bu yazarların dijital medya pazarlaması uzmanlığına da sahip olmaları nedeniyle farklı oldukları söylenebilir.

Tüm bunların yanında bu tip metinleri oluşturabilmek için arama motorları tarafından öngörülen teknik standartları sağlayabiliyor olmak da gereklidir. SEO Metin Yazarlığı yapan kişiler metinleri birçok yönden ele alarak, arama motorlarında üst sıralarda çıkan bilmelerini sağlayacak nitelikleri onlara kazandırmaktadır.

SEO metin yazarlığı için faydalı siteler :

SEO metin yazarlığı siteleri kategorisinde, metin yazmak ve bunu SEO uyumlu hale getirmek için kullanabileceğimiz siteleri, eklenti ve yazılımları şu şekilde listeleyebiliriz.

 • Grammarly: Her ne kadar teknik SEO konusunda yazar tam olarak yönlendirmese de kuralları bilen yazarın ne yaptığını görmesi ve özellikle imla sorunlarının üstesinden gelmesi için oldukça etkili bir araç olarak bilinir.
 • Yoast: WordPress’in en yayın eklentilerinden birisi olan Yoast, her sayfa için hem okunabilirlik hem de teknik SEO denetimi yapabilmenizi gerçek zamanlı olarak sağlar.
 • Rank Math: Yazım analitiği konusunda en sert ilkeleri benimseyen eklentidir. Yoast ile aynı standartlarda çalışır.
 • Read-Able: Okunabilirlik ve dil bilgisi konusunda yardımcı bir araçtır. Grammarly yapısına benzer özellikleri vardır.

SEO Metin Yazarlığı Neden Önemlidir?

SEO Metin Yazarlığı, sitenize daha fazla trafik çekmek ve Google arama sonuçlarında görünmek için anahtar kelime ve kelime öbekleri araştırması, sayfa içi ve dışı SEO yazımı dahil olmak üzere arama motoru optimizasyon tekniklerini izleyerek ilgi çekici içerik oluşturmakla ilgilidir.

 • Sıralamanızı Yükseltin

SEO Metin Yazarlığı, sıralamanızı artırmak ve markanız için belirli bir kitle türünü hedeflemek için her arama motoru sonucunun üstünde kalmakla ilgilidir. Google algoritmalarının içeriğinizi diğerlerinden ayırmasına ve arama motoru sıralamalarının en üstünde gösterilecek kadar değerli görünmesini sağlamasına yardımcı olur.

İçeriğinize belirli anahtar kelimeler eklemek, okuyucularınızın aradıklarını bulmalarına ve böylece içeriğinizdeki görüntülemeleri ve etkileşimleri artırmalarına yardımcı olabilir. Dijital bir işe başlamak istiyorsanız, SEO, potansiyel müşteriler oluşturduğu, işinizi vurguladığı ve müşterileri sitenize yönlendirdiği için sahip olunması gereken bir pazarlama stratejisidir.

 • Kapsamınızı ve Trafiğinizi İyileştirin

Bir işletmenin büyümesi, farklı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya ve onlarla daha büyük bir temelde ilişki kurmaya dayanır. Sıralamanızı yükseltmek için SEO tekniklerini kullandığınızda her türlü kitleye erişilebilir olarak genel marka kapsamınızı geliştirmenize yardımcı olur.

Sonunda, başarılı ve pratik sonuçlara sahip olmanız için, web sitenizin, daha fazla insanın ürünlerinizi ve hizmetlerinizi keşfetmesine yardımcı olmak için aktif olarak devam eden trafiğe sahip olması gerekir. SEO için optimize edilmiş içerik, bir okuyucunun içeriğinizle bağlantıda kalmasını sağlayan becerileri kullanarak belirli bir kitleyi hedefler.

İşletmenizin geleceği, aldığınız ziyaretçi sayısına bağlıdır. Bu nedenle içeriğiniz dünya çapında çok sayıda kitleye ulaştığında, izleyici sayınız artar ve bu da genel performansınızı etkiler.

 • Markanızı Öne Çıkarın

Çoğu zaman, işletmeler ve web siteleri iyi kalitede içeriğe ve ürünlere sahiptir Ancak belirli hedef kitlenize ulaşmıyorsa bunun bir faydası yoktur. Birçok site, izleyici puanlarını artırmak için bir dizi taktik ve tıklama tuzağı tekniği kullanır. Ancak markanızın rekabette öne geçmesi önemlidir.

İnternet spam ve bir kopyanın kopyalarıyla doludur ve değerli içerik bulmak zordur, ancak SEO Metin Yazarlığı ile içeriğiniz diğerlerinin arasından filtrelenir ve sizi öne çıkarır.

SEO Metin Yazarlığı, yararlı kaynaklarla uygun şekilde araştırılan ve değerli veriler sağlayan içerik oluşturmaya yardımcı olur. Bu, müşterilerinizle bir güven düzeyi oluşturmanıza ve güvenilirlik kazanmanıza olanak tanır.

 • Okuyucuların Harekete Geçmesini Sağlayın

Çoğu zaman, kullanıcılar sitenize yönlendirilir, ancak herhangi bir dikkat gösterme veya hatta tüm içeriği gözden geçirme ihtiyacı hissetmezler. Yazarın işi, okuyucunun dikkatini çeken ve harekete geçecek kadar odaklanmış kalmalarına yardımcı olan içerik üretmektir.

SEO Metin Yazarlığı, göze kolay gelen cümleleri ve kelimeleri kullanmak ve içeriğinizi daha kısa bir paragrafa bölmek gibi teknikleri öğretir, bu nedenle okuyucunun okuması kolaydır. Ancak, satışları artırmak için, okuyucunuzun ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satın alma ihtiyacını hissetmesi gerekir.

Temel değerlerinizi ve marka vizyonunuzu SEO ile ifade edebilir, görsel olarak hoş içerikler oluşturabilir, okuyucunun işinize yatırım yapmasını sağlayabilir ve harika bir kullanıcı deneyimi sağlayabilirsiniz.

SEO Metin Yazarlığı Çalışma Alanları Nelerdir?

SEO metin yazarlığı farklı şekillerde gelir. Belirtildiği gibi, anahtar tanımlayıcısı satış amacıyla daha kısa metindir. İşte en sık görülen SEO metin yazarlığı türlerinden bazıları:

 • Açılış Sayfaları

Açılış sayfası, belirli bir pazarlama amacı veya kampanyası için tasarlanmış bir web sitesi sayfasıdır. Örneğin, bir şirket bültenleri için e-posta adreslerini toplamak üzere bir açılış sayfası oluşturabilir. Kayıt için bir teşvik sunabilir veya sunmayabilirler, ancak bu sitedeki tek eylem düğmesi “kaydol” harekete geçirici mesaj olacaktır.

 • Reklam Metni

Reklamlar, geleneksel metin yazarlığının orijinal sonuçlarıydı. Ancak bugün, çoğu dijital pazarlama uzmanı reklam panoları veya fiziksel ürünler için kopya yazmıyor. Daha ziyade, Facebook reklamları, Instagram reklamları ve tıklama başına ödeme (PPC) reklamları için kopya yazan dijital reklamlar dünyasında çalışırlar.

 • Satış Sayfaları

Satış sayfaları, yalnızca ürün veya hizmet satmak amacıyla açılan sayfalardır. Bazı açılış sayfaları e-posta bülteni kayıtları almaya yönelik olsa da, satış sayfaları her zaman site ziyaretçilerini alıcılara dönüştürmek için tasarlanmıştır.

 • Web Sitesi İçeriği

SEO metin yazarlığı ayrıca web içeriğini da içerir, yani: sitenizdeki blog gönderileri olmayan tüm metinler. Buna, Hakkında sayfanızdaki ve Hizmetler sayfanızdaki web sitesi kopyası da dahildir. 404 hata sayfanız aynı zamanda bir metin yazarlığı örneğidir, ancak mutlaka SEO metin yazarlığı değildir.

 • Ürün Açıklamaları

Ürün açıklamaları yazmak, bir ürünü daha çekici hale getirmek için kabarık kelimeler eklemekten daha fazlasıdır. En iyi ürün açıklamaları, arama yapanların sorgularına dahil etmeleri muhtemel birkaç anahtar kelime ekleyerek arama motoru sorgularını da hedefler.

Neden SEO Metin Yazarlığına İhtiyacınız Var?

 • Web Sitesi Trafiği

Trafik oluşturma, içerik pazarlamacılarının blog yayınları, kılavuzlar, konum sayfaları ve diğer SEO içeriği türlerini oluşturmak için SEO metin yazarlarıyla iletişim kurmasının ana nedenidir.

Herkes içerik yazabilir. Ancak yalnızca SEO metin yazarları, anahtar kelime araştırması yapmak, arama amacını anlamak ve Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERP’ler) görünürlüğünüzü artırmak için gerekli becerilere sahiptir.

 • İçerik Pazarlama Harcamalarınızı En Üst Düzeye Çıkarın

Derin bir bütçeniz sonsuza dek ücretli reklamlara güvenemezsiniz. İşletmenizin gelirini artırmak için arama trafiğine ihtiyacınız varsa, bir SEO metin yazarı sürecin önemli bir parçasıdır.

Paranızı tükettikten sonra, trafiği kaybedersiniz. SEO web metin yazarlığı, markanız için ideal müşterileri hedefler. Kitlenizin alakalı hizmetleri bulmak için kullandığı anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için organik olarak sıralamanızı sağlar.

 • Google’a Sorunları Çözdüğünüzü Gösterin

Peki, bir SEO metin yazarı nerede devreye giriyor? Arama amacına uygun içerik olmadan yetkili bir web siteniz olamaz. Harika SEO içeriği, Google’a içeriğinizin insanların sorduğu sorulara en iyi cevapları verdiğini söyler.

 • Trafiği Potansiyel Müşterilere Dönüştürün

Metin yazarlığı sadece trafik çekmekle kalmıyor, trafiği potansiyel müşterilere ve satışlara dönüştürüyor. Trafiğe bu kadar takıntılı olmak ve satışa dönüşmezse trafiğin anlamsız olduğunu düşünmek kolaydır. Bir SEO metin yazarı standart bir metin yazarıdır ancak arama motoru optimizasyonu hakkında bilgiye sahiptir.

Kaynaklar:

Flori Needle https://blog.hubspot.com/marketing/seo-copywriting Erişim Tarihi: 8 Kas 2022, 17:11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir