Reddit Nedir? Nasıl Kullanılır?

Reddit Nedir, Nasıl Kullanılır? Reddit Terimleri Nedir?

Reddit, herhangi bir bireyin alt reddit olarak adlandırdığı kendi topluluğunu oluşturmasına ve yönetmesine izin veren bir sosyal medya platformudur.

Tüm platform, bireylerin web’de buldukları veya kendi oluşturdukları içeriği seçtikleri bir sosyal toplama sitesidir. Daha sonra, diğer kullanıcıların içeriğe yorum yapmalarını, tartışmalarını ve nihayetinde oy vermelerini, en popüler içeriği sayfanın en üstüne itmelerini ve daha az popüler içeriği aşağı ve görünümsüz hale getirmelerini sağlamak için alt redditlerine gönderirler.

Reddit’in 1,5 milyardan fazla kullanıcısı var ve ABD’de en çok ziyaret edilen altıncı site. Bu, Instagram, Twitter, eBay, LinkedIn veya Netflix’ten daha fazla insanın ziyaret ettiği anlamına gelir.

Reddit, web içeriğini, sosyal haberleri, bir forumu ve bir sosyal ağı bir platformun özelliklerinde birleştirir. Kayıtlı üyeler siteye resim, metin, video ve link gibi içeriklerle katkıda bulunabilirler. Sitedeki tüm içerik diğer üyeler tarafından yukarı veya aşağı oylanabilir.

Reddit Nedir?

Reddit; sosyal haber toplama, tartışma ve web içeriği derecelendirme platformudur. Oturum açmış kullanıcılar için içerik gönderme seçenekleri arasında metin gönderileri, resimler ve doğrudan bağlantılar bulunur. Gönderilerin site sayfalarındaki konumu daha sonra “yukarı” veya “aşağı” oyları için kullanıcı oylarıyla belirlenir.

En fazla olumlu oyu alan girişler, ana sayfada veya her kategorinin en üstünde görüntülenir. İçerik girişlerini düzenlemek için “alt dizinler” veya ilgili güncel gruplar kullanılır. Haberler, video oyunları, filmler, müzik, kitaplar, fitness, yemek, Photoshop ve daha fazlası subreddit’in konuları arasındadır. İnternetteki en bilinen web sitelerinden biri olan Reddit, geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Ayrıca açıklığı ve içeriğine katkıda bulunan kullanıcı çeşitliliği ile ünlüdür.

Reddit Özellikleri Nelerdir?

Tüm dünyada bilinen ve kullanılan bir sosyal medya platformu olan Reddit, 2005 yılında bugün şirketin CEO’su olan Steve Huffman tarafından kurulmuş bir internet sitesidir. Ancak buna karşın Türkiye’de halen pek fazla tercih edilmiyor. Site üyelik esasına bağlı olarak paylaşım yapmaya izin veriyor. Ancak üye olmadan da site içinde gezinip var olan içerikleri okuma imkânı sunuyor. Bir forum sitesi mantığında çalışan Reddit’te kullanıcılar siteye üye oluyor ve site içindeki alt başlıklarda değişik gönderiler paylaşıyorlar. Ancak sitenin amacı eğlence odaklı değil daha çok uzmanların görüşlerine yer verilen haber ve tartışma sitesi olarak karşımıza çıkıyor.

Reddit, hemen herkesin ve uzmanlığı olanların özgürce paylaşım yapabildiği platformlardan bir tanesi. Bir mikro-blog olmaktan çok öte özellikleri olan bu sistem içerisinde yapılan paylaşımlar editörler tarafından denetleniyor olsa da özgürlük alanı oldukça geniş olan sistemde yayınlanmayan içeriğe nadiren isabet etmek mümkün. Burada dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar bulunuyor. Örneğin, yapacağınız paylaşımın ilgili etiketler altına yapılması çok önemli. Eğer sürekli sistemi sabote ederseniz, sistem dışına itilebiliyorsunuz. Bununla birlikte ilgisiz sub-redditler altına yapılan paylaşımlar da siliniyor. 

Amerikan kanunları kapsamında çalışıyor olması sebebiyle Reddit sistemindeki dilin de oldukça sert olduğunu söyleyebiliriz. Burada bizim pek de alışkın olmadığımız ve hakaret olarak tanımladığımız söylemler, oldukça yaygın biçimde kullanılıyor. Tabii sistem, evrensel yasakları uyguluyor. Her ne kadar özgürlükler oldukça geniş olsa da Federal yasalara uymayan paylaşımlar kaldırılıyor.

Reddit Nasıl Kullanılır?

Yayınlamakla ilgilenmeseniz bile, Reddit’in sunduğu birçok şeyin tadını çıkarabilirsiniz. İlgilendiğiniz alt dizinlere abone olabilmeniz, oy kullanabilmeniz ve hoşunuza giden içeriklerden oluşan bir özet akışı oluşturabilmeniz için bir hesap oluşturmanızı öneririz. Reddit kullanırken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Kaydolma ve Alt Dizinler Ekleme

Başlamak için Reddit’in sağ üst köşesindeki “Kaydol” düğmesini tıklayın. E-postanızı girmeniz, bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmanız gerekir ve ardından başlayabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra,  ana sayfadaki popüler yayınlardan kendi ana sayfanıza geçecektir.

Yeni alt dizinleri ön sayfada göreceksiniz. Burada Reddit’in sayfanın üst kısmında yeni içerik bulabileceğiniz kullanışlı bir arama bölümü de yer alır. İlgilendiğiniz bir şey girin, onunla eşleşen hem yayınları hem de alt dizinleri hemen ekrana getirir.

Örneğin, ilgili bölüme girdiğinizde, birkaç alt dizinin ardından ilgili yayınların tamamını listelerler. Aradığınız şey hakkında daha spesifik bilgi arıyorsanız arama sayfasının üst kısmındaki sekmeleri kullanarak işlem yapabilirsiniz.

Beğenip beğenmediğinizi görmek için bir subreddit’e göz atın. Bu işlemden sonra listenize eklemek için sağ taraftaki “Abone Ol”  bölümüne de tıklayabilirsiniz.

 • Reddit’te Gönderi Oluşturma

video cekimi yapilirken

İstediğiniz zaman içerik göndermek için Reddit’in üst kısmındaki “Gönderi Oluştur” bölümüne tıklamanız yeterlidir. Bunun dışında üst araç çubuğundaki “Artı” düğmesini de kullanabilirsiniz. Bir subreddit’i görüntülerken tıklama yaparsanız listeden seçmek zorunda kalmadan ilgili sayfaya direkt sizi yönlendirir.

Gönderim sayfasında metin gönderisi, resim/video veya bağlantı seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Ne tür bir gönderi seçerseniz seçin, onunla birlikte açıklayıcı bir başlık da girmeniz genel kuraldır.

Bazı alt dizinler yalnızca belirli içerik türlerini gönderebilmenize olanak tanımaktadır. Bu yüzden bu noktaya dikkat etmelisiniz. Bir topluluğa herhangi bir şey göndermeden önce topluluğun kurallarını okuyarak hareket etmelisiniz.

Bunun altında, gönderinize ekleyebileceğiniz birkaç etiket görürsünüz:

 1. OC: Orijinal İçerik’in kısaltmasıdır. Bu da yayınladığınız şeyin kendi çalışmanız olduğunu gösterir.
 2. Spoiler: Bu, yayınınızın, birisi konuya yakalanmazsa sürprizi mahvedebilecek içerik barındırdığı anlamına gelir. Varsa gönderideki önizleme resmini bulanıklaştırır.
 3. NSFW: İş için Güvenli Değil etiketi, müstehcen içeriği işaretler. Bu işlem yayınınızı bulanıklaştırır, böylece siteyi halka açık yerlerde kullanan insanlar yanlışlıkla utanç verici görüntüler göstermez.
 4. Flair: Bazı alt dizinler, daha fazla bilgi sağlamak için yayınınızı küçük metin snippet’leriyle etiketlemenize olanak tanır. Örneğin, /r/TechSupport üzerinde, sorunuzu kategorilere ayırmak ve aramaları filtrelemeyi kolaylaştırmak için Mac veya Ağ İletişimi gibi yetenekleri kullanabilirsiniz.

Gönderinizi gönderdikten sonra, bir süre sonra subreddit’te yayınlanmalıdır. Farklı alt dizinlerin yayınlamak için çeşitli kuralları vardır; örneğin, yepyeni hesapların içerik göndermesine izin vermeyebilirler. Gönderiniz bir moderatör tarafından incelenmesi gerektiğinden de hemen görünmeyebilir.

Genellikle gönderinizde bir problem olması halinde bildirim yollanır. Kafa karıştırıcı bir şekilde, Reddit iki tür mesaj sunar: sohbet ve özel mesajlar (PMS). Sohbet, daha gayri resmidir ve diğer anlık mesajlaşma programlarına benzer.

Sohbetinize erişmek için Reddit’in üst kısmındaki sohbet balonu simgesini tıklayın. Eski bir okul mesajlaşma sistemi olan PM’lerinizi görmek için zil simgesini ve ardından Mesajlar’ı tıklayın.

Reddit SEO Üzerinde Etkili midir?

Reddit, link paylaşımı yapabileceğiniz bir platform. Sitenizin bağlantılarını burada paylaşarak, belli bir trafik hacmi elde edebilirsiniz. Ancak tüm sosyal medya ortamlarında olduğu gibi Google buradaki linkleri de belli bir sınıfta değerlendiriyor. Yani linklerinizi burada paylaşmanız size doğrudan backlink olarak dönmeyebiliyor. Ancak bu, burasının etkisiz olduğu anlamına da gelmiyor. Özellikle İngilizce dilinde siteleriniz varsa, burada paylaşımlar yaparak doğrudan trafik elde edebilirsiniz. Bu da bir SEO faktörü olarak elbette sayılacaktır. Ayrıca marka bilinirliği oluşturmak bakımından da buradaki etkinlikler son derece önemlidir.

Reddit Türkiye’de Nasıl Biliniyor?

Reddit Türk kullanıcılar tarafından pek fazla tercih edilmeyen bir sosyal medya platformudur. Bunun en büyük nedenlerinden birinin Reddit’in İngilizce olarak hizmet vermesi olduğu belirtiliyor. Kullanıcılar Reddit i bu yüzden çok fazla tercih etmiyor. Azınlık bir grup tarafından kullanılsa da Reddit’i kullanan kişi sayısı az olduğu için kendi çevresinde kullanan olmayınca Reddit kullanmaktan da vaz geçen olabiliyor. Ayrıca basit bir dizayna sahip olması da ekstra kolaylık sağlıyor.

En Bilinen Reddit Terimleri Nelerdir?

Platforma yeni gelenler, ilk başta kafa karıştırıcı olan birçok Reddit argosu, kısaltması ve terminolojisiyle karşılaşacaklar. Aşağıda, yolunuzda size yardımcı olacak en yaygın olanlardan bazıları verilmiştir:

 • AMA: Bana bir şey sor. Bunu genellikle önemli kişilerle soru-cevap oturumlarına ev sahipliği yapan /r/IAmA subreddit’inde görürsünüz.
 • Cakeday: Reddit’e katıldığınız günü ifade etmektedir. Bu gün  kullanıcı adınızın yanında küçük bir pasta simgesi göreceksiniz.
 • Crosspost (or x-post): Bu içeriği geçerli olanın yanı sıra başka bir ilgili alt dizinde yayınladığınızı belirtmek için kullanılır.
 • DAE: Başkalarının size benzer bir şey yapıp yapmadığını gördüğünüzde kullanılır.
 • Edit: Birisi yorumunu ilk kez yayınladıktan sonra değiştirdiğinde kullanılır. Bu, yeni yorumlara yanıt vermenize, gönderiyi neden düzenlediğinizi açıklamanıza veya benzerlerine olanak tanır.
 • ELI5: Beş yaşındaymışım gibi açıkla. Bu, birisinin bir şeyi basitçe açıklaması için bir istektir. Aynı zamanda popüler bir subreddit, /r/explainlikeimfive.
 • FTFY: Bu sizin için düzeltildi. Önceki bir yorumu düzeltirken kullanılır; genellikle esprili bir şekilde.
 • IMO: Benim düşünceme göre demektir.
 • ITT: Bu konuda. Genellikle birisi bir gönderideki genel tartışma temasını özetlerken kullanılır.
 • Mod: Bir subreddit’in moderatörü. Kuralları uygulayarak subreddit’i kontrol altında tutuyorlar.
 • Neckbeard: Basmakalıp Reddit kullanıcısını tanımlamak için kullanılan aşağılayıcı bir terim: aynı zamanda iddialı olan sosyal olarak garip bir adam
 • OP: Orijinal poster. Bir yorum, içeriği gönderen kişiye hitap ederken kullanılır.
 • Repost: Daha fazla karma elde etmek için aynı içeriği birden çok kez yayınlamak.
 • TIL: Bugün için standları öğrendim.
 • TL;DR: Çok uzun; okumadım. İnsanların içeriğin tamamını okumak istememesi durumunda uzun bir gönderinin kısa bir özetini sunmak için kullanılır.

SSS

Kendi Subreddit’imi Oluşturabilir Miyim?

Kayıtlıysanız, evet. Hayallerinizin alt dizini henüz mevcut değilse, kendiniz yapabilirsiniz. Alt dizinler geçmişte yasadışı faaliyetlere adanmış oldukları veya nefret grupları için bir toplanma yeri olarak kullanıldıkları için kaldırıldığı için topluluk kurallarına uymanız gerekir.

Subreddit’leri Nasıl Bulabilirim?

Sitedeki herhangi bir sayfanın üst kısmında bir arama alanı vardır. Sadece istediğiniz herhangi bir konuyu girin ve muhtemelen bulacaksınız. NSFW konularını arıyorsanız, kaydolmanız ve “NSFW sonuçlarını dahil et” onay kutusunu işaretlemeniz gerekir.

Reddit’e Nasıl Gönderimde Bulunabilirim, Yorum Yapabilir Ve Oy Verebilirim?

Reddit, özgürce gezinmek ve okumak için herkese açıktır. Ayrıca kayıt olabilir ve daha fazla dahil olabilirsiniz.

Kayıtlı kullanıcılar, genel alt dizinlerden herhangi birine gönderim yapabilir. Ayrıca ön sayfada sizin için nasıl görüneceğini etkileyecek bir eylem olan subreddit’lere de katılabilirler (daha sonra bu konuda daha fazlası).

Ayrıca gönderimin hemen altındaki açık yorum alanına tıklayarak diğer kişilerin gönderimleri hakkında yorum yapabilirler. Aynı şekilde “Yanıtla” butonuna tıklarsanız yorumları da arttırma şansınız olur.

Ve son olarak, kayıtlı kullanıcılar gönderimlerden herhangi birini yukarı veya aşağı oy kullanabilir, bu da Reddit’in gönderimleri ön sayfaya gösterme şeklidir.

Reddit’e Ne Gönderebilirim?

Dört temel gönderim vardır: bağlantı, resim, video ve metin. Tüm gönderimler, Reddit’in ilginç olmasını teşvik eden, ancak abartılı ve kendini tanıtmaktan uzak bir başlık gerektirir.

Kaynaklar:

John Awa-Abuon https://www.makeuseof.com/reddit-jargon-explained-terms-you-need-to-know/ Erişim Tarihi: 21 Eki 2022, 08:40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir