Selfie Nedir, Selfie Nasıl Çekilir?

Selfie Nedir, Selfie Nasıl Çekilir?

Selfie, kendiniz tarafından çekilen bir portrenizdir. Selfie’ler genellikle çoğu akıllı telefonda öne bakan kamerayı etkinleştirerek, telefonu bir kolunuzla önünüzde tutarak ve bir fotoğraf çekerek çekilir.

Çoğu selfie sosyal medya amacıyla çekildiğinden genellikle Instagram, Snapchat ve Twitter gibi sitelere yüklenir. “Selfie” kelimesinin kendisi internetten kaynaklanmıştır.

Gerçek şu ki kimse “selfie” kelimesini ilk kimin bulduğunu bilmiyor. İnternetten geldiğinden, büyük olasılıkla diğer birçok çevrimiçi trendde olduğu gibi bir noktada viral oldu.

Selfie teriminin kendisi muhtemelen Avustralya dilini kullanarak bir otoportre fotoğrafını tanımlamak için kullanılan Avustralya argosudur. Avustralyalılar sözlerini “ie” ile bitirme eğilimindedir. (Bir barbeküye “barbie”, itfaiyeciye “firie” ve bir kutu biraya “tinnie” diyorlar).

Doğal olarak, öz çekim kelimesi, hepimizin aşk-nefret ilişkisine sahip olduğu “selfie” kelimesi haline geldi.

Selfie Nedir?

Selfie, insanların kendilerini çektikleri ve sosyal medyada paylaştıkları fotoğraflardır. Selfie’ler genellikle bir akıllı telefon veya web kamerası ile çekilir. Son yıllarda özellikle gençler arasında popülerlik kazanmıştır.

“Selfie” terimi ilk kez 2002’de kullanılmış olsa da kişinin kendi fotoğrafını çekme uygulaması, dijital kameraların icadından çok önceleri de vardı. Akıllı telefonlarda öne bakan kameralar popülerlik kazandıkça selfie’ler daha sık ve daha kolay çekiliyor.

Instagram ve Snapchat gibi sosyal medya siteleri sayesinde arkadaşlarınız ve takipçilerinizle selfie paylaşmak artık çok kolay. Selfie’ler, kendini ifade etme veya otoportre aracı olarak bile kullanılabilir ve bazı insanlar bunları günlük aktivitelerinin kaydını tutmak için kullanır.

Selfie Nasıl Çekilir?

Birçoğumuz için selfie çekmek nefes almak kadar doğaldır. Bunu her gün ve neredeyse bilinçsizce yapıyoruz. Ancak, tüm bu voguing ve çırpınmaların ortasında, bu çekimlerden kaç tanesi gerçekten Insta’ya layık? Gerçek şu ki, mükemmel selfie’yi çekmek kolay değil. Yine de endişelenmenize gerek yok çünkü her bir çırpıda gösterişli selfie’ler çekmenize yardımcı ipuçları aşağıdaki şekildedir:

 • Doğal Işık Anahtardır

Bunu daha önce söyledik ve tekrar söyleyeceğiz: fotoğraf söz konusu olduğunda, her şey ışıkla ilgilidir! Doğal ışık, yani! Nerede olursanız olun, kendinizi hangi durumda bulursanız bulun, mükemmel selfie’yi çekmenin ilk adımı iyi bir doğal ışığa sahip olmanızı sağlamaktır. Öyleyse onu bulun. Ve bir kez yaptığınızda, yüzünüzü ona doğru çevirin. Ve onun büyüsünü yapmasına izin verin.

 • Açılarınızı Bilin

Bu temel kural, mükemmel selfie için o kadar zorunludur ki, akıllı telefonlarımız bile kendinizi fotoğraflarken telefonunuzu yukarı doğru eğmenizi ister. Çünkü bu sadece “iyi tarafınızı” bilmekle ilgili değil, aynı zamanda kamerayı daha iyi görünmenizi sağlamak için doğru açıda yakalamak için nasıl konumlandıracağınızı #flawless.

 • Arka Planınızla En İyisini Yapın

Birçok durumda, bir selfie sadece arka planı kadar iyidir. Ritminiz lekeli olabilir, kıyafetiniz yanıyor olabilir, ancak arka planınız size karşı çalışıyorsa, selfie’niz epik bir başarısızlık olabilir. Kendiliğindenlik kutlanırken, kaliteden ödün verilmemelidir. Bu amaçla, çekimlerinizi sonlandırmadan önce arka planınızı telefon ekranınızdan inceleme alışkanlığı geliştirin, böylece emin olabilirsiniz.

 • Alanın Sizin İçin Çalışmasını Sağlayın

Tamam, size 4. maddede ne söylediğinizi biliyoruz, ancak bazen başka seçeneğiniz yoktur. Sahip olduklarınızla çalışmak zorunda olduğunuz durumlarda, sahip olduklarınızın sizin için çalışmasını sağlamanız gerekir. Aksi takdirde sıkıcı bir zemini ortaya çıkan bir şeye dönüştürmek için basit aksesuarlarla yaratıcı olun. 

 • Kutunun Dışında Düşünün

Tanım gereği, bir selfie kendinizden çektiğiniz bir fotoğraftır. Konsept ortaya çıktığından beri, otomatik beklenti, selfie’lerin yüzünüze sahip olması gerektiğidir, ancak en büyüleyici selfie’lerden bazıları gerçekten de hikayenizi benzersiz şekillerde anlatmanıza izin veren yaratıcı otoportrelerdir. Klişe pozlardan kaçının ve vücudunuzun yüzünüz dışındaki diğer kısımlarını sergileyen kavramları deneyin.

 • Başkalarıyla Paylaşın

Selfie’ler arkadaşlarınızla paylaşıldığında daha da iyidir! Bir sonraki grup askınızda, anılarınızı bazı sevgililerinizle dondurun, herkesin etiketlenmeyi seveceği destansı bir grup çekimine dönüştürün!

 • Gölgelerle Oynayın

Her selfie, gölgelerden çıkıp ışığa adım atmanızı gerektirmez. Aslında, bazen en etkili selfie’ler gölgelerde çekilirken, yaratıcı bir şekilde sınırlı ışıktan yararlanılır. Gölge ve ışıkla oynarken eğlenin ve hangi dramatik görüntüleri oluşturabileceğinizi görün.

 • Flash Kullanın (Gerektiğinde)

Gerçeği söylemek gerekirse, neredeyse her zamanDoğal Işık Takımıyız, ancak bazı senaryolar flaş yasağının kaldırılmasını gerektiriyor. Örneğin, makyajınız dikkat gerektiriyorsa, ancak gece vakti olduğunda veya içerideyseniz. Bununla birlikte, iyi aydınlatıldığından emin olmak için öne bakan flaşınızın güçlerine dokunmaktan çekinmeyin.

 • İlham Alın

Küçük bir araştırma, selfie oyununuzu bir sonraki seviyeye taşımada uzun bir yol kat edebilir. Dikkatinizi çeken selfie’leri not alın ve tam olarak neyin işe yaradığını belirleyin. Bu, ilham verici selfie’lerinizin çok sayıda olması gerektiği anlamına gelmez. Ancak bunları kişiliğiniz ve kişisel hikayenizle uyumlu pozlar, ruh halleri ve görünümler oluşturmak için kullanın.

 • Rahatlayın…

11. yüzyılda, bir kamerayı yüzünüze kadar tutma kavramı birçok insana ikinci doğa olarak geliyor. Bununla birlikte, hala fotoğraflanma veya kendilerini fotoğraflama kavramıyla mücadele eden başkaları da var. İyi bir selfie’nin anahtarı rahatlamak (veya en azından rahat görünmek). Bu görünümü elde etmenin bir yolu, hafifçe ayrılmış dudaklar ve rahat bir yüz ifadesi için fotoğrafı çekmeden hemen önce nefes vermektir.

 • Kendinize Seçenekler Verin

Selfie dünyasında, aralarından seçim yapabileceğiniz daha fazla seçenek varsa, o kadar neşeli olacaksınız! Öyleyse çekin çekin. Birden fazla açıdan ve hatta farklı arka planlarla birden fazla çekim yapma pratiği geliştirin. Yüz ifadeleriyle eğlenin ve hatta isterseniz saçınızda ve kıyafetinizde ayarlamalar yapın. Sonunda, amacınız her zaman mümkün olduğunca çok seçeneğe sahip olmaktır, çünkü çeşitlilik her zaman yaşamın baharatı olacaktır!

 • Portre Modunu Kullanın

Akıllı telefon kamerasının evrimi onları o kadar selfie dostu hale getirdi ki, tüm ağır işleri yapıyorlar. Ve hiçbir özellik bir selfie için kameranızın portre modundan daha uygun değildir. Arka planı ustaca bulanıklaştırırken güzel yüzünüzü odakta tutan bir bokeh efekti oluşturmak için portre modunu kullanın.

 • Doğru Araçlara Yatırım Yapın

Kollarınız uzun yıllardır güvenilir arkadaşlarınız olmuştur, ancak yapabileceklerinin bir sınırı vardır. Ve dürüst olmak gerekirse, bir molaya ihtiyaçları var. Selfie çubukları oyunu yepyeni bir seviyeye taşıdı ve çeşitli açılardan daha geniş kareleri kendi başınıza yakalamanıza izin verdi. Hafif ve ucuz, herhangi bir ciddi selfie çeken için sahip olunması gereken bir araçtır.

 • Arka Plana Dikkat Edin

Bir portre oluşturmanın önemli bir kısmı arka plana dikkat etmekle ilgilidir. Dikkat dağıtıcı unsurları gizlemek için kendinizi konumlandırmak veya bunları postayla kırpmak isteyeceksiniz. Arka planlar ilginç göründüğünde de yardımcı olur. Doku ve denge eklemek için tuğla veya hatta çit gibi desenler arayın. Arka plandaki renkler de selfie’lerinizi öne çıkarabilir. Kıyafetinizdeki renkleri tamamlayan renklere sahip lekeler bulmaya çalışın.

 • Yaratıcı Olun

Daha ilginç hale getirmek için selfie’lerinizle yaratıcı olun. Harika olan şey, diğer portre türlerinden birçok yaratıcı tekniğin burada da geçerli olmasıdır. Örneğin, bir tripod ve manuel pozlama kontrolüne sahip bir uygulama kullanıyorsanız, selfie’nize hareket eklemek için bir deklanşör sürükleme tekniği kullanabilirsiniz.

Profoto ayrıca telefonunuzda görüntü yakalarken flaş ekipmanlarıyla kullanabileceğiniz bir uygulama da yapar. Tipik bir kol boyu selfie için, selfie’lerinize yaratıcı bir parıltı eklemek için etrafınızdaki birçok şeyi kullanabilirsiniz. 

 • Düzenlemeyi Atlamayın

İyi bir düzenleme, iyi bir selfie ile sonuçlanmanızı sağlamaya yardımcı olacaktır. Çekiminizi yükseltmek için Facetune’dan VSCO’ya, Perfect365’e ve hatta Instagram’ın uygulama içi filtrelerine kadar istediğiniz sayıda uygulama veya filtre kullanabilirsiniz.

Çalışmamı biliyorsanız, LR Mobile’ı kullanmayı tercih ettiğimi biliyorsunuzdur, çünkü selfie olmayan portrelerim için sahip olduğum aynı kontrol seviyesine sahip olmama izin verir. Ayrıca, peşinde olduğum görünümü hızlı bir şekilde elde etmek için Görsel Akış hazır ayarlarını kullanabiliyorum. Çevrimiçi olarak bir ton başka ön ayar da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir