Livestream Nedir? Nasıl Kullanılır

Livestream Nedir? Nasıl Kullanılır?

Televizyonlar her geçen gün etkinliğini kaybediyor ve artık tüm dünya, dijital yayınlarla ilgilenmeye başladı bile. Akıllı telefonlardan sonra akıllı televizyonların gündemimize girmesi, milyonlarca dolarlık yatırımların yapıldığı televizyon kanalları ile boy ölçüşen apartman dairelerinin sektörü ele geçirmesi sonucuna ulaştı.

Bugün Livestream ve benzeri altyapıları kullanarak yayın yapan birçok kanal bulunuyor ve bu kanallar aynı anda milyonlarca kişiye erişebiliyor.

Vimeo altyapısı ile çalışan Livestream sistemi, esasında Youtube canlı yayınlarından görünüş itibariyle çok farklı değil, burada özellik olarak daha fazla seçenek sunulup, yayıncının bir televizyon kanalı gibi çalışmasına imkan tanınıyor.

Profesyonel araçlar gerektiriyor olması sebebi ile geleneksel bir televizyon kanalı açmak oldukça büyük bir maliyettir. Geçmişte sayısal olmayan donanımlarla yapılan işlemler, günümüze göre daha zorken, günümüzde dijital teknolojilerin kullanılması aslında işi daha ekonomik hale getirmiş değil.

Kaldı ki, karasal yayınla hizmet verebilmek neredeyse imkansız denebiliyorken, uydudan veya kablo üzerinden yayın yapmak da ciddi lisansları gerektiriyor. Bu durumda pek çok yayıncı, sadece dijital düzlemdeki yayınlara yönelip, kendi yayınlarını Livestream gibi yapılar üzerinden yapıyor.

Livestream televizyon gibi çalışmanın dışında çok daha kompleks özellikleri de sunuyor. Örneğin; uzaktan eğitim veren eğitim kurumlarının bu sistem üzerinden tek yönlü veya interaktif yayın yapabilmeleri de mümkün.

Farklı ihtiyaçlar için farklı yapıları sunan Livestream, Vimeo OTT ile hizmetlerini güçlendirme olanağını sunuyor.

Livestream Nedir?

Livestream (canlı akış), gerçek zamanlı ses ve videonun internet üzerinden eşzamanlı akışıdır. Genellikle basitçe, canlı akış olarak adlandırılır. İsteğe bağlı video, vlog’lar ve YouTube videoları gibi canlı olmayan medya teknik olarak yayınlanır, ancak canlı değildir.

Canlı yayın hizmetleri, sosyal medyadan video oyunlarına ve profesyonel sporlara kadar çok çeşitli konuları kapsar. Sosyal ağlar Facebook Live, Twitter, LinkedIn, akış yoluyla veya bulut tabanlı akış yazılımı veya platformları aracılığıyla canlı video sunar.

Instagram ve Tik Tok üzerinden akış, yalnızca yerel uygulamalar aracılığıyla mümkündür. YouTube’un yanı sıra Twitch gibi siteler de en popüler akış platformlarından biridir.

İnsanların video oyunları ve e-spor oynamalarını izlemek için kategorilere ek olarak, Twitch artık genellikle en çok izleyiciyi alan “Sadece Sohbet” adlı bir kategoriyle genişliyor. Canlı akış, sohbet odaları aracılığıyla kullanıcı etkileşimini içerir.

Platformlar genellikle yayıncıyla konuşma veya sohbet konuşmalarına katılma özelliğini içerir. 2020’de Korona salgını, web seminerlerinde ve sosyal medyada canlı video akışında artışa neden oldu.

Twitch, Facebook ve YouTube, canlı içerik için iki veya üç kat daha fazla izleyiciyle en çok kazanıyor. Hızlanma 2021’den itibaren yavaşladı. Canlı akış eğilimi yükselmeye devam ediyor.

Livestream Nasıl Kullanılır?

Livestream, dünyanın her yerinden yayın yapabileceğiniz ve izleyici toplayabileceğiniz bir sistemdir. Livestream kullanabilmek için;

  • Öncelikle hesap açmanız gerekir.
  • Livestream.com adresine girerek, bir hesap oluşturduktan sonra, ücretsiz veya ücretli kanal açma seçeneklerini kullanabilirsiniz.
  • Kanal açtıktan sonra karşınıza çıkacak “Broadcast now” seçeneğini tıkladığınızda size yayın seçenekleri gösterilir. Buradan sizin için uygun kanal seçeneğini seçebilir ve profesyonel yayın yapabilirsiniz.

Sistem küçük yayıncılar için ücretsiz birçok aracı sunar. Bununla birlikte dilerseniz, tam bir televizyon kanalı formuna kavuşabilirsiniz. Profesyonel yayıncılar için sunulan ücretli araçlar ile global kanalların yayın seviyesine erişebilmek mümkündür.

Livestream Avantajları Nelerdir?

  • Sadece video izlemek isteyenler için “Watch” aynı zamanda yayın yapmak isteyenler için “Broadcast” olmak üzere iki farklı üyelik şeklinin bulunması, çektiği videoyu paylaşmak isteyen kişiler için paylaşım sitesi. Herkesin üye olabileceği ücretsiz bir kanal olması.
  • İnternet üzerinden yayın yapan bu kanal, birçok mekiğin kalkış etkinliğini veya ISS”e parça takılması gibi önemli etkinlikleri saniye saniye video stream yoluyla tüm dünyaya sunmuştur. Bu sistem sadece mevzubahis etkinliklerde değil, birçok alanda kullanıcıların yardımına yetişiyor. İnternet üzerinden yayın yapan kanallar, dizi ve film izleme servisleri vs. hepsi video stream dünyasının avantajlarından faydalanmaktadırlar.
  • Stream bir video izlemek için önceden çok güçlü bir CPU”ya ihtiyaç vardı. Zira hem karşı sunucudan gelen görsel veri paketlerini alıp işleyecek hem de içerisindeki sayısal video karelerini doğru sıralamayla gösterecek ve bu sayısal verileri ekrana yansıtacak bir CPU, oldukça büyük bir işlem kapasitesine sahip olması gerekiyordu. Artık hemen her CPU bu işlemi rahatça yapabilmekte.

Livestream Youtube ‘dan Daha Güçlü mü?

Youtube, canlı yayınlar için kendi platformu dışında herhangi bir alanı kullanmaz. Oysa Livestream, Vimeo arayüzünü kullanma koşulu ortaya koymaz.

Sistemin sunduğu geliştirici araçları ile kapalı devre konferanslar yapabilir, televizyon gibi çalışabilir, spor ve müzik etkinliklerini yayınlayabilir; yani dilediğiniz her alanda yayın yapabilirsiniz.

Youtube ve Livestream arasında bir güç farkından söz etmek ise doğru değildir. Youtube halihazırda dünyanın en büyük sunucuları ile hizmet verirken, hizmetlerinin büyük kısmını ücretsiz sunar. Livestream, tamamen ücretsiz değildir.

Sunulan hizmetlerin ilk etabından sonraki kısmından itibaren ücretli olup, kimi türleri oldukça yüksek fiyatları öngörür. Buna bağlı olarak da ücretsiz sistemlerde olan bazı sistemsel sorunlar bu yapıda yoktur. Ücretli versiyonların en iyi şekilde çalışması garanti edilerek, kullanıcının iyi sonuçlara ulaşması sağlanır.

Herkes Livestream Kullanabilir mi?

Elbette. Livestream herhangi bir lisans gerektirmez. Dileyen herkes kanal açarak istediği yayın yapabilir.

Ancak, kurallara göre kurumsal bir iş yapabilmek için 18 yaşının üzerinde olmak, dijital medya araçlarını kullanabilmek için kimi ülkelerde en az 13, kimilerinde 15 yaşın üzerinde olmak gerekir. Bunun dışında sistemin herhangi bir engel koyma durumu yoktur.

Livestream size her ne kadar engel koymuyor olsa da size ait olmayan içerikleri yayınlamanız halinde ortaya çıkacak cezai müeyyidelerle ilgili sizi sorumlu tutuyor. Örneğin, gittiğiniz bir konseri yayınlayabilmeniz için o konserin hakları üzerinde sahiplik edinmeniz gerekir.

Bunun için o konseri sizin veriyor olmanız ya da konser sahibinden yazılı onay almanız gerekir. Bunun gibi lisanslı materyal kullanmak ve benzeri kural ihlalleri halinde de hesabınız kalıcı olarak kapatılabilir. Bu durum tüm platformlar için geçerlidir.

Livestream İçin Özel Donanımlar Gerekiyor mu?

Livestream, kullanacağınız donanımların niteliklerini sizin seçmenize imkan sunuyor. Her hesap planı için 1080P yüksek çözünürlük ve geniş bant yayın ikanı sunan sisteme, dilediğiniz kameraları ve diğer yayın araçlarını entegre edebiliyorsunuz.

Bu noktada sistemin herhangi bir bilgisayara bağlı olması yeterli oluyor. Kamera mikserlerinizi ayarlayabilir, sez mikserlerinizi ayarlayabilir ve sistem üzerinden yayınlarınızı profesyonel olarak yapabilirsiniz.

Burada farklı olan, Livestream yayını yapmak için bunları zorunlu olmaması durumudur. Sadece bir mobil cihaz ve hatta web kamerası kullanılarak dahi canlı yayın yapabilmeniz mümkündür.

Elbette bu düzeyde bir yayın için daha kapsamlı araçları kullanmak isteyebilirsiniz. Sistem size bu noktada tam serbesti sunar ve dilediğiniz gibi çalışabilmenizi mümkün kılar.

Livestream’in bazı planlarında 4K değerine kadar yayın yapabilmek mümkündür. Bu düzeyde yayın yapabileceğiniz planları öğrenmek için livestream.com adresine gidebilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, 4K yayın yapabilmek için yükleme bant genişliğinizin oldukça yüksek olması gerekir.

Bu seviyede yükleme yapabileceğiniz upload değerlerine sahip bir internet bağlantısı kullandığınızdan emin olmalı, eğer geleneksel bağlantılar kullanıyorsanız, bunu metro internet veya direkt hatlarla değiştirmelisiniz.

Çoğunlukla sahadan mobil cihazlarla anlık 4K yayın yapabilmek mümkün olmaz. Bunun sebebi Livestream altyapısı değil, internet hızıdır.

Hatta 2K veya 1K yayın kalitesi değerleri dahi kimi bağlantılarda mümkün olmayabilir. Bu durumda yayın düşük kalitede sunulur ve yüksek çözünürlüklü örnekleri arşiv kaydında sunulabilir. Bu gibi yayınlar yapmak istiyorsanız, belirttiğimiz gibi planı satın aldıktan sonra yeni bir bağlantı satın almanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir