Örnek Seo Çalişmasi

Örnek Seo Çalışması

Web siteleri arama motoru performansını öne çıkarmak istiyorsa SEO çalışması yürütmelidir. Ülkemizde henüz önemini tam olarak kavramayan çok sayıda web sitesi sahibi olması nedeniyle SEO çalışmaları yeterli önemi görmüyor. Bazı web siteleri ve işletmeler de bu alanda profesyonel destek alacak bütçeyi ve zamanı ayırmıyor. Bazıları da SEO çalışmalarını kendileri yürütmek istiyor.

Ekibimiz sizler için burada örnek SEO çalışması paylaşımı yapacak. Bu sayede nasıl bir süreç yürütmeniz gerektiğini çok daha iyi anlayacaksınız. Kısa süre içinde öğrenebileceğiniz ve web sitenize kolayca uygulayabileceğiniz etkili stratejileri barındıran örnekleri dikkatlice okuyun. Bu konuda bir bilgilendirmeye ihtiyaç duyuyorsanız yorumlar üzerinden bizimle iletişim kurabilir ve SEO uzmanlarımızın önerilerini ve görüşlerini hemen öğrenebilirsiniz.

Seo Nedir?

SEO kavramını kısaca tanıtmak gerekirse belirli bir konuyu veya temayı arama motorlarında ön sıralara çıkacak şekilde açıklamak ve sunmak için yapılan çalışmalardır. Dijital pazarlama ve e-ticaret dünyasından örnekler verecek olursak daha yerinde bir tespit ve açıklama olacaktır.

Bilindiği üzere, internet üzerinde ne kadar çok kişiye ulaşırsak ürettiğimiz veya çeşitli ticaret yöntemleri ile edindiğimiz ürün veya hizmeti elimizden çıkararak kazanç ve fayda sağlamamız artacaktır.

Bu hedefe ulaşmak için, oyunu kurallarına göre oynamamız ve arama motorlarına istediğini vermemiz gerekmektedir.

Tam da bu sırada SEO kavramı ve Seo uyumlu içerik ve metinler devreye girmektedir. Zira oynamak istediğimiz oyunun kurallarından en önemlilerinden biri de SEO kavramdır.

“Bir kelime, bizim durumumuzda bir ürün ismi, üzerinden nasıl Seo yapılır?” sorusuna cevap vermeden evvel teknik kavramlar ve taşıdıkları anlamlardan bahsetmek daha yerinde olacaktır.

Zira Seo ve alt kavramların temelleri ve gereklilikleri anlaşılmadıkça neyin nasıl yapıldığının anlaşılması tabiri caiz ise karanlıkta yol bulmaya çalışmak demektir.

Teknik Seo Kavramları ve Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Seo terimi, içerisinde çeşitli alt kavramaları barındıran web temelli bir dünyaya girişimizin belki de ilk adımıdır. Bu adımı sağlam ve doğru şekilde atmak için de yapmamız gereken bir dizi işlem vardır.

İlk olarak, bir anahtar kelime belirlemeliyiz. Belirlenen bu anahtar kelime üzerinden bir tarama yapmamız gerekmektedir. Ardından da indeksleme ve kategorize etme basamağı gelecektir.

Bu iki adım sonrasında ise site haritalarını dikkatle analiz etmemiz gerekmektedir. Dördüncü adım olarak ise karşımıza “http yanıt kodlarını” dikkatle incelememiz işlemi gelecektir. Bu kavramları sırası ile tek tek açıklayalım:

  • Tarama kavramı: Temel olarak belirlenen anahtar kelimenin arama motorlarında aranması ve çıkan verilerin dikkatle incelenerek not edilmesi basamağıdır. Hem site içi linkler hem de site dışı linkler sayesinde işlenen anahtar kelimeler ile yüz yüze geleceğimizi hatırlatmak isteriz. Bu sayede bir sonraki adım olan indeksleme basamağı için veri elde etmiş olacağız.
  • İndeksleme basamağı: Tarama adımında elde edilen verilerin analiz edilerek bu verilerin birbiri ile ilişkisini kategorize etmektir. İndeksleme işlemi arama motorları tarafından yapılıp daha önceden belirlenmiş sayfaların ilgili anahtar kelime arandığında yönlendirilmesi demektir.
  • Site haritalama: Yine kendi içerisinde bir takım (URL konumları, güncellemeler, site içi linkler ve bu linklerin saptanması gibi) unsurlardan meydana gelmiş bir kavramdır.
  • HTTP yanıt kodları ve bu kodların okunması işlemi: Tarayıcı tarafından gelen bir talep yerine getirildiğinde veya getirilemediğinde sunucu tarafından bu talebe gönderilen bir cevaptır.

Seo Çalışmasında Site İçi Linkleme Ve Backlink Önemi

Site içi linkleme, en temel anlamı ile okuyucuyu site içerisinde biraz daha fazla zaman harcamaya itmek demektir. Bunu sağlamak istemekteki temel amaç ise sitenizde zaman geçiren ziyaretçi sayısı ve geçirilen zaman ne kadar fazla ise arama motorlarının gözünde o kadar kalitelisiniz demektir. Odaklandığınız kelime üzerinden diğer sayfalardan o sayfaya iç link vermeniz hedeflediğiniz sayfanın önemini arttıracaktır.

Kısaca toparlamak gerekirse, birbirine bağlı konuların kolayca erişimi için site içi link çalışması bu kavramın en temel açıklaması olacaktır.

Öte yandan Backlink kavramı ise, diğer bir siteden sizin sitenize ilintilendirilmiş bir bağlantıdır. Popülerlik için yerinde ve gerekli bir işlem olan Backlink işlemi Google ve diğer arama motorları için üst sıralara taşınmanız anlamına gelmektedir.

SEO yaparak bir kelime nasıl ön plana çıkarılır?

Teknik kavramları temel anlamda öğrendikten sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da anahtar bir kelimenin bir metin içerisinde işlenmesi ve yedirilmesidir.

İlk olarak, bu ürün, hizmet veya tanıtmak istediğiniz temanın kimler tarafından ilgi odağı olarak görüldüğünü belirlemelisiniz.

Bu işlemden sonra ise, özgün, güncel, okuyucuyu sıkmayan bir üslup kullanılan, faydalı ve verimli, son olarak ise gerçek verilere dayalı doğrucu paradigma üzerine kurulu bir metin oluşturmalı veya edinmelisiniz.

Bir önceki bölümde bahsedilen Teknik Seo Kavramları ile düzenlenen ve işlenen bu metin başarı anlamına gelmektedir. Adı geçen bu başarıya eriştikten sonra da yapmanız gereken tek şey daima ileriye gitmenin yol ve yöntemlerini araştırmak, bulmak ve işlemlerinizde uygulamak olacaktır.

Anahtar kelime seçiminizi hedef kitlenize göre yaptınız, metinleri özgün ve kaliteli bir şekilde edindiniz. Fakat iş bu kadarla bitmiyor.

Seo uyumlu çalışmalarda dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise başlık ve alt başlık seçimleridir. Arama motorları ve sahip oldukları algoritmalar sizi ön plana çıkarmak için öncelikle kelimelerin ve metinlerin ilgi düzeylerine bakmaktadır.

Diğer bir ifade ile belirlemiş olduğunuz kelimeyi (anahtar kelime) başlıklarınızda ve alt başlıklarınızda da kullanmanız gerekmektedir. İnsanların o konu ile aradığı soruları veya ihtiyacı olan diğer başlıkları da o yazının içeriğinde kullanmanız gerekmektedir.

Kısaca toparlamak gerekirse, Seo çalışması yapmak için gereken ilk adım Temel SEO Kavramlarına hâkim olmak, gerekli düzenlemeleri yapmak veya bir SEO uzmanı bir kadrodan yardım almak, aynı zamanda gerekli ön araştırmaları yaparak kitle ve hedef kitle ayrımını yapmaktır.

Bunlara ek olarak ise dijital pazarlama dünyasında bilgi sahibi bir bakış açısı ile hareket ederek Sosyal Medya kavramlarına göz atmanız da bu işin uzmanları tarafından tatbik edilen yol ve yöntemlerdir.

Kaynaklar:

Andy Crestodina https://www.orbitmedia.com/blog/seo-examples/ Erişim Tarihi: 12 Eki 2022, 11:36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir