Piramit SEO Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

Piramit SEO Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

Arama motorlarında ön plana çıkmak için kullanabileceğiniz çeşitli stratejiler var. Bu tekniklerden biri de piramit SEO stratejisidir. Bu strateji hakkında doğru bilgilere ulaşmanız gerekiyor. Çünkü birçok uzman dahi piramit SEO stratejisini yanlış uyguluyor. Bu tekniğin en önemli amacı web sitenize gelen ziyaretçilerin daha uzun süre kalmasını sağlamaktır. Yani hemen çıkma oranını olumlu hale getirecek bir dizi stratejiyi barındırır.

Kaliteli ve herkesin bulabileceği içerikler, anahtar kelime seçimi ve doğru kitleyi hedefleme, site içinde doğru link inşası gibi stratejiler piramit SEO çalışmalarını etkili şekilde yürütmeyi sağlar. Aynı zamanda sosyal medya kullanımına önem vererek de bu SEO stratejisini geliştirebilirsiniz. Ekibimiz sizin için etkili olan her türlü piramit SEO stratejisinde sizlere destek oluyor.

Piramit SEO Tekniği Nedir?

Piramit SEO, web sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde kalma süresini artırmak amacıyla site içine link inşa ederek sayfa içerisinde gezinmelerini sağlamak ve sitenizi terk etme oranını azaltmayı hedefler. Anlaşılacağı üzere burada asıl amaç site içerisinde gezinme süresini artırmaktır.

Bu teknik ilk olarak Rand Fishkin tarafından uygulanmış olup, tekniğin en çok kullanıldığı alan haber alanıdır. Örneğin herhangi bir haber sitesine girdiğinizde, “devamını oku” adlı farklı bir link görmeniz ve yan anahtar kelimelerle karşılaşmanız, Piramit SEO tekniğinin uygulandığını gösterir.

Piramit SEO, en verimli SEO teknikleri arasındadır. Bu tekniğin 4 farklı adımı bulunur ve adımları etkili bir şekilde uygularsanız başarı sizi takip edecektir.

Bu nedenle piramit SEO tekniğini doğru bir şekilde uygulayabilmek adına bu tekniğin basamaklarına dikkat etmelisiniz. Bu sayede, ziyaretçilerin sitenizden kısa sürede çıkma oranını azaltabilirsiniz.

Basamaklarıyla Piramit SEO Tekniği

SEO Piramidi

Kaliteli ve Ulaşılabilir İçerik

Piramit SEO tekniğinde kaliteli ve ulaşılabilir içerik fazlasıyla önemlidir. İçerikleriniz aşırı uzun ya da aşırı kısa olmamalıdır. 100 kelimelik bir metin fazlasıyla kısa görünecekken 1000 kelimelik bir metin okuyucularınızı sıkıp kaçırabilir. Bu sebeple kelime sayısını 300-400 kelime bandında tutmak faydalı olacaktır.

Web sitenizde yayınlayacağınız içeriğin başka sitelerden alınmış olmamasına, tamamen sizin tarafınızdan hazırlanmış, orijinal ve özgün olmasına özen göstermelisiniz. Başka sitelerden aldığınız fark edildiğinde hem ziyaretçilerin size olan güveni yok olur, hem de telif hakları sebebiyle diğer siteler sizi şikâyet edebilirler.

Ayrıca, metinleriniz açıklayıcı ve bilgilendirici olmalıdır. Laf kalabalığı olmayan, ilgi çekici ve kaliteli metinler okuyucuya haz verirken aynı kelimelerin tekrarlandığı “boş” içerikler, okurların siteye bir daha dönmemesine sebep olmaktadır.

Anahtar Kelimeler ve Kitle Hedefleme

İçerikleriniz ne kadar özgün ve kaliteli olursa olsun oluşturduğunuz metinde anahtar kelimeler fazla olursa metniniz “spam” olarak algılanır ve istediğiniz başarıyı elde edemezsiniz. İçerik üreteceğiniz alanda anahtar kelimeleri saptadıktan sonra yan anahtar kelimeleri analiz etmelisiniz.

Analiz ettiğiniz yan anahtar kelimeler sayesinde link inşası yapabileceksiniz. Seçtiğiniz her anahtar kelime ile ilgili 2 veya 3 tane yan anahtar kelime seçmek link inşası yapabilmeniz adına kaliteli bir iskelet ortaya çıkaracaktır.

Seçtiğiniz anahtar kelimeler ise okuyucunun ilgisini çekecek ve aranma hacmi düşük ya da çok yüksek olmayan kelimeler olmalıdır.

Link İnşası

Kaliteli ve orijinal içeriğinize anahtar kelimeleri doğru bir şekilde yerleştirdikten sonra yan anahtar kelimelerle link inşa etmek kilit noktadır. Web sitenizi okuyan kişi, içerikten etkilenmeli ve dahasını okumak istemelidir. Bu sayede sitenizi hemen terk etmesi engellenecektir.

Link inşasına “Akvaryum temizliği nasıl yapılır?” gibi bir örnek verelim. Okurunuzun dikkatini elinizde tutabilmeniz adına, akvaryum filtre temizliği, akvaryum su düzenleyici gibi konularla ilgili bir yazının linkini “devamını oku” veya “…için tıkla” şeklinde okuyucuya sunmalısınız.

Bu yönlendirmeler çok fazla olursa okuyucu sıkılabilir, bu sebeple yönlendirmelerinizin doğal görünmesinde fayda vardır.

Piramit SEO tekniğinde aracınız kaliteli içerik olduğundan beyaz şapka SEO, yani iyi bağlantı tekniği kullanılır. Bu teknik sayesinde arama motorlarının dikkati çekilir ve ziyaretçi sayınız artar.

Ayrıca, site içi link inşasının dışında, alanında tanınmış olan başka web sitelerinden bağlantı alabilirseniz yani kendi sitenizin linkini tanınır sitelerde inşa edebilirseniz hem arama motorlarının hem de ziyaretçilerin size olan güveni artacaktır. Unutmayın ki kaliteli internet sitelerinin sizi önermesi, sizin de kaliteli olduğunuz anlamına gelir.

Sosyal Medya Piramit SEO Tekniği Uygulanması ve Faydaları

Bilindiği üzere sosyal medya, kullanıcıları fazlasıyla etkilemektedir. Bu sebeple neredeyse tüm SEO tekniklerinde sosyal medyaya büyük önem atfedilir. Bu durum piramit SEO çalışmaları içinde geçerlidir.

Piramit SEO çalışması yapan uzmanlar içeriklerini sosyal medyada takipçileriyle paylaşarak web sitelerine ziyaretçi çekerler. Bunun için yazının daha kısa bir versiyonu, merak edilecek şekilde görsellerin altına eklenir.

Sosyal medya platformlarında da ana ve yan anahtar kelimeleri eklemenizde fayda vardır. Yazı dışında paylaşılan görselin de yüksek kaliteli olması ve başka bir hesaptan alınmaması da önemlidir.

Sosyal medyanın piramit SEO adına faydası geniş kitlelere rahat bir şekilde ulaşabilmektir. Neredeyse herkesin en az bir sosyal medya platformunda aktif olduğu günümüz dünyasında, insanlar bu platformlardan fazlasıyla etkilenebilmektedir.

Bu platformlarda kazandığınız takipçiler ve beğeniler güvenirliğinizi artıracak ve sitenize daha fazla trafik çekmenize yarayacaktır.

Burada paylaştığınız öz ve net bilgiler okurun ilgisini çekecek, sosyal medya hesabınızdan sitenize ulaştığında ise sitenizde uzun zaman geçirdiğini değil bilgilendiğini hissedecektir. Bu sayede sitenizden hemen çıkmayacak, merak ettiği diğer konuları da araştıracaktır.

Sosyal medyada aktif olup yorum, beğeni ve takipçi kazandıkça, Google bu başarınızı fark edecektir ve site trafiğiniz istediğiniz seviyeye gelecektir.

Piramit SEO Tekniği Nasıl Yapılır?

Özetleyecek olursak Piramit SEO tekniğini yapmanız için dikkat etmeniz gereken dört nokta bulunmaktadır. Bunlar kaliteli ve ulaşılabilir içerik, anahtar kelime seçimi, link inşası ve etkili sosyal medya kullanımıdır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta, piramit SEO çalışmalarının profesyonellik gerektiğidir.

Eğer bu alanda bilginiz yoksa yaptığınız çalışmaların götürüsü getirisinden fazla olacaktır. Bu sebeple istediğiniz başarıyı yakalamama ihtimaliniz yüksektir. Buradan hareketle piramit SEO çalışması için bir uzmandan yardım almak zaman kaybını önleyecektir ve olumlu sonuçlar almanızı garantileyecektir.

Kaynaklar:

Morning Score https://morningscore.io/what-is-the-seo-pyramid-strategy/ Erişim Tarihi: 12 Eki 2022, 07:40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir