Mali Müşavir Nasıl Müşteri Bulur

Mali Müşavir Nasıl Müşteri Bulur?

Mali müşavir, finansal görevler yürüttüğü için geniş bir çalışma yelpazesine sahiptir. Görevleri finansal olduğu için çok önemlidir.

Mali müşavirin sahip olduğu sorumluluklar arasında muhasebe defteri tutmak, hesap ve iş planı analizi vardır. Bunlara ek olarak, finansal bilgileri gizli tutması da gerekir. Bu nedenle, mali müşaviri olmanın temeli müşteri güveni kazanmaktan geçmekte.

Peki, mali müşavir olmak için kişinin sahip olması gereken nitelikler nelerdir, mali müşavir nasıl müşteri bulur? Öncelikle, finansal kararlar hakkında bilgili olmalı, disiplin sahibi ve matematiksel düşünen biri olmalıdır. Bunlara ek olarak, mali müşavirin kişisel yapısı da oldukça önemlidir.

Mali müşavirlik görevini üstlenen kişi; sır saklamalı, tarafsız, sorumluluk alabilen ve güvenilir bir kimse olmalıdır. Yani, müşteriye güven veren, işini tarafsız şekilde yapan bi mali müşavir daha başarılı olur.

Müşteri ile ilişki de, mali müşavirlik için son derece önemlidir. Mali müşavirlik yapan bir kişi müşteri bulmak için neler yapmalıdır sorusunun cevabını sizler için derledik…

Hizmet Özeti
Aylık Ortalama Maliyet 10,000 – 25,000 TL
İlk Dönüşler 2. Aydan İtibaren
İdeal Çalışma Süresi 12 Ay
Tek Seferlik Yatırımlar Web Tasarım, Kurumsal Kimlik Tasarımı
Müşteri Bulma Kanalları SEO, Sosyal Medya Yönetimi, Google Reklam Yönetimi, İçerik Pazarlama
Ek Hizmetler PR, Grafik Tasarım, Influencer Pazarlama, Görüntülü Reklamlar, Yeniden Pazarlama
Hedef Kitle Lokal veya Ulusal

Mali Müşavirin Müşteri Bulması İçin Gerekenler

Mali müşavirin müşteri bulması için kendisinin referansları olmalıdır. Her iş alanında olduğu gibi mali müşavirlikte de iş bulmak için referans çok önemlidir.

Referanslarınız sayesinde sadece müşteri kazanmakla kalmazsınız. Aynı zamanda, müşterinin güvenini de kazanmış olursunuz.

Referans bulmanın en temel yolu da tanınmaktır. Eğer, arkadaşlarınız gibi yakın olduğunuz insanlar sizlerin malı müşavir olduğundan ve hizmetlerinizden haberdar ise sizlere referans olabilirler. Buna ek olarak, her ne kadar işinizde iyi olsanız da reklam ve tanınmışlık gereklidir.

Bunu, farklı yollar ve araçlar yardımı ile başarmanız mümkün. Peki bu yollar ve araçlar nelerdir? Sizlere, en çok işinize yarayacak yöntemlerden bahsedelim.

Mali Müşavir İnternet Üzerinden Nasıl Müşteri Bulur?

İlk olarak, daha çok müşteri bulmayı hedefleyen bir mali müşavir, kesinlikle internet kullanmalıdır. Çağımızın en geniş ağı olan internet sayesinde, milyonlarca insana erişmeniz mümkün.

Çeşitli amaçlar için kullanılan internet, müşteri bulmanıza da oldukça faydalı olur. Peki, internet üzerinden hangi araçlar ile müşteri bulabilirsiniz?

Öncelikle, kendinize ait resmi bir websiteniz olması sizlerin avantajına olur. Sadece websitesi yapmakla kalmayıp, güncel tutmanız da önemlidir. Ek olarak, sitenizin tasarımı da önemlidir. İlk bakışta potansiyel müşterilerinize güven veren ve çekici gözüken bit siteniz olması önemlidir.

Ek olarak, mali müşavirlik alanı hakkında çeşitli blog yazıları yazarak daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Fakat, sadece websitesi ile kalmayıp, internetin farklı alanlarında da bulunmanız gerekli. İnternet üzerinde var olmanız sizlere aynı zamanda daha güvenilir bir imaj verir.

İnternet sitesi dışında, büyük oranda yardımcı olacak bir başka dijital unsur ise, sosyal medya. Günümüzde, çeşitli yaşlardan ve çeşitli alanlardan milyarları geçen insanların kullandığı sosyal medya sizler için çok faydalı olabilir.

Sadece sosyal medya hesabı açmakla yetinmeyip, aktif olarak kullanmanız da önemli. Mali müşavirlik alanında çeşitli gruplara girmeniz, sizlerin potansiyel müşterileriniz ile tanışmanıza aracı olabilir. Sosyal medyalara ek olarak LinkedIn de sizler için çok önemlidir.

Aynı zamanda, sosyal medya sayesinde daha anlık ve çok daha kolay bir şekilde iletişim sağlarsınız. Profilinizden, potansiyel müşteriler size kolayca ulaşır ve sorular sorar. İletişimin daha kolay olması sayesinde, müşterinizin size ulaşm ihtimali daha yüksektir.

Sosyal medya uygulamalarına benzer olan LinkedIn, iş hayatınız için önemlidir. Asıl amacı müşteriler ile hizmet sunucuları birleştirmek ve iş ağınızı genişletmenize yardımcı olmaktır. Bu uygulama sayesinde, potansiyel müşterilerinize ulaşmanız ve iş ağınızı genişletmeniz oldukça kolaydır.

Bunlara ek olarak, internet üzerinden reklam vermeniz de daha çok kişiye ulaşmanızı sağlar. Alanınız ile alakalı çeşitli internet sitelerine reklam vererek daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Ek olarak, bilinirliğiniz ve güvenilir imajınız da artar.

İnternet sitelerine ek olarak, sosyal medyada da bunu yapabilirsiniz. Çeşitli sosyal medya araçlarının yardımı ile, hesabınızı daha çok ve daha doğru kitleye ulaştırabilirsiniz. Bu sayede de hem ağınızı geliştirir hem de daha çok müşteriye ulaşırsınız.

Kartınız ve Ofisiniz Nasıl Olmalı?

Öncelikle, kart bastırmanız sizin için çok önemli. Aynı sosyal medyada olduğu gibi kartlarınız sayesinde de ağınızı genişletirsiniz. Ağınızın genişlemesinin yanı sıra, insanlarda akılda kalacak bir etki yaratabilirsiniz. Bu yüzden kartınızın tasarımı son derece önemli.

Tasarımı ile müşteriye hem güven vermeli hem de hizmet kalitenizi yansıtmalısınız. Kartınızı olabildiğince çok kişiye ulaştırmanız da önemli.

Ziyaretçilerinize mutlaka kartınızı vermelisiniz. Bu sayede, ziyaretçilerinizin sizlere referans olma ihtimali doğar. Bu sayede potansiyel işlerinizi artırmanıza da yardımcı olur.

Bunun yanı sıra, ofisiniz de son derece önemlidir. Ofisinizin büyüklüğü ve yeri farketmeksizin, güvenilir ve kaliteli hizmet imajını vermelisiniz. Bunu, iç tasarım seçenekleriniz ile sağlayabilirsiniz. Ziyaretçilerinizi ağırlama şekliniz de bir o kadar önemlidir.

Bunlara ek olarak, tabela da kullanmanız sizin yararınıza olur. Özellikle sokak içi bir ofisiniz varsa, insanların gözü önünde bulunmak ve dikkat çekmek için tabela önem arz eder.

Buna ek olarak, tabelanız sayesinde hiç tanımadığınız kişilerin bile sadece ofisinizin konumunu bilmesi sayesinde sizlere referans olması muhtemel. Ofisinizin ve tabelanızın bulunması aynı zamanda, daha güvenilir bir imaj vermenizi sağlar.

Sosyal Ağınız Çok Önemli

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tanınmanız ve ne is yaptığınızın bilinmesi çok önemli. Bu yüzden de sosyal ağınız müşteri bulmanız için kritik. Doğru insanları tanıyıp doğru kitlelere ulaşmanız gerekli. Bunun için, mesleğiniz ile ilgili kulüpleri kullanabilirsiniz.

Kendinizi ve hizmetlerinizi farklı insanlara tanıtmanız yararınıza olacaktır. Buna ek olarak, her fırsatta yeni insanlarla tanışmalı ve ağınızı genişletmelisiniz.

Sonuç olarak, yeni insanlar tanımanız, ağınızı genişletmeniz ve doğru kitlelere hitap etmeniz müşteri bulmanız için çok önemli.

Mali Müşavir Nasıl Müşteri Güveni Kazanır?

Bir mali müşavir için, müşteri güveni kazanmak son derece önemli. Özellikle, müşteri sizle referans yolu değil de başka yöntemler aracılığı ile çalışmaya başlamışsa bu konu çok daha önemlidir.

Mali müşavirde bulunması gereken özellikler olan sır saklama ve dürüstlük bu konuda önem arz eder. Tabiki bunlar zaten mali müşavir olarak işinizin gerekçeleri. Peki bu işinizin genişlemesine nasıl bir fayda sağlar?

Öncelikle, işinizde iyi olmanız müşteriniz ile ilişkilerinizin iyi olmasını sağlar. Eğer müşteriniz ile ilişkiniz iyi olursa, müşterinizin size referans olması mümkün. Bu sayede yeni müşteriler kazanmanız ihtimalinin yanı sıra, saygınlık ve tanınmışlık da kazanırsınız.

Aynı zamanda, var olan müşteriniz ile de uzun süre çalışmış olursunuz. Sonuç olarak, var olan müşterileriniz ile aranızı iyi tutmanızın da size yeni iş kapıları açması mümkün.

Kısaca, mali müşavirler iş yapısı gereği, güçlü sosyal ağlara sahip olmalılar. Buna ulaşmak için de çeşitli yollar kullanmaları gerekir.

Fakat, bir kişinin referansları güçlü ise ekstra bir yönteme ihtiyaç duymadan da kolayca müşteri bulması mümkün. Var olan müşteriyi tutmak ve yeni müşteriler kazanmak için mali müşavirin gerekli kriterleri göstermesi gerekir.

Bir mali müşavir işinde her ne kadar iyi olsa da, belli bir kitle tarafından tanınması gerekir. Bunu da, yukarıda belirttiğimiz; sosyal medya, kartvizit, reklamlar gibi yöntemler sayesinde yapmanız mümkün.

Meta: Mali müşavir, finansal görevler yürüttüğü için geniş bir çalışma yelpazesine sahiptir. Görevleri finansal olduğu için çok önemlidir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir