SEO Danışmanlığı

SEO Danışmanlığı Nedir? SEO Danışmanı Nasıl Seçilir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), bir web sitesinin arama motoru kriterlerine göre optimize edilmesini sağlayan tüm işlemlerdir. SEO genel olarak ücretli aramalarla karıştırılmaktadır. Ancak SEO’da doğrudan bir fiyat ödemeden Google gibi arama motorlarında organik sonuçlar alma fırsatınız olur.

SEO kampanyaları işletmeler için çok önemlidir. Çünkü internet kullanıcılar için organik sonuçlar ücretli reklamlardan daha güvenilirdir. Ek olarak etkili teknik SEO becerileri kazanmak için yıllara mal olabilir. Bu yüzden birçok işletme SEO danışmanlığı hizmeti almaktadır.

SEO danışmanlık hizmetleri, daha yüksek görünürlük ve daha fazla organik trafik için web sitenizi ve arama motoru sonuçlarını inceleme sonrası analiz ve iyileştirme için gerekli stratejileri ortaya koyar.

Arama motorlarında daha yüksek performans elde etmek istiyorsanız Current Works SEO danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

SEO Danışmanlığı Nedir?

SEO Danışmanlığı, işletmenizle ilgili ürün veya hizmetlerin (sayfalar, blog makaleleri, ürün açıklamaları vb. içerikler) Google, Bing, Yandex gibi arama motorları (SERP’ler) içerisinde organik görünürlüğünü artırmayı ve bu sayede web sitelerinin Arama Motoru Optimizasyonu sürecini bir SEO danışmanının yönetmesini amaçlamaktadır.

Bir SEO danışmanı, öncelikle Google da dahil olmak üzere sitenin arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmek için web içeriğini optimize etmeyi amaçlayan bir dizi SEO tekniğinden sorumludur.

SEO danışmanlık hizmeti, arama motoru optimizasyonu süreçlerinde deneyimli uzman SEO ekipleri ile sağlanır. SEO danışmanlığı, çeşitli SEO teknikleri sayesinde web sitesinin Google arama sonuçları arasında daha üst sıralarda yer almasını sağlar.

SEO Danışmanları Ne Yapar?

SEO danışmanları aslında sizin marka bilinirliğinizi arttırma ve otorite kazanmanıza yardımcı olurlar. Bunu sitenizdeki trafiği arttırarak gelen kullanıcılara doğru içerikleri sunarak tekrar gelmelerini sağlarlar. Sizin ofisinize/işletmenize gelen misafiri ağırlamanız gibi kullanıcı sitenizi ziyaret ettiği zaman aradığı sonuçları bulması gerekmektedir. Ayrıca Website hızı da kullanıcı için oldukça önemlidir. Nasıl sizin işletmenizi arayan birisi telefonunuzu geç açtığınız zaman müşteri memnuniyetsizliğine sebep oluyorsa Google botları da bu mantıkla websitenizi inceliyor. Websiteniz teknik olarak ne kadar iyi durumda olursa SEO danışmanlarının başarılı olmasının ihtimali daha yüksek olacaktır.

Teknik olarak iyi durumda olan bir website için SEO danışmanları ne yapmalıdır? Sitenizdeki içeriklere odaklanarak orada eksiklerin olup olmadığını inceleyerek aksiyon alacaktır. Ayrıca içeriklerinizle bağlantılı yeni konular açarak sizin farketmediğiniz alanlardan da websitenize trafik sağlayacaktır.

SEO Danışmanlığı Hangi Hizmetleri Kapsar?

SEO danışmanlığı multidisipliner bir yaklaşımdır. Bu nedenle içinde birçok süreci barındırır. SEO danışmanı ile çalıştığınızda şu hizmetleri alırsınız:

 • SEO Denetimi

Web sitenizin arama motoru sıralama kriterlerine yani SEO’ya uygunluğunu kontrol etmek ilk ve hayati adımdır. SEO denetimi sırasında uzman danışmanlarımız web sitesinin güçlü ve zayıf yönlerini tespit eder. Bu raporlar sayesinde yol haritası çok daha kolay ve etkili şekilde belirlenebilir.

Current Works ekibi ana rakiplerinizin SEO parametrelerini analiz eder. Bunlara ek olarak SEO danışmanlarımız rakiplerin anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini konumlandırması hakkında sizi bilgilendirir. Aynı zamanda Google’da daha üst sıralarda yer alan rakiplerinizin başarı sırrını da ortaya koyarlar. Sonunda, Current Works SEO danışmanı tüm rakiplerinize ait verilere göre bir strateji geliştirir.

 • Anahtar Kelime Araştırması

Current Works SEO ekipleri, güçlü araçlar kullanarak potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan tam anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini bulmak için çalışır. Bu sayede web sitenizin trafik çekmesine ve potansiyel müşterilerinizi dönüştürmesine olanak tanır.

 • Site İçi SEO Optimizasyonu

Ekibimiz H1’ler, H2’ler, SEO anahtar kelimeleri, meta açıklamalar veya resim açıklamaları gibi web sitesinde iyileştirilmesi gereken site içi optimizasyon süreçlerini eksiksiz yürütür. Bu optimizasyon sayesinde rakiplerden farklılıklarınızı ortaya koyar ve süreç daha sürdürülebilir bir SEO stratejisi geliştirmenizi sağlar.

 • Site Dışı Optimizasyon

Site içi optimizasyon etkili bir süreçtir. Ancak Google SERP’lerde üst sıralarda yer almanızda tek başına etkisi yoktur. Profesyonel seo danışmanlarımız sayfa dışı backlink konusunda önerilerde bulunarak güçlü bir site dışı optimizasyon stratejisi geliştirmenizi sağlar.

 • İçerik Üretimi

Web sitesinin içerik kalitesi genellikle Google sayfası sonuçlarını etkiler. Bu nedenle daha iyi sıralamalar sağlamak için düzenli olarak yüksek kaliteli içerik üretilmelidir. Google botlarının yanı sıra, yüksek kaliteli içerik okuyucuların dikkatini çeker ve web sitesindeki trafiği arttırır. Bu kapsamda yayınlamayı tercih ettiğiniz içeriği kapsamlı bir anahtar kelime analizine uygun olarak düzenliyoruz.

 • SEO Eylemlerinin İzlenmesi ve İyileştirilmesi

SEO, düzenli olarak izlemeyi ve rekabet için gerekli önlemleri almayı gerektirir. SEO danışmanlığı hizmeti kapsamında ekibimizin nihai görevi SEO kapsamındaki aksiyonların takibini yapmaktadır. Current Works, gelişimin sürekliliğini sağlayarak başarıyı artırır.

SEO Danışmanlığı Neden Gereklidir?

SEO danışmanlığı hizmeti özellikle küçük işletmeler tarafından tercih edilmeyen bir hizmettir. Büyük işletmeler de genellikle kendi departmanlarında bu süreçleri yürütmeye çalışır. Ancak SEO danışmanlığı hizmeti almak her zaman işletmeniz kazandırır.

Bu süreçte şu avantajları elde edebilirsiniz;

 • Tüm Kaynaklara Erişim

Bir web sitesinin SEO optimizasyonu genellikle SEO danışmanı, web tasarımcısı, içerik editörü gibi birkaç farklı danışmanla ele alınır. Bir SEO danışmanlık şirketi tüm bu işgücüne sahiptir.

 • Farklı Bakış Açısı

SEO danışmanlığı, gereksinimlere farklı bir bakış açısı sağlar ve projenin olası zorluklarını tanımlar. Bu bakış açısı, işletme sahiplerinin belirlenen hedeflere dayalı eylemleri yeniden belirlemesine veya genişletmesine olanak tanır.

 • Gerekli Araçlar

Başarılı bir SEO optimizasyonu yapmak için profesyonel bir SEO danışmanının birçok dijital araçta usta olması gerekir. Bu araçlardan bazıları ücretsizken (Google Analytics, Google Search Console, PageSpeed Insights, Alize, …) bazıları da ücretli hizmetlerdir (Yooda SEEURANK, Yooda INSIGHT, Majestic SEO, GTmetrix, Semrush, …)

 • Profesyonel Ekip

Freelance SEO uzmanları, SEO optimizasyonları yapabilirler. Bununla birlikte profesyonel SEO uzmanı ile birlikte SEO ajansı ile çalışmak başarılı bir strateji geliştirmek için en etkili çözümdür.

Web sitenizi kendi başınıza yönetmeyi ve arama motorlarındaki konumunuzu kendi başınıza artırmayı tercih ediyorsanız, arama motoru optimizasyonu konusunda yeterli eğitimi almalısınız.

 • Olumlu Sonuçlar

SEO stratejinizi uzman bir SEO danışmanlık şirketiyle yürütmek uzman analizi ve profesyonel SEO danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak anlamına gelir. Olumlu sonuçları için geçerli ve kanıtlanmış yöntemler hayata geçirilir. Bu sayede web siteniz için her zaman etkili sonuçlar geliştirilir.

SEO Danışmanlığı Hizmeti Almanın Faydaları Nelerdir?

Doktor SEO Çalışması Sonucu

Öncelikle Google’ın kurallarını dikkate alan iyi planlanmış bir SEO stratejisi, web sitenizin arama motorları aracılığıyla görünürlüğünü kalıcı olarak artıracaktır.

Current Works uzman SEO danışmanları öncelikle web sitenizi ve projenizi piyasa ve rakiplerle birlikte derinlemesine analiz eder. Bu nedenle arama motoru danışmanlarımız web siteniz için en iyi performansı elde etmek ve sizi rekabette öne çıkarmak için modüler ve gerçekten etkili bir SEO stratejisi uygular.

SEO danışmanlığı faydaları şöyle sıralanabilir;

 • Organik Trafiği Artırıyor

Arama sonuçlarının en üstünde bir web sitesi göründüğünde daha fazla potansiyel müşteri şirketin bağlantılarını (Web Sitesi, Google Benim İşletmem sayfası) tıklar.

Ayrıca, sosyal medyadaki çabalar web sitesinin trafiğini etkilemektedir. Trafik Google Analytics veya başka bir izleme yazılımı aracılığıyla gözlemlenebilir.

 • SEO Uygun Fiyatlı Bir Pazarlama Aracıdır

Bir PPC (Tıklama Başına Ödeme) kampanyası veya başka bir ücretli pazarlama kampanyası yürüttüğünüzde birisi sitenizin bağlantısını her tıkladığında ödeme yapmanız gerekir. Bununla birlikte SEO’ya yatırım yaparsanız, organik arama sonuçlarından elde edilen tıklamalar ücretsizdir.

Arama motoru optimizasyonu danışmanlarıyla çalışmak, arama motoru sıralamalarını artırmak için anahtar kelimeler ve bağlantı kurma teknikleri kullanarak etkili ve karlı bir strateji oluşturmayı destekler.

 • SEO’daki İyileştirmeler Markaları Rekabetin Önüne Geçirdi

Bir SEO danışmanlık şirketi ile çalışmanın nedenlerinden biri, rakiplerinizin muhtemelen bunu zaten yapmış olmasıdır. Pazarda rekabetçi kalabilmek için uygun bir SEO stratejisi uygulamanız gerekir. Süreci tutarlı bir şekilde ele almak esastır.

Dolayısıyla markanız veya şirketiniz rakiplerinin gerisinde kalmasın diye SEO çalışmalarına başvurulmalıdır. SEO’nun tek seferlik bir iş olmadığını, gelişen bir süreç olduğunu her zaman aklınızda tutun.

 • SEO, Görünürlüğü Arttırır ve Sizi Arayan Müşterilerin Bulmasını Sağlar

Bir SEO danışmanlık ajansının uzmanlığı ile oluşturulan sağlam bir strateji, işletmeler için niş bir konum yaratır ve rekabette öne çıkmalarını destekler. Web sitesini tam tekliflerle optimize ederek ve bunları ideal müşterinize yönlendirerek, işletmeniz sizinki gibi bir şirket arayan potansiyel kişilere ulaşabilir.

 • Nitelikli Bir Hedef Kitle Sağlar

SEO’nun en güçlü yönlerinden biri nitelikli bir kitleye ulaşma yeteneğidir. SEO yoluyla yönlendirilen ziyaretçiler, web sitenizi açmadan önce arama motorunda bir ihtiyaç olduğunu zaten belirtmiş olacaklardır.

Bu nedenle, arama motoru sonuçları ve hedef kitleye de görünürlük doğrultusunda kazabileceğiniz harika bir kazanım SEO sayesinde ortaya çıkar. Geleneksel bir pazarlama kitlesine kıyasla SEO odaklı potansiyel müşteriler aracılığıyla başarılı dönüşümler elde etme olasılığı daha yüksektir.

Kaynaklar:

Neil Patel https://neilpatel.com/blog/what-is-an-seo-consultant/ Erişim Tarihi: 14 Eki 2022, 11:53

Referanslarımız

Hepsini İncele

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir