SEO Calismasindan Ne Zaman Sonuc Beklemelisiniz

SEO Çalışmasından Ne Zaman Sonuç Beklemelisiniz?

SEO’ya yatırım yapan web sitesi sahipleri kısa süre içinde sonuçları görmek istiyor. SEO ajanslarının karşılaştıkları en büyük zorluklardan biri hemen sonuç isteyen SEO müşterileri oluyor. Bu nedenle öncelikle SEO çalışmasından ne zaman sonuç beklemelisiniz bunu öğrenmeniz gerekiyor.

SEO zaman gerektiren bir süreçtir. Hemen sonuç almayacağınızı kesinlikle bildirmek istiyoruz. SEO’da rekabet ortamı arttıkça sonuç alma süresi de artar. Yerel SEO’da sonuç süresi daha kısa olurken global SEO’da çok daha uzun olmaktadır.

Her stratejiyi doğru yaptığınızda SEO’da 6. aydan itibaren sonuç bekleyebilirsiniz.  Bir SEO’nun olumlu etkilerini 6-12 ay arasında görebilirsiniz. Rekabet zorlaştıkça özellikle çok zorlu anahtar kelimelerde bu süre daha uzun olabilir.

SEO Sonuçları Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Çoğu SEO uzmanı, SEO stratejinizden sonuçları görmeye başlamanın en az altı ila dokuz ay sürdüğüne inanmaktadır. Tipik olarak, altı ila dokuz ay sonra, organik trafikte ve dönüşümlerde bir artış görmeye başlayabilirsiniz ve devam eden SEO çabalarıyla, sonraki aylarda ve yıllarda büyümeyi görmeye devam etmelisiniz.

İçeriğinizi ve web sitenizi optimize ettikten sonra ziyaretçilere daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunacaksınız. Ayrıca organik aramanın gücünden de yararlanacaksınız; Çoğu işletme trafiğinin çoğunu bu kaynaktan alır. SEO, uzun vadede diğer pazarlama stratejilerinden daha uygun maliyetlidir, çünkü zamanı geçmeyen içerik önümüzdeki aylar ve yıllar boyunca sıralamaya devam edebilir.

SEO Neden Bu Kadar Uzun Bir Süreç?

Her şeyi doğru yapsanız bile SEO çabalarınızın sonuçları göstermesi için biraz sabır gerekir. İşte SEO’nun sonuçları göstermesinin bu kadar uzun sürmesinin birkaç nedeni:

 • Önemli anahtar kelimelerin arama amacına uyan yüksek kaliteli içerik oluşturmak zaman alıcıdır.
 • Google, popüler olduğunu gösteren geri bağlantılar veya sosyal medya ilgisi gibi sinyallerle “kanıtlanmış” içeriği tercih eder.
 • Yüksek kaliteli içerik oluşturarak bağlantılar kazandığınız Google onaylı bağlantı kurma tekniklerinin üretilmesi çok zaman alır ve diğerleri hemen çıkma oranı, bir sayfada geçirilen süre vb. gibi metriklerle kaliteyi doğrular.
 • Google’ın, optimize ettiğiniz sayfalar için sayfa sıralamalarınızı taraması, yeniden dizine eklemesi ve yeniden gözden geçirmesi gerekir.
 • Marka otoritesi oluşturmak da zaman alır.

Sonuç olarak, süreci aceleye getiremezsiniz.

Kısa süreli bağlantı kurma sağlayan herhangi bir SEO hizmeti genellikle özel bir blog ağından düşük kaliteli bağlantılar sunar. Kısa vadeli faydalar görseniz bile cezalandırılma riski yüksektir.

Yeni bir web sitesini Google’daki ilk on sonuca sıralamak, özellikle her şeyi doğru yapmazsanız, birkaç yıla kadar uzun zaman alabilir. Ahrefs’e göre, SERP’lerin ilk konumundaki ortalama sayfa iki yıldan daha eski. Ve ilk sayfa sonuçlarının % 94’ünden fazlası bir yıldan daha eskidir. Bir yıl içinde sıralanan sayfaların %5,7’sinin büyük çoğunluğu iki ila altı ay içinde ilk sayfaya ulaştı.

Hızlı bir şekilde sıralamaya katkıda bulunan önemli bir faktör, yüksek bir alan adı derecelendirmesine sahip olmaktır. Bu, temel olarak alan adınızın kategorisindeki alakalı sitelerden çok sayıda geri bağlantıya sahip olduğu anlamına gelir. İnternetteki güven ve otoritenin açık bir göstergesidir.

SEO’nun Etki Süresini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Sonuçları ne kadar hızlı görebileceğiniz söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken çeşitli faktörler vardır. İşte bir web sitesinin SEO başarısını belirleyen birkaç unsur:

 • Anahtar kelimeler ve arama ifadeleri
 • alan adı
 • İş ve Konum
 • İçerik
 • Algoritma değişiklikleri
 • Rekabet
 • Geri bağlantılar

Anahtar Kelimeler ve Arama İfadeleri

Anahtar kelimeler, web sitenize alakalı trafik çeken şeydir. Tüketicilerinizin aradıklarına doğrudan yanıt veren içerikler oluşturmanız gerekir. Anahtar kelime optimizasyonu düzgün bir şekilde yapıldığında, işletmeniz veya blogunuz için kaliteli ziyaretçiler bulmanızı sağlar.

SEO için Optimize Edilmiş İçerik

SEO’nun çalışmasının ne kadar sürdüğünü sınırlamak için içeriğinizin olağanüstü olması gerekir. Kullanıcıların ondan değer kazanabilmesi ve Google’ın düzgün bir şekilde sıralayabilmesi için alakalı ve iyi yazılmış olması gerekir. Bir web sitesi yeterli trafik almıyorsa, birincil suçlu, kötü yazılmış olması veya SEO için uygun şekilde optimize edilmemiş olmasıdır.

Alan Adı

Her zaman gerekli olmasa da doğru alan adına sahip olmak, arama sıralamalarınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. Kullanılabiliyorsa, işletme adınızı web sitenizin alan adı olarak kullanmak, müşterilerin sizi kolayca bulmasına yardımcı olur. Ayrıca, arama motorlarının sayfalarınızı kolayca dizine eklemesine ve mağazanızı ürünlerinizi arayan kullanıcılara sergilemesine yardımcı olabilir.

Google Benim İşletmem

Potansiyel müşterilerin işletmenizin meşruiyetini doğrulamasına yardımcı olmak için her yerel işletmenin Google’da işletmesiyle ilgili hak talebinde bulunması gerekir. Tüketicilerin % 97’si yerel işletmeleri arama yoluyla buluyor ve tüm Google Aramalarının % 46’sı yerel aramalardan oluşuyor. Bir konum ekleyerek, insanların yerel işletmenizi aramada bulması kolaydır ve yeni ziyaretçiler ve müşteriler edinmeniz için kapılar açar.

Örneğin, İstanbul’da bir kuaför ve güzellik salonu olduğunuzu varsayalım. İşletmeniz için bir konum belirlediğinizde, o bölgedeki herhangi biri “İstanbul’daki güzellik salonları” araması yaptığında, işletmenizin web sitesi görünmelidir.

Rekabet

Aynı zamanda aktif olarak SEO ile uğraşan diğer şirketlerle rekabet ettiğinizi unutmayın. Hedeflediğiniz anahtar kelimeler ne kadar rekabetçi olursa, onlardan gelen trafiği sıralamak ve görmek o kadar uzun sürer.

Anahtar kelime araştırması, sektörünüzle alakalı terimlerin rekabet gücünü ortaya çıkarabilir. SEO uzmanınıza arama pazarınızı sorun ve zaman çizelgesi beklentilerinizi buna göre ölçün.

En az rekabetçi anahtar kelimeler için sıralamak yalnızca iki ay sürebilirken, en rekabetçi arama terimlerinden bazıları için sıralamak iki yıl (veya daha fazla) zor ve pahalı bir çalışma gerektirebilir.

Geri bağlantılar

Geri bağlantılar oluşturmak, SEO için uzun vadeli stratejilerden biridir. Bu hayati derecede önemlidir, ancak zaman alabilir. Ne kadarının oldukça değişken olduğu.

Bazı endüstriler ve topluluklar çok açıktır ve yeni gelenleri kucaklamaya isteklidir. Bu endüstrilerde, yeni bir şirket ve / veya web sitesi için geri bağlantılar oluşturmak kolaydır. Diğer endüstriler yeni şirketlerden daha şüphecidir ve yeni içeriğe bağlantı verme konusunda temkinlidir. Güvenlerini ve kaliteli bağlantılarını kazanmak daha uzun sürer.

Algoritma Değişiklikleri

Google ve diğer arama motorları, arama sonuçlarının kalitesini artırmak için arama algoritmalarını sürekli olarak günceller.

Genellikle yüksek kaliteli içerik ve iyi teknik SEO, bu değişikliklerin SERP’ler aracılığıyla yükselişinizi hızlandıracağı anlamına gelir. Bununla birlikte, bazen bir algoritma değişikliği aniden web sitenizin sunmak için oluşturulduğundan başka bir şeye öncelik verir ve sitenizin aniden sıralamada düşmesine neden olur.

Bu noktada, SEO stratejinizi yeniden değerlendirmeniz, çabalarınızı yeniden odaklamanız ve tırmanışınızın daha uzun süreceğini kabul etmeniz gerekir.

Bunun olmasını önlemek için yapabileceğiniz fazla bir şey olmasa da uzun vadeli bir SEO ajansı kullanmak sizi daha hızlı ayağa kaldırabilir

Web Sitesi Geçmişi

Daha önce, SEO zaman diliminin yepyeni ve yerleşik web siteleri için nasıl farklı olduğunu tartıştık. Genel olarak, bir web sitesi için alan adı yaşı, yüksek sıralama yeteneği ile ilgilidir. Eşdeğer optimizasyonla, eski web siteleri SERP’lerde gençlerden daha yüksek görünme eğilimindedir.

Ancak, web sitesi geçmişiniz de sizi geride tutabilir. Geçmişte siyah şapka SEO yaptıysanız (ücretli geri bağlantılar ve anahtar kelime doldurulmuş içerik gibi), tüm backlink profilinizi reddetmek ve sonuçları görmeden önce içeriği budamak zaman alabilir. Bazı durumlarda eski sitenizin geçmişi taşıma işlemini en iyi seçenek haline getirebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir