Nasıl SEO'ya Başlarım? Google SEO Eğitimi Nereden Alınır?

Nasıl SEO’ya Başlarım? Google SEO Eğitimi Nereden Alınır?

Web sitesi sahipleri uzun vadede organik trafik çekmek ve arama motorlarında yüksek performans göstermek için SEO çalışmalarına odaklanmalıdır. SEO her zaman yapılması gereken dinamik ve sürekli çalışmaları kapsar. Bu nedenle her web sitesi sahibi bu alanda belirli bir oranda bilgi sahibi olmalıdır. SEO eğitimi alarak web siteniz için gerekli olan tüm optimizasyon çalışmalarını kendiniz yürütebilirsiniz. Aynı zamanda doğru eğitimle bu alanda kariyer yapma fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Ülkemizde ve dünyada SEO alanında özel bir lisans eğitimi ve bölümü yoktur. Bu nedenle SEO özel kurslarda ve dışarıdan kişilerin kendi çabasıyla alınır. Usta çırak ilişkisi ile yürütülen SEO eğitimleri tamamen deneyime dayalıdır. Arama motorları algoritmalarını açık şekilde açıklamazlar. Bu nedenle SEO daha çok deneyim ve öngörülere dayalıdır. Bu nedenle net bir içerik ve müfredat yoktur. Doğru yerden SEO eğitimi alarak bu alanda yetkin hale gelebilirsiniz.

SEO Eğitimi Nedir?

SEO eğitimi, arama motoru optimizasyonu uzmanı olmak isteyen veya kendi sitelerinde bu optimizasyonları profesyonel düzeyde gerçekleştirmek isteyenler için verilen eğitimdir. SEO eğitimi; genel bilgiler, iletişim teknolojileri bilgileri, temel pazarlama eğitimi, temel web tasarımı eğitimi ve arama motoru optimizasyonu ilkelerini içerir. Bu eğitimler, güncel verilerle verilmesi gereken eğitimler ve sonrasında öğrenme durumu sürekli devam etmelidir. Zira SEO sistematiği günlük olarak değişir ve gelişir.

SEO uzmanının, Google başta olmak üzere, arama motorlarının algoritmalarını takip etmesi gerekir. Her ne kadar temel teknik fonksiyonlar genellikle sabit kalsa da arama motorları her geçen gün yeni kuralları devreye aldığından, günümüzde bu işlemler son derece kapsamlı uygulamalardır. Bundan 5 sene önce kaleme alınmış bir SEO yönergesinin, bugün önemi kalmadığını söylemek yanlış olmaz. Bu bakımdan, güncel SEO eğitimleri verilmesi ve SEO uzmanının kendini geliştirecek sürekli eğitim sürecini benimsemesi gereklidir.

SEO’ya Nasıl Başlanır?

SEO hakkında bilgi edinmek veya edindiği bilgileri daha etkili kullanmak isteyen kişilerin sayısı internetin hayatımızın her alanına hâkim olmaya başlaması ile kritik bir artış göstermiştir.

Hemen hemen her yazarın gözdesi haline gelen SEO eğitimleri gerek yurtiçi eğitim gerekse yurtdışı eğitim portalları aracılığı ile sıkı bir şekilde desteklenmektedir.

SEO eğitiminize başlamanız için gerekli olan unsurların başında, iyi bir internet erişimi, bilgisayar ve mobil cihazlar gelmektedir.

Bu sebeple, adı geçen bilgisayar ve diğer mobil cihazların kullanımına hâkim olmak gerekmektedir. Öte yandan, zaman ve motivasyon gibi öğrenmenin temel unsurlarından olan iki ayrı unsur da boy göstermektedir.

Direkt olarak SEO eğitimi ile alakalı olmasa da edinmiş olduğunuz zaman yönetimi yeteneği, genellikle çevrimiçi platformlar üzerinden alacak olduğunuz SEO eğitiminin devamlılığı ve faydacılığı konularında size yardımcı olacaktır.

Zira tamamen kendi istekleriniz üzerine katılacağınız bu eğitimler, başlangıçta zor olmamakla beraber süreç içerisinde rehavet ve isteksizlik gibi unsurların baş göstermesi ile yarım kalabilmektedir.

Google SEO Eğitimi Nereden Alınır?

online egitim

SEO eğitimi, içinde bulunduğumuz ve bizi her açıdan kuşatan bu bilgi çağında pek çok yerden alınabilmektedir. Usta-çırak ilişkisinin giderek cılız bir ateş haline geldiği bu çağda eğitim, kimsenin tekelinde olmayan dipsiz bir kuyudur.

SEO Eğitimi kavramına odaklanacak olursak aşağıda sıralanan unsurlar ile karşılaşmamız kaçınılmazdır. Ücretli veya Ücretsiz SEO eğitimi alabileceğiniz yerler:

 • Udemy
 • Future Learn
 • Google Dijital Atölye
 • Google Analytics Academy
 • Google Academy
 • Hubspot SEO
 • Bilge Adam SEO Sertifikası
 • İstanbul Boğaziçi Enstitüsü SEO Sertifikası
 • Udemy SEO Sertifikaları
 • İstanbul İşletme Enstitüsü

Her meslek grubundan her insanın alabileceği bu eğitimler sayesinde kurumsal ya da kişisel web sitenizi SEO uyumlu hale getirmeniz mümkün hale gelecektir.

SEO ile alakalı çeşitli alanlarda uzman olmak isteyen, bu hizmetleri sağlamak ve gelir elde etmek isteyen herkes yukarıda sıralanan kurum ve platformlara bireysel başvuru yaparak eğitim süreçlerini başlatabilmektedir.

Eğitimler sonucunda ise resmi geçerliliği olan sertifikalar edinebileceksiniz. SEO uzmanı veya SEO uyumlu içerik yazarı olmak isteyen adaylar, bu iş için ayrı bir bütçe ayırması gerekliliği ihtimal dâhilinde olduğu gibi bazı zamanlar bazı platformlardan ücretsiz olarak da eğitim alabilmektedirler.

Uygulamalı olarak verilen bu eğitimler sayesinde edinilen bilgi ve yetiler, ilerleyen süreçte daha etkin bir kullanım ve yarar sağlaması adına pratik ve gerçek hayat uygulamaları ile güçlendirilmelidir.

Öte yandan, alınacak olan SEO eğitimleri, dijital pazarlama dünyasında bir adım öne çıkmak amacı taşıyor ise mevcut SEO eğitimleri ile beraber dijital pazarlama eğitimleri de alınması gerekmektedir.

Bununla beraber, SEO ve Dijital Pazarlama alanlarının dipsiz birer kuyu olduğunu hatırlatmakla beraber, adı geçen alanlardaki yetilerin birleştirilmesi ve disiplinler arası çalışmanın etkin bir şekilde tatbik edilmesinin yeni on yılın parlayan yıldızı olabileceğiniz anlamını taşıdığını vurgulamak isteriz.

SEO Eğitimi Alırken Öğrenecekleriniz Nelerdir?

SEO Eğitimi almak isteyen birçok kişi ne ile karışılacağını veya neleri öğreneceğini bilmek ister. Bu durum sadece ve sadece merak etmekten gelmemekle birlikte iyi bir zaman ve bütçe yönetimi geliştirmeye katkı sağlayacaktır.

Öte yandan, insan genellikle bilinmeyenden korkar, bu sebepten ötürü eğitim sürecinde ve sonunda hangi yeti ve bilgilere sahip olacağınızı önceden bilmek motivasyon oluşturma ve oluşturulan bu motivasyonu sürdürme gibi psikolojik ve öznel konularda bir numaralı yardımcınız olacaktır.

SEO Eğitimi aldığınız sırada öğrenecekleriniz aşağıda maddeler halinde sıralanmaktadır.

 • Temel SEO bilgileri,
 • Anahtar kelime araştırması yapmak ve araştırmalarınızda kullanacağınız çeşitli araçlar,
 • Diğer sitelerde yapılan SEO çalışmalarının analizini,
 • Aranma hacmi elde etme yöntemleri,
 • Hummingbird, Panda ve Rank Brain gibi algoritmaları analiz etmeyi,
 • Sektörel Backlink analizi yapmayı,
 • Search Console kullanımı,
 • HTTP durum kodları ve değerlendirmelerini,
 • Arama motoru cezaları,
 • Organik görünürlüğü arttırma yollarını,
 • Site haritası analizini,
 • Site mimarisi geliştirme yöntemleri,
 • Sayfa hızı geliştirmeleri,
 • Meta description ve Title ve analizi yapmayı,
 • Google Analytics’in kullanım prensiplerini,
 • Çok dilli sitelerde kullanılan SEO yol ve yöntemlerini,
 • Sıralama kontrol yöntemleri.

Kısaca toparlamak gerekirse, SEO Eğitimi aldığınız sırada, SEO’nun ne demek olduğundan başlayarak, arama motorlarının nasıl çalıştığı ve algoritmalarının ne gibi özellikleri ön plana çıkardığı, SEO’nun türleri ve gereklilikleri gibi birçok bilgi edinebileceksiniz.

Öte yandan, anahtar kelime çalışması nasıl yapılır, SEO uyumlu bir metin ne demektir ve hangi çerçevede yazılmalıdır, sıralama motorlarında nasıl ön plana çıkılır gibi temel düzeyde yeti sahibi olarak ya kendiniz metin oluşturabilir bir seviyeye geleceksiniz ya da SEO uyumlu olduğu iddia edilen bir metinin ne düzeyde uyumlu olup olmadığını saptayabileceksiniz.

Özetlemek gerekirse, sitenizin henüz kurulumu aşamasında SEO hakkında bilgi sahibi olarak, gerek görsel içerikler gerekse yazılı metin içerikleri gibi temel anlamda SEO uyumu konularında bir adım önde olacaksınız.

Diğer teknik konularda sahip olduğunuz bilgiler sayesinde ise kurulumun baştan doğru ve düzgün şekilde tamamlanmasını gerçekleştirerek ileride karşınıza çıkabilecek sorunları en baştan elemine etme gücünüz olacaktır.

Kaynaklar:

Maciek Serafin https://www.wholewhale.com/tips/teach-seo-6-steps/ Erişim Tarihi: 17 Eki 2022, 07:10

 1. Avatar
  Haydar diyor ki:

  Merhaba, inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir yazılım şirketiyiz müşterilerimize SEO hizmeti vermek istiyoruz fakat sektörel SEO bilgimiz çok fazla yok. Sizlerden inşaat sektörüne yönelik online SEO eğitimi almak istiyoruz. Böyle bir şey mümkün mü ? inşaatçılar için SEO kriterleri farklı mı oluyor onu da bilmiyorum.

  • Ömer Yoluk
   Ömer Yoluk diyor ki:

   Haydar Bey Merhaba,

   Sizlere online SEO eğitimi verebiliriz. SEO çalışmaları sektörlere göre değişebiliyoruz. Örneğin e-ticaret sitelerinde ürün ve kategorilere yoğunlaşmak gerekirken, inşaat sektöründe firmanın hizmet alanlarına ve yaptığı projelere göre SEO çalışması yürütmek daha sağlıklı olacaktır.

   Gerekli bilgileri mailiniz üzerinden sizlere ilettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir