Sağlık Turizmi Para Kazandırır Mı?

Sağlık Turizmi Para Kazandırır Mı?

Ülkeler doğal ve tarihi güzellikleri dışında gelişmiş birçok özellikleri konusunda PR çalışmaları yaparak turist çekmeye çalışıyor. Son yıllarda dünyada en popüler turizm alanları arasında sağlık turizmi geliyor. Türkiye son 5 yılda dünyada sağlık turizmi açısından en çok para kazanan ülkeler arasında yer alıyor.

Öyle ki bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizm alanında sağlık turizminin payı her geçen gün artıyor. Bu alanda faaliyet gösteren işletmeler ve kaliteli sağlık kuruluşları ülkemizin bu alanda daha da gelişmesi için en üst düzeyde çaba sarf ediyor. 2023 yılında ülkemizin sağlık turizminde 20 milyar Dolar gelir elde etme amacı var. 

Türkiye dünyada en fazla sağlık turizmi geliri elde eden ve en fazla turist çeken ülkelerin başında geliyor. 2023 yılında Türkiye bu alanda dünyada ilk 5 ülke arasına girmeyi hedefliyor.  Devlet destekleri de bu anlamda girişimcilerin atılımlarını destekliyor.  Sağlık turizmi doğru stratejiler ile işletmelere yüksek kazançlar sağlar. Bunun için müşteri kitlesine ulaşmak ve doğru pazarlama stratejileri geliştirmek önemlidir.

Türkiye Sağlık Turizminden Ne Kadar Kazandı?

https://www.youtube.com/watch?v=kial2S-qS-8

Ülkemizin turizmde en önemli gelir kaynaklarından biri de sağlık turizmi oluyor. 2022 yılında ekim ayına kadar ülkemizi 876 binin üzerinde sağlık turisti ziyaret etti. Bu kişilerden toplamda 2 milyar civarında bir gelir elde edildi.

2021 yılında ise sağlık turizmi açısından yine çok hızlı geçti. Bu yıl içinde 700 bin civarında turist ülkemizi ziyaret etti. Bu kişilerden 2 milyar Dolara yakın bir gelir elde edildi.  Yukarıda belirtiğimiz rakamların tamamı kayıt altına alınmış olan gelirlerdir. Ülkemizde kayıt altında olmayan sağlık turizm gelirleri de bulunuyor. Bu özellikle gezmeye gelen ancak ülkemizde bu alanda bir anda tedavi almaya karar veren hastaları kapsıyor.

Sağlık Turizminde Hangi Alan En Çok Kazandırıyor?

Sağlık turizmi kavramı çok geniş bir kavram. Bu alanda birçok kol var ve ülkemiz birçok konuda yüksek gelirler elde ediyor. Sağlık turizmi alanında en çok kazandıran alanların başında medikal turizm var. Bunun yanında termal turizm ve yaşlı ile engelli turizmi geliyor. Bu alanlar yoğun bir gelir kaynağı ve ülkemizde medikal turizm özellikle çok yaygın hale gelmeye başladı.

Ülkemizin en çok kazandığı alan ise kadın hastalıkları oluyor. Bazı alanlar ülkemizin medikal turizmde yüksek gelir elde etmesinde etkili oluyor. Öncelikle klinik branşları sayarsak kadın hastalıkları ve dahiliye zirvede yer alıyor. Bunları göz, genel cerrahi, diş hekimliği, ortopedi ve travmatoloji, enfeksiyon hastalıkları takip ediyor. Ülkemiz ameliyatsız estetik veya estetik cerrahi konusunda da çok popüler. Saç ekimi de dünyanın birçok yerinden gelen turistlere ev sahipliği yapıyor.

Sağlık Turizminde Türkiye Neden Kazanıyor?

Türkiye dünyada sağlık turizminde zirveye oynaya ve kendini en çok geliştiren ülkelerin başında geliyor. Ülkemizin bu şekilde popüler olmasının en önemli nedenli deneyimli ve uzman hekimlerin olması ve en güncel teknolojilerin ve tekniklerin kullanılması. Dünyanın birçok yerinde kullanılmayacak olan gelişmiş teknikler ve en son ekipmanlar ülkemizde kullanılıyor.

Bunun yanında sağlık turizmi bir ekip çalışması olarak görülüyor. Ülkemizde ekipler cerrahla birlikte başarılı şekilde uyumlu çalışıyor ve sağlık turizmi tüm paydaşları ile mükemmel işliyor. Güncel teknoloji yanında mevsim şartları, avantajlı ve konforlu otel ile transfer hizmetleri bu alanda daha popüler olmamızı sağlıyor.  Bunun yanında sağlık turizmi alanında her kültüre uyum sağlayacak bir hizmet anlayışımız da var. Aynı zamanda jeopolitik konumumuz da bize kazandırıyor.

Sağlık Turizmi Nasıl Geliştirilir?

https://www.youtube.com/watch?v=YUGISIsFKk8&t

Türkiye’de sağlık turizmi alanda faaliyet gösteren uzmanlar, sağlık kuruluşları, klinikler ve ajanslar bulunuyor. Bu alan her geçen gün daha fazla gelişen bir Pazar halini almaya başladı. Ancak uzmanlar bu alanda daha ne kadar para kazanabileceklerini merak ediyorlar. İşte sağlık turizminden daha fazla para kazanma yolları;

  • Çok Dilli Arama Motoru Optimizasyonu

Sağlık turizmi genellikle dijitalde işliyor. Bu alanda faaliyet gösteren klinik ve hekimleri web siteleri üzerinden potansiyel müşterilerine ulaşıyorlar. Bu süreçte arama motorlarında üst sıralara çıkarak daha fazla turist çekebilirsiniz. Bunu da arama motoru optimizasyonu hizmeti ile yapabilirsiniz. Ancak bunu yapabilmek için çok dilli SEO çalışmaları yürütmelisiniz. Belirlediğiniz hedef kitlenin bulunduğu ülkedeki resmi dille işlem yaparak kazanabilirsiniz. Aynı zamanda İngilizce üzerine odaklanarak dünyanın her yerindeki kitlenizi çekebilirsiniz.

  • Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

Web siteniz üzerinden arama motorlarında kitlenize ulaşmanın tek yolu SEO değil. SEO biraz zaman alıcı bir süreç oluyor. Bu nedenle ilk andan itibaren dönüşüm elde edebilmek için SEO stratejileri ile birlikte ek çalışmalar da yürütmelisiniz. SEM yani arama motoru pazarlaması burada size büyük avantaj sağlıyor. Öncelikle arama motoru reklamlarında istediğiniz anahtar kelimelerde ve konumda ön plana çıkacağınız reklamlar verebilirsiniz. Arama motorlarındaki reklam stratejileri sağlık turizminde size yüksek kazanç olarak geri dönecektir.

  • Sosyal Medya Pazarlaması

Arama motorları dışında müşteri kitlenize sosyal medyadan da ulaşabilirsiniz. Hedef kitlenizin hangi platformlarda yer aldığını bulmalı ve onlara yönelik kaliteli bir hesap yönetimi yürütmelisiniz. Sosyal medya pazarlaması ile kitlenize ulaşabilir ve sağlık turizmi alanında kazanmaya başlayabilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu ile birlikte sosyal medya pazarlaması dönüşüm oranlarınızı en üst seviyeye çekecektir.  Bu konuda profesyonel şekilde hareket ederseniz çok etkili bir müşteri kanalı yakalarsınız.

  • Sosyal Medya Reklamcılığı 

Sosyal medyada organik takipçi elde etmede ve müşteriye çevirmede reklamlar da çok önemlidir. Sosyal medya optimizasyonu yanında sosyal medya reklamları da oluşturabilirsiniz. Bu reklamlar sayesinde daha fazla kişiye ulaşabilir ve yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

  • Sağlık Turizmi Fuarlarına Katılım

Sağlık turizmi alanında faaliyet gösteriyorsanız kitlenize ulaşabilmeniz gerekiyor. Bunun için sağlık turizmi alanında düzenlenen uluslararası fuarlar en popüler seçenekler oluyor. Çünkü bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin bir araya geldiği ve marka bilinirliğini sağladığı alanlar fuarlar oluyor. Sizler de dünyanın birçok yerinde faaliyet gösteren işletmeler ile birlikte bu fuarlara katılabilir ve yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. 

  • E Posta Pazarlaması

Sağlık turizmi alanında kazanmak için geçmiş hastalarınızı tekrar hedeflemelisiniz. E posta pazarlama ile yeni teknikleri ve yeni kampanyaları eski müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. Bu sayede zaten kliniğinizi veya sizi bilen kişilerin sağlık alanında düşündükleri müdahalelerde tekrar sizi tercih etme olasılığı yüksek olacaktır.

  • Acente İşbirlikleri

Sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren işletmeler için en önemli adım işbirliğidir. Ülkemizde sağlık sektöründe paydaş sayısı bir hayli fazla. Bu nedenle kaliteli hizmet verebilmek için profesyonellerle çalışmanız gerekiyor.  Turistleri çekebilmek için öncelikle bu alanda kaliteli stratejiler üreten reklam ajansları ile çalışın. Daha sonra sizlere kusursuz bir hizmet verecek acentelerle bağlantı kurun. 

Sağlık alanında hizmet almak isteyen turistler genellikle her şey dahil paketleri tercih ediyorlar. Sizler de bu şekilde hizmet verirseniz sizi tercih edecek kişi sayısı artacaktır. Sağlık turizmi her geçen gün gelişiyor ve bu alanda faaliyet gösteren çok değerli iş ortakları var. Bunlarla iş birliği yaparak sizler de kazancınızı zirveye çıkarabilirsiniz.

  • Analiz ve Dönüşüm

Sağlık turizmi alanında faaliyet gösteriyorsanız müşteri kitlenize ulaşabilmek için çok çeşitli stratejiler kullanıyorsunuz demektir. Ancak bu alanda hizmet veren kliniklerin ve uzmanların en önemli yanlışı analiz yapmamak ve stratejilerini dönüştürmemektir.

Öncelikle her kanala özel araçlarla analizler yapmalı, hedef kitlenizi tanımalı ve daha sonra mevcut durumu analiz ederek dersler çıkarmalısınız. Daha sonra daha fazla kazanmanızı sağlayacak stratejileri belirlemeli ve bu stratejileri hemen çalışmalarınıza entegre etmelisiniz. Bu alanda profesyonellerle çalışırsanız her türlü daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

  • Son Yorum

Türkiye sağlık turizmi alanında çok önemli ülkelerin başında geliyor. Bu yüzden bu alanda faaliyet gösteren klinikler ve doktorlar profesyonel çalışıyorlar. Sizler de bu sektörde faaliyet gösteriyorsanız dijital kampanyalara ve stratejilere odaklanmalısınız.

Türkiye’nin 2023 yılında bu alanda payının hızla artması bekleniyor. Artan pastada sizler de daha yüksek bir pay almak istiyorsanız bu alanda strateji göstermeye başlayabilirsiniz. Bunun yanında devlet de bu alanda önemli destekler veriyor. Bu desteklere katılarak sizler de kazancınızı arttırmasanız da giderlerinizin bir kısmının karşılanmasını sağlarsınız. 

Aynı zamanda kaliteli iş ortakları ile iletişim kurarak en kaliteli hizmeti verebilir ve bunu da hasta adaylarını çekebilmek için kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

Trifon Tsvetkov https://pro.regiondo.com/blog/health-tourism-eu/ Erişim Tarihi: 20 Ara 2022, 14:33

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir