Skip to content
SEO

Majestic SEO Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Majestic Seo Aracı Nedir? Nasıl Kullanır?

Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması adına site içi SEO ve teknik SEO dışında site dışı SEO çalışmalarını da titiz şekilde yürütmeniz gerekiyor. Bir web sitesinin site dışı SEO çalışmalarında en önemli unsur güçlü bir backlink profiline sahip olmaktır. Majestic SEO tam da burada işinize yarayacak bir eklentidir.

Bu eklenti ile web sitenizin mevcut backlinklerini inceleyebilir, içerik süreçlerini analiz edebilir, görselleştirerek daha etkili şekilde görebilir ve rapor alarak analiz sonuçlarını değerlendirebilirsiniz.  Özellikle çok sayıda sayfası olan ve çok büyük bir sektör devi olan web sitelerinde backlink profilini takip etmek için Majestic SEO çok etkilidir. Bu sistem ile backlinklerinizi analiz ederken onları kategorize de edebilirsiniz. Üstelik bu eklentinin kullanımı pratik ve sorunsuzdur.

Majestic SEO Aracı Nedir?

Majestic SEO Aracı, özellikle dijital pazarlama ve bilginin dijital alanda sergilenmesi gibi sektörlerde ortaya çıkan “takip” unsuru ve gerekliliği konusunda hizmet veren web tabanlı bir araçtır.

Çeşitli üye paketlerinin sunumu ve erişimi ile kaliteli ve işler bir kullanım sunan Majestic Seo, piyasadaki en gelişmiş alt yapıya sahip olan sistemdir. Adı geçen aracın sahip olduğu kapsam, detaycılık ve derinliği diğer Seo araçlarının vermesi pek olası değildir.

Bu açıdan bakıldığında Majestic Seo Aracı, doğru ve hatasız okuma ve analizleri yapmanızı mümkün hale getiren bir sistemdir.

Bu okumalar ve analizler sayesinde gerek kendi sitenizi gerekse piyasadaki yarış içerisinde bulunduğunuz oluşumların sitelerini etik unsurlar yıkılmadan ve çiğnenmeden takip etmeniz mümkün olacaktır.

Ücretsiz bir kullanımı olduğu gibi ücretli paketlerin de erişime ve kullanıma sunulduğu Majestic Seo sistemi için elinizi biraz da taşın altına koyarak ücretli paket kullanımı tavsiye edilmektedir desek yanlış bir söylem olmaz diye umuyoruz.

Zira ücretlendirilmiş paketler her daim güncel ve kaliteli bir veri akışı sunarak ger daim bir adım önde olmanızı sağlamaktadır.

Majestic Seo Aracı Nasıl Kullanılır?

Majestic Seo Aracı’nın kullanımına gelecek olursak, işlerin temelde karmaşık gibi görünmesine karşın gayet sistematik ve sade bir dizi işlemden oluştuğunu belirtmek isteriz.

Majestic Seo aracı ile siteniz ile eşleşen tüm Backlink’leri analiz edebilir, diğer sayfa adlarının kontrolünü sağlayabilir,  bağlantıları kontrol ve kategorize edebilir ve son olarak ise anahtar kelime analizi ederek ilintili Backlinklerin analizini ve kalitesini ölçebilirsiniz.

Kendine has özgün metrik özelliklerin yanı sıra kendisini sürekli güncel ve kaliteli tutan Majestic Seo Aracı, kendi ara yüzünü de sürekli yenilediği için aracın kullanıcıları sürekli öğrenme ve kendini geliştirme döngüsü içerisinde olacaklardır.

Nasıl kullanıldığı hususunda biraz daha örnek verecek olursak;

 • Lite başlangıç paketi ile gerekli raporları edinebilirsiniz.
 • Pro paketleri ile Backlink geçmiş kontrolü, clique hunter özelliği ile kaç tıklanma aldığınızın analizi, anahtar kelime kontrol özelliği ile Seo uyumu kontrolü gibi birçok kullanıma erişebilirsiniz.
 • API özelliğini kullanarak tüm Majestic verilerine hâkim olup edindiğiniz verileri kendi faydanız için işleyebilirsiniz.
 • Site Explorer raporu sayesinde en küçük detayına kadar analiz edebilirsiniz.
 • Site Explorer Summary özelliğini kullanarak elde edeceğiniz raporun menü barında bulunan sitenin bağlantı profiline ilişkin genel bir bakış yapabilirsiniz.
 • Majestic Seo aracını, sitenize gelen Backlinklerin kalitesini ölçerek bir Trust Flow tablosu çıkarabilirsiniz, bu sayede de sitenize isabet eden linklerin ne kadar güvenilir olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Majestic Seo Avantajları Nelerdir?

Majestic Seo kullanımının en büyük avantajı ana siteye veya sitenin ana sayfasına yönlendirilen tüm ilintileri yani Backlink’leri belirli bir sıralama ile doğru bir şekilde kategorize ederek gösteriminize sunmasıdır.

Öte yandan bir diğer belirgin özellik ise, hali hazırda edinilen Backlinklerin ve referans sitelerinin açıkça gösterilmesi ve ulaşıma sunulmasıdır.

Majestic Seo kullanımı, öte yandan gerek kendi sitenizdeki gerekse rakip unsurların sitelerini anahtar kelime kullanımı olarak da analiz etmenizi sağlamaktadır.

Majestic Seo Neleri Kapsamaktadır?

Majestic Seo, kapsam alanı aşağıdaki maddelerde sıralanmaktadır.

 • Şeffaf sıralama alt araçları ile kendine ait bir arama motoru kullanımı,
 • 2011 senesinden itibaren girdisi sağlanmış tüm Backlink ve bu ilintilere bağlı verilerin analizi,
 • Backlink Sayısı analizi ve Trust Flow özelliklerinin kullanımı ile güven denetimi ve gerekli ölçümlerin yapılması,
 • Google Chrome ve Firefox arama motorları başta olmak üzere kullanılan diğer arama motorları için gerekli olan SEO uzantılarının kullanımı ve denetlenmesi,
 • Backlink oluşturulması ve oluşturulan bu bağlantılarının işlevselliklerinin kontrolü,
 • API ile tüm Majestic Seo verilerinin toplu bir şekilde görüntületilmesi ve analizi soncunda gerekli aksiyonların alınması,
 • Diğer raporlama araçlarının kullanılarak web siteniz ve dijital pazarlama düzeninizin tüm raporlarını nesnel bir şekilde denetlenmesi ve takip edilmesi,
 • Edinilen, oluşturulan ve aktif olarak kullanılan tüm Backlink’lerinin karşılaştırılması ve etkinliklerinin denetlenmesi ve bu denetlemeler sonucu, eğer var ise, gerekli açık ve eksiklerin kapatılması.

Toparlayacak olursak, Majestic Seo Aracı, özellikle dijital pazarlama ve bilginin sunumu, işlenmesi ve denetlenmesi ile alakalı herhangi bir web sitesinin oluşumu aşamasındaki tüm Backlink ve ilgili bağlantılarının oluşturulması ve denetlenmesini sağlayan ve bu alana odaklanan bir araçtır.

Çeşitli raporlama yöntem ve alt-araçlar ve özellikler sayesinde tüm verinizi denetleyebilir ve güncel akışa adapte edebilirsiniz.

Adı geçen unsurların kullanımı ile kendi web sitenizin denetimini yapabildiğiniz gibi rakip web sitelerinin ve özellikle dijital pazarlama sektöründeki diğer rakiplerinizin site analizini de tamamen etik bir zemin ve bakış açısı üzerinden kontrol ve takip edebilirsiniz.

Etik unsurlara bağlı kalınması, ülkemizde bulunan geleneksel pazarlamayı yıkmadan ve fakat üzerine profesyonel yorumlar katılarak işlenmiş ve oluşturtulmuş dijital pazarlama anlayışının gelişmesinde bir numaralı paradigma (değerler dizisi) unsurunun oluşturulması anlamına gelmektedir.

Unutulmamalıdır ki, bizlerin yapmış olduğu eksik, doğru veya yanlış olan tüm işlemler dijital dünyada kalıcı bir işlemler zinciri oluşturarak içinde bulunduğumuz bilgi çağına uygun güncel bir şekilde oluşturulan yeni paradigmayı (değerler dizisini) oluşturacaktır.

Bu sayede hem kendimizi hem de rakiplerimizi devamlı bir gelişim ihtiyacı içerisinde tutarak her daim ileri gitmemiz mümkün olacaktır.

Kaynaklar:

Brian Dean https://backlinko.com/majestic-seo-review Erişim Tarihi: 12 Eki 2022, 07:21