reklam uzantı türleri ve avantajları

Google Ads Reklam Uzantıları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Reklam uzantıları veya diğer ismi ile reklam eklentileri, reklamın daha fazla bilgi içermesini sağlayan eklentilerdir. Bu eklentiler, farklı verileri sunabilir ve reklam verenin hedef kitlesinden daha fazla tıklama almasını sağlayabilir.

Reklam uzantılarının tıklama oranını beliğin ölçüde artırdığı, yapılan testlerle kanıtlanmış durumdadır. Avantaj olarak sunulabilecek en önemli unsur, kuşkusuz tıklama oranının artması olacaktır.

Bununla birlikte, daha fazla merak edilen hususları veya kolay erişim bağlantılarını uzantı olarak eklemek, kullanıcı deneyimini artıran özelliklerdir.

Google tarafından hem arama sonuçlarında hem de reklamlarda en çok dikkat edilen husus, kullanıcı deneyiminin en üst seviyede olmasıdır.

Kullanıcı deneyimini artırmak ve reklam verene daha fazla kaynak sunmak için geliştirilen reklam uzantısı türleri ise aşağıdaki gibidir:

Google Ads Reklam Uzantıları

 • Site İç Bağlantı Uzantıları (Sitelink Extensions)
 • Kampanya Uzantıları (Promotion Extensions)
 • Görsel uzantıları (Image Extensions)
 • Otomatik görsel uzantıları (Dynamic Image Extensions)
 • Arama Uzantıları (Call Extensions)
 • Açıklama Uzantıları (Callout Extensions)
 • Ekstra Açıklama Uzantıları (Structured Snippeds)
 • Başvuru Uzantıları (Form Extensions)
 • Benzer Satıcı Uzantıları (Partner-Affiliate Extensions)
 • Lokasyon Uzantıları (Location Extensions)
 • Fiyat Uzantıları (Price Extensions)
 • Mobil Uygulama Uzantıları (Mobile App Extensions)

şeklindedir.

Google Ads Reklam Uzantıları

Google Ads uzantılarını özellikleri ile inceleyelim.

 • Site İç Bağlantı Uzantıları (Sitelink Extensions)

Site İç Bağlantı Uzantıları (Sitelink Extensions), arama sonuçlarında sitenizle ilgili ek bağlantıları listeleyebileceğiniz kısımlardır.

Buraya arama yapanların görmesini istediğiniz diğer sayfaları yükleyebilirsiniz. Bu eklenti ile sitenize gelen kullanıcıların doğrudan ilgili sayfaya yönlendirilmesini sağlayabilir, hem daha fazla dönüşüm elde edip bununla birlikte kullanıcı deneyimini yükseltebilirsiniz.

 • Kampanya Uzantıları (Promotion Extensions)

https://youtu.be/AKud1oPv92c

Google reklamları, kısıtlı alanlarda yayın yapmaya imkân verirler.

Bir kampanya, fiyat indirimi veya benzeri bir promosyon durumunu öne çıkarmak için promosyon uzantısı veya diğer ismi ile kampanya eklentisi yöntemini kullanabilirsiniz. Böylece tam olarak kampanyanızla ilgili duyuruyu kullanıcıya iletebilme imkânınız olacaktır.

 • Görsel Uzantıları (Image Extensions)

Görsel uzantıları (Image Extensions), reklamın etkinliğini en üst seviyeye taşıyan ve görünürlüğü yükselten unsurdur. Reklam ara yüzünün size verdiği sınır ölçeğinde, kendi içlerinde değişebilen görselleri reklam uzantısı olarak ekleyebilirsiniz.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir unsur vardır. Yükleyeceğiniz görsellerin, tüketiciyi yanlış veya eksik bildiren nitelikleri olmamalıdır.

Sadece reklam alanında görünmesi için ilgisiz görseller kullanmanız kullanıcı deneyimini azaltırken, yanıltıcı görseller kullanmanız reklamınızın yayından kaldırılmasına neden olabilir.

 • Otomatik görsel uzantıları (Dynamic Image Extensions)

https://youtu.be/WVEA9cM8yQI

Eğer sitenizin ilgili sayfasında, ilanınızla ilgili yeterince görsel var ise Google’ın sitenizden otomatik görsel seçmesi yöntemini tercih edebilirsiniz.

Ancak belirttiğimiz gibi burada dikkat edilmesi gereken, sitenizin ilgili görsellere sahip olması ve görsellerin reklam kurallarına uygun olmasıdır. Aksi halde görseller görüntülenmez veya yanlış görsellerin gösterimi, kullanıcı deneyiminizi düşürebilir.

 • Arama Uzantıları (Call Extensions)

https://youtu.be/Pv62tCkb17Y

Kimi kullanıcılar, siteye ulaşmadan doğrudan arama yolunu seçmek isteyebilir. Bu mobil ortamlarda yaygın bir uygulamadır ve kullanıcı deneyimine ciddi faydası vardır.

Çağrı/Arama uzantısı, zamanlanabilen bir eklentidir. Tatil günleri ve çalışma saatleri dışında kalan zaman dilimlerinde bu eklentilerin çalışmamasını sağlamak mümkün olabilir.

Randevu alınması gereken işletmeler ve çağrı merkezleri gibi yerlerde bu eklenti oldukça faydalı olacaktır.

 • Açıklama Uzantıları (Callout Extensions)

Açıklama Uzantıları (Callout Extensions), reklamın etkisini en üst seviyeye çıkaran ve tıklama oranını en fazla artıran unsur olarak bilinir. Reklam metnine ek olarak çeşitli bilgileri bu kısımda yayınlayabilir ve potansiyel müşterilerinize ek bilgiler verebilirsiniz.

 • Ekstra Açıklama Uzantıları (Structured Snippeds)

Ekstra Açıklama Uzantıları (Structured Snippeds), kullanıcılara ürün, hizmet veya çalışmalarınızla ilgili diğer bilgileri sunabileceğiniz kısımdır. Burada açıklama uzantılarına ek bilgiler verebilir, deneyimi artırmayı deneyebilirsiniz.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, bu kısmın karmaşaya neden olmasının engellenmesidir. Kullanıcı çok karmaşık bir reklamı göz ardı edebilir. Bu bakımdan bu kısmın çok özenli kullanılması gerekir.

 • Başvuru Uzantıları (Form Extensions)

Başvuru formu uzantıları veya müşteri formu uzantıları, doğrudan başvuru yapılması için sunulan alanlardır. Kullanıcı yapacağı arama üzerinden doğrudan bu forma ulaşarak bilgileri size ulaştırabilir.

Bu formlar, iş başvurusu, randevu veya herhangi bir alanda bilgi talep etme biçiminde planlanabilir. Buradaki yöntemi uyarlamak, reklam verenin amacı ile paralel olacaktır.

 • Benzer Satıcı Uzantıları (Partner-Affiliate Extensions)

Benzer Satıcı Uzantıları (Partner-Affiliate Extensions) veya diğer bir deyişle ortaklık uzantıları, aynı ürünü veya hizmeti arz eden diğer satıcılara ulaşabilme imkânı sunar. Bu yöntem çoğunlukla bir ürün ya da hizmetin ana satıcısı veya üreticisi tarafından tercih edilir.

Global veya yerel olarak ürününün hangi satıcılardan satın alınabileceğini göstermek isteyen firma bu yöntemi kullanabilir. Bu noktada arama yapana en yakın satıcıların listesi verilebilir.

 • Lokasyon Uzantıları (Location Extensions)

https://youtu.be/1cXwiVfGfJ8

Tıpkı arama eklentisinde olduğu gibi, kullanıcılara size ulaşmak için bir imkân sağlayan Lokasyon Uzantıları (Location Extensions), kendi mağazanızı ve/veya benzer satıcı yada bayileri müşteriye gösterebilmenize imkan tanır.

Tabii bu yöntemin dikkatli kullanılması gerekir. Vereceğiniz lokasyon bilgilerinin güncel ve doğru olması son derece önemlidir.

 • Fiyat Uzantıları (Price Extensions)

Fiyat Uzantıları (Price Extensions), ürün veya hizmetin fiyatının tüketiciye reklam alanında sunulduğu eklentidir. Bu eklenti kapsamında satışını yaptığınız birkaç ürünün bilgilerini verebilirsiniz.

Ancak burada en yaygın yapılan hata, fiyat bilgilerinin düzenli olarak güncellenmemesi durumudur.

Reklama yazacağınız veya uygulanmasını istediğiniz fiyat ile site içindeki fiyatların uyumsuzluk göstermesi ciddi bir kullanıcı deneyimi sorunudur. Buna dikkat etmek koşuluyla bu eklenti, size ciddi fayda sağlayacaktır.

 • Mobil Uygulama Uzantıları (Mobile App Extensions)

https://youtu.be/Pcz25AO_HLg

Son zamanlarda özellikle e-ticaret platformlarının kullanıcıları mobil uygulamalara yönetme çabasına destek olmak maksadıyla geliştirilen Mobil Uygulama Uzantıları (Mobile App Extensions), arama sonuçlarında kullanıcının mobil uygulama indirme bağlantısı görmesini sağlar. Bu sayede satıcı kullanıcıyı doğrudan bu alana kolayca yönlendirebilir.

Reklam uzantısı türleri ve avantajları; reklam veren, tüketici ve reklam yayınlayan platform için ortak olarak tanımlanabilir.

Tüketicinin daha kolay erişim imkanlarını geliştiren platform, kullanıcı tarafından tercih edilir hale gelirken, benzeri şekilde satıcı da ilgi toplar ve ürünlerini daha fazla satabilir.

Kullanıcı bakımından fayda ise erişim kolaylığı olacaktır. Bu ortak menfaatler örgüsü içerisinde, reklam uzantılarının verimli kullanılmasının tüm taraflar için faydalı olacağı kolaylıkla söylenebilir.

Profesyonel reklam yönetimi neden önemlidir?

Google ve diğer reklam platformları, son kullanıcılara reklam yayınlamak için ara yüzler sunar. Ancak bu arayüzlerin verimli bir şekilde kullanılabilmesi hem maliyet yönetimi hem de reklamların efektif olabilmesi bakımından önemlidir.

Sonuç olarak, reklam uzantılarının avantajlarını en iyi şekilde kullanabilmek için profesyonel bir yönetim gereklidir. Uzmanlar tarafından reklam uzantılarınız doğru ve verimli biçimde kullanılarak, daha uygun maliyetle, daha fazla tıklama elde etmeniz sağlanabilir.

Bunun için Google reklam yönetimi yapan firmalara ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Reklam yönetimi ve SEO uygulamalarını paralel biçimde yürütmek için, bu hizmetleri kapsam dahilinde sunan dijital pazarlama firmaları size destek verebilirler.

Reklamlardan yeterli faydayı sağlayabilmek için pazarlama bileşenlerinizin uygun şekilde kurulmuş olması gerekiyor olduğundan, bu kısımda yeterli verimliliği elde etmek için profesyonellerle çalışmak, faydanıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir