Pinterest Seo Nedir? Pinterest Seo Nasıl Yapılır?

Pinterest SEO Nedir? Pinterest Seo Nasıl Yapılır?

Sosyal medya uygulamaları arasında fotoğraf paylaşma uygulaması olarak Pinterest en popüler uygulamalar arasında girmeyi başardı. Pin paylaşımları ile web sitesi sahipleri buradan hem trafik çekiyor hem de potansiyel müşterilerine ulaşıyorlar. Bu uygulamada ön plana çıkabilmek için daha geniş kitleye ulaşmamız gerekiyor. Bunun için Pinterest SEO stratejileri geliştirmeniz gerekiyor.

Doğru anahtar kelime seçimi, pinlerim doğru kullanımı ve kaliteli görsel kullanımı gibi birçok strateji ile Pinterest üzerinde ön plana çıkabilirsiniz. Bunun için geniş kitlelere ulaşacağınız etkili stratejiler geliştirmeniz gerekiyor. Bu sosyal medya uygulamasında etiket kullanımı ve başlık açıklamalarının optimizasyonu da sizlere etkili SEO stratejileri sağlar. Bunun için profesyonel destek alarak da öne çıkabilirsiniz.

Pinterest SEO Nedir?

Pinterest "mutfak tasarımları" SEO Sonucu
Pinterest “mutfak tasarımları” SEO Sonucu

Pinterest SEO, Pinterest’te daha tanınır hale gelmek için profilinizi optimize etmeniz, iyileştirmenizdir.

Profilinizi optimize ettiğinizde görünürlüğünüz artar. Görünürlüğünüz arttıkça da web sitenize trafik çekebilirsiniz. Bu sebeple Pinterest SEO konusunda tüyolara göz atmak faydanıza olacaktır.

Pinterest‘in Çalışma ve Keşfedilme Biçimi

Pinterest’in çalışma biçimi oldukça merak edilir. Bu platform, sosyal medya platformlarından çok arama motorlarına benzer.

Buradaki insanlar başka insanlarla tanışmaya veya konuşmaya çalışmazlar; sadece ihtiyaç duydukları veya istedikleri paylaşımları bulmak isterler. Aradıklarını bulamama durumunda ise Pinterest’ten hemen ayrılırlar.

Ziyaretçilerin aradıklarını sizinle bulması adına, Pinterest’te keşfedilme biçimini öğrenmeniz de faydalı olacaktır. Pinterest’in algoritması Smart Feed’tir.

Bu algoritma sayesinde ziyaretçiye kendiyle alakalı paylaşımlar gösterilir ve en kaliteli paylaşım, en üst sıralardadır. Birçok uygulamada olduğu gibi, keşfedilmek ve ses duyurmak için Pinterest’te de hashtag kullanılabilir.

Pinterest SEO Nasıl Yapılır?

Pinterest SEO’nun nasıl yapıldığına dair aldığımız sorulara verdiğimiz cevap, Google SEO çalışmalarına aşinaysanız, Pinterest SEO uygulamalarının yapılışına da uzak olmadığınızdır.

Bu noktadan hareketle, Pinterest hesabınıza ziyaretçi kazandırmak için birtakım faktörlere dikkat etmeniz gerekir. Bu faktörler uzmanlık, otorite ve alaka düzeyidir.

Pinterest SEO çalışmaları için ilk adım işletme hesabı oluşturmaktır. Bu adım ücretsizdir. Halihazırda var olan bireysel hesabınızı işletme hesabına dönüştürmeyi seçebilir veya bireysel hesabınızla bağlantılı bir işletme hesabı yaratabilirsiniz.

Hangi yolu seçerseniz seçin, mutlaka bir işletme hesabı açtığınızdan emin olmalısınız çünkü işletme hesabının birçok faydası vardır. Bu faydalardan ilki, başlık görselinizi düzenleyebilme ayrıcalığıdır.

Bunun dışında, işletme hesabınız olursa paylaşımlarınızın kaç görüntülenme ve tıklanma aldığı bilgisine erişebilirsiniz. Ayrıca, işletme hesabınız reklam alabilmenizin yolunu da açacak.

Pinterest SEO için izleyeceğiniz diğer adım, profilinizi iyileştirmektir. Bu optimizasyonlar için öncelikle görünen ada ve biyografi bölümlerine dikkat etmelisiniz.

Biyografi bölümünüzde mümkün olduğunca uygun anahtar kelimeler kullanmalısınız. Bu bölüme ayrıca etkileyici bir mesaj, slogan, motto veya ünlü bir deyiş eklemeniz de faydalı olacaktır.

Pinterest SEO çalışmaları, gücünü otorite oluşturmaktan alır. Profiliniz otoriter oldukça paylaşımlarınız öne çıkar. Hatta rakip firmanızla aynı kalitede içerik paylaşsanız bile sizin profiliniz daha otoriterse, sizin paylaşımınız daha çok görüntülenecektir.

Otoritenizi artırmak için paylaştıklarınızın kaliteli içerikler olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca, site sinyallerine dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki doğru Pin oluşturmak, size istediğiniz başarıyı getirecektir. Kaliteli içerik çıkarmayıp site sinyallerine dikkat etmediğiniz takdirde ise başarı elde edemezsiniz.

Kaliteli paylaşım üretmek için hedef kitlenize hitap eden içeriklerden şaşmamalısınız. Hangi tür içerikler paylaşıyorsanız bunların hepsi için pano oluşturmalı, benzer/aynı türdeki içerikleri bir araya toplayarak daha kolay erişilebilir hale getirmelisiniz.

Bu pin ve panolara açıklama eklerken, mutlaka doğru anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Anahtar kelimeleri bulmak sizin için çok zor olmayacaktır çünkü Pinterest’teki arama çubuğuna kelime girdiğinizde otomatik olarak tamlama eklenmiş diğer seçenekler de çıkar.

Bu seçenekler, kendinize anahtar kelime olarak seçebileceğiniz kelimelerdir. Seçtiğiniz anahtar kelimelerin uzun kuyruklu olması keşfedilmeniz açısından yararlı olacaktır. Anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra panolarınızı optimize etmeniz gerekir.

Panolarınızı optimize ettikten sonra pinlerinizi optimize etmelisiniz. Pin’e eklenecek görselin adı, başlığı, açıklaması ve hashtag kullanımı oldukça önemlidir. Pinler yüksek kaliteli ve göze hitap edecek şekilde olmalıdır. Ayrıca, stok görsel kullanmaktan kaçınmalısınız.

Pin açıklamalarında ise açıklayıcı ve net olmanız gerekir. Sadece SEO odaklı bir açıklama eklemeniz yetmez; kullanıcıların ilgisini çekecek, onları bilgilendirip harekete geçirecek bir metin oluşturmalısınız.

Ayrıca, paylaşımınıza yorum yapılırsa, yorumlara cevap vermelisiniz. Eğer soru sorulduysa mutlaka nazik bir şekilde cevap vermeli ve sizi takip edenleri bilgilendirmelisiniz. Bu, size güven duyulmasını sağlayacaktır.

Ayrıca, alanınızdaki otoriter hesaplar belirleyip, bu hesaplardan 8-10 tane kaliteli paylaşıp seçerek panolarınıza eklemelisiniz. Ayrıca, pin oluşturma süreciniz düzenli olmalıdır.

Tek seferde 50 paylaşım yerine 5 günde 10 paylaşım yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Paylaşım saatleri içinse akşam saatleri ve mola saatleri en uygun saatlerdir.

Sadece kaliteli paylaşım yapmak yeterli değildir. Ayrıca, Pinterest sizden aktif olmanızı; başka hesaplar takip etmenizi ve başka gönderiler kaydetmenizi bekler.

Bu sebeple, diğer hesaplarla da etkileşim halinde olmalısınız. Başka ve benzer hesaplarla etkileşim halinde olmanın bir diğer faydası ise onların takipçileri için önerilen bir profil haline gelmenizdir. Bu sayede daha çok görüntülenme alabilirsiniz.

Bunların dışında bilmeniz gereken önemli bir nokta da Pinterest kullanıcılarının neredeyse hepsinin siteye mobil platformlardan geldiğidir. Bu sebeple kendi sitenizi de mobil uyumlu hale getirmek size avantaj sağlayacaktır.

Pinterest SEO çalışmalarınızda başarılı olmak için ilgilenmeniz gereken tek yer Pinterest değildir. Bağlı olan hesaplarınızı ve web sitenizi de optimize etmeniz gerekir. Bu bağlamda dikkat edeceğiniz ilk unsur site hızı olmalıdır. Ayrıca, organik pin oranına dikkat etmenizde fayda vardır.

İlaveten, diğer sosyal medya profillerinizi Pinterest hesabınıza bağlayarak diğer mecralardaki takipçilerinize ulaşabilir, bu sayede Pinterest takipçi sayınızı da artırabilirsiniz.

Görüldüğü üzere, Pinterest SEO çalışmaları efor gerektiren ancak avantajları fazla olan bir süreçtir. Bu sebeple, bu süreçte titiz ve sabırlı olmanız gerekir.

Özgün, kaliteli ve bilgilendirici pinler paylaşır, uygun kategorilerde pano oluşturur, uygun anahtar kelimeleri ekler, diğer profillerle etkileşime geçer ve web siteniz için mobil uyumluluğu sağlarsanız büyük oranda başarı yakalarsanız.

Pinterest anahtar kelime araştırma araçları

  • Keywordsheeter: Bu ücretsiz anahtar kelime bulma aracı çok faydalı. Google’dan binlerce otomatik tamamlama önerisi alır. Anahtar kelime hacimlerini ve trendlerini göstermez. Ancak önemli bir özelliği bulunmaktadır. Pozitif ve negatif filtreler. Bunlar sayesinde istediğiniz kelime gruplarını ayrıştırabilirsiniz.
  • Questiondb: İnsanların belirli bir konu hakkında sorduğu soruları bulur. Bunları Reddit kaynaklı 48 milyon sorudan oluşan bir veri tabanından çeker. 50 arama sorgusu ücretsiz daha fazlası için aylık 15$ dan başlayan üyelik sistemleri bulunmaktadır.
  • Answer the Public: Bu araç günde 2 aramaya kadar ücretsiz kullanıma izin veriyor. Araştırma yaparken mutlaka kullanmalısınız. Answer the public, karşılaştırmaları, soruları, alfabetik sırada önerileri ve edatları size veriyor. Bu datalar anahtar kelime araştırmanızda çok işinize yarayacaktır.
  • Keywordtool io: Bu araç ücretsiz olarak Google otomatik tamamlamayı kullanarak harika anahtar kelimeler bulmanıza yardımcı olacaktır.
  • Google Trends: Trendler sizin içerik planlamanıza yardımcı olabilir. Bir konu hangi zamanlarda trend oluyorsa o zamana yeni içerik planlayarak trafiği kendinize çekebilirsiniz.
  • Also Asked: Günlük 1 adet ücretsiz arama yapmanıza izin veren bu araç insanların aradığınız konuda hangi soruları sorduğunu ve alt başlıkları bulmanıza yardımcı olur.

Shannon Hilson https://rockcontent.com/blog/pinterest-seo/ Erişim Tarihi: 12 Eki 2022, 07:38

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir