Opencart Seo Ayarları Nasıl Yapılır

Opencart SEO Nedir, Ayarları Nasıl Yapılır?

E-ticaret sitelerinde daha fazla müşteri çekmek, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve daha fazla satış yapabilmek için çeşitli SEO stratejileri söz konusudur.  En popüler stratejilerden biri de Opencart SEO ismiyle biliniyor. 

Opencart SEO, SEO odaklı URL kullanmaya dayalı bir stratejidir.  PHP yazılım dili ile yürütülen bu SEO yöntemi biraz teknik bir konudur.  E-ticaret siteler bu teknik sayesinde ürün ve hizmetlerini ziyaretçilere daha erişilebilir hale getirmektedir.  Ayarlarınızı doğru şekilde yaptığınızda arama motoru performansınıza önemli bir katkı sağlayabilirsiniz. Kendine has bir dili olan Opencart SEO hakkında merak ettiğiniz konuları altta bize sorabilirsiniz. Ekibimiz sizler için profesyonel SEO teknikleri konusunda destek oluyor.

Opencart SEO Nedir?

Opencart Seo, e-ticaret site sahiplerini halka sunmuş oldukları ürün ve hizmetleri daha erişilebilir bir sistem dâhilinde şekillendirmelerine yarayan bir web dilidir. Dijital pazarlama dünyası için oluşturulan ve bu sistemdeki unsurlar tarafından kullanılması vazgeçilmez hale gelen bir olgudur.

Yazılımcı ve web dünyasının önde gelen uzmanlarınca çok iyi bilinen PHP dili ile yazılan bir kod sistemi olan “Opencart” dizgisi dijital pazarlamacının en büyük silahı olan e-ticaret sitelerini ön plana çıkarmayı hedefleyen bir unsurdur.

Bu web dilinin gerekliği ve önemini, her geçen gün artan dijital pazarlama ve e-ticaret rekabetini analiz ederek görebiliriz. Özellikle pandemi döneminde yükselen bir paradigma haline gelen e-ticaret seo ve dijital pazarlama günümüzde hemen hemen herkesin gıpta ile izlediği bir sektör haline gelmiştir.

Güzel başarı hikâyelerini içerisinde barındıran bu sektör kimi iş insanlarının doğmasına ve ticarete yön vermesine olanak sağlamıştır. Fakat unutulmamalıdır ki hiçbir başarı kendiliğinden ve şans eseri bir şekilde gelivermez.

Dijital pazarlama ve e-ticaret terimlerinin doğmasına sebebiyet veren internetin modern anlamda kullanımı sırlarını, temel anlamda oyunu kuralına göre oynama prensibinde saklamaktadır. Peki ya bu kurallar nedir ve kim tarafından belirlenmektedir?

Adı geçen kurallar, belirli anahtar kelimelerin yine belirli bir oranda kullanımı, tasarımların ve görsellerin düzenlenmesi, özgün ve kaliteli içeriklerin kullanılması gibi bir takım bağlamlardan meydana gelmektedir. Bu kuralların belirleyicisi ise arama motorlarının kralı haline gelen Google’ın ta kendisidir.

Kısa bir tanıtım ve gerekliliklerin arz edilmesi safhasından sonra ana konumuza dönecek olursak, Opencart Seo başlı başına dijital pazarlama ve e-ticaret dünyası için tasarlanmış web tabanlı bir sistemdir. Ve sistemin kendi dili bulunmaktadır.

Toparlamak gerekirse, sistemin istediği dili kullanarak kuralları kullanmayı lehinize çevirebileceğiniz bir sistem olan Opencart Seo, ayarlamalarınızı sabırla, titizlikle ve doğruca yaptığınız takdirde yükselmenize yarayacak bir dosttur.

Opencart SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

opencart

Opencart Seo ayarını yapmak için takip etmeniz gereken aşamalar aşağıdaki şekildedir:

 • MySQL veri tabanını kullanan Opencart sistemini edinmek ve kurmak.
 • Seo uyumlu bir URL kurulumu sağlayarak ayarlar işlemine başlamanız gerekmektedir. Bunun için de Opencart yönetici paneline erişim sağlayarak, “sistem>mağazalar>mevcut mağazayı düzenle>sunucu” sekmelerini takip etmelisiniz.
 • Gerekli düzenlemeler ve değişiklikleri yaptıktan sonra Seo URL ayarlarını yapmaya başlamalısınız.
 • Sitenize girmek istediğiniz ürünün özelliklerini kısa ve net ifadelerle açıklamasını yaparak, veri sekmesi ismi ile belirtilen sektöre gelerek Seo kelimesinin bulunduğu bölmeye “XYZ. Html” şeklinde işlemelisiniz. “XYZ” olarak adlandırdığımız kısma siz kendi ürününüzün adını girmeniz gerekliliğidir.
 • Kendi hosting kısmınıza erişim sağlayarak ana dizgenizde bulunan “htaccess.txt” dosyasından “.txt” yazısını silin.

Tüm bu adımları takip ettikten sonra yapmanız gereken şey ise diğer Seo kurallarını ihmal etmeden düzenli aralıklarla, güncel, özgün metin ve görsellerle kurmuş olduğunuz düzeni devam ettirmektir.

Opencart SEO Modülü Nasıl Eklenir?

Opencart Seo Modülü ekleme işlemi birçoğumuz için halen bir sorun olmak özelliğini taşımaktadır. Fakat bu yazımızda verecek olduğumuz bilgi ve tanımlamalardan sonra umuyoruz ki her şey anlaşılır ve uygulanabilir olacaktır.

Başlamadan önce Opencart içerik yönetim sisteminize eklemeyi düşündüğünüz modülün kullandığınız Opencart sürümüne uygun olduğundan emin olmalısınız. Örneğin, 1.4.8 ve 1.4.9 modülleri birlikte çalışabilir.

Yine de sisteminizdeki dosya yeni olduğu ve 1.4.8 modülünü 1.4.9’da kurduğunuzda içeriği değiştirmek istediğiniz için bazı değişiklikler yapılmış olabilir. Sonuç olarak yüklediğiniz 1.4.8 modülü ile gelen dosyanın üzerine yazmaya çalıştığınızda zorlanabilirsiniz.

 1. Her şeyden önce, kurmak istediğiniz modülü ZIP dosyası şeklinde indirin ve sonrasında dosyaları başka bir klasöre aktarın.
 2. Dosyalara girdiğinizde göreceğiniz admin ve catalog adında 2 klasörü kopyalayın.
 3. Filezilla, online FTP gibi programlar aracılığıyla kopyaladığınız bu dosyaları public_html’ in içine yani ana dizine yükleyin.
 4. Yükleme işlemleri tamamlandıktan sonra admin panelinize giriş yapın.
 5. Sistem menüsündeki “Kullanıcılar-> Kullanıcı Grupları’na”  kısmına girin.
 6. Karşınıza çıkan sayfada Üst yöneticiyi düzenlemek için sağ taraftaki “Düzenle” butonunu kullanın.
 7. Bu sayfada işaretlenmiş olan modüller onaylanmış modüllerdir. Sonradan yüklediğiniz modelleri de onaylamanız gerekecektir. Bunu yapmak için “Tümünü Seçiniz”e tıklayın ve Kaydet’e basın.
 8. Sonrasında ise en üstteki menüden Eklentiler -> Modüller’e tıklayın.
 9. Karşınızdaki sayfada bütün modülleri görebilirsiniz. Eklemek istediğiniz modülleri “Kur” yazan yere tıklayarak ekleyebilirsiniz.
 10. Ardından tam karşıda bulunan “Düzenle” butonuna tıklayarak modülünüzün ayar kısmına girmeniz gerekecektir. Tıklayıp gerekli ayarları yaptıktan sonra “Kaydet” diyerek modülünüzü kullanmaya başlayabilirsiniz.

Modül eklemekte zorlanırsanız, modül paketleri satın aldığınızda yanında sunulan kurulum hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Bu hizmetlerin çoğu ücretsizdir. Bu sayede kafa karışıklığı yaşamadan, rahat bir süreç geçirebilirsiniz.

Opencart SEO, kullanıcıların işini kolaylaştıran SEO dostu bir e-ticaret sistemidir. Opencart’ı tercih ederek ödemeleri, pazarlamayı, kargo takibi ve daha birçok şeyi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Opencart SEO çalışmaları yapmak için yardıma ihtiyaç duyarsanız Profesyonel Seo Ajansı ile iletişime geçmeniz fayda sağlayacaktır. Unutmayın ki bilmediğiniz bir alanda zaman kaybetmeniz motivasyonunu olumsuz olarak etkileyecektir.

Kaynaklar:

Webkul https://webkul.com/blog/opencart-seo-extension/ Erişim Tarihi: 12 Eki 2022, 10:56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir