Mobil Seo Nedir? Siteniz İçin Mobil Seo Rehberi

Mobil SEO Nedir? Siteniz İçin Mobil Seo Rehberi

İnternet kullanımında mobil deneyim masaüstü kullanımı çoktan geçti ve her geçen gün aradaki makas da artıyor. Bu nedenle web siteleri hangi sektörde olursa olsun daha fazla kişiye ulaşmak için mobil uyumlu ve duyarlı tasarıma sahip olmalıdır. Web sitenizi mobil uyumlu hale getirebilmek için bazı mobil SEO stratejileri de geliştirmelisiniz.

Mobilde başarılı olmak istiyorsanız web sitenizde mutlaka responsive tasarım ilkesini benimsemelisiniz. Bunun için de en doğru adım mevcut çalışmalarınızı mobile yönelik profesyonel şekilde yürütmek olacaktır. İnsanlar mobilde daha sabırsız davrandığı için mobil SEO büyük ölçüde site hızına odaklanır. Yüksek hızda siteye sahip olmalısınız ve web siteniz tüm boyutlarda mobil ekranlarda uyumlu şekilde açılmalıdır. İçerik üretimini de mobilde öne çıkacak şekilde oluşturmalısınız.

Mobil SEO Nedir?

Mobil Uyumlu Web Tasarım
Mobil Uyumlu Web Tasarım

Mobil Seo işlemi yukarıda da kısaca açıklandığı üzere web sitelerinin mobil cihazlara uyarlanarak optimize edilmesi işlemidir. Bilindiği üzere, günümüz dünyasında internet kullanıcılarının büyük bir kısmı internet erişimlerini masaüstü cihazlar tarafından değil de mobil cihazlar aracılığı ile sağlamaktadır.

Mobil Seo işlemi, bu bilgilere ek olarak, özellikle dijital pazarlama sektöründe yaşanan ve üst düzeylerde seyreden rekabet ve yarışta bir adım önde olmanızı sağlayacak unsurun ta kendisidir. Mobil ve akıllı cihaz kullanıcılarını hedefleyen mobil arama motoru optimizasyonu yalnızca arama motoru sonuç sayfası için değil, aynı zamanda kullanıcı deneyimini de artırmak için vazgeçilemeyecek bir unsurdur.

Mobil SEO Stratejisi Nasıl Hazırlanır?

Mobil SEO stratejisinin birinci basamağı, sitenin inşası sırasında mobil uyumluluk sağlanmasıdır. İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmının artık mobil cihazlarla arama yapıyor olması sebebi ile Google, internet sitelerinin ya mobil sürümlerinin var olmasını veya sitelerin mobil duyarlı olmasını ister. Elbette mobil sürümlerin mobile uyumluluk özelliklerinin yanında, diğer SEO kriterlerine de uyumlu olması gerekir.

Google, 2023 yılında canlıya alacağı mobile first index teknolojisi ile sitelerin öncelikle mobil sürümlerini tarayacağının sinyallerini uzun zamandır veriyor. Bu bakımdan, site sahiplerinin artık sitelerini mobilde değerlendirmelerinin zamanın çoktan gelmiş olduğu da anlaşılıyor. Buradan bakınca, sitelerin mobil sürümlerini yapmak yerine, mobil sitelerin masaüstünde verimli çalışmasına odaklanmak daha iyi bir strateji gibi görünüyor. Gelecek planlaması yapacaksak, site tasarımları ve donatılarında öncelikle mobil hedeflememiz, en doğru stratejik yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor.

Mobil sitelerin masaüstü sitelerden en büyük farkı, cihazların ekran çözünürlüğü olduğundan, tasarımın akıllı telefon veya tablet olması fark etmeksizin ekrana tam adapte olabilmesinin sağlanmasıdır. Masaüstünde eksiksiz görünen ancak mobilde çerçeveye sığmayan siteler, kullanıcı dostu olacak kabul edilmez. Bununla birlikte mobil cihazlarda tıklamanın baş parmakla yapıldığı kabul edildiğinden, link yerleşimlerinin parmakla işaretlemeye uygun büyüklükte olması gerekir. Bu da önemli bir kullanıcı deneyimi özelliği olarak tanımlanır.

Masaüstü sitelerin, mobil cihazlarda görüntülenirken yüksek veri miktarları nedeniyle yavaş yüklenmesi de oldukça önemli, hatta belki de SEO konusunda en önemli problemdir. Bu sorunu mobil sürümler yaparak aşıyoruz ancak, her sitenin mobil sürümünü yapmak ve sürekli güncel tutmak ek bir mesai gerektirdiğinden, çoğu site sahibi buna zaman ayırmayıp SEO skoru kaybediyor. Bu sorunu aşmak için, her iki görünümde de yüksek hızla yüklenebilecek siteleri inşa etmek, stratejimizin temel direğini oluşturuyor.

Mobil SEO Nasıl Yapılır?

Mobil Seo nasıl yapılır diyenlerdenseniz, öncelikle işlemin doğru adımlar takip edilerek kolayca gerçekleştirilebileceğini söyleyerek sizi rahatlatmak isteriz. Her alanda olduğu gibi Mobil Seo yapmanın da kendine has bir takım ön gereklilikleri ve yeter gereklilikleri vardır.

Temel anlamda tasarımla işe başlamanız gerekmektedir. Geleneksel Seo kuralları ve işlemlerinden çok da farklı olmayan bu unsur, masaüstü bilgisayarlar tarafından kolayca görüntülenen ve kullanılan tasarımınızın mobil uyumlu hale gelmesi için atılacak ilk somut adımdır.

Zira masaüstü cihazlar aracılığı ile erişilen veya rahatça kullanılan bir tasarım, mobil cihazlara geldiğinde biraz değişiklik ve bozulmalara maruz kalmaktadır. Dahası, mobil cihazlarda kullanılamadığı durumlar da gerçekleşmektedir.

Bu sebepten sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için yapmanız gereken üç temel unsurdan ilki “Responsive Tasarım” modelini benimsemek olacaktır.

Bunun için de yapmanız gereken en önemli şey, sayfanızı CSS temelli bir zemin ve bağlamda hazırlamaktır. Bu sayede, tüm görselleriniz, metin ve başlıklarınız, sayfa düzeniniz ve geri kalan her şey aynı kalarak mobil cihazın ekran büyüklüğüne adapte olarak erişime açılacaktır.

Öte yandan, sitenizde mobil uyumlu bir “Subdomain” kullanımı işlemini yapmanız gerekmektedir. Bu adımda dikkat etmeniz gereken unsur ise, Domain ve Subdomain’lerinizin aynı URL adresine sahip olması gerektiğidir.

Mobil Seo yapma işleminde, şimdiye kadar yazanlara ek olarak, sitenizin açılma hızını optimize etmektedir. Zira masaüstünde kullanılan tüm görsel ve tablolar yüksek seviyede bir boyuta veya işlem hacmine sahiptir.

Site hızınızı sabit tutmak adına yapmanız gereken temel işlem ise mobil uyumlu bir şekilde edinmiş olduğunuz alt-domaine eklenen ve işlenen tüm görsel, girdi ve tabloların küçük boyutlardaki veriler aracılığı ile sağlanmasıdır.

Ardından, gerekli hız testlerini yaparak görüntü kalitesini kaybetmeyecek oranda bir optimizasyon sürecini takip etmelisiniz.

Mobil Seo yapma serüveninizdeki dikkat etmeniz gereken diğer bir odak nokta da mobil sisteme uyumlu içerikler edinmek ve kullanmaktır. Mobil uyumlu site içerikleri derken kast edilmek istenen şey siteye gireceğimiz metinlerdir.

Siz de takdir edersiniz ki masaüstü bilgisayarlarımızda daha kolay okuma yaparak olumlu bir okuyucu deneyimine sahip oluruz. Bu durum bizler adına mobil dünyada aynen geçerli olmaya devam edebilir ancak aynısını kısıtlı ekran hacmine sahip mobil cihazlar adına söylemek olanaksızdır.

Bu bağlamda yapmanız gereken şey, metinlerinizi kısaltmak olacaktır. Öte yandan uzun paragraf blokları kullanmak yerine maddeler halinde sıralanmış metinlerin kullanımını ön planda tutmalısınız. Meta başlık ve alt başlık kullanımlarını da en kısa ve net şekildeki ifadelere çevirmeniz gerektiğini de eklemek isteriz.

Mobil Seo Uyumluluğu Ne İçin Kullanılır?

Mobil Seo uyumluluğu, şimdiye kadar yazılan bilgiler ışığında “neden ve nerede kullanılması gerektiği” hakkında genel anlamda bilgi sahibi olmaya başladığınız bir konudur ancak Mobil Seo uyumluluğu tamamen güncellenebilir, geliştirilebilir ve yeniden optimize edilebilir yaşayan bir organizma gibidir.

Çeşitli arama motorlarını kullanarak bilgi ve haber sahibi olduğumuz dijital dünyanın vazgeçilmez bileşenlerinden olan verimlilik ve erişilebilirlik unsuruna odaklandığımızda hayal gücümüz biraz daha yoğun bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.

İyileştirilmiş kullanıcı deneyimlerine sahip, yüksek bir ziyaretçi trafiği hacmine sahip, organik arama motorlarında ön planda, hızlı erişim sağlanan bir site düşünün. Siz de adı geçen bu siteye sahip olmak istemez misiniz?

Elbette herkes böyle bir siteye sahip olmak ister! Bu sebepten Mobil Seo uygulamasının ne için kullanacağını gelin beraber sıralayalım.

Mobil Seo Uyumluluğu Kullanım Amaçları:

 • Ziyaretçilere, iyileşmiş ve doğru şekilde optimize edilmiş bir kullanıcı deneyimi sunmak,
 • Yüksek ziyaretçi hacmine sahip olmak,
 • Sitenizin arama motorlarında organik bir şekilde öne çıkmasını sağlamak,
 • İyileştirilen kullanıcı deneyimi sayesinde ziyaretçilerin site içerisinde geçirdikleri zamanı en üst düzeye çıkarmak,
 • Hızlı bir erişim ve görüntülenme seviyesine sahip olmak
 • Dönüşüm oranlarını arttırmak,
 • Diğer rakiplerinizle etik unsurlar çerçevesinde rekabet etmek.

Siteniz İçin Mobil SEO Rehberi

Siteniz için Mobil Seo rehber hizmeti vererek hem şimdiye kadar yazılanları özetlemek hem de takip etmeniz gereken adımları bir arada görebilmeniz adına bir liste hazırladık.

Sırası ile takip etmeniz gereken aksiyonlar:

 • Doğru bir mobil anahtar kelime stratejisi belirleyerek, anahtar kelimelerinizin kullanım sıklığını mobil uyumlu hale getirmelisiniz. Bu sayede mobil arama motorları tarafından daha yüksek bir oranda ve kolay şekilde saptanarak üst sıralara yükselebilirsiniz.
 • Google Arama Konsolu performansınızı görülme, izlenme ve doğru kategorize etmelisiniz. Bu sayede mobil kullanılabilirlik seviyesi artan sitenizin taranabilirliği de artarak hızlandırılmış bir erişim imkânına sahip olmanız işten bile değildir.
 • Mobil site hızınızı kontrol ve optimize ederek, anlık mesajlaşma ve bilgi paylaşımı hususunda öp plana çıkmanız gerekmektedir. Daha önceden de bahsedildiği üzere kısa ve maddelendirilmiş bir metin kullanımı sizin yegâne dostunuz olacaktır.
 • Kullanıcı deneyimini yordayarak yapmış olduğunuz iyileştirmelerin anahtarı olan tasarım unsuruna ayrıca dikkat etmelisiniz.
 • Yazılı olarak sunmuş olduğunuz içeriklerin optimizasyonunu sağalarak okuyucuya en net ve sade şekilde erişmelisiniz. Unutmayın, özellikle mobil dünyada kısa ve net ifadelerin kullanımı, sizi, karmaşık ve uzun laf kalabalığı metinlerin işlendiği sitelerden her daim önde tutacak bir anahtardır.

Mobil SEO yardımcı araçları nelerdir?

Mobil SEO için yardımcı araçlar, web sitenizin mobil cihazlar üzerinde nasıl görüntüleneceğini optimize etmek için kullanılır. Bu araçlar arasında en yaygın olanları;

Google Mobil Uyumluluk Testi: Bu ücretsiz uygulama, bir web sitesinin mobil cihazlar üzerinde nasıl görüntüleneceğini test etmenize yardımcı olur. Ayrıca web sitenizin mobil cihazlar üzerinde nasıl kullanılabileceğini ve kullanıcı deneyimini nasıl etkileyeceğini gösterir.

Google Search Console: Web sitenizin Google taramasında nasıl görüntülendiğini ve hangi sorgularla bulunabildiğini gösteren faydalı bir uygulamadır.

Responsive Design Checker: Web sitenizin farklı cihazlarda ve farklı boyutlarda nasıl görüntülendiğini test etmenize yardımcı olur.

Kaynaklar:

Brain Gareth https://www.searchenginejournal.com/mobile-seo-optimize-devices-webceo-spcs/476510/ Erişim Tarihi: 12 Eki 2022, 07:24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir