N11 SEO Nasil Yapilir

N11 SEO Nasıl Yapılır?

N11, Türkiye’de 2011 yılından bu yana hizmet veren ve birçok sektörden farklı satıcılara ev sahipliği yapan bir e-ticaret devidir. Sizler de farklı platformlarda satış yaparak gelirlerinizi arttırmak istiyorsanız kendine has avantajları bulunan N11’i tercih edebilirsiniz. Ancak N11’de mağaza açmak daha fazla satış yapmanız için tek başına yeterli değildir.

Kendi sektörünüzde rakiplerinizin önüne geçebilmek ve potansiyel müşteri kitlenize ulaşabilmek önemlidir. Arama motoru optimizasyonu tanımı her ne kadar arama motorları için kullanılsa da N11 gibi online pazar yerlerinin de kendilerine has algoritmaları vardır. N11 SEO konusunda doğru adımlar atarsanız satışlarınızı kısa süre içinde arttırabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere N11 SEO konusunda birçok avantaj sunacağız.

  • Anahtar Kelimeleri Ürün Açıklamalarında Kullanın

Şu an için N11 adına kullanabileceğiniz bir anahtar kelime analiz aracı bulunmuyor. Ancak bunun için kendiniz arama yaparak rakip stratejilerini takip edebilir veya N11’de size verilen otomatik tamamlama gibi özellikleri kullanabilirsiniz. 

Aynı zamanda benzer platformlarda da anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. N11 anahtar kelime analizi sonrası bu kelimeleri ürün açıklamalarına ekleyin. Böylece potansiyel müşterinize ulaşma konusunda avantaj elde edebilirsiniz.

  • Kaliteli ve Gerçek Görseller Kullanın

N11 üzerinde hizmet veren satıcılar içinde görsel konusunda profesyonel hareket edenlerin sayısı diğer platformlara göre daha az. Bu nedenle N11’de daha fazla satış yapmak istiyorsanız ürün görsellerine odaklanın. Ürünlerinizin profesyonel şekilde gerçek görsellerini çekin. Ürünü tam olarak yansıtan kaliteli görseller her zaman daha fazla müşteriye hitap etmeniz demektir.

N11 satıcılarının yaptıkları hatalardan biri de ürünü çok yönlü yansıtan görsellere yer vermemesidir. Bu nedenle ürününüzün her özelliğini ortaya koyacak görseller paylaşmaya çalışın.

  • Ürün Açıklamalarınızı Titizlikle Yazın

Ürün açıklamalarında anahtar kelimeleri kullanmanız tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda müşterilerinizi ürünü satın almaya ikna etmek adına ürün açıklamalarınızı titizlikle oluşturmanız gerekiyor. N11 SEO çalışmaları için bu hayati öneme sahiptir.

N11 satıcılarının önemli bir bölümünün yaptığı hatalar arasında ürün açıklamalarını kısa ve özensiz yazmak bulunuyor. Samimi, yeterli uzunlukta, ürün hakkında tüm sorulara cevap veren ve insanların ilgisini çeken açıklamalar satış oranınızı olumlu yönde etkileyecektir.

  • Ürününüzü N11’e Doğru Anlatın

N11 Türkiye’nin en fazla ziyaretçi alan pazar yerleri arasındadır. Genellikle Google üzerinden gelen ziyaretçilere ev sahipliği yapsa da birçok kullanıcı direkt olarak N11’e girer ve buradan aradığı ürünü N11 arama kısmına yazar.

N11 arama bölümünün algoritması çok titiz çalışır. Burada yapılan aramada kullanıcıların karşısına binlerce sonuç çıkabilir. Kullanıcılar da filtreleme seçenekleriyle aramaları daraltır. İşte sizin öne çıkacağınız nokta burasıdır. Bu nedenle ürün girişi yaparken ürününüzü N11’e doğru şekilde anlatmalısınız. 

Mesela bir ürün sattığınızı varsayalım. Ürünün rengi gökyüzü mavisi olsun. Siz ürün girişi yaparken bunu “gökyüzü mavisi” olarak yazarsanız “mavi” renk aramalarında ön plana çıkamazsınız.  Bu şekilde küçük görünen ama etkili olacak stratejileri es geçmeyin.

  • N11 Reklam Verme Özelliğini Kullanın

N11 pazar yerinin en önemli avantajlarından biri satıcılara reklam verme şansı sunmasıdır. Google araçları yanı sıra N11’de daha fazla gelir elde etmek istiyorsanız N11 reklam araçlarına başvurun. Burada sizleri farklı reklam türleri bekliyor. 

Kategoride öne çıkanlar, aramada öne çıkanlar, sponsor mağaza reklamları, listeleme reklamları veya sponsorlu ürün reklamlar kullanabileceğiniz seçenekler arasındadır. Reklam için mağaza yönetim paneli üzerinden reklam yönetimi kısmına girmeniz yeterli olur. Buradan istediğiniz reklam türünü seçerek süreci planlayabilirsiniz. Reklamlar aynı zamanda SEO stratejilerinize de olumlu şekilde yansıyacaktır.

  • Sosyal Medya Kampanyaları Yürütün

N11 SEO’nuzu desteklemek için sosyal medyadan da trafik çekebilirsiniz. Sosyal medyada kendi sayfalarınızda veya Influencer pazarlama teknikleri ile ürünlerinize ait linkleri paylaşabilir ve trafik çekebilirsiniz. Bu sayede ürünleriniz ve mağazanız daha fazla ziyaretçi alarak N11 sıralamasında ön plana çıkabilir.

  • Kullanıcı Yorumlarına Odaklanın

N11 SEO çalışmalarında kullanıcı yorumları çok önemlidir. Ürünlerinizi satın almak isteyen bir kullanıcı mutlaka başka kullanıcıların deneyimlerini merak edecek ve ürününüz hakkında yorumları dikkatlice okuyacaktır.

Bu nedenle üründe vaat ettiğiniz tüm özellikleri vermeli, titiz paketleme yapmalı ve hızlı gönderim yapmalısınız. Geri iade süreçlerinde olumlu davranmalısınız. Aynı zamanda olumsuz yorumlara karşı dönütleriniz de size kazandırabilir. Yorumları çok sayıda olan ve olumlu olan ürünler N11’de daha ön sıralarda listelenir.

  • Müşteri Memnuniyetini Yüksek Tutun

N11 üzerinde puanlama sistemi diğer platformlar gibi çok önemlidir. Sizlerden alışveriş yapan kişilerin ürünününüz ve sunduğunuz hizmet için olumlu yorumları yanında yüksek puanlama yapmasına da önem vermelisiniz. N11 SEO stratejinizde müşteri memnuniyetini yüksek tutmak ve puanlamanızı iyi seviyeye çekmek önemlidir. 

İnsanlar filtreleme yaparken bir üründe yüksek puanlıları sıralayabilir. Ayrıca filtreleme dışında da puanı yüksek olan mağaza ve ürünler daha ön planda tutulabilir.

  • Stoklarınızı Düzenli Olarak Güncelleyin

N11 SEO çalışmaları açısından stok kontrolü de çok önemlidir.  Satıcıların önemli bir bölümü bu stratejiyi es geçer ve stokta yer almayan ürünleri satmaya devam ederler. Bu durumda marka itibarı zedelenebilir ve olumsuz yorumlar da alabilirsiniz. Bir e ticaret siteniz varsa N11 mağaza entegrasyonunu yaparak stok kontrolünü kolayca tek bir yere indirgeyebilirsiniz. Stoklarınızı düzenli olarak kontrol ederseniz N11 üzerinde ürünleriniz daha ulaşılabilir hale gelir ve daha fazla satış yaparsınız.

N11 SEO çalışmaları diğer pazar yerleri ile birbirine benzemektedir. İlk etapta bu konuda sağlam temeller atmak istiyorsanız Current Works ekibi ile çalışabilirsiniz. Ekibimiz sizin için her zaman kaliteli çalışmalar üretir ve ön plana çıkmanız için etkili stratejiler geliştirir. Bu sayede kısa süre içinde N11’de daha çok satış yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir