Kaçınılması Gereken 5 Kritik SEO Hatası 

Kaçınılması Gereken 5 Kritik SEO Hatası

SEO, her işletme için gerekli bir strateji haline geldi. Web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek, daha fazla satış yapmak ve arama motorlarında üst sıralarda yer almak için reklam tek başına yeterli değildir. Bu nedenle her web sitesi başarılı bir SEO stratejisi benimsemelidir. SEO çalışmalarınızı yürütürken bazı uygulamaları yanlış yapabilirsiniz.

SEO hataları web sitenize arama motoru performansında zarar verecektir. Sıralama önemine göre bazı hatalar çok büyük etki etmezken bazı hatalar da kritik önemdedir ve mutlaka kaçınmanız gerekir. Bu yazımızda, kaçınılması gereken 5 kritik SEO hatası hakkında bilgi vereceğiz.

 • Zayıf, Özgün Olmayan, Kullanıcılara Cevap Vermeyen veya Yinelenen İçerik Kullanımı

Özel yazılımlar tarafından oluşturulan içerik de dahil olmak üzere düşük kaliteli içerik, Google algoritmaları tarafından kolayca tespit edilir. Diğer kaynaklardan içerik kopyalamaktan veya içeriği sayfalarda çoğaltmaktan kaçının. Web sitenizdeki iyi ve kaliteli içerik, sizi sektörünüzde uzman olarak gösterirken diğer taraftan okuyucu için benzersiz ve yararlı olmalıdır. Hikayenizi anlatırken tüm alanlarda benzersiz olun.

İçeriklerde anahtar kelimeler önemlidir. Ancak Google aynı zamanda kaliteyi de dikkate alır. Bu nedenle web sitenizi taze, alakalı içerikle doldururken bunu aklınızda bulundurun. Sonuç olarak içeriğinizi algoritmalar için değil insanlar için yazın ve ziyaretçilerinize bilgi verici içerikler oluşturun.

 • Anahtar Kelimelerin Aşırı Kullanılması veya Doldurulması

İçerik yazarken anahtar kelimelerinizi aşırı kullanmayın. Anahtar kelimeleri gerektiği gibi kullanın ve içeriğinize homojen şekilde dağıtın. Arama motorları asla anahtar kelimeleri aşırı kullanırsanız veya çok sayıda anahtar kelime ile içeriğinizi doldurursanız sizi ödüllendirmez. Aksine Google muhtemelen aşırı kullanım için sizi cezalandırır.

Çok fazla anahtar kelime veya alakasız anahtar kelime, içeriğinizin okunmasını zorlaştırır. Bu tarz bir içerik dikkat dağıtıcı hale gelir ve bilgilendirici değildir. Bu stratejiyi benimseseniz kullanıcılar hızlı bir şekilde gelip gidecek ve bu da sıralamalarınızı etkileyebilecek. Anahtar kelimeleri aşırı kullanmadan evvel önemli bir sıralama stratejisi olan hemen çıkma oranını düşünün.

Enerjinizi bir sayfayı yaratıcı, ilgi çekici içerikle doldurmaya odaklayın. Anahtar kelimeleri kullanmak için SEO’nun doğal yapısına sadık kalın. Unutmayın içerikleriniz kullanıcınız için fayda sağladığında siz de yararlanırsınız. Anahtar kelime mutlaka ilk 100 kelimede geçmeli ve içeriğe düzgün bir şekilde yayılmalıdır.

 • Bağlantı Manipülasyonu

Link Manipülasyonu, Google’a göre büyük bir hata olarak değerlendirilir. Giden bağlantıları veya sitenize yönlendiren bağlantıları manipüle ederken yakalanırsanız, bu bağlantıların kurallarını ihlal ediyorsunuz demektir. Bağlantı manipülasyonu, bağlantı kurma araçlarını kullanarak bağlantı satın almayı, aşırı çapraz bağlantı oluşturmayı, link havuzu olan sitelerden bağlantı almayı veya gizli yönlendirmeleri içerebilir.

Cezalar görünürlüğünüze zarar verebilir ve organik trafiğinizi önemli ölçüde azaltabilir. Kurallara uyun ve ne pahasına olursa olsun bağlantı manipülasyonundan kaçının. Bağlantı kurmanın en iyi yolu organik olarak yapılır. İçeriğiniz yeterince iyiyse, doğal olarak ve çok fazla güçlük çekmeden bağlantılar oluşturabileceğinizi göreceksiniz.

 • Site Haritası Gönderilmemesi

Bir şey bir site haritasına sahip olmaktır, ancak bir diğeri Google’ın onu bulabildiğinden ve tarayabildiğinden emin olmaktır. Yapmanız gereken en iyi şey, site haritanızı Search Console’a eklemek olacaktır. Google, önemli sayfaları bulmanın, düzenli olarak yeniden taramanın daha kolay olması ve Googlebot’un yinelenen veya önemsiz bağlantıları taramak için zamanını boşa harcamaması için işletmeleri ve web yöneticilerini bunu yapmaya teşvik eder.

Site haritaları da önemlidir çünkü arama motorlarına işletmeniz için hangi sayfaların önemli olduğunu bildirir ve dizine eklenmelerini ister. Site haritanız varsa ve bunu Google’a bildirmediyseniz büyük problem yaşayabilirsiniz. Bu nedenle SEO çalışmalarınızın olumsuz etkilenmemesini istiyorsanız site haritanızı Google’a gönderin.

 • 404 Hatalarını ve Bozuk Sayfaları Optimize Etmeme

Birçok kişi 404 hatalarının zararlı olduğunun farkında olsa da az sayıda web yöneticisi aslında web sitelerindeki bozuk bağlantıları güncellemek veya herhangi bir 404’ü yönlendirmek için zaman ayırır.

Düşük sıralamalı, düşük değerli sayfalar için bile, bu zahmete değmez gibi görünebilir ancak 404’lerin web sitenizde kalmasına izin verirseniz, sonunda sıralamayı kaybediyor olabilirsiniz. Ek olarak, aşırı sayıda 404, Googlebot gibi arama motoru robotları için zaman kaybedebilir ve tarama bütçenizi azaltabilir.

Arama motorları sitenizi düşük kaliteli olarak algıladığında 404’ler yalnızca orijinal sayfaların kendileriyle bağlantılı sıralama otoritesini kaybetmesine neden olmakla kalmaz aynı zamanda tüm alan adı için sıralamaların azalmasına neden olabilir.

 • Sonuç

Şimdi bu yazımızdan yola çıkarak SEO hataları karşısında neler yapmanız gerektiğini belirtelim;

 • Gerçekçi SEO hedefleri belirleyin ve bunlara ulaşmak için veri odaklı bir strateji geliştirin.
 • Gerçekçi bir zaman diliminde üstel büyüme elde etmek için SEO’ya yeterince yatırım yapın.
 • Web sitenizin teknik performansını korumak için doğru araçları seçin veya uzman yardımı alın.
 • SEO ‘hack’leri ile köşeleri kesmek: Önce temel konularda ustalaşın ve iyi tavsiyeyi kötüden ayırt etmek için ihtiyacınız olan deneyimi kazanın.
 • Meşru sosyal yardım ve tanıtıma sahip birincil anahtar kelimeler için üstünüzde sıralanan alakalı web sitelerinden kaliteli bağlantılar kazanın.
 • Web sitenize daha fazla trafik çekmeye başlamadan önce web sitenizi düzene sokun. Bu, arama sıralamalarınıza ve dönüşüm oranlarınıza yardımcı olacaktır.
 • Daha kolay fırsatları hedefleyerek daha hızlı çekiş kazanın ve SEO hedeflerinizi zaman içinde ölçeklendirin.

Kaçınılması gereken 5 kritik SEO hatası listesindeki hatalardan kaçınarak, SEO ile başlayan çoğu küçük işletmeye göre bir avantaj elde edecek ve arama pazarlama stratejinizle daha hızlı çekiş kazanacaksınız. Doğru stratejileri oluşturmaya ne kadar erken başlayabilirseniz, SEO’dan o kadar hızlı anlamlı bir yatırım getirisi elde edersiniz ve daha fazla yatırım yapma potansiyelini fark edersiniz. Daha detaylı bilgi ve ücretsiz analiz için hemen bizi arayabilirsiniz.

Kaynaklar:

Wpbeginner https://www.wpbeginner.com/wp-tutorials/how-to-fix-the-critical-error-in-wordpress/ Erişim Tarihi: 7 Mar 2023, 14:37

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir