Skip to content
SEO

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnternet sayesinde kendilerini dijital dünyaya açmak isteyen firmalar web sitelerine sahip olmaktadır. Oluşturulan ve yayınlanan web sayfalarının amacı, arama motorlarındaki konumlarına göre daha fazla ziyaretçi çekmek, hizmet ve ürünleri tanıtmaktır.

Bir web sitesinin daha görünür olması ve arama motorlarında (SERP) ilk sıralarda yer alması için arama motoru algoritmalarına göre düzenlenmesi gerekir. Tüm bu kurallara SEO çalışması denir.

Bazı şirketler veya kişiler, web sitelerinde kurum içi bir SEO uzmanıyla çalışabilir. Ancak SEO ajansı seçerken, bunun profesyonel beceriler gerektiren bir iş olduğunu unutmamak gerekir.

Firmalar dijital dünyada diğer firmalarla rekabet edebilmek için SEO ajans hizmetleri firmalarından destek hizmeti almaktadır.

İşletmelerin, rakiplerinin pazarlama ağlarını genişlettiği dijital bir dünyada organik trafiği artırarak rekabette bir adım önde olmaları gerekiyor.

Profesyonel bir arama motoru ajansı seçip web sitesini arama motoru algoritmalarına uyumlu hale getirenler,  kısa sürede istenilen başarıya ulaşabilirler. Arama motoru optimizasyonu hizmeti veren ajanslar aynı sektörde birden fazla işletmeye hizmet verebilir.

Aynı ajanstan hizmet alan firmalar arasındaki rekabet çok şiddetli olmayacaktır. SEO ajansları aynı yöntemleri kullanarak hizmet sunduğundan, bu alandaki firmaların web siteleri benzerdir.

Rekabette öne geçmek isteyenler için alanında diğer firmalara hizmet veren ofisler yerine farklı, daha iyi ve profesyonel ofisleri tercih etmek daha karlı olur. Bu, firmaların SEO ajansı seçerken dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biridir.

Dijital pazarlama ajansı firmaları hizmet talep eden firmalara gerçek dışı ve mantıksız vaatlerde bulunabilirler. SEO ajanslarından alınan hizmetler sayesinde istenilen reklam ve pazarlama hedeflerine kısa sürede ulaşılması beklenir.

Online sistemler hakkında fazla bilgisi olmayan kişi ve şirketler, süslü ve klişe kelimelerle aldatılabilir. Dijital dünyada firmalar hedef kitlelerine ulaşır, müşterilerin gözünde bıraktıkları ilk izlenim markanın kalitesine göre önemlidir.

Arama motoru optimizasyonunun önemini bilenler, en iyi hizmeti almak istiyorlarsa ajans seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilirler.

Güncel SEO teknikleri ile firmaların dijital dünyada hedef kitlelerine ulaşmalarına yardımcı olan aracı kurumlar, tüm hizmetlerini ve özelliklerini müşterilerine sunmaktadır.

Bireysel veya kurumsal web siteleri için SEO ajanslarından hizmet almak isteyenler, ajansın yaptığı tüm çalışmalara göz atmalıdır. Hangi firmalara hizmet verdiğini ve hangi firmaların ajansla uzun süre çalışmaya devam ettiğini bilmek ajansın ne kadar güvenilir olduğunu gösterir.

Dikkatli olun ve en önemli şeylerden biri olarak aracı kurumun sektöre ve çevrimiçi hizmetlere ne kadar hakim olduğunu görmeye çalışın.

Alan bilgisine sahip olmayan kurumlar SEO araştırmalarında istenilen başarıyı kısa sürede elde edemezler. Sektör bilgisine sahip olmasalar bile, yüksek SEO deneyimi güvenilir ajansların seçilmesine yardımcı olur.

İnternet dünyasının hızlı gelişimi ve bu dünyadaki tüm firmaların çabaları birçok SEO ajansını sektöre kazandırmıştır. Her aracı kurumun sunduğu hizmetin kalitesi farklıdır. Doğru ve güvenilir firmayı seçmek için deneyimlerini sormalısınız.

Çeşitli sektörlerdeki firmalara sağladıkları hizmetler nedeniyle arama motorlarındaki başarıları sağladıkları hizmetlerle size ne gibi faydalar sağlayabileceklerini görmenizi sağlar.

Firmalar kendi kadrolarını kurarak SEO çalışması yapmaya çalıştıklarında maliyetlerin yüksek olduğunu görüyorlar. SEO ajansları tarafından sunulan hizmetler, şirketlerin en iyi hizmeti daha ucuza almalarını sağlar.

Kurumsal SEO ajansları, web sitelerinin tüm yapısının SEO tekniklerine uygun olmasını sağlayan, yeni içerikler üreten ve dijital platformlarda yayınlayan ajanslardır.

Web siteleri arama sonuçları sayfalarında ilk sırada yer aldığında dijital reklam ve pazarlamanın daha etkin bir şekilde yürütülmesine olanak sağlar. Arama motoru algoritmaları sürekli güncellendiği için web sitelerinin bu güncellemelerle uyumlu olması gerekmektedir.

SEO ajanslarının hizmet verdikleri firmalara katkısı çok yüksektir. Yapılacak ilk şey doğru acenteyi seçmek ve doğru acenteyi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmektir.

Arama motoru optimizasyonu sayesinde web sayfaları daha görünür hale gelir ve ziyaretçi sayısı düzenli olarak artmaya başlar. SEO danışmanlığı hizmeti almak, web sitelerinin arama motorunu dostça tutması ve hedef kitleniz için etkili içerik oluşturması için önemlidir.

Dijital pazarlama ofisi, alanında uzman ve deneyimli danışmanları ile müşterilerine en iyi hizmeti sunmaktadır. İşletmeler için SEO çalışması yapan ajanslarla çalışmanın avantajları aşağıdaki gibidir:

  • Web siteniz, arama motorlarında anahtar kelimelerle arama yapan ziyaretçilerin karşısına çıkar.
  • İçerik, hizmet ve ürün türüne özel anahtar kelimelerle üretilir.
  • Ziyaretçi trafiği artar ve hedef kitleye ulaşmanız daha kolay olur.
  • Arama motorlarında üst sıralara çıkarsınız, marka bilinirliğiniz artar.

Dijital reklamcılığı daha kolay yapabilirsiniz ve daha ucuz ofisler, web sitelerinin yanı sıra sosyal medya platformlarında da SEO danışmanı ile firmalara hizmet vermektedir.

E-ticaret sistemlerinin geliştirilip önerildiği son yıllarda tüm işletmeler pazarlamalarını online olarak yapmaya çalışmaktadırlar. Satış hacmini artırmak için hizmet ve ürünlerin doğru şekilde ve doğru içerikle hedef kitleye ulaştırılması gerekmektedir.

SEO ajansları, sektördeki rekabet güçlerini artırarak şirketlere bu aşamada yardımcı olur. İnsanlar,  anahtar kelimeleri kullanarak ürünleri çevrimiçi olarak ararlar.

SEO hizmetleri için içerik üretimi yardım ajansları, sektör ve ürün türüne göre en çok kullanılan anahtar kelimeleri belirler ve SEO tekniklerine göre analiz eder.

Tüm analizler, web sitesinde yüksek kaliteli içeriğin üretilmesini ve yayınlanmasını sağlar. Bu anketler ile dünyanın her yerinden hedef kitleniz size web siteniz üzerinden ulaşacaktır. SEO ajansları bu aşamada şirketlere yardımcı olur ve gelirlerini artırır.

Dijital reklam çalışmalarının temel amacı, ürün tanıtımı ile birlikte satış hacmini artırmaktır. Şirketler hizmetlerini ve ürünlerini pazarlayabilirlerse istedikleri başarıya ulaşabilir ve büyümeye başlayabilirler.

Bunun için her şirketin web sitesinin ve çevrimiçi hizmetlerinin geliştirilmesi için SEO danışmanlığına ihtiyacı vardır. SEO danışmanlarının işletmelere getirdikleri, sağladıkları hizmetlerin kalitesine ve deneyimlerine bağlıdır. İlk kural, internette reklam için daha görünür olmaktır.

Arama motoru sonuçları için ilk sayfada ve en üstünde görünürlük elde edilir. Çünkü çeşitli aramalar yapan ziyaretçiler, buldukları ilk bağlantıları seçerek web sitelerine ulaşırlar.

Yani sonuçlar sayfasının üst kısmındaki bağlantılar ziyaretçilerin genelde tercih ettiği sayfalar olur. Bu öncelikle web sitesi trafiğini ve marka bilinirliğini artırır.

İşletmeniz için doğru SEO ajansını nasıl seçersiniz?

Başarılı Bir SEO Çalışmasının Search Console Raporu
Başarılı Bir SEO Çalışmasının Search Console Raporu

Google ve diğer arama motoru parametrelerinin sürekli güncellenmesi internet dünyasındaki rekabetin artmasına ve büyümesine neden olmaktadır.

İşletmeniz için arama hizmetleri sağlamak için doğru ajansı nasıl seçeceğiniz konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Bir dijital medya kuruluşunu seçmeden önce beklentilerinizi belirlemek iyi bir fikirdir. Ardından uzmanlığı ve başarısı olan deneyimli ofisler bularak müzakereye başlayabilirsiniz. Mülakatlarınızda firmaların sahip olması gereken kriterleri belirlemelisiniz.

Seo ajansı seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

Seo Ajansının Referanslarını Kontrol Edin!

İşletmeniz için seo ajansı seçerken araştırdığınız seo ajansının daha önce yaptıkları çalışmaları kontrol etmeyi unutmayınız. Daha önce yaptıkları çalışmalar veya hala çalıştıkları firmalar sizin karar vermeniz açısından önemlidir.

Etik ve organik çalışma yapan seo ajansını tercih edin!

Sektörünüzde öncü ve uzun vadece sıra kaybetmeyen bir işletme olmak, sektörünüzü domine etmek ve kalıcı bir SEO çalışması istiyorsanız, etik ve doğal çalışmalar yapan ajansı tercih etmelisiniz.

Doğal seo çalışmasının nasıl yapıldığını bu linkten inceleyerek öğrenebilirsiniz. 

[row]

[col span__sm=”12″]

[title style=”center” text=”Referanslarımız”]

[ux_slider freescroll=”true” hide_nav=”true” nav_pos=”outside” nav_size=”normal” nav_style=”simple” nav_color=”dark” bullets=”false” bullet_style=”square” timer=”4000″]

[logo img=”13031″ height=”100px”]

[logo img=”13012″ height=”100px”]

[logo img=”13042″ height=”100px”]

[logo img=”13043″ height=”100px”]

[logo img=”13034″ height=”100px”]

[logo img=”13041″ height=”100px”]

[logo img=”13029″ height=”100px”]

[logo img=”13027″ height=”100px”]

[logo img=”13025″ height=”100px”]

[logo img=”13026″ height=”100px”]

[logo img=”13021″ height=”100px”]

[logo img=”13016″ height=”100px”]

[logo img=”13003″ height=”100px”]

[logo img=”13008″ height=”100px”]

[logo img=”13009″ height=”100px”]

[/ux_slider]

[/col]

[/row]

SEO ajansları seçerken dikkat edilmesi ve kaçınılması gerekenler nelerdir?

Başarısız Bir SEO Çalışması Sonucu
Başarısız Bir SEO Çalışması Sonucu

Dijital reklamcılık ve pazarlama hizmetleri sunan çok sayıda ajansın bulunması, sunulan hizmetlerin kalitesinin çeşitlilik göstermesini sağlıyor. SEO hizmetlerinde sorun yaşamamak için kaçınılması gereken şeylere dikkat edilmelidir.

Piyasada birçok freelancer ve SEO ajansı bulunmaktadır. Bağımsız hizmetlerde süreklilik sorunları olabilir. Kişisel veya ticari web siteleri için SEO danışmanlık ajansı seçmek isteyenler aşağıdaki hususlara dikkat etmeli ve bu firmalardan uzak durmaya çalışmalıdır.

Google’da ilk sıra garantisi veren kişi ve ajanslardan uzak durun!

Google’da ilk sıra garantisi kulağa çok hoş gelsede gerçekler maalesef bu şekilde olmuyor. Kısa sürede ilk sıra sözü veren danışman ve ajanslara boşuna para kaptırmayın. Böyle bir garantiyi kimse veremez.

Sadece backlink paketleri çözüm olamaz!

Sitenize çok sayıda link alacağını söyleyen kişi ve ajanslardan uzak durun. Sitenize gelen bağlantılar işletmenize uzun vadece zarar verecektir.

SEO fiyatı olarak çok ucuz hizmet verenlerden kaçının!

İyi bir SEO çalışması zaman ve para gerektirir. SEO çalışmaları bir gecede yapılamayacağı için tek bir seferlik ücret talep eden danışman veya ajans muhtemelen buna değmez ve paranız boşa gider. Google ve diğer arama motorları algoritmaları sürekli kendilerini güncelliyor. Bu yüzden organik ve kalıcı bir çalışma ucuza mal olmaz.

S.S.S

[sc_fs_multi_faq headline-0=”p” question-0=”SEO Ajansı Seçerken En Çok Neye Bakılır?” answer-0=”SEO ajansı seçimi yaparken öncelikle referanslara bakmalısınız. Çünkü SEO ajansları kalitelerini ortaya koymak için geçmiş çalışmalarını ve projelerini referans gösterirler. Sizler burada seçim yaparken sizin sektörünüzde deneyimli ve geniş bir referans listesine sahip olan bir ajans seçebilirsiniz. Diğer bir nokta ise ajansın iletişim konusunda yapıcı olmasıdır. Sizi anlamayan ajanslar size SEO konusunda fayda sağlayamaz.” image-0=”” headline-1=”p” question-1=”SEO Ajansı Seçerken Bütçe Önemli mi?” answer-1=”SEO ajansı seçerken bütçe her işletme için önem taşır. SEO bir süreçtir ve belirli bir bütçe gerektirir. Aynı hizmeti ajanslar arasında çok farklı fiyatlar görebilirsiniz. Burada gerçekçi bir fiyat ve kaliteli hizmet veren ajansları seçmelisiniz. Öncelikle bütçeniz SEO hedeflerinizle uyumlu olmalıdır. Çok düşük bir bütçe amaçlarınıza ulaşmanıza engel olurken çok yüksek bir bütçe de öz kaynaklarınızı boşuna tüketebilir.” image-1=”” headline-2=”p” question-2=”Doğru SEO Ajansı Seçimi Nasıl Yapılır?” answer-2=”SEO ajansı seçimi yaparken öncelikle gerçekçi verilerle hareket etmeniz gerekir. Bu süreçte araştırma yaparken temel nokta size fayda sağlayacak bir ajans seçmektir. İnternetteki hedeflerinizle uyumlu olmayan bir ajans seçerseniz paranızı boşa harcamış olabilirsiniz. Bu noktada yapılması gereken detaylı bir araştırma yapmak ve sonrasında tüm ajansların artı ve eksilerini belirleyerek pragmatist bir yaklaşımla en doğru iş ortağını seçmektir.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

Kaynaklar:

Neil Patel https://neilpatel.com/blog/seo-agency/ Erişim Tarihi: 24 Eyl 2022, 06:31