Sağlık ve Termal Turizmi Nerelerde Yapılır?

Sağlık ve Termal Turizmi Nerelerde Yapılır?

Sıcacık şifalı sular, insana huzur veren hamamlar, hem fiziksel hem de psikolojik olarak insanı iyileştiren bir atmosferdir. 

Eğer bu kelimeler bir araya geldiyse bilin ki termal sağlık turizminden bahsediliyordur. Sağlık ve termal turizmi, Türkiye’nin uzun yıllardır dünya çapında adından bahsettirdiği bir alandır. Bu yazımızda sizlere Sağlık ve termal turizmi nerelerde yapılır?” sorusunun cevabını vermeyi hedefliyoruz.

Avrupa’da bu alanda 1. sırada, dünyada ise 7. sırada yer alan Türkiye, yeraltı su kaynakları ve gelişmiş termal turizm imkânlarıyla bu unvanı neden hak ettiğini ortaya koyuyor.

Termal turizm kısaca yer altından çıkan ve mineral açısından zengin doğal kaynak sularının, hem fiziksel hem de psikolojik sağlıkta yarattığı olumlu etkilerin merkezde yer aldığı turizm şeklidir.

Yeraltından çıkan doğal kaynak suları etrafında şekillenen termal sağlık turizmi, bünyesinde farklı bir otelcilik ve hizmet anlayışını ortaya çıkarmıştır. Sanılan aksine termal turizmin kökleri oldukça eski tarihlere dayanmaktadır.

Antik Yunan’da, Roma ve Bizans döneminde de insanlar şifa bulmak amacıyla termal suların bulunduğu noktalara seyahat ettikleri bilinmektedir.

Türkiye’de Termal Sağlık Turizmi

Türkiye sağlık turizmi açısından çok gelişmiş bir ülke olarak bilinir ve yurtdışından da pek çok misafir bu amaçla turist olarak ülkemize gelmektedir.

Türkiye, Anadolu levhası kırıklarının bulunduğu bir bölgede yer aldığı için pek çok fay hattıyla çevrili bir ülkedir. Bu nedenle ülke toprakları, mineralli kaplıca suları açısından çok zengindir.

Türkiye’de 500’ünün şifalı olduğu bilinen, 1300’den fazla sıcak yeraltı suyu kaynağı bulunmaktadır. Bu nedenle ülke dünyanın en çok termal turizm amacıyla tercih edilen noktalarından biridir.

Toplam 190 kaplıcaya ev sahipliği yapan ülkede, termal turizm yatak potansiyeli 1.365.000 olarak hesaplanmıştır. Bu sıralamada en üst sırada Afyon yer alırken, onu Aydın, Denizli, İzmir, Kütahya ve Sivas illeri takip etmektedir.

Sağlık ve Termal Turizmi Nerelerde Yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=fXleiEHaOWw

Türkiye’de bulunan sağlık ve termal turizm merkezlerinin sayısı 82’ ye ulaşmıştır. Termal turizm merkezleri ile tüm şehirleri geride bırakan ilk şehir ise Kütahya’dır.

Kütahya, toplamda 9 termal ve sağlık merkezine sahiptir. Sağlık turizminin hızla gelişmesinin ardından, yurt içi ve yurt dışındaki taleplerde aynı oranda artış göstermektedir. Sağlık ve termal turizm noktaları ise en çok merak edilen konular arasında geliyor.

Kütahya Ege bölgesinde yer alan ve dokuz farklı termal kaynağa sahip olan bir ildir. Kütahya’da bulunan sağlık ve termal turizm merkezlerinin altısı kamuya aittir. İki adette özel sağlık ve termal turizm hizmeti veren merkez vardır.

Kütahya’da bulunan bu sağlık ve turizm merkezlerine kara, hava ve demiryolunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

  • Kayseri’ de Termal Turizm

Anadolu’nun şifalı sularına sahip olan bir diğer şehir ise; Kayseri’dir. Kayseri’ye sağlık amaçlı seyahat etmek isteyen kişiler hava ve karayolu ulaşımını kullanabilirler. Özellikle geçtiğimiz yıllarda sağlık turizminin patlama yaşaması, Kayseri’ye olan ilginin de artmasına neden olmuştur.

İç Anadolu belgesinde bulunan kayserinin; sağlık ve termal turizm hizmetlerine ev sahipliği yaptığı birçok merkez mevcuttur. 5’i halk, 14’ ü özel kurumlara bağlı olan bu merkezlerde sağlık ve termal turizmin size vaat ettiği hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Bulunan 4 kaplıca sizlere çok farklı bir deneyim vaat ediyor.

  • Antalya’da Termal Turizm

Türkiye’nin güneyinde yer alan Antalya, turizm açısından revaçta olduğu kadar sağlık ve termal turizm açısından da oldukça popüler. Kış aylarının ılıman geçmesi ve sıcak su kaynaklarının aktif olarak işlenebilmesi açısından da oldukça önemli bir faktördür.

Antalya’da termal sağlık hizmeti alabileceğiniz 13 devlet, 15 adet de özel kuruluş bulunmaktadır. Antalya’nın yaz turizmi konusunda aldığı talep, sağlık turizmi alanında da oldukça aktiftir. Özellikle Antalya’nın sıcak sahilleri, sağlık turizmi ve termal tesislerde hizmet almak için Antalya’yı tercih edebilirsiniz.

Antalya; Türk Rivierası unvanına sahip olması nedeni ile yurt dışından da sağlık turizmi alanında, yabancı turistlerin tercih ettiği iller arasında yer alıyor.

  • Yalova Termal Turizm

Yalova’da bulunan sağlık ve termal turizm merkezleri; üç kaplıca etrafında toplanmaktadır. Yapılan araştırmalar bu kaynakların yaklaşık olarak 3 bin yıldır sağlık alanında kullanıldığını işaret etmektedir.

Yıl içerisinde sık sık termal turların yapıldığı bu ilin, yurt dışından da sağlık turizmi nedeni ile ağırladığı çok sayıda misafir vardır.

Yalova’da sağlık ve termal turizmin sağladığı hizmetlerden yararlanmak isterseniz, önceden mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız. Türkiye’nin bu alanda en fazla doluluk oranı Yalova’da yaşanmaktadır.

  • Bursa’ da Termal Turizm

Bursa sahip olduğu maden suyu kaynağı sebebi ile sağlık turizminde oldukça geniş bir kapasiteye hakimdir. Halk arasında şifalı su olarak da bilinen bu kaynaklardan sizlerde yararlanabilirsiniz. 

Bursa’nın tarihi dokusu içerisinde geçireceğiniz günler, şifalı sularda geçireceğiniz günler ile birleşince; fiziksel ve ruhsal olarak kendinizde meydana gelen yenilikleri sizlerde kısa sürede fark edebilirsiniz.

  • Kocaeli’ de Termal Turizm

Kocaeli’nde bulanan sıcak su kaynakları, ağırladıkları misafirlerin farklı konularda şifa bulmaları için kullanıma açılmıştır. 4’ü halk, 5’i ise özelleştirilmiş olan termal merkezlerde yaşadığınız rahatsızlığa iyi gelecek bir tedavi yöntemi bulabilirsiniz.

Sahip olduğu iki içki, 3 sıcak su kaynağı ve 1 maden suyu kaynağı ile sağlık turizminde öncülük eden yöntemlere sahiptir. Eğer aklınızda hem tatil hem de termal bir yolculuk varsa; tercihleriniz arasında Kocaeli de mutlaka bulunmalı.

  • Afyonkarahisar’ da Termal Turizm

Termal denilince akla belki de ilk gelen şehirlerden biri Afyonkarahisar’dır. Afyonda 5 adet halihazırda hizmet veren kaplıca bulunuyor. Sağlık turizmi açısından yakaladığı başarı giderek yükselen Afyonda; tam pansiyon hizmet alabileceğiniz termallerin sayısı da oldukça fazla.

Afyonkarahisar; 3 maden suyu, 5 adet de sıcak su kaynağına sahip olan ve nadir bulunan bir cevhere sahiptir. Kaplıca kültürü oldukça gelişmiş olan bu şehirde alacağınız sağlık hizmeti; size beş yıldızlı otel konforunu vaat ediyor.

Sağlık Turizminde Türkiye’nin Konumu

Sağlık turizmi nedir?” sorusuna yanıt verdik, peki Türkiye sağlık turizminde nasıl bir konumda? 

Dünyada sağlık turizmi hızlı bir ivmeyle gelişmesini sürdürürken Türkiye gibi turizm ülkelerinde sektörün 12 ay boyunca canlı kalmasını sağlamak için sağlık turizmini devreye almak gerekliliği ön plana çıkmaktadır.

Diğer yandan doğal kaynaklar ve tıbbi donanım açısından oldukça ileri düzeye ulaşan ülkemizin sağlık turizmi açısından çok büyük bir potansiyel barındırdığını savunmak yanlış olmayacaktır.

Bu doğrultuda yürütülen çalışmalar da Türkiye’nin özellikle son yıllarda sağlık turizmi alanında dikkate değer yatırımlar yaptığına işaret ediyor.

Hem medikal turizm, hem termal turizm, hem de geriatri ve engelli turizmi başlıkları altında küresel anlamda önemli bir yere sahip olan Türkiye’nin konumunu yukarı taşımayı sürdürdüğü gözlemlenmektedir. 

Başkent Ankara da sağlık turizminin her türü açısından son derece elverişli bir ekosisteme sahip olup yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ankara’nın eşsiz doğası ile öne çıkan Kızılcahamam ilçesinde misafirlerine termal tatil konforu sunan birçok termal sağlık turizm alanı bulunmaktadır. Kişilerin de en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Kaynakça:

https://www.magazine.medicaltourism.com/article/turkey-renaissance-thermal-therapy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir