Sağlık Turizmi Ülkemiz İçin Neden Önemlidir?

Sağlık Turizmi Ülkemiz İçin Neden Önemlidir?

Turizm son zamanlarda dünya çapında en hızlı büyüyen endüstrilerden biri haline geldi ve tıbbi turizm onu önden yönlendirdi. Sağlık turizmi dört köşede veya dünyada geniş ve uzak büyüdü.

Tedavi olmak için başka bir ülkeye seyahat eden bireylerin sayısı milyarlara ulaştı ve her yıl artmaya devam ediyor. Sağlık turizminin hızlı ve ani büyümesi ve faydaları ile birlikte, çeşitli istihdam olanakları ve sağlık hizmetleri gelişimi de sağlamaktadır.

“Sağlık Turizmi” terimi, tıbbi bakım almak için başka bir ülkeye seyahat etmek anlamına gelir. Son birkaç yılda, bu, ülkelerinde bulunmayan tedaviler için büyük tıbbi tesislere sahip ülkelere seyahat eden az gelişmiş ülkelerden gelen insanları ifade eder.

Bununla birlikte son yıllarda, gelişmiş ülkelerden gelen insanların çok uygun fiyatlı bir tedavi için gelişmekte olan ülkelere seyahat ettikleri yer tam tersidir. Daha basit bir ifadeyle, tıbbi turizm sadece tıbbi bakım için yurtdışına gidiyor. Çok önemli bir gelir kaynağı olması sağlık turizmini ülkemiz için önemli hale getiriyor.

Sağlık Turizmi genellikle kozmetik veya kalp ameliyatı veya diğer benzer tedaviler gibi ameliyatları içerir. Bununla birlikte, insanlar doğurganlık ve diş tedavisi için seyahat etmeyi de biliyorlar. Ayrıca, bazı nadir durumları olan insanlar, tedavi edilme veya iyileştirilme şanslarının daha yüksek olacağı diğer ülkelere seyahat ederler.
Genel olarak, hemen hemen tüm sağlık hizmetleri türleri tıbbi turizm için mevcuttur. Buna iyileşme bakımı, alternatif tıp, psikiyatri ve hatta defin hizmetleri dahildir.

Sağlık Turizmi Faydaları Nelerdir?

Sağlık turizminin bir dalı olan sağlık turizmi, binlerce yıl öncesine dayanan köklü bir tarihe sahiptir. Eski kayıtlar, bin yıl önce Yunanistan’da hastaların seyahat ettiğini ve Epidauria’daki şifa tanrısı Asklepios’a geldiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, diğer ülkelerde, birçok insan terapötik kaplıcalara gidip gelmek ve kutsal tapınaklardan su toplamak için kullanır. Daha yakın zamanlarda, 18. yüzyılda, sağlık kaplıcaları sağlık turizmi için bir özellik haline geldi.

Sağlık turizmi, kendi ülkenizde istediğiniz tedaviyi yaptırabildiğiniz zaman biraz kapalı görünüyor. Bununla birlikte, sağlık turizmi aynı zamanda birçok insan ve hastanın kaliteli ve uygun fiyatlı tıbbi bakım almaları için bir kapı görevi görmüş ve hem hastaya hem de ziyaret ettikleri ülkeye farklı fırsatlar sunmaktadır.

Sağlık turizmini avantajlı hale getiren özellikler şöyledir;

 • Ekonomik Destek Sağlar

Sağlık turizmi, gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere üst düzey turistleri çekmekte ve buna karşılık, ülkeye sadece büyük şehirlere değil, aynı zamanda keşfedildiğinde geleneksel şifa yöntemleri bakımından zengin olan daha küçük bölgelere de ekonomik bir destek vermektedir.

 • Yerel İstihdamın Artırılmasına Yardımcı Olur

Sağlık turizminin hızla büyümesiyle, yerel halka iş fırsatları ve istihdam sağlamaya yardımcı olur. Otel, taksi hizmetleri ve restoranlar gibi işleri içeren doğrudan istihdam yaratılmasına ve tıbbi turizm endüstrisinin ihtiyaç duyduğu farklı yerel malların ve diğer hizmetlerin sunulması yoluyla dolaylı istihdamın yaratılmasına yardımcı olur.

 • Ülkenin Gelişimi

Dünyadaki çoğu hükümet, daha gelişmiş ülkelerden gelen daha fazla tıbbi turisti cezbetmek ve çekmek için yerel altyapının geliştirilmesine yatırım yaparken iki kez düşünmez. Yabancı gezginleri daha fazla ağırlamak için uygun su ve kanalizasyon sistemleri, toplu taşıma sistemi ve daha iyi yollar üretmeye isteklidirler. Daha iyi altyapı ile daha etkili turizm ile sonuçlanacak ve yerel halkın yaşam standartlarını iyileştirecektir.

 • Turizm Aktivitesini İyileştirin

Bir ülke sadece en iyi tıbbi tedaviyi sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda yabancı turistlerini de iyi barındırdığında, onları geri dönmeye, tekrar ziyaret etmeye veya kalıcı olarak yerel bir sakin olmaya teşvik edecektir. Daha da iyisi, o ülkedeki deneyimlerini anlatabilir ve başkalarını o ülkeyi ziyaret etmeye teşvik edebilirler.

Sağlık Turizminde Ülkemizin Avantajları Nelerdir?

https://www.youtube.com/watch?v=rLlwow56FVs

Sağlık turizminin en iyi faydalarından biri, bir hastanın sağlık hizmetlerine daha kolay ve hızlı erişebilmesidir. Çok sayıda gelişmiş ülke, çeşitli tıbbi prosedürlere hızlı bir şekilde erişememekte ve uzun bekleme listeleri tutmaktadır. Örneğin, bir doktora veya uzmana görünmelerinin 4 hafta veya daha fazla sürdüğünü söyleyen insanların %50’sinden fazlası var.

Sağlık turizmi genellikle diğer ülkelerden gelen insanlara öncelik listesine alınma şansı sunar. Bu, birçok hastayı tıbbi turizm için ülkemize çeken şeydir. Çünkü sağlık konusunda beklemek burada asla bir seçenek değildir.

 • Seyahat Fırsatları 

Sağlık turizminin temel amacı tıbbi bakım ve tedavi ve kaliteli sağlık hizmeti almak iken, aynı zamanda insanlara Türkiye’nin her yerini keşfetme ve ziyaret etme şansı da vermektedir. Tıbbi turistler sağlıklarını iyileştirmeye çalışırken, aynı zamanda rahatlama ve daha önce ülkemizde hiç bulunmadıkları yerleri görme ve karşılığında asla unutamayacakları anılar kazanma fırsatına da sahipler.

 • Anonimlik veya Gizlilik

Birçok kişi, bazen meraklı gözleri ve başkalarının dikkatini çeken farklı ameliyatlar ve tıbbi tedaviler görür. İster göğüs büyütme ister yüz ameliyatları olsun, bazı insanlar arkadaşlarının ve ailelerinin arkalarında gizlenerek soru sormasını istemez ve hatta neden yaptıklarına dair paylaşımda bulunmak istemezler.

 • Yüksek Kaliteli Sağlık Hizmetleri 

Malezya, Singapur, Tayland ve Hindistan gibi tıbbi turizm destinasyonları, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri gibi oldukça gelişmiş ülkelerde sertifikalı ve eğitimli en iyi cerrahlara ve doktorlara sahiptir. Bunun yanında ülkemiz de bu alanda dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır.

Bu ülkelerdeki birçok tıp merkezi ve enstitüsü, Sağlık Hizmetleri Akreditasyonu Ortak Komisyonu veya JCAHO ve Uluslararası Ortak Komisyon veya JCI gibi popüler uluslararası kuruluşlardan akreditasyona sahiptir. Ek olarak, bu tıbbi enstitülerin ve merkezlerin bazıları Ulusal Sağlık Enstitüleri veya NIH’nin bir parçasıdır. Sağlık ve tıp alanındaki araştırmacılara finansal destek ve liderlik sağlayan federal bir ajanstır. Bu nedenle, sağlık hizmetleri ve tıbbi prosedürleri hakkında endişelenmenize gerek yoktur.

 • Tıbbi Uzmanların ve Gelişmiş Tıbbi Ekipmanların Kullanılabilirliği 

Bazı ülkelerde, uzun hasta kuyrukları nedeniyle tıp uzmanlarıyla tanışmak zorken, diğer ülkeler belirli tıbbi tedavileri ve ameliyatları gerçekleştirmek için gerekli ekipmana sahip değildir. Bu nedenle, birçok insan gerekli tıbbi tedaviyi almak ve gerekli tıbbi ekipmana erişmek için farklı bir ülkeye seyahat etmeye yönelir. Türkiye bu anlamda gelişmiş seçenekleri ile dikkat çekiyor.

Dünyanın En İyi Sağlık Turizmi Destinasyonları

https://www.youtube.com/watch?v=N0Y69lgTJCI

 • Hindistan

Hindistan, ucuz ve düşük fiyatlı, ancak iyi performans gösteren ve kaliteli operasyonları nedeniyle popüler bir tıbbi turizm merkezi haline geliyor. Omurga tedavisi ve kalp bypass operasyonu için, Hindistan seyahat etmek için iyi bir seçimdir. Hindistan ayrıca ortopedik sorunları, onkolojiyi, doğurganlık sorunlarını ve organ nakli gibi karmaşık ameliyatları çözmeyi teklif ediyor. Buna ek olarak, Hindistan’a girmek çok daha kolaydır, çünkü farklı ülkelerdeki yerlilerden vize gerektirmez ve Hindistan’dan hemen hemen tüm insanlar akıcı bir şekilde İngilizce’dir.

 • Türkiye

Ülkemiz iyi donanımlı hastaneler söz konusu olduğunda sağlık turizmi için en popüler olanıdır. Ayrıca Türkiye’den çok sayıda doktor ve uzman Amerika ve Avrupa’da eğitim görmektedir. Göz tedavisi arayan insanlar için, Türkiye seyahat etmek için en iyi ülkedir. Türkiye’de göz bakımının yanı sıra kanser tedavisi, ortopedik ve kalp bakımı da yapılmaktadır.

 • Malezya

Malezya son zamanlarda son derece gelişmiş sağlık hizmetleri ve kaliteli tıbbi tesisleri ile ünlüdür. Malezya’da yanık kurbanları ve in vitro fertilizasyon için inanılmaz tedavi sunan hastaneler var. Ek olarak, onkoloji tedavisi, kan çalışması ve genel ameliyatlar da sunarlar. Malezya, makul bir fiyatla gelen gelişmiş tıbbi ekipmanları nedeniyle Avustralya, Birleşik Krallık ve Asya’dan gelen tıbbi turistler tarafından kabul edilmektedir.

 • Singapur

Singapur’un tıbbı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Asya’nın en iyilerinden biri olarak adlandırılmıştır. Onkoloji ve kardiyoloji gibi genel tedavilerin ve kanser tedavilerinin yapıldığı ülkedir. Buradaki tıbbi prosedürler oldukça verimli ve daha ucuzdur.

 • Brezilya

Yaygın ve ucuz plastik cerrahisi ile ünlü Brezilya, her türlü işleme izin veren çok sayıda etkileyici kozmetik cerraha sahiptir. İngilizce burada ana dil olmasa da, kliniklerinin çoğu bir çevirmen içerdiğinden iletişim engeli konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir