Skip to content
CMS SEO

PBN Nedir, PBN’nin SEO İçin Önemi Nedir?

PBN Nedir ve Nasıl Yapılır?

Web sitelerinde SEO başarısı için site içinde ve site dışında bağlantı yapısı ve kalitesi çok önemlidir. Bir tane web sitesi için geri bağlantı oluşturabilmeniz için yetkili web sitelerinde kullanılan sistem özel blog ağı olan PBN olarak bilinen ağdır. PBN web sitenizde yer alan ancak ağda web sitelerinin ilgisiz olarak göründüğü bir grup web sitelerini ifade eder.

Ana web siteniz organik trafik elde etmek ve arama motorlarında üst sıralarda yer almak istediğiniz web sitenizdir. Para kazanmak için kullanacağınız web siteleri ise PBN olarak değerlendirilir. Ancak PBN Google önergelerine aykırı bir stratejidir. PBN uygularken Google sizi saptarsa web siteniz arama sonuçlarında dibe vurabilir. Geçmişte pazarlama için çok popüler olsa da günümüzde özellikle resmi SEO stratejileri yürüten uzmanlar tarafından ilgi gösterilmeyen bir tekniktir.

PBN Nedir?

PBN, sahip olduğunuz ve yönettiğiniz ve para sitelerinizin arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) sıralamasını yükseltmek için kullanılan saygın web sitelerinin bir koleksiyonudur. Özel Blog Ağı anlamına gelir.

PBN’ler, esas olarak, para sitelerinizin bağlantı profilini kontrol ederken saygın web sitelerinden yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturmanın bir yoludur. Bu geri bağlantılar, para sitelerinizin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha üst sıralarda yer almasına, trafiği ve ardından geliri artırmasına yardımcı olabilir.

PBN’ler riskli olabilir, çünkü bir siteye çok sayıda düşük kaliteli geri bağlantıya sahip olmak, sitenin Google gibi arama motorları tarafından cezalandırılmasına neden olabilir. Oluşturduğunuz geri bağlantıların yüksek kaliteli ve alakalı olmasını sağlamak için PBN’leri dikkatli kullanmak çok önemlidir.

SEO’da PBN İlişkisi Nasıldır?

İnsanlar neden birden fazla web sitesi çalıştırmak ve bunları tek bir web sitesine bağlamak istiyor? Bunun nedeni, özel bir blog ağına sahip olmanın en basit, en hızlı ve en verimli SEO hacklerinden biri olmasıdır.

Link oluşturma, Google sıralaması açısından önemlidir. Web sitenize işaret eden yüksek kaliteli bağlantıların sayısı ne kadar fazla olursa web sitesinin sıralaması o kadar yüksek olur.

Ancak bağlantı kurmak her zaman kolay değildir. Konuk gönderimi ve sosyal yardım zaman alır ve çok paraya mal olur. Üstelik başarısız olma olasılıkları da yüksektir.

Özel bir blog ağı sizi sorumlu tutar. Gelen bağlantıları kendiniz denetleyebilir ve yönetebilirsiniz. Aynı zamanda yüksek otoriteli etki alanlarında, başarılı olma olasılığınız çok daha yüksektir ve bu yüzden SEO açısından son derece önemlidir.

Ancak, SEO danışmanlarının çoğunluğunun özel blog ağlarını kullanmaktan uzak durmanızı söylediğini göreceksiniz.  SEO için PBN’ye karşı seviyelendirilen en belirgin argüman, Google’ın Web Yöneticisi yönergelerine aykırı olmasıdır. Ancak bu onu yasadışı yapmaz.

PBN Yasadışı mı?

Size kısa bir cevap vermek gerekirse: Evet, özel blog ağları Google’ın yönergelerine aykırıdır. Bunu uygularken yakalanan web siteleri genellikle SERP’lerdeki tüm sıralamalarını kaybeder. Google, PBN’nin parçası olan tüm web sitelerini manuel olarak cezalandırır ve en iyi sonuçlardan kaybolmasına neden olur.

Bu, pazarlama uzmanlarının paylaşmaktan gurur duyduğu popüler bir yöntem olsa da artık verimli değil. SEO topluluğu artık veba gibi kaçınmanız gereken siyah şapka tekniği olarak görüyor.

PBN Nasıl Yapılır?

PBN, arama motorlarında yüksek otoriteye sahip birçok eski alan adı satın alan biriyle başlar. Ardından, ana web sitelerine bağlanırken bu sitelerde içerik oluşturmaya başlarlar.

Bu, merkezi siteye çok sayıda kaliteli backlink verir. Ve bunun gibi, ana alan adı için SERP sıralamalarını yükseltir ve üzerinde daha yüksek trafik alırlar.

Geri bağlantılar, yetkili alanlardan geldiklerinde en etkilidir. Ancak bu tür bir siteyi inşa etmek pahalı ve zaman alıcıdır.

Bu nedenle, özel blog ağlarını çalıştıran kişiler birkaç kısayol kullanır.

İlk olarak, siteleri önceki sahibi tarafından oluşturulan bağlantılar nedeniyle mevcut yetkiye sahip süresi dolmuş etki alanlarında oluştururlar. Yeni sahip, süresi dolmuş alana içerik ekler ve bağlantıları bu makalelere ekler.

Yüksek kaliteli web sitesi içeriği eklemek pahalı olur. Özel blog ağı sahipleri ucuz, düşük kaliteli içerik veya giderek artan bir şekilde otomatik metin yazarlığı araçları tarafından oluşturulan içeriği kullanır.

Özel blog ağı sahipleri ayrıca sitelerin ilişkili olduğu gerçeğini gizlemeye çalışacaktır. Bunu, farklı barındırma sağlayıcıları kullanarak, sitelerine bağlantı vermeyen içerik ekleyerek ve farklı temalar kullanarak yaparlar.

PBN geri bağlantıları oluşturmanın iki ana yolu vardır. Birincisi, kendiniz bir ağ oluşturmak ve kendi sitenizi veya sitelerinizi desteklemek için kullanmaktır. Bu yoldan giderseniz, PBN’yi gizli tutar ve ağdan kendi web sitelerinize seçici olarak bağlanırsınız.

Bu ağlar, yeterince iyi çalıştırılırlarsa bir süre etkili olabilirler. Özel blog ağı, geri bağlantıları almanın diğer bir yolu, onları mevcut bir ağdan satın almaktır. Bu yolu izlerseniz, kısa sürede çok sayıda bağlantı elde edebilirsiniz.

PBN Avantajları Nelerdir?

 • PBN’ler, web sitenize geri bağlantılar oluşturmanın kolay bir yoludur.
 • Bağlantıların yönlendirileceği sayfaları tam olarak seçebilirsiniz.
 • Kullanılacak en uygun bağlantı metnini seçebilirsiniz.
 • Uygun ölçekte bağlantılar oluşturabilirsiniz.
 • Özel blog ağlarına sahipseniz, bağlantılar ücretsizdir.
 • PBN’ler, kısa vadeli trafik artışları oluşturmak gibi bazı durumlarda çalışabilir.

PBN Dezavantajları Nelerdir?

 • PBN bağlantıları ciddi Google cezalarına neden olabilir.
 • PBN’lerin kurulumu pahalıdır, çünkü süresi dolmuş etki alanları satın almanız ve içerik eklemeniz gerekir.
 • Satın alabileceğiniz özel blog ağı bağlantıları neredeyse her zaman değersizdir.
 • Bir sıralama artışı görseniz bile Google, PBN’yi keşfettiğinde bu kaldırılabilir.
 • Özel blog ağı bağlantılarıyla oluşturulmuş siteleri satmak zor olabilir.

PBN Backlink Kullanırsanız Ne Olur?

PBN bağlantıları satın almayı seçerseniz, genellikle üç sonuçtan birini görürsünüz.

1) Paranı Boşa Harcayacaksın

İlk sonuç, sıralamalarınız üzerinde kesinlikle sıfır etki görmenizdir. Cüzdanınız biraz daha hafif olmasına rağmen siteniz yukarı çıkmayacak ve aşağı inmeyecektir.

Bu genellikle Google’ın PBN’nin bir parçası olduğunu bildiği bir web sitesinde az sayıda bağlantınız olduğunda oluşur. Arama motorunun algoritması bağlantıyı görmezden gelir.

2) Manuel Ceza Alacaksınız

Manuel ceza, bir insan yorumcunun backlink profilinizin doğal olmadığına karar vermesidir.

Manuel ceza alırsanız Google Search Console hesabınızda bir uyarı alırsınız. Bu, sıralamaların düşmesine ve hatta web sitenizin listeden çıkarılmasına neden olabilir.

İyi haber şu ki, bu terminal değil. Google’a bir reddetme dosyası (tüm kötü bağlantılarınızın listesini içeren bir e-tablo) göndererek bağlantıları kaldırabilirsiniz.

Daha sonra bir yeniden değerlendirme isteği gönderebilirsiniz ve arama motoru sıralamalarınızı geri yüklemeyi seçebilir.

3) Sıralamaların Arttığını Göreceksiniz

PBN’lerin asla çalışmadığını varsaymak kolaydır. Ancak, dikkatli bir şekilde oluşturur ve idareli bir şekilde kullanırsanız, olumlu sonuçlar görebilirsiniz (en azından kısa vadede, Google ağı keşfetmeden önce).

Kanıt için tek yapmanız gereken Empire Flipper web sitesi pazarına gitmek ve ardından arama sonuçlarını özel blog ağları kullanan sitelere göre filtrelemektir.

Çok fazla değil, ancak özel blog ağlarını kullanmanın bazı durumlarda işe yarayabileceğini öne sürmek için on binlerce aylık ziyaret ve binlerce dolar kar sağlayan PBN’lerin yardımıyla oluşturulmuş yeterli site var.

Bununla ilgili sorun, özel blog ağlarını kullanarak bir site oluşturursanız, her zaman bir Google cezası riski altında olmanızdır. Bu, kısa vadeli bir artış görseniz bile, sıralamalarınızın ve kazançlarınızın herhangi bir zamanda kaybolduğunu görebilir.

Ayrıca, insanlar kendi PBN’lerini oluşturduklarında olumlu sonuçların ortaya çıktığını da belirtmek gerekir. Özel blog ağı bağlantıları satan üçüncü taraflardan bağlantılar satın alıyorsanız, bu bağlantıların çalışması için neredeyse sıfır şans vardır.

PBN’ler Ne Kadar Etkilidir?

Geri bağlantılar, Google’daki en güçlü sıralama faktörlerinden biridir. Arama motorlarına bir web sayfasının değerli olduğunu ve yararlı cevaplar sağladığını söylemenin dürüst bir yoludur.

Bir PBN, bağlantı otoritesini geçerek ana web sitesinin sıralamalarını artırmasına yardımcı olabilir. Yetkili alan adlarının çeşitliliği, Google’a merkezi sitenin güvenilir olduğunu söyler.

Ana web sitesine SERP‘lerde bir destek veren şey budur. Ancak, akılda tutulması gereken bir şey, Google’ın her zaman özel blog ağları aradığıdır. Bunu yaparken yakalanan herhangi bir web sitesi ciddi şekilde cezalandırılacak ve tüm sıralamalarını kaybetmeye eğilimlidir.

Bu gölgeli taktikleri izleyerek başarı bulan bir web sitesinin uzun sürmesi pek olası değildir. Özel blog ağları kısa bir süre için çalışabilir, ancak hepsi uzun vadede kaybolur.

Kaynaklar:

Flatsite https://flatsite.com/how-important-are-pbn-links-for-seo/ Erişim Tarihi: 21 Eki 2022, 08:11