Mobil uygulama tasarımı, varolan ya da yapılacak olan yeni uygulamaların mobil uyumlu olarak tasarlanma sürecidir. Current Works olarak mobil uygulama tasarımı alanında tamamen bütçe dostu, etkili ve çözüm odaklı çalışmalar yapıyoruz. Mobil uygulamalarda her zaman dijital stratejilerinize uygun çözümler sunuyoruz.

IOS ve Android temelli mobil uygulamalar ile her marka telefon ve tabletten markanızı ulaşılabilir hale getiriyoruz. Mobil uygulamanız üzerinden ürün ve hizmet satışı için gerekli entegrasyonları da sağlıyoruz.

Mobil varlığınızı güçlendirecek temiz kodlamaya sahip bir mobil uygulama için ekibimizden destek alabilirsiniz. Mobil uygulama tasarımı ile birlikte geliştirme çalışmalarını da her zaman yürütüyor ve satış sonrası destek de sağlıyoruz.

Mobil Uygulama Arayüz Tasarımı Süreci

 • Ön Görüşme
 • Strateji ve Hedef Tespiti
 • Uygulama Geliştirme Analizi
 • Rakip Analizi
 • Platform Seçimi
 • Kullanıcı Deneyimi
 • Programlama
 • Test ve Yayın

Uygulama Tasarımı Fiyatları Etkenleri

 • Özellikler ve İşlevler
 • Görsel Tasarımın Özelleştirilmesi
 • Platformlar
 • Paneller
 • Back-end Altyapısı 
 • Uygulama Yönetimi
 • Geliştirme Ekibinin Yeri ve Yapısı
 • Bir Uygulamanın Bakım Maliyeti

Referanslarımız

Mobil Uygulama Tasarım Süreci

mobil uygulama tasarımı süreci
Ön görüşme

Mobil uygulama, günümüzde mobil teknolojilerin neredeyse tüm toplum katmanlarında kullanılır hale gelmesi ve her yaş grubunun mobil cihazlara erişebilmesi nedeniyle on derece önemli bir faaliyet koludur. Mobil uygulamalar birer dijital pazarlama aracı olmalarının yanı sıra, tek başlarına birer ticarethane formuna da sahip olabilir. Bir başta deyişle mobil uygulama tek başına bir gelir kaynağı olabildiğinden, tasarımında da son derece özenli bir süreç gereklidir. Biz sizin ne yapmak istediğinizi, mobil uygulamanın çalışma ortamını ve içerik detaylarını ön görüşme esnasında öğrenir ve sizin için alternatif n fikirler sunarız. Referanslarımızı da sunduğumuz bu görüşmede, bu konuda size sunabileceklerimizi arz ederiz.

Mobil uygulama tasarımı yapabilmek için mobil uygulamanın amacının tespit edilmesi gerekir. Bir mobil uygulama; katalog (bilgi verici), E-ticaret, oyun, kurumsal online işlemler, eğlence veya iletişim gibi amaçlara odaklanabilir. Örneğin; yeni bir sosyal medya mecrasını yayına almak istiyorsak farklı, bir oyun uygulaması yapacaksak çok farklı tasarımlar yapmak durumundayız. Bu bakımdan biz ikinci aşamada sizin ne maksatla uygulama yaptıracağınızı tespit ederiz.

Uygulamanın hangi mobil platformda kullanılacağı da, uygulama özellikleri üzerinde etkilidir. Tasarım buna göre yazılımsal olarak değişebileceği gibi, donanımsal olarak da platforma göre farklılıklar söz konusudur. Örneğin; IOS platformunun NFC özellikleri ile Android’in bu fonksiyonu farklı çalışır. Yine güvenlik özellikleri de benzer şekilde farklı niteliklere sahiptir. Mobil uygulama tasarımı, platformun limitleri ve özelliklerine bağlı olarak yapılacağından platformun seçimi son derece önemli bir detaydır.

Uygulamanın amacının belirlenmesinden sonra ikinci aşama, uygulamanın kullanıcılar için ne sunacağının tespitidir. Dolaşım menüleri, görsel özellikler, sunulan hizmetler, erişilecek alt kategoriler gibi, uygulamada yer alacak tüm detaylar, bir haritalama yaparak belirlenir. Bu planlama son derece önemlidir. Çünkü uygulamanın yapımından sonra, gözden kaçan bir detayın geri dönülerek eklenmeye çalışılması son derce sıkıntılı olabilir. Bu aşamada, kayıtlı kullanıcı arayüzü, kayıtlı kullanıcı arayüzü ve yönetici arayüzü ayrı ayrı planlanmalıdır. Her kullanıcı tipi için kullanıcı özellikleri yine bu safhada belirlenir. Tabii dil de bu süreçte ayarlanacaktır. Bölgesel uyumluluk da planlandıktan sonra tasarım süreci tamamlanmış olacaktır.

Mobil Uygulama Tasarımı Nasıl Yapılır?

Mobil uygulama tasarımı için öncelikle araştırma yapıyoruz. Sizlerle bir toplantı yapıyoruz ve burada mobil uygulamadan beklentilerinizi anlıyoruz.  Tasarım örneklerini inceliyoruz, görsel dili belirliyoruz, renk kombinasyonlarını saptıyoruz, tipografi seçimini de yapıyoruz. Sektörünüzü, rakiplerinizi ve örnek mobil uygulamaları inceliyoruz.

Mobil uygulama için yaptığımız analizlerden sonra mobil uygulamanın akış şemasını (Flowchart) ortaya koyuyoruz. Ekran geçişleri, ekranlar arası geçiş yapılacak diğer ekranlar, uygulamadaki navigasyonel fikirler burada belirleniyor. Özetle içerik planlamasını yapıyoruz ve mobil uygulamadaki sayfaları çeşitli yöntemlerle birbirine bağlıyoruz.

Bu aşamadan sonra mobil uygulamanın mobil cihazlarda nasıl duracağına bakıyoruz.  Telefon ve tablette renk ve detay içeren çizimlere bakıyoruz, logonuzu yerleştiriyoruz, mobil uygulamanız içinde logonuzu pozitif ve negatif uygulama için testler yapıyoruz.

Bu aşamadan sonra mobil uygulamanın arayüz tasarımının şematik planını (Wireframe) hazırlıyoruz. Mobil uygulamada arka plan ve şekiller arasındaki hizalama ve yerleşimi tasarlıyoruz.  Tasarım sürecinde kontrast değeri, fon ile elemanlar arasındaki boşlukları ayarlıyoruz. 

Mobil uygulama boyunca temiz ve sade kodlama ile kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çekiyoruz. Tasarımın fonksiyonel olmasını ve estetik boyutunu da dikkate alıyoruz. Ardından kullanıcı arayüzü tasarlıyoruz. Mobil uygulamada ikonların rengi, kenar şekilleri, çerçeve, çizgi kalınlığı, leke değeri gibi tüm detayları düşünüyoruz.

En son aşaması ise kullanıcı deneyimi ve prototip oluşturmadır. Bu aşamada ergonomik, estetik, kullanıcı deneyimi geliştirilebilir ve teknolojik bir mobil uygulama tasarlıyoruz. Son testleri yapıyor ve daha sonra mobil uygulamayı sizlere teslim ediyoruz. Current Works ile her türlü mobil cihazda tam uyumlu kurumsal mobil uygulamaya sahip olabilirsiniz.

  Hemen Teklif Al
  Mobil Uygulama Tasarımı Fiyatları

  Mobil uygulamalar son yıllarda çok popüler hale gelen ve markaların kurumsal kimliklerini tamamlamaları için olmazsa olmaz bir özellik haline geliyor. Mobil uygulama tasarımı için sizler de Current Works ile çalışabilirsiniz.

  Mobil uygulama fiyatları çok düşük bedellerden başlayarak çok yüksek tutarlara kadar geniş bir aralıkta olabilir. Burada mobil uygulamanıza etki edecek birçok durum vardır. Dünyadaki internet kullanıcılarının %80 kadarı mobil kullanıcı haline geldi. Bu nedenle de markalar için sektör ne olursa olsun mobil uygulama çok önemli bir iletişim ve pazarlama aracı haline geldi.

  Current Works her mobil uygulamada müşteri odaklı çalışıyor. Bu nedenle de sizlere sunacağımız mobil uygulamada tamamen ihtiyaçlarınız ve taleplerinize göre çalışıyor ve sonrasında sizlere fiyat sunuyoruz.

  Fiyatlar Neye Göre Belirleniyor?

  • Mobil uygulamanızda yer alan alacak entegrasyonlar (Arama, dosya yükleme, ürün satışı, ödeme entegrasyonları, yönetici paneli, ürün takibi gibi entegrasyonları esnek bir şekilde size özel etkiliyoruz.)
  • Mobil uygulama türü (Android, İOS mobil uygulama ya da hibrit mobil uygulama tasarlıyoruz.)
  • Hizmet verdiğiniz sektör (Her sektörde sektör dinamikleri ve rakiplerin durumu fiyatları belirlememizde etkili oluyor.)
  • Mobil uygulamadan beklenti (Kişisel mobil uygulama, oyun, haber, satış, pazarlama gibi farklı amaçlarla mobil uygulama tasarlıyoruz.)
  • Yazılım dili (Mobil uygulamanızda istediğini özelliklerde programlama dilini kullanıyoruz.)

  Mobil uygulama tasarımı fiyatları konusunda bize her zaman ulaşabilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Mobil uygulama tasarımı nasıl olmalıdır?

  Mobil uygulama tasarımı hizmeti alırken öncelikle profesyonel bir ekipten destek almalısınız. Bir mobil uygulama öncelikle markanızın hedefleri ile uyumlu olmalıdır. Aynı zamanda hedef kitlenizin iyi analiz edilmesi ve onların davranışlarına göre yürütülmesi gerekiyor. Mobil uygulama tasarımı yaparken uygulamanın doğru marketlerde yer alması gerekiyor. Bunun yanında uygulama temiz bir kodlamaya sahip olmalı ve en yenilikçi kodlama dilleri kullanılmalıdır. Mobil uygulamalar markanıza özel tasarlanmalı ve özgün bir proje olmalıdır. Mobil uygulama tasarlarken aynı zamanda ekip desteği almalısınız. Ajansımız bu hizmet kapsamında her zaman sizlere ekip olarak destek veriyor ve her zaman sizlerin beklentisine ve elde ettiği verilere göre mobil uygulama tasarlıyor.

  Mobil uygulama yapmak zor mu?

  Mobil uygulama yapmak aslında temelde basit algılanabilecek bir işlemdir. Ancak mobil uygulamadan beklentilerinizin neler olduğu bu süreci zorlaştırabilir. Aynı zamanda kodlama alanında her gün yeni yaklaşımlar ortaya çıkıyor. Bu nedenle yeni gelişmeleri takip etmek için mobil uygulama konusunda profesyonel bir ekipten destek almalısınız. Mobil uygulama tasarımı için her zaman veriler üzerinden hareket etmek gerekiyor. Bu nedenle doğru analiz araçlarını kullanmak, elde edilen verileri değerlendirebilmek ve tasarım sürecini değerlendirme süreçlerine göre optimize etmek profesyonellik gerektirir. Bir mobil uygulama tasarlamak temel düzeyde kodlama bilgisi ile yeterli görülse de mobil uygulamadan maksimum faydayı alabilmek hiç de kolay değildir.

  Mobil Uygulama fiyatları nedir?

  Mobil uygulama tasarımı fiyatları için öncelikle ihtiyaçlarınızı bilmemiz gerekiyor. Mobil uygulamanın türü (Android, IOS, Hibrit vs.), mobil uygulamada yer alacak entegrasyonlar (satış, ödeme, içerik, oyun vs.) fiyatların belirlenmesinde etkili oluyor. Ekibimiz sizinle tanıştıktan sonra hemen mobil uygulama ücretleri konusunda bilgi veriyor. Mobil uygulama fiyatları da her zaman sizlerin taleplerine göre değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda kullanılacak programlama dili de fiyatlar için önemli bir kıstastır. Ekibimiz her bütçeye uygun, kaliteli ve hedefleriniz ile uyumlu bir mobil uygulama tasarlıyor. Fiyat teklifi almak ve fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmak için hemen bizi arayarak merak ettiklerinizi sorun.

  Uygulama tasarımcısı ne iş yapar?

  Uygulama tasarımcısı, tasarımın yenilenmesi, değiştirilmesi ve yeni üretilmesine karar verilen parçaların, prototip numunelerinin hazırlanması, uygulama yapılacak ürün üzerinde numunenin denenmesine katılan, numunelerin seri üretimlerinin standartlara uygun olarak üretimini sağlamak amacıyla teknik resimlerinin çizilmesine katkıda bulunan ve parçaların istenilen en uygun duruma uyarlanması faaliyetlerini yürüten kişidir. Bu uygulama tasarımcıları işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve de mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak işini gerçekleştirmektedir.

  Mobil uygulama arayüz tasarımı nedir?

  Arayüz tasarımı, mobil uygulama geliştirme sürecinin önemli adımlarından biridir. Kullanıcı dostu bir uygulama geliştirmek için buna dikkat etmek gerekir. Oldukça önemli kuralların olduğu bu tasarım aşamasında, bazı kuralları göz önünde bulundurmak büyük bir öneme sahiptir. Çünkü bu sayede rahat kullanılabilen mobil uygulamalar geliştirilebilir. Arayüz tasarımında en önemli detaylardan biri tüm işlemlerden sonra uygulamayı test etmektir. Tasarımın kullanıma uygunluğu, eksiklikleri ve hataları bu şekilde tespit edilebilir. Kullanıcı dostu, etkileyici ve başarılı bir mobil uygulama için arayüz tasarımı ve test oldukça önemlidir.

  Mobil Uygulama arayüzü nedir?

  Mobil uygulama arayüzü mobil uygulamalarda arka planda çalışan yazılımın son kullanıcıya ulaştığı grafik ara birime denir. Mobil Uygulama Arayüzü bir mobil uygulama için önemli bir yere sahip çünkü insanlar uygulamaları önce nasıl göründüğü ile değerlendirirler. Daha sonra açılma hızı, kullanım kolaylığı, işe yarayıp yaramama gibi kriterlere göre değerlendirirler. Mobil uygulamalar küçük ve basit gibi görünse de ayrıntılar önem kazanır. Örneğin kullanılan yazı fontu okumayı kolaylaştırsın diye çok büyük seçilirse ekran küçük olduğu için birbirine giren şekillere dönüşebilir ya da tam tersine çok küçük yapılırsa arka planda kaybolabilir.

  Kullanıcı arayüz tasarımı nasıl yapılır?

  Böyle bir pozisyonun hakkını verebilecek düzeyde bir tasarımcı olmayı hedefliyorsanız kendinizi sürekli geliştirerek yöntemlerinizi güncel bir halde tutmalısınız. Arayüz tasarımı projesinde kullanılabilecek en etkili yöntemleri bilerek, çalıştığınız projeye uygulayabilirseniz, bu sizi diğer tasarımcılardan çok fazla öne çıkaracaktır. Kime hitap ediyorsunuz, arayüz Tasarımı (UI)’yla kullanıcı deneyimi (UX) arasındaki bağı anlamalısınız, tutarsızlıktan uzak ve yalı çalışmalısınız, yazı stilini atlamayıp, bold yapılması gereken yerleri boldlamalısınız, görsel bir hiyerarşi oluşturulmalıdır, renk seçimini doğru yapmanız gerekmektedir. Bunlara dikkat ederseniz kötü bir arayüz oluşturmanız söz konusu değildir.

  Bir uygulama yapmak ne kadar sürer?

  Mobil uygulamanızın alt yapısının geliştirildiği, developerlar tarafından kodlandığı ve doğru çalıştığından emin olmak için testerların test yeteneklerini konuşturduğu faza geliştirme fazı diyoruz. Bu faz analizi ve tasarımları tamamlanmış bir mobil uygulama projesi için ortalama 8-12 haftadır diyebiliriz. Projeyi yazacak olan insan kaynağını arttırmak süreyi kısaltır. Dışarıdan alınan kütüphaneler ya da hizmetler kullanmak süreyi kısaltır. Ürün özellikleri ne kadar karmaşıksa süre o kadar uzar. Ürünü tek bir platform yerine iOS ve Android olarak iki farklı platformda yapmak süreyi değiştirmez, iki developer eş zamanlı çalışıldığı için süreyi uzatmaz, kısaltmaz.

  Hemen Teklif Al!

  Logo, marka kimliğinin önemli unsurlarından biridir ve genellikle potansiyel bir müşterinin markaya dair ilk izlenimini oluşturur.

   Hemen Teklif Al